Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy zoomują, avikują...

Warpal swoim wapnem wojuje aż miło popatrzeć ;)

to ja, dla odmiany, "niskobudżetowo" zarzucę pełną tarczę ;)

 

 

 

1084 z 27.06.2010 ok 11:00

 

dsc1467.jpg

 

i z 03.07.2010 ok. 11:00

 

dsc_1892.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fachowców. Obserwując w piątek Słonko pestką zobaczyłem coś takiego:

 

 

latest.jpg

 

 

Przy pewnym ustawieniu filtra (filtr był ustawiony w połowie regulacji) widać było dwie potężne pręgi, przecinające gwiazdę. Wyglądało to, jakby to były dwie długie i słabe plamy. Naniosłem je mniej więcej na zdjęcie Słońca ściągnięte z SOHO. Plamę też dorysowałem. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. Czy ktoś już widział takie zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy pewnym ustawieniu filtra (filtr był ustawiony w połowie regulacji) widać było dwie potężne pręgi, przecinające gwiazdę. Wyglądało to, jakby to były dwie długie i słabe plamy. Naniosłem je mniej więcej na zdjęcie Słońca ściągnięte z SOHO. Plamę też dorysowałem. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. Czy ktoś już widział takie zjawisko?

 

Filament to pasma protuberancji rzadziej widziane na tle Słońca, często wydaje się że nie widać żadnych filamentów- wystarczy tylko pokombinować filtrem regulacji pasma i wtedy jakieś drobne się pojawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fachowców. Obserwując w piątek Słonko pestką zobaczyłem coś takiego:

Przy pewnym ustawieniu filtra (filtr był ustawiony w połowie regulacji) widać było dwie potężne pręgi, przecinające gwiazdę. Wyglądało to, jakby to były dwie długie i słabe plamy. Naniosłem je mniej więcej na zdjęcie Słońca ściągnięte z SOHO. Plamę też dorysowałem. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. Czy ktoś już widział takie zjawisko?

 

Choć żem nie fachowiec to coś takiego z piątku (zdjęcie gościa z Niemiec):

http://solardatabase.free.fr/vignette/upload/pl_images/0_100702075101.jpg

Górny by się zgadzał.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć żem nie fachowiec to coś takiego z piątku (zdjęcie gościa z Niemiec):

http://solardatabase.free.fr/vignette/upload/pl_images/0_100702075101.jpg

Górny by się zgadzał.

 

Dałbym się pokroić za to, że widziałem dwie pręgi. Może nie tak dokładnie, jak to naszkicowałem, ale jakoś tak (obserwowałem w piątek, rysowałem w poniedziałek). Teraz patrząc na zdjęcia, nie jestem już tego taki pewny. Może to emocje, że widzę coś takiego pierwszy raz? Szkoda, że nie wziąłem ołówka i papieru. Niestety musiałem wyjść z domu i nie miałem czasu na szkice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z dzisiejszego poranka, 1087 rozrabia i "pluje" na całego, więc puki przy brzegu tarczy, puty "pestkowcy" mają pewnie niezły pożytek ze swoich zabawek. Cóż, ja niestety przez folię, ale i tak frajda wielka, bo to największy aktywny obszar od początków jak zerkam na słoneczko.

 

A poniżej wypocinki:

 

D90 + SYnta 8":

 

DSC_2245x.jpg

 

Synta 8" +SPC900NC + soligor 2x + lj + M&SkyGlow:

 

CCDCap0002_x1-2.png

 

Niestety wiatr dawał czadu i kupe materiału mam do ręcznego alignowania, tylko ten udało się w miarę szybko obrobić.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne zdjęcia panowie ;) Iro, mam pytanie, bo sam mam lustrzankę i Synte 8": w jaki sposób obrabiasz zdjęcia? To jest stack wielu klatek (pytam o to pierwsze) i obróbka w jakimś programie? Ostrość ręcznie ustawiana? Super granule widać. Folie masz wizualną czy foto?

 

Wizualnie grupka z dnia na dzień prezentuje się coraz lepiej, mam nadzieje że coś "większego" z niej wyniknie ;)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, mam pytanie, bo sam mam lustrzankę i Synte 8": w jaki sposób obrabiasz zdjęcia? To jest stack wielu klatek (pytam o to pierwsze) i obróbka w jakimś programie? Ostrość ręcznie ustawiana? Super granule widać. Folie masz wizualną czy foto?

 

Wizualnie grupka z dnia na dzień prezentuje się coraz lepiej, mam nadzieje że coś "większego" z niej wyniknie ;)

 

Folia: ND5 przy świałosile 5.9 mam czasy 1/1000s na iso200. ND3.8 potrzebna jest przy maksutowach i innych ciemniejszych sprzętach.

 

Zdjęcia:

wykonuję ok. 50 do 100 "strzałów", przy każdym zmieniając ostrość. Punkt ostrości w Syncie 8" to ok 0,02mm. Przy moim wyciągu R&P trafienie w ostrość wymaga techniki "na ilość". 100 strzałow pozwala mi uzyskać 2-3 klatki, które są w miarę trafione.

 

Obróbka:

z moich doświadczeń zależy od aparatu. Do niedawna robiłem zdjęcia D40 z CCD, obecnie mam D90 z CMOS'em. CO może zabrzmi dziwnie - łatwiejsza była obróbka z D40. Przy D90 mam problem z dziwnymi artefaktami. Przy D40 większość obróbki wykonywałem przez konwersję do Black&White przez modyfikację składowych barw do konwersji. dając -150% na blue i margarencie przy fotce zrobionej z folią na balansie dla słonecznego dnia. POtem krzywe, levelsy i było po wszystkim.

W D90 ostatno robię to następująco: wycinam kanał niebieski i czerwony. koryguję krzywymi i levelsami. Jeżeli mamy dużo pochodni jak na ostatnich zdjęciach - smart sharpen by przerysować granulację.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, kurde, to ja muszę nieźle poćwiczyć- na 200 zdjęć nic nie trafione, a jak zbliżone do ostrości to ruch atmosfery powoduje, że jest kiszka (na dwóch RAWach które miałem obok siebie widać jak słońce zmienia kształt, tak powietrze się przemieszcza). Będę próbować dalej :)

 

Edit:

kolejna próba wygląda tak, chociaż ostrości tu też za grosz... ale widać jakąś nową plamkę z drugiej strony równika.

sun.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, kurde, to ja muszę nieźle poćwiczyć- na 200 zdjęć nic nie trafione, a jak zbliżone do ostrości to ruch atmosfery powoduje, że jest kiszka (na dwóch RAWach które miałem obok siebie widać jak słońce zmienia kształt, tak powietrze się przemieszcza). Będę próbować dalej :)

 

Edit:

kolejna próba wygląda tak, chociaż ostrości tu też za grosz... ale widać jakąś nową plamkę z drugiej strony równika.

 

Nie jest źle ;) pierwsze koty za płoty. Jedną z metod może być robienie seryjnych i powolny ruch wyciągiem. Ale najważniejsze z wszystkiego to weryfikacja kolimacji.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Iro, kurde, to ja muszę nieźle poćwiczyć- na 200 zdjęć nic nie trafione, a jak zbliżone do ostrości to ruch atmosfery powoduje, że jest kiszka (na dwóch RAWach które miałem obok siebie widać jak słońce zmienia kształt, tak powietrze się przemieszcza). Będę próbować dalej :)

 

Męczyłem się w podobny sposób - i też nie mogłem na Słońcu złapać ostrości. Po pierwsze bardzo pomogła kolimacja, ale dalej trafiona bywała jedna klatka na kilkadziesiąt. Drugim krokiem, było zrobienie skali przy pokrętle wyciągu, obejmującej zakres nastaw przy fotkach w ognisku. Następnie zrobiłem kilka serii po kilkanaście zdjęć, obracając pokrętło wyciągu co ok. 0,5 mm (po obwodzie pokrętła). Na podstawie tych fotek ustaliłem optymalny wysuw wyciągu. Teraz zawsze stosuję tą nastawę i robię serię ok. 60-80 fotek. Z tych w Registaxie wybieram ok. 10 najlepszych i stackuję. Rezultaty wychodzą całkiem przyzwoite (dość stara fotka, z 5 lipca bieżącego roku):

 

sun1007050753.jpg

 

Sprzęt i nastawy: newton 114/900, F/7.9 w ognisku, montaż EQ1 bez prowadzenia, Canon EOS Rebel XT (300D) bez przeróbek, 10 x 1/3200s, ISO-1600

 

Dla porównania jeszcze starsza fotka, zanim poprawiłem kolimację i wypracowałem opisaną wyżej metodę (23 maja bieżącego roku):

 

Pojedyncza klatka, bez stackowania, sprzęt j.w.

 

sun1005230924.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.