Skocz do zawartości

M42


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się na grafice komputerowej nie znam dlatego prosiłem czy ktoś mi nie może wkleić tego trapezu.

Co do punktowości gwiazd to ta zależy od optyki oraz dokładności prowadzenia, czyli średnicy w jakiej montaż może rysować. Ani jedno ani drugie nie jest z najwyższej półki to nie ma się co dziwić. Jak montaż rysuje w kole o średnicy +- 7 arcsek to nie 2 arcsek więc cudów nie będzie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na grafice komputerowej nie znam dlatego prosiłem czy ktoś mi nie może wkleić tego trapezu. (...)

 

To podepnij klatkę z tej sesji z nieprzepalonym trapezem, a pewnie ktoś się podejmie podziergać na layerach. Masz taką? Jakąś 20tke albo 30"? Jak nie, to nie ma materiału na zabawy obróbką.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się wkleić centrum mgławicy według tutorialu podanego w poprzednim poście przez kolegę. W każdym razie coś tam widać zamiast białej plamy. Mam ten tutorial przetłumaczony. Jak ktoś chce to mogę posłać. pozdrawiam.

 

Witam

Jak dla mnie to oczywista oczywistość, że porażająco fajnie wygląda :szczerbaty::notworthy:

Sam kiedyś planuję położyć dobsa na platfromie

 

A jak jest możliwość to poproszę tłumaczenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak długą sesję pozwala zakres pracy platformy? Czy po upłynięciu tego czasu da się tak samo ustawić obiekt żeby go dopalić? Gdzieś napisałeś że przysłaniasz lustro żeby nie było winietowania - a nie myślałeś nad wstawieniem większego lusterka wtórnego? Jakie są koszty wykonania takiego zwierciadła 250/1000? Coś czuje że chińskie lustra wypadają znacznie taniej i... o wiele lepiej pod względem dokładności, co stawia pod znakiem zapytania taki ATM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak długą sesję pozwala zakres pracy platformy? Czy po upłynięciu tego czasu da się tak samo ustawić obiekt żeby go dopalić? Gdzieś napisałeś że przysłaniasz lustro żeby nie było winietowania - a nie myślałeś nad wstawieniem większego lusterka wtórnego? Jakie są koszty wykonania takiego zwierciadła 250/1000? Coś czuje że chińskie lustra wypadają znacznie taniej i... o wiele lepiej pod względem dokładności, co stawia pod znakiem zapytania taki ATM :)

 

Może i taniej wychodzi ale ja to lustro sam zrobiłem 20 lat temu jak jeszcze nie było nawet Uniwersała a Polska była w RWPG, ze szkła, które kupiłem za parę groszy w krakowskim PTMA. Lusterko wtórne ma 80 mm średnicy po krótszej osi, to jeszcze większe wstawiać ? Korektor komy jest 2" a na 3" i super wyciąg za 1000 dolarów mnie nie stać. Platforma idzie godzinę i koniec. Tak samo pewnie da się ustawić na następny przebieg tylko trzeba opracować metodę pomiaru kąta i zrobić odpowiednie urządzenie nastawcze, bowiem dla wysokich obiektów aparat należałoby obrócić o kąt ok. 35 stopni aby nie zmnienić kadru. Nie jest to wszystko takie proste.

Lepiej kupić dobry montaż fabryczny taki jak kupił Jesion żeby udźwignął podobną tubę. Radzę Ci taki kupić i nie bawić się w ATM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dokładne rozmiary LW, dane LG i dokładną odległość pomiędzy środkiem LW, a środkiem LG, policze winietowanie (jak dasz też rozmiar tuby i dane wyciągu to policzę czy i tu coś nie jest nietentegos.).

 

Pozdrawiam.

 

Nic nie policzysz bo nie mam średnicy korektora w świetle (bez obudowy) a sprzęt mam 100 km stąd gdzie teraz jestem. Teleskop już nie winietuje po przesłonięciu z 250 do 220, to co tu liczyć ? Pewnie ten korektor jest wąskim gardłem i wyciąg Astroktaka też dla lustra 250/1000 czyli 1:4. Może gdyby było 1:4,5 lub 1:5 to wszystko by było w porządku ponieważ te korektory stosuje się właśnie z podobnymi lustrami, przeważnie 200/1000.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.