Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Kapitan Cook said:

Ile klatek użyłeś na wideo, bo z pewnością nie 15 ! Jak długo trwał prawdziwy czas timelapse ?

 

300 klatek na akwyzycję, z czego 15 (5%) na finalną klatkę.

145 akwizycji po 10s (30FPS przy tym rozmiarze obrazu i moim porcie USB) w odstępach 30-sekundowych.

Zbierane między 11:22 a 12:38 UT. W sumie 120GB. Później zabrakło miesca na dysku. ;-)

Edytowane przez knowak
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kosmitek napisał:

Mam pytanie. Jaka jest różnica między włóknem magnetycznym, a protuberancją?

W zasadzie to nie ma różnicy. Protuberancja jest włóknem widocznym na krawędzi tarczy, włókno to protuberancja na tle tarczy słonecznej. Na niektórych zdjęciach widać jak włókno przechodzi w protuberancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawlik napisał:

W zasadzie to nie ma różnicy. Protuberancja jest włóknem widocznym na krawędzi tarczy, włókno to protuberancja na tle tarczy słonecznej. Na niektórych zdjęciach widać jak włókno przechodzi w protuberancję.

Dzięki! Bo myślałem, że coś mi się pomyliło jak o tym mówiłem na transmisji. W tym wątku gdzieś wcześniej spotkałem się z terminem "włókno magnetyczne" i mnie to zmyliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
23 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

Fajnie ci wyszło to Słońce ! Szczególnie imponuje ilość detalu na powierzchni i w protuberacjach. Z ilu klatek składałeś to zdjęcie ? Mam ASI120MM i tego Barlowa i wiem coś nieco jest wyglądają te pierścienie Newtona :P

Ogolnie to były tylko takie testy okienne z ta kamerą, wiec seeing mega slaby :) a robilem po 1500 klatek i z tego 15% stakowalem.
Jak by ktoś chciał to wrzuciłem model tej złaczki do druku

 

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DarX86 Kurcze rewelacyjne te obrazy z Quarkiem. Ile potrzebujesz kadrów aby pokryć całą tarczę z obecnym setupem ? Jak na to patrzę to chyba najbardziej sensowna alternatywa dla cudów techniki ala @Lukasz83. Jak już się nastroi to nie ma problemu aby szybko pyknąć całą tarczę ? Czy do zastosowań timelapsowych trzeba go wyłączać czy może być włączony cały dzień ? Czy tam coś się zużywa na przestrzeni lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

@DarX86 Kurcze rewelacyjne te obrazy z Quarkiem. Ile potrzebujesz kadrów aby pokryć całą tarczę z obecnym setupem ? Jak na to patrzę to chyba najbardziej sensowna alternatywa dla cudów techniki ala @Lukasz83. Jak już się nastroi to nie ma problemu aby szybko pyknąć całą tarczę ? Czy do zastosowań timelapsowych trzeba go wyłączać czy może być włączony cały dzień ? Czy tam coś się zużywa na przestrzeni lat ?

Nie sprawdzałem jeszcze ile kadrów na całą tarczę głównym setupem. Edkiem 72/420 robiłem 10 kadrów, ale robiłem duże zakładki by dobrze było składać. Myślę że 16 do 20 bym robił głównym teleskopem. To zależy co rozumiesz za szybkie pyknięcie ;) trzeba przyjąć że 30s nagrywania na jeden kadr plus czas na ustawienie kolejnego. W składaniu całej tarczy najbardziej miesza seeing, bardzo widać jeśli obok siebie trafi się kadr ze świetnym oraz taki z kiepskim seeingiem. Quark może być włączony, wczoraj miałem na chodzie 4 godziny, licząc że trafi się jakiś fajerwerk do złapania. 

Na ostatnie pytanie nie umiem odpowiedzieć. Quark jest strojony elektronicznie, a z elektroniką wiadomo jak jest, może działać latami. Aż w pewnym momencie wysiądzie. Trzeba też pamiętać o stosowaniu filtrów odrzucających część energii w zależności od apertury teleskopu żeby nie przegrzewać Quarka. Ja na razie używam 2" UV/ir cut, ale jak będzie okazja to kupię większy ERF. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DarX86 napisał:

Trzeba też pamiętać o stosowaniu filtrów odrzucających część energii w zależności od apertury teleskopu żeby nie przegrzewać Quarka. Ja na razie używam 2" UV/ir cut, ale jak będzie okazja to kupię większy ERF. 

 

Możesz to trochę rozwinąć ? Przeglądałem oferty na astroshopie i przy quarkach combo było wspomniane o konieczności stosowania ERFa natomiast przy innych nic nie było wspomniane. Chodzi tu właśnie o aperturę , że od jakiegoś rozmiaru jest konieczność stosowania ERFa ? IR-cut stosujesz po to aby on wytracił część energii, ale czy on jej dużo obetnie ? Ja stosuję podobne rozwiązanie przy robieniu Słońca podczas zachodu , daję filtr ND na nosku i z 1/40 000 robi się możliwe do zaakceptowania 1/4000. Wierzę w to że jeśli klatkarz spada to i ilość energii lecąca na matrycę nie jest dla niej zabójcza.

 

5 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Z tego, co czytałem, może się po jakimś czasie przytrafić: 1) niedziałająca grzałka, 2) wyrobione i niekontaktujące gniazdo zasilające.

 

To kto chce moją Nubirę ? (Żart nie sprzedałbym jej za żadne skarby - jedynie złomowisko może nas rozłączyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Z tego, co czytałem, może się po jakimś czasie przytrafić: 1) niedziałająca grzałka, 2) wyrobione i niekontaktujące gniazdo zasilające.

Może też być problem z filtrem blokującym który jest na pierwszej linii walki ze skondensowaną energią słoneczną. W swoim Quarku musiałem już go wymienić bo były wyraźnie ślady jego degradacji po niemal 4 latach intensywnego używania, przeważnie tylko z filtrem UV iR Cut. Po wymianie filtra blokującego zdecydowałem się jednak na pełno-aperturowy ERF. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, DarX86 napisał:

Trzeba też pamiętać o stosowaniu filtrów odrzucających część energii w zależności od apertury teleskopu żeby nie przegrzewać Quarka

Nie chodzi o przegrzanie Quarka, bo filtr blokujący odbija 99,9% światła. Bardziej chodzi o przedłużenie życia filtra blokującego. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pawlik napisał:

Po wymianie filtra blokującego zdecydowałem się jednak na pełno-aperturowy ERF. 

 

Co się stało z czasami po tej modyfikacji. Bo ja chłopski rozum to czasy powinny pójść do góry kilkadziesiąt razy , przynajmniej tak to sobie wyobrażam. Ile kosztował Cię oryginalny filtr od Quarka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.