Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, WielkiAtraktor napisał:

Oczywiście, to jedna z dwu głównych funkcji (obok wyrównywania do animacji). Zob. menu Plik/Przetwarzanie wsadowe.

Dzięki wielkie! Ale ja jestem...:fool: Teraz to aż się będzie chciało robić animacje, tylko muszę montaż paralaktyczny uruchomić. 

Poniżej moja wczorajsza próba. Seeing tragiczny, najgorszy jaki widziałem do tej pory. 
AR 127s, Quark chromo, QHY174m

1.thumb.jpg.8d9a0b7cd1dd20bdef48e85b1986c0a4.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
10 godzin temu, Tuvoc napisał:

Nie ma się czym chwalić, ale jak to mówią "I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu". Sesja z 31.10.2021 na pożyczonym od znajomego sprzęcie - LS50T + B400 (sic!), z kamerą ASI 290MM oraz nieudana próba z ASI 294MC Pro.

 

Trochę taka partyzantka, jak zresztą zawsze kiedy pożyczam ten teleskop. Ostrzenie na oko, obcięty kadr (niestety taki jest w ASI 290MM i ratowałem wypełniając kadr wklejkami aby tak to nie drażniło), a powiększone fragmenty są z Barlowem 2x od TV co przy takim teleskopiku dało refleksy oraz jakieś dziwne artefakty. Dobra, dość marudzenia - oto efekty:

 

Jak chcesz mieć cała tarczę spróbuj z reduktorem 1,25" 0,5x bardzo blisko kamery (można użyć pierścienia T2/1,25", który chyba dodają w każdym zestawie). Przy takiej niewielkiej redukcji nie powinno być widać niedoskonałości tego reduktora a tarcza się zmieści.

 

Spróbuj innej soczewki Barlowa. Najmniejsze odblaski i dobrą jakość uzyskiwałem przy fotografii Słońca i Księżyca stosując rozwiązania ze średniej półki. Kilka razy TV zawiodły mnie właśnie z powodu odblasków m.in. z Luntem Ha oraz SCT.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tuvoc napisał:

nieudana próba z ASI 294MC Pro

Tę kamerę testowałem z Luntem 60 BF1200 i z 50mm jako doublestack. Nie nadaje się i szkoda na nią czasu. Z ASI290 przy sprzyjających warunkach można było wykręcić dobry detal przy drizzle x2 ale z resize o 50% finalnie. Przy obecnej wysokości Słońca natywna skala tego setupu to max. Sporo szumu masz na tarczy, im niżej zejdziesz z gainem, tym lepiej.  Mozaika 2 elementów z ASI290 to raczej żaden problem, ale baaardzo brakuje na Twojej fotce flatów. No a tak poza tym, to fajnie pokazałeś protki, było co oglądać :) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, count.neverest napisał:

Tę kamerę testowałem z Luntem 60 BF1200 i z 50mm jako doublestack. Nie nadaje się i szkoda na nią czasu. Z ASI290 przy sprzyjających warunkach można było wykręcić dobry detal przy drizzle x2 ale z resize o 50% finalnie. Przy obecnej wysokości Słońca natywna skala tego setupu to max. Sporo szumu masz na tarczy, im niżej zejdziesz z gainem, tym lepiej.  Mozaika 2 elementów z ASI290 to raczej żaden problem, ale baaardzo brakuje na Twojej fotce flatów. No a tak poza tym, to fajnie pokazałeś protki, było co oglądać :) 

 

46 minut temu, RMK napisał:

Jak chcesz mieć cała tarczę spróbuj z reduktorem 1,25" 0,5x bardzo blisko kamery (można użyć pierścienia T2/1,25", który chyba dodają w każdym zestawie). Przy takiej niewielkiej redukcji nie powinno być widać niedoskonałości tego reduktora a tarcza się zmieści.

 

Spróbuj innej soczewki Barlowa. Najmniejsze odblaski i dobrą jakość uzyskiwałem przy fotografii Słońca i Księżyca stosując rozwiązania ze średniej półki. Kilka razy TV zawiodły mnie właśnie z powodu odblasków m.in. z Luntem Ha oraz SCT.

Bardzo dziękuję Panowie! Uwagi przyjęte i wykorzystam następnym razem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
21 minut temu, DarX86 napisał:

Dziś udało się kolejne podejście jednak seeing marny, kilka stopni mrozu też nie pomagało. Obszar aktywny 2916, bo tylko to jakoś wyszło. 
Sprzęt taki sam jak w poprzednim poście. 

Kilka stopni mrozu może już wpływać na wydajność Quarka a w szczególności filtr blokujący który w niskich temperaturach może dawać słabszy kontrast i mniej szczegółów (być może spada transmisja filtra), co wg mnie widać na powyższym zdjęciu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pawlik napisał:

Kilka stopni mrozu może już wpływać na wydajność Quarka a w szczególności filtr blokujący który w niskich temperaturach może dawać słabszy kontrast i mniej szczegółów (być może spada transmisja filtra), co wg mnie widać na powyższym zdjęciu. 

Może tak być.  Jak dorobię grzałkę to przy kolejnych mrozach przetestuję czy będzie jakaś różnica.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próba z dzisiaj. Pogoda ładna....tylko to solone pasmo chmurek idące centralnie przez tarczę Słońca.... 
PANO_20220115_125554_resize_57.thumb.jpg.e399aa1451593daaf4814bef3ab06c00.jpg

Polowałem pół godziny, by wyczekać przerwy między chmurami dłuższej niż 15s. A gdy już doczekałem to seeing tak poleciał, że szkoda było czasu. Więc tylko jedna foteczka. 
Setup standard: BM AR 127s, Quark chromo, QHY174m, AZ-Gti
1.png.1fc6576d8d8ed33342aa12e98a350ad7.png

Edytowane przez DarX86
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.