Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

10-03-2024. "Wiosenne klimaty" (krótki fotoreportaż). Korzystając dzisiaj z ostatnich podrygów pięknej pogody, wybrałem się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Zaznaczam, że będę pisał prawie wyłącznie o facetach, bo jakby nie było dzień mężczyzn mamy przecież. Na tę okoliczność wycmoktałem przed chwilą whiskacza ;) (jakby Kto pytał jakiego: Jack Daniels Old No. 7 BRAND). Wszystkiego najlepszego Panowie. :)

 

Mimo sporej ilości spacerowiczów, jak zwykle las przywitał mnie odwiecznym spokojem natury, pozwalającym zregenerować siły i zrobić "reset" przed nowym tygodniem. Czuć już wiosnę! Nawet dzięcioły jakoś raźniej bębniły w pnie drzew.

 

     Choć nadal można spotykać rośliny, które są charakterystyczne dla przełomu zima/wiosna, ...

 

1_wiosna2024.thumb.jpg.363b53460c38b667112412048314a31f.jpg

 

 

... to w zaciszu leśnym zaczynają u mnie kwitnąć zawilce. Trzeba będzie jednak poczekać jeszcze prawie dwa miesiące zanim utworzą w lasach obszerne dywany!

 

2_wiosna2024.thumb.jpg.3ce716a3c99d781999b5b8fb4f9fa081.jpg

 

 

    Pojawiły się pierwsze samce "cytrynków". To całkiem spory z naszych motyli z rodziny bielinkowatych. Latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni). Ciężko je było dzisiaj ustrzelić, bo samce wcale nie przysiadały, tylko latały jak oszalałe w poszukiwaniu samic. Te niestety pojawiają się znacznie później, tak, że większość kawalerów może się niestety nie doczekać swoich wybranek (noce są jeszcze wyjątkowo zimne)!

 

3_wiosna2024.thumb.jpg.6df9cbcb37dc04c4bf7ec0afaf842909.jpg

 

 

     Na skraju lasu, wysoko w gołych jeszcze koronach drzew, pięknie śpiewały samce modraszek, próbując przywołać swoje połowice. Ustrzeliłem jednego z amantów, który zwrócił na mnie swoją uwagę, zaintrygowany kto to do niego mierzy. ...

 

4_wiosna2024.thumb.jpg.21d6979a3f8806d63983c918d7a4f733.jpg

 

 

... Był tak zaaferowany, że musiał mnie dokładnie oblookać i nie przeszkadzała mu w tym pozycja do góry nogami! :) Może przypomniał sobie frajera, który go karmił całą zimę. :D

 

5_wiosna2024.thumb.jpg.fce408d12294d4cddf9e6ee0e975e031.jpg

 

 

     Niezaprzeczalnym bohaterem dzisiejszego dnia był samiec najpopularniejszego dzięcioła w naszym kraju, który ładnie wpadł mi w kadr. Dzięcioł duży, dzięcioł pstry większy (Dendrocopos major). Udało się moim małym kompaktem (z matrycą m4/3) strzelić kilka kadrów, pokazujących budowę ciała dzięcioła.

 

6_wiosna2024.thumb.jpg.197e740a88dcd2e0e12e8a2fd4238f05.jpg

 

 

     Zwróćcie uwagę na jego solidne pazury, dzięki którym może siedzieć na pionowych pniach drzew, ...

 

7_wiosna2024.thumb.jpg.c808b458dbcbaae1bf94986b92f76610.jpg

 

 

... dodatkowo pomaga mu w tym "trzecia noga", czyli ogon. Popatrzcie na wyjątkową grubość tempo zakończonych stosin piór ogonowych, które tworzą z ogona "sztywny, solidny statyw" (porównajcie ze stosinami lotek skrzydeł). Na poniższym foto widać również dobrze jeden z pazurów lewej nogi, oraz czerwony irokez z tyłu głowy, charakterystyczny tylko dla samców.

 

8_wiosna2024.thumb.jpg.d0bab090cf31f54b40f02648be28544a.jpg

 

 

     Piękny ptak.

 

9_wiosna2024.thumb.jpg.125e1b08314f34207f8c1ac0823dfa0c.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk kwadratnik - rodzaj Tetragnatha - ale bez widoku na spód ciała trudno określić, jaki to konkretnie gatunek.

Tetragnatha-Kwadratnik-20240303_142417-2_1600.jpg.1f44c4003fa362bc5093ffb45d88e264.jpg

 

Pająk siedział sobie na trującej roślinie, której kwitnienie jest zwiastunem przedwiośnia (zdjęcie z 3 marca) - wawrzynku wilczełyko.

Daphnemezereum-Wawrzynekwilczeyko-20240303_132934_1600.jpg.c6f030bf870c760e1ef12a2ad24b194c.jpg

 

I jeszcze gąsienica motyla z gatunku krasopani poziomkówka. Podobają mi się polskie nazwy gatunkowe motyli. Krasopani, rusałka, paź, etc. - wszystkie są takie powabne, ale jednocześnie dostojne - jak motyle :)

Callimorphadominula-Krasopanipoziomkwka-20240303_134806_1600.jpg.248a8ca466b981d5671280feb3b5ab08.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na te wasze zdjęcia, i coraz bardziej zaczynam się zastanawiać, czy z powodu ciągłego zachmurzenia nie przerzucić się na fotografię przyrody... Przynajmniej sobie człowiek trochę po lesie połazi, albo po innych krzakach, a zachmurzone niebo jak wiadomo daje bardzo dobre, miękkie światło... Za jakiś czas pewnie napiszę tu z pytaniem "to jaki sprzęt do przyro-foto za max. 300 pln?"... ;) 

  • Lubię 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze kilka zdjęć z tegorocznych wypadów w teren.

 

Kolejna pustułka

Falcotinnunculus-Pustuka-20240308_162147_1600.jpg.e457d8080abf00bf07b4094212460e71.jpg

 

Jakaś ćma + malutkie larwy, ale to chyba nie ćmy?

cma1.jpg.3abd094b33975771d6d7280c9d61a7ec.jpg

 

cma2.jpg.f87d9fd5877c0e57e3c726f9f84f53cd.jpg

 

Trzęsak pomarańczowożółty

Tremellamesenterica-Trzsakpomaraczowoty-20240130_142045_1600.jpg.f42d78d378a43003fbe4f97ced5946cd.jpg

 

Ponoć rzadka czarka szkarłatna

Sarcoscyphacoccinea-Czarkaszkaratna-20240225_125506_1600.jpg.fd386358852763410258c78f088d1d62.jpg

 

Grzyb, którego nie potrafię rozpoznać

grzyb.jpg.9784dd5be4c01b9701603ef5aaeb2204.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, holeris napisał(a):

Grzyb, którego nie potrafię rozpoznać

Pytałem kumpla, któty jest dobry w grzyby, mówi że to może być młody uszak bzowy. Jesteś w stanie określić na pniu jakiego gatunku drzewa te grzybki rosły? Albo chociaż czy iglaste, czy liściaste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr K. napisał(a):

Pytałem kumpla, któty jest dobry w grzyby, mówi że to może być młody uszak bzowy. Jesteś w stanie określić na pniu jakiego gatunku drzewa te grzybki rosły? Albo chociaż czy iglaste, czy liściaste?

Dzięki za zaangażowanie!

Nie jestem pewien. Muszę zacząć w końcu zwracać uwagę na roślinność. A i również się nauczyć rozpoznawać gatunki drzew, bo słabo z tym u mnie. Często pomaga to również w określeniu gatunku napotkanych owadów.

Już miałem odpowiedzieć, że pewnie na świerku, ale tak przeglądam zdjęcia i chyba jednak na czymś liściastym. Zdjęcie było robione w Parku Tysiąclecia we Wrocławiu nad Ślęzą.

 

Przykładowe (moje) zdjęcie z okolicy, w której się zazwyczaj kręcę:

Capreoluscapreolus-Sarnaeuropejska-20240308_150520_1600.jpg.86496e8868bf659893f843ac52490881.jpg

 

Jeszcze jedno (moje) z widocznymi drzewami w tle:

DSC_9005-Edit_1600.jpg.c54b960837fcd8bfc462c77f9115200d.jpg

 

A tutaj przykład z tego parku z Wikipedii. Ja przeważnie odbijam w lewo, gdzie są właśnie świerki, ale zdjęcie z sarną, wykonane niecały kilometr dalej niż to z wiki, pokazuje las bardziej liściasty.Millennium_Park_-_Kasina.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, holeris napisał(a):

Ja przeważnie odbijam w lewo, gdzie są właśnie świerki, ale zdjęcie z sarną, wykonane niecały kilometr dalej niż to z wiki, pokazuje las bardziej liściasty.


Za to czarka szkarłatna jest na gałązce z drzewa iglastego (przynajmniej na moje oko), a dookoła leżą igły. Czyli na dwoje babka wróżyła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to taka mała wprawka, właśnie przyniesiona ze spaceru :) Strzelone Samsungiem A51 w trybie makro, plus trochę podciągania w GIMP-ie.

[EDIT] BTW - ktoś wie, co to za krzew? Tak na pałę to bym powiedział, że to może kwiaty wiśni, ale nie znam się na tym...

20240313_120847-edit.jpg.b443566f73741efc518afcba711de9bc.jpg

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, holeris napisał(a):

No to jeszcze kilka zdjęć z tegorocznych wypadów w teren.

----

 

18 godzin temu, holeris napisał(a):

Jakaś ćma + malutkie larwy, ale to chyba nie ćmy?

cma1.jpg.3abd094b33975771d6d7280c9d61a7ec.jpg

 

 

 

 

@holeris, ćma to motyl z licznej rodziny miernikowcowatych, występujących w Polsce, czyli samiec Boratek naśnieżek (Phigalia pilosaria), a tutaj inny LINK z fotami boratka, z których ta poniżej przedstawia delikwenta w podobnej pozycji, jak u Ciebie, ale z dodatkowym bonusem, ;)  jakim jest samica (bezskrzydła) w czasie kopulacji.

 

https://lepidoptera.eu/minipic/17232/1/2012-07-15

źródło

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

No dobra, to taka mała wprawka, właśnie przyniesiona ze spaceru :) Strzelone Samsungiem A51 w trybie makro, plus trochę podciągania w GIMP-ie.

[EDIT] BTW - ktoś wie, co to za krzew? Tak na pałę to bym powiedział, że to może kwiaty wiśni, ale nie znam się na tym...

20240313_120847-edit.jpg.b443566f73741efc518afcba711de9bc.jpg

 

     @Piotr K., raczej popularna śliwa mirabelka (?), choć to kwitnienie jakoś wcześniej u Ciebie przebiega. U mnie na wschodzie kraju drzewa/krzewy jeszcze nie kwitną, poza krzewami forsycji, która w zacisznych miejscach zaczyna dopiero wypuszczać ostrożnie żółte pąki kwiatowe.

 

    Tak wyglądała kwitnąca mirabelka, którą pod koniec kwietnia 2022r. cyknąłem tanią komórką Samsunga (aparat 5.0MEGA) i zamieściłem w tym wątku (link do całego posta: TUTAJ).

 

mirabelka.jpg.82a6ae7cd7504c55791eee716f7de3bc.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

    

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, suchyy napisał(a):

Bardzo dziękuję za identyfikację. Wyszukiwanie obrazem w google nie zawsze jest skuteczne. A i z przeglądaniem zdjęć różnych rodzin na insektarium, co również często robię, różnie bywa, zwłaszcza w przypadku gatunków o mocno zmiennym wyglądzie.

A wiesz może, co to za ćma tutaj? https://astropolis.pl/topic/20465-przyroda-w-fotografii/?do=findComment&comment=1047089

 

Edytowane przez holeris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

[EDIT] BTW - ktoś wie, co to za krzew?

20240313_120847-edit.jpg.b443566f73741efc518afcba711de9bc.jpg

 

29 minut temu, suchyy napisał(a):

 

     @Piotr K., raczej popularna śliwa mirabelka (?), choć to kwitnienie jakoś wcześniej u Ciebie przebiega. U mnie na wschodzie kraju drzewa/krzewy jeszcze nie kwitną, poza krzewami forsycji, która w zacisznych miejscach zaczyna dopiero wypuszczać ostrożnie żółte pąki kwiatowe.

 

Też obstawiam, że to mirabelka. I potwierdzam, że we Wrocławiu mirabelki już kwitną.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, suchyy napisał(a):

U mnie na wschodzie kraju drzewa/krzewy jeszcze nie kwitną, poza krzewami forsycji, która w zacisznych miejscach zaczyna dopiero wypuszczać ostrożnie żółte pąki kwiatowe.

Zadroszczę. U nas forsycje już szaleją pełną parą. Potem jest zdziwko, gdy wyjeżdżam np. na wiosenny zlot w Zatomiu - we Wrocławiu pełnia lata, a dalej na północ dopiero się przyroda powoli budzi. Mam też wrażenie, że we Wrocławiu okres "przedwiośnia" (mam na myśli czas między etapem "goła ziemia i gałęzie" a etapem "wszystko kwitnie i ma duże liście") jest o wiele krótszy niż kiedyś. Jeszcze jakieś 15 lat temu było tak, że okres szaro-bury przedwiosenny to był cały marzec, a nawet kawałek kwietnia. Gdzieniegdzie pojawiały się oznaki wiosny, ale sporadycznie. I dopiero tak w połowie kwietnia wszystko stopniowo zaczynało ruszać. A teraz jest tak, że na początku / w połowie marca wszystko rusza, i po dwóch tygodniach mamy już prawie lato. To są tylko moje wrażenia, nie sprawdzałem statystyk meteo, ale chyba jednak coś jest na rzeczy.

Poza tym Wrocław - i pewnie, szerzej patrząc, także cały Dolny Śląsk - to jest wyspa ciepła. Od czasu do czasu słucham radia. Gdy podają prognozę pogody dla Polski, i mówią o temperaturach w różnych miastach, to we Wrocławiu zwykle ma być najcieplej. Ostatnio było zdziwko, bo Wrocław był mniej-więcej w 2/3 stawki, a najcieplej miało być bodajże w Szczecinie. Ale tak normalnie to zwykle u nas ma być najcieplej. W sumie nie ma się co dziwić - przez pół roku siedzimy pod grubą warstwą chmur, a jak wiadomo, gdy są chmury, to w zimie jest cieplej, więc to pewnie też się przyczynia do tej wyspy ciepła.

Co do mirabelek - dzięki za pomoc w indentyfikacji. Zapewne masz rację - fotkę robiłem przy ścieżce spacerowej w parku, a nie przypominam sobie, żeby tam w lecie czy jesienią były wiśnie. Jest jakieś źródło, z którego można skorzystać przy oznaczaniu gatunków krzewów? Z tego co pamiętam kwiaty są dobrym sposobem na określanie gatunków, są zdaje się nawet takie gatunki roślin, których nie da się oznaczyć inaczej niż po kwiatach - ale te kwiatki na mojej fotce wydają się identyczne z kwiatami wiśni...

EDIT po chwili - dobra, sprawdziłem w Wiki: zarówno wiśnia, jak i mirabelka należą do tej samej rodziny różowatych, więc nie jest dziwne, że mają podobne kwiaty...

Edytowane przez Piotr K.
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2024 o 09:47, Piotr K. napisał(a):

...
Co do mirabelek - dzięki za pomoc w indentyfikacji. Zapewne masz rację - fotkę robiłem przy ścieżce spacerowej w parku, a nie przypominam sobie, żeby tam w lecie czy jesienią były wiśnie. Jest jakieś źródło, z którego można skorzystać przy oznaczaniu gatunków krzewów? Z tego co pamiętam kwiaty są dobrym sposobem na określanie gatunków, są zdaje się nawet takie gatunki roślin, których nie da się oznaczyć inaczej niż po kwiatach - ale te kwiatki na mojej fotce wydają się identyczne z kwiatami wiśni...

EDIT po chwili - dobra, sprawdziłem w Wiki: zarówno wiśnia, jak i mirabelka należą do tej samej rodziny różowatych, więc nie jest dziwne, że mają podobne kwiaty...

 

@Piotr K. , tak jak pisał wyżej @holeris dobrze jest korzystać w Googlach z AI przy wyszukiwaniu po obrazkach. AI robi tu całkiem niezłą robotę i jest pomocna, ale trzeba do tego podchodzić rozważnie i koniecznie poświęcić trochę więcej czasu na analizę wyników takiego wyszukiwania. W wielu przypadkach występują spore trudności z identyfikacją, np. licznych rodzin owadów, motyli (szczególnie ciem), czy też pająków, gdzie wygląd osobników jest mocno zmienny co do ubarwienia nawet w ramach jednego gatunku i zależny od oświetlenia w czasie fotografowania, a także często "mocno psuty" przez autorów już w postprodukcji (przesadne "ocieplanie i podciąganie" na maksa kolorów bo tak "ładniej wygląda" ;) ). Generalnie trzeba lubić taką mrówczą robotę, żeby się bawić w rozpoznawanie różnych gadzin, szczególne tych najdrobniejszych.  :) Jeśli chodzi o linki, to dla przykładu kilka (jest tego sporo w necie):

 

Atlas drzew i krzewów

Atlas drzew Polski

 

Insektarium

 

Serwis medianauka.pl, a tam:

Atlas roślin

Atlas zwierząt (Atlas owadów)

Atlas grzybów

... można wyszukiwać, korzystając z pomocnych kluczy.

 

Rozpoznawanie owadów po zdjęciu (Top 7 aplikacji na smartfona i on-line)

... i wiele, wiele innych, również na stronach obcojęzycznych (może wieczorem coś jeszcze dodam ciekawego jeśli chodzi o foty, tylko muszę poszukać linków w moich zasobach).

 

[edit] Polecam szczególnie bardzo bogatą galerię foto. Zobaczcie chociażby dla sprawdzenia strony działy: coleoptera-chrząszcze i diptera-muchówki. Jest tam caaałe mnóstwo fotografii. Co prawda język fiński trochę mało komunikatywny dla nas, ale są nazwy łacińskie. Warto tego linka mieć w zasobach, bo są zdjęcia różnych podgatunków drobnicy.

 

Photogallery of insects by Raimo Peltonen

 

Jeśli chodzi o śluzowce, na które mam ostatnio czucie, od czasu jak trafiłem w 2023 na kędziorka mylnego, wypuszczającego młode zarodnie (małe, acz niezwykle ciekawe do fotografowania "stwory") ...

 

02-sluzowiec-a.thumb.jpg.fea306f157a914dffcf981216def753b.jpg

 

... to z polskich serwisów polecam galerie

 

OBRAZY NATURY - śluzowce

Śluzowce - Radosław Szary. Ciekawe dodatkowe INFO o sposobach polowania na śluzowce.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka kadrów nazbieranych podczas spacerów w mijającym tygodniu.

 

Canon R7 + Canon RF 100-500

 

Drozd Śpiewak

drozd.png.0fc551c334a68e6433436c260efbf4b1.png

 

Kaczka Krzyżówka 

krzywka.png.7f988c800378c7cb694ddaa01dfdef47.png

 

Mysikrólik

mysikrlik.png.d84d0b1337c178dc81c52230e7d6c8e4.png

 

Pełzacz Leśny

pezacz2.png.5f69329d25530b5805f95095199688fd.png

 

Nurogęś

nurog1.png.67f29caebeb36ee41ec4fc4c46d0482c.png

 

Pliszka Siwa

pliszka1.png.2a1f7c684cdef7d940ef23e360760b7f.png

 

pliszka2.png.f14b84fbde770db82ff441cb53ae2081.png

 

Rudzik ( trochę przekolorowany )

rudzik03.png.c0171154f020757deb427a20d275a5a9.png

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że R7 + RF 150-500 to fajne kombo do foto, testowałem u siebie z R8 i niestety na pełnej klatce już małe ptaszki z większej odległości słabo wychodzą. Z drugiej strony 11tys za obiektyw który na 500mm ma F7.1 to przegięcie że strony Canona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, as1 napisał(a):

Kilka kadrów nazbieranych podczas spacerów w mijającym tygodniu.

 

Canon R7 + Canon RF 100-500

...

Kaczka Krzyżówka 

krzywka.png.7f988c800378c7cb694ddaa01dfdef47.png

...

 

    @as1, w dzisiejszych czasach, kiedy pojęcie mężczyzny zostało całkowicie zdewastowane przez współczesne multi-kulti, ja bym raczej podpisał ten świetny portret: kaczor krzyżówki (precyzyjnie i rozsądnie), bo ta "kaczka krzyżówka" brzmi trochę dwuznacznie. ;):)

 

Ciekawe fotki, widzę, że się wkręciłeś na dobre w foto przyrody.

 

:like:

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.