Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Piotr K. napisał(a):


A odzywała się ta żaba? Jeśli tak, to jest to trawna, bo samce moczarowych są w okresie godowym błękitne. A raczej jest to samiec, bo samica by tak luzem nie siedziała, zaraz by ją samce obskoczyły ze wszystkich stron.

Wydaje mi się, że nie, lecz nie mam pewności. Na żadnym z kilkunastu zdjęć, które jej zrobiłem, nie widać, żeby była nadęta. Momentami miała towarzystwo, czasem również ktoś podpływał (zdjęcia niżej). Ale nie zauważyłem, żeby inne żaby się na nią rzucały, choć były w stawie takie przypadki.

Wydaje mi się też, że w ogóle żadna żaba się nie odzywała (jedynie ropuchy). Może było jeszcze zbyt wcześnie? Zdjęcie robione o 16:08.

 

EDIT: Nie przypominam sobie również żadnych błękitnych żab, więc pewnie faktycznie trawna.

 

zaba.thumb.jpg.721835670233d8ad728c1e1abb4dcea7.jpg

 

zaba2.thumb.jpg.ab98bdef75b046dcca47c93779051f9d.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, holeris napisał(a):

Wydaje mi się, że nie, lecz nie mam pewności. Na żadnym z kilkunastu zdjęć, które jej zrobiłem, nie widać, żeby była nadęta.


Trawna tylko trochę nadyma podgardle. Gdyby się odzywały, to na pewno byś na to zwrócił uwagę, to takie mruczenie, całkiem dobrze słyszalne:

Nature sounds – European common frog (Rana temporaria) - YouTube

A tu żaby moczarowe. Tego koloru nie da się pomylić, to jedyny polski płaz, którego samce w okresie godowym mają taki kolorek:

Nature sounds – Moor frog (Rana arvalis) (youtube.com)

  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pablus napisał(a):

 ... Jaka była rzeczywista odległość, nie potrafię odczytać ze zdjęcia.

 

 

@Pablus, jaka była odległość do punktu ostrzenia podaje soft autofokusa w aparacie fot. i oprogramowanie w "puszcze" zapisuje taką informację w EXIF-info, łącznie z innymi parametrami. dotyczącymi ekspozycji zdjęcia i typu sprzętu ("puszki", "szkiełka"), którym fotografujesz. Taka kompletna informacja może być dołączona automatycznie do pliku zdjęcia (jpg) wyrzucanego wprost z kamery. Tak jest w moim Olympusie PEN E-PL9. Z innymi "puszkami" nie mam doświadczenia, więc niech się Koledzy wypowiedzą. Musisz EXIF-info otworzyć w swojej przeglądarce graficznej. Ja używam tradycyjnie już od wielu lat do szybkiego przeglądania obrazków (ustawiona jako domyślna) darmowej przeglądarki IrfanView (polecam). Otwierasz zdjęcie w IrfanView i aby wejść do EXIF-info klikasz na górze: Image. Z otwartego paska wybierasz i klikasz: Information (pierwsza pozycja). Otwiera się małe okienko o nazwie: IrfanView - Image properties. Jeśli w dolnym lewym rogu nowego okienka zobaczysz buttonik: EXIF info, to będzie oznaczało, że masz dostęp do parametrów zdjęcia (dane z kamery zostały zapisane łącznie z plikiem zdjęcia). Klikasz na EXIF info, otwiera się nowe okienko z przewijanym paskiem, bo danych dotyczących sprzętu i ekspozycji jest sporo. Gdzieś pod koniec listy danych będzie: Focus distance z podaną wartością odległości do punktu ostrzenia (u mnie z dokładnością do trzech miejsc po przecinku dla jednostki długości: metr). Trzeba jednak podchodzić do tego ze sporym dystansem, ;) coś niecoś na ten temat może napisać @fizyk5.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

PS Oczywiście taką informację możesz uzyskać z programów używanych do wywoływania RAWów (np. LrC, OM Workspace itp.) Trzeba je tylko odpowiednio skonfigurować po zainstalowaniu.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję 😀 według "focus distance" odległość wynosi  747m  😒

Tak daleko szarak nie był. Co prawda zdjęcia nie wykonywałem  RAW 

Dziękuję, będę testował, zobaczymy jaka średnia prawdy wyjdzie przy następnych zdjęciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piotr K. napisał(a):

Uuu, panie, grubo musiało być ;) Ponoć po piciu widzi się białe myszki, ale białe sarny to juź na bogato impreza była :D

 

... i to naprawdę grubo! ;) @Szychor, miał farta!! Zazdroszczę!!! Jak szacują z grubsza lek. weterynarii prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest jak 1 na kilkaset tysięcy. Śniegu u nas jest w ciągu roku tyle co na lekarstwo, więc takie osobniki eliminuje (w szerokim pojęciu tego słowa) sama przyroda, niestety. :(

 

Pozdrawiam,

Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@suchyy @Pablus

Teraz nie mogę, jak skończę szkolenie to napiszę jak mnie udaje się odległość z Focus distance wyciągnąć z pliku.

U mnie działa to skokowo, nie w sposób ciągły. Pomiar kończy się na odległości około 140m.

Potem, dla większych odległości podaje wartość dosłownie z kosmosu (w milionach metrów).

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby identyfikacji mchów - "mikroskop" zrobiony z iPhone'a 5S i soczewki ze wskaźnika laserowego za 5 PLN, oświetlenie z czołówki astro (ze światłem białym; przydała się wreszcie po pół roku leżenia w szufladzie z powodu braku pogody), dyfuzor z kawałka mlecznego plastiku. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to jakość do jakiej przyzwyczaili nas userzy tego działu, ale to nie jest moje ostatnie słowo w tym temacie ;)

Prawdopodobnie płaskomerzyk pokrewny, zebrany w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy, opis w książce Mszaki w lasach na str. 62-63, a porządne zdjęcia spod mikroskopu na stronie BBS. Dziura w liściu, obawiam się, zrobiona przeze mnie pensetą :( Długość liścia to ok. 4 mm.

 IMG_7025-small-podpis.JPG.9c1fccd40b76d53366dd56d26e3e6d8b.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szychor napisał(a):

Z dzisiejszego spaceru z nowo powstałego rezerwatu przyrody w mojej okolicy. 

 

1.thumb.jpg.22900f679a6f7d474d9c339b3d5c6c46.jpg

 

 

2.thumb.jpg.1ec8ccccd862e20fb194566d12d78a50.jpg

 

 

3.thumb.jpg.91589c55df5e8854b66baf0ebb15c06d.jpg

 

 

4.thumb.jpg.0c3b6f2ae5bb21034c4b1badd05c3cc2.jpg

 

 

 

 

     @Szychor, uroczy zakątek ten nowy rezerwat. No to teraz czekamy na zdjęcia: sóweczki i raka szlachetnego. :)

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szychor napisał(a):

Niby nie jest udostępniony, ale też nie ma żadnego oznakowania że jest tam jakikolwiek rezerwat. Zresztą chodzę tam od 2 lat i nie było nigdy problemów ze strony leśniczych czy straży lesnej 😁

może jeszcze się nie spotkaliście 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.