Skocz do zawartości

Nowe SWA (uwa)


wiktoor

Rekomendowane odpowiedzi

Dane techniczne

ogniskowa: 6 mm

pole widzenia 58°

odległość okularu od oka: 12 mm

ilość elementów optycznych: 5

średnica oprawy: 1,25"

waga: 170,1 g

Co sadzicie?

click

Testowal ktos?

Do dyspozycji sa: 9,7,6,5,4 oraz 2,5 mm.

Obilo mi sie o uszy, ze sa podobno calkiem przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki 7mm ale nie moge nic powiedzieć bo nie mam do czego porównać jako że to pierwszy okular tego kalibru w jaki patrzyłem.

może tylko tyle że konieczność właściwego ustawienia oka była z początku dosyć frustrująca. ach ta mała źrenica... :P ale pewnie w każdym 7mm byłoby tak samo?

 

a jako ciekawostka cytat z maila ze sklepu: (tylko nie wiem czy uśmieszek odnosi się do porównania z lantanami, do "polecam", czy do obu zdań :))

 

"Są to zupełnie nowe okulary, jakością dorównujące słynnym lantanom. Polecam, nie kosztują wiele :)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Są to zupełnie nowe okulary, jakością dorównujące słynnym lantanom - nie kosztują wiele :)"

 

coś jest jakościowo bardzo dobre i nie kosztuje wiele - w astronomii takie przypadki to rzadkość.

 

Dopóki nie przeczytam kilku wiarygodnych recenzji o tych okularach dla mnie będą jakościowo w strefie wysokiego ryzyka :rolleyes:

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...może tylko tyle że konieczność właściwego ustawienia oka była z początku dosyć frustrująca. ach ta mała źrenica... :P ale pewnie w każdym 7mm byłoby tak samo?....

 

Sam nie posiadam jeszcze dużego doświadczenia optycznego, ale może to o czym piszesz nie tyle zależy od małej źrenicy(cokolwiek miałoby to znaczyć) a od tego, że okular jest "czuły" na nieosiowe patrzenie (ustawienie oka)... ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ach ta mała źrenica... :P ale pewnie w każdym 7mm byłoby tak samo?

 

autouzupełnienie: oczywiście mam na myśli że tak samo małą źrenicę wyjściową dawałby każdy okular 7mm użyty w tym konkretnym teleskopie (mak 127/1500 więc źrenica ~0,5mm). ale czy niewygody z tym związane zależą od konstrukcji okularu to na razie nie miałem okazji doświadczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie posiadam jeszcze dużego doświadczenia optycznego, ale może to o czym piszesz nie tyle zależy od małej źrenicy(cokolwiek miałoby to znaczyć) a od tego, że okular jest "czuły" na nieosiowe patrzenie (ustawienie oka)... ?

 

Pozdrawiam

 

Nawet lantany sa czułe na nieosiowe patrzenie. Obserwując np. Marsa to przy patrzeniu nieosiowo widać dość spore aberracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Naoglądałem się sporo przez budżetowe wynalazki Sky-Watchera w wielu odmianach xWA i byłbym ostrożny.

Nie ma dobrych i tanich okularów. Coś za coś, kompromis i tak dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyspozycji sa: 9,7,6,5,4 oraz 2,5 mm.

 

No i właśnie to jest podejrzane... okulary poniżej 7 mm muszą być na prawdę dobrej jakości... no ale SkyWatcher nie poraz pierwszy stara nam się wcisnąć ferreri z silnikiem malucha... puścili na rynek okulary o polu 80 stopniu też za "darmochę" B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na chińskie plossle to sporo kosztują, więcej niz plossle Vixena. W przypadku dłuższych wolałbym juz tańsze UWA z większym polem (jak nie mamy kasy). W przypadku krótszych okularów chyba lepiej wziąć jakiegos plossla Vixena (jak nie mamy kasy). A jak mamy kasę to lepiej wziąć jakiegoś Ortho czy LV.

 

No i właśnie to jest podejrzane... okulary poniżej 7 mm muszą być na prawdę dobrej jakości... no ale SkyWatcher nie poraz pierwszy stara nam się wcisnąć ferreri z silnikiem malucha... puścili na rynek okulary o polu 80 stopniu też za "darmochę" B)

 

A w sumie to ciekawi mnie jakie są te okulary 80-stopniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam, ja mam od niedawna tego SWA 6 mm za 179 zł. Dopiero dwie obserwację, więc cięzko coś powiedzieć. W miarę wygodnie się patrzy - muszla dopasowana, LER przyzwoity. Pole chyba nie kłamane (na moje oko dokładnie pomiędzy kitowymi 51* a LVW 65*). Saturna dało się ładnie wyostrzyć przy b.dobrej nocy Cassini (power 200) wyraźniejszy niż w LVW 8. M13 oczywiście ciemna, lecz rozbita prawie do środka. Gwiazdki w większości pola przyzwoicie punktują. Kontrast gorszy niż w orto Antaresa 6mm (które sprzedałem, bo male pole i to przylepianie oka były dla mnie tragedią).

 

Jak pogoda pozwoli, to dłużej polukam i napiszę, co z komą, aberracją itd. Niestety, mam jeszcze male doświadczenie i niewielki material porównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu sprawiłem sobie okular taki jak ten, ale ogniskowa 10 mm i jeszcze poprzednia wersja. Mogę napisać tyle, że na razie nie żałuję zakupu i np. przy powiększeniu 100x w polu widzenia bez problemu mieści się cały Księżyc, a planety można obserwować dłużej bez przestawiania teleskopu niż przez kilka sekund.

 

Do dyspozycji mam tylko MTO 11 CA, więc o jakości obrazu nie mogę napisać zbyt wiele, ale tak jak napisałem wyżej - nie żałuję, że go mam.

 

No ale to inna półka, prawie 3 razy droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.