Skocz do zawartości

M81 & M82 & IFN


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczorajsze prognozy nie napawały optymizmem na Pomorzu Zachodnim. Mimo wszystko zdecydowałem się na wyjazd i nos mnie nie zawiódł. Miałem kilka godzin czystego nieba o dużej przejrzystości, dzięki czemu udało mi się zebrać (tylko) 110 minut materiału. Około 5-10 razy za mało na to co chciałem wydobyć :) Nie wiem czy uda mi się przed pełnią dopalić materiał więc wrzucam to co mam (zresztą nie mogę się powstrzymać :D )

 

Sprzęt: Tair 4,5/300 @ f/5.6, Canon 350D mod., HEQ5 SynTrek guidowane via QHY5 i SW 70/500

Dane: 11x10 minut ISO1600 + 2 darki

 

m81_s.jpg

(po kliknięciu wyższa rozdzielczość)

 

Jak widać dałem gaz do dechy z ustawieniami, te klatki odpowiadałby 20minutom przy ISO800 i światłosile f/5.6. Myślę, że to były najlepsze warunki jakie mogę u siebie mieć w zenicie, tak wygląda zmniejszona surowa klatka 10minut ISO1600:

 

raw.jpg

 

Zaryzykuję, że 20 minut przy ISO1600 byłoby jeszcze użyteczne :)

 

Dzięki tak długim czasom udało mi się uchwycić część bardzo mało znanego kompleksu mgławic Integrated Flux Nebula. To chyba pierwsze foto w Polsce tego obiektu (?). IFN nie jest typowym kompleksem mgławic refleksyjnych rozświetlanych przez jedną lub kilka gwiazd. Te mgławice rozświetlane są skomasowanym strumieniem energii wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej i zajmują bardzo duży obszar nieba, zwłaszcza w okolicy gwiazdy Polarnej. Polecam lekturę o tym mało znanym kompleksie:

 

http://www.galaxyimages.com/UNP1.html

 

oraz nieliczne zdjęcia:

 

http://www.galaxyimages.com/UNP_IFNebula.html

 

 

Tyle udało mi się wydusić z mojego materiału:

 

ifn.jpg

 

To w zasadzie była tylko próba, czy da radę Canonem uchwycić te bardzo, bardzo słabe mgławice. Okazuje się, że nawet przy dość małym świetle f/5.6 jest to możliwe (to tylko 110minut materiału), chociaż szum zabija :) Jedynym warunkiem jest ciemne niebo i duża ilość materiału przy odpowiednim świetle, żadne ha-alpha czy inne wąskie pasma tutaj nie pomogą. Zdjęcia w sieci były wykonane przez niebieski filtr z Nowego Meksyku. A ja zrobiłem z Gryfina, Zachodniopomorskie :D

 

Zachęcam do prób, to nadal można zrobić rosyjskim obiektywem na EQ5, podobnie jak inne moje fotki :) Dla wytlumaczenia się z szumu dodam, że zdjęcia w sieci są robione około 10x droższym sprzętem, jest ich tylko kilka i nie są najwyższej jakości.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota niezła, ale czy dało by się wyciągnąć trochę więcej koloru? Jakaś taka czarno-biała ta fotka :Boink:

 

Kolor jak najbardziej ale ten Canonowski kolorowy szum bije po oczach :) Wszak to ISO1600. Żeby to pokazać ładnie bez wyciągania potrzeba dużo więcej materiału. Różnica jasności między mgławicą a galaktykami jest olbrzymia. Dynamika Canona wysiada :szczerbaty:

 

Fajnie, że się podoba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Bez wątpienia widać Fluxa. Do tego trzeba by podejść jeszcze z krótszą ogniskową. Ciekawe, jakby sobie poradziła z tym moja kamerka - jeżeli na canonnie już ładnie widać. Trzeba będzie się z tym zmierzyć, ale najpierw kupić/zrobić adapter do obiektywów.

 

Kto by pomyślał, że Polarna i jej okolice może być ciekawym miejscem do polowań na mgławicę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor jak najbardziej ale ten Canonowski kolorowy szum bije po oczach :) Wszak to ISO1600. Żeby to pokazać ładnie bez wyciągania potrzeba dużo więcej materiału. Różnica jasności między mgławicą a galaktykami jest olbrzymia. Dynamika Canona wysiada :szczerbaty:

 

Fajnie, że się podoba!

 

Miałem na myśli tylko fotke z samymi galaktykami :Boink:

To że na mgławicach nie ma koloru, to jest oczywiste. Ale same mgławice miodzio :Salut:

Kurcze, dostrzelaj materiału i będzie miazga większa niż teraz :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Quba fajny szeroki kadr - miło się ogląda.

Wczoraj kalibracja mi zwariowała przy tych eMkach w zenicie i nic z nich nie wyszło bo montaż się pogubił B)

 

BTW Super wyciągnąłeś te mgławice. Masz super niebo - tylko pozazdrościć w Małopolsce nie da się przejść 1 km żeby nie trafić na oświetlone domostwo

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja nie widzę żadnych zdjęć ani linków w firefoksie??

 

Nie widzisz?? Kurde, u mnie wszystko w porządku, serwer działa :blink: Używam Opery.

 

TAIRa to mógłbyś sobie odpuścić i zostawić to poletko amatorom :Boink:

Niesłychanie ciekawa sprawa z tą IFN, fajnie że pokazujesz co da się wydusić, przy odrobinie samozaparcia i szczęścia, z prostego sprzętu.

 

Niestety poza Tairem 4,5/300 nie mam nic innego :) Robiłem rekonesans w poszukiwaniu nowej optyki ale nie ma nic spełniającego moje wymagania dla mojego budżetu dlatego focę tym co mam.

 

Spróbowałem wyciągnąć trochę koloru z tej mgławicy. Jest BARDZO słaby ale widać, że to już nie BW :szczerbaty:

 

ifn_c.jpg

 

To zdjęcie zrobiłem mniędzy innymi też po to aby trochę rozpowszechnić te mgławice, w Polsce są raczej mało znane. Przynajmniej nikt ich wcześniej nie focił i o nich nie wspominał.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie zrobiłem mniędzy innymi też po to aby trochę rozpowszechnić te mgławice, w Polsce są raczej mało znane. Przynajmniej nikt ich wcześniej nie focił i o nich nie wspominał.

 

 

To jest coś, co blisko i mojemu sercu! Brawa Qbanosie! Na tym polega też amatorska astronomia - na poszukiwaniu nieznanego! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest coś, co blisko i mojemu sercu! Brawa Qbanosie! Na tym polega też amatorska astronomia - na poszukiwaniu nieznanego! :)

 

Dzięki!

Te mgławice są znane, ale zapomniane. Po raz pierwszy zarejestrowano je na płytach Palomar Sky Survey w połowie lat 60-tych. Warto dodać, że takie kompleksy występują nie tylko na północnym ale też na południowym biegunie nieba. Mam nadzieję, że z naszych forumowych astrofotografów nie tylko Adam spróbuje uchwycić IFN w lepszej jakości :Salut:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.