Skocz do zawartości

2001 XS148 oraz 2002 TU28


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

ciągle próbuję na co stać mój nowy półmetrowy zestaw do astrofotografii.

Niestety problemem okazuje się moje krakowskie niebo. Świeci i to dosyć znacznie. Pewnie będzie się to zmieniało w ciągu roku, ale nie jest rewelacyjnie. Ujmując eufemistycznie.

Wyhaczyć obiekty poniżej 20 mag to bedzie u mnie sztuka.

Jedna fotka BINx3 po 450 sekundach daje obiekty ponizej 19 mag. Przy 500 sekundach robi się biała plama.

Sumując kilka takich fotek można dojść do 20.0 i jeszcze trochę dalej. Może 20.3 lub 20.4 mag. Tak było przynajmniej dziś w nocy. To jest walka o ułamki magnitudo, ale nie należy zapominać o tym, że jeden mag. to 2.5 raza słabszy obiekt. Jeśli kogoś uraziłem tą oczywistą oczywistością to natychmiast przepraszam:)

Nauczyłem się tyle, że focić tym zestawem "dokumenty" powinno się w BINx3. Jeśli chcemy coś ładnego sfocić wówczas BINx2, może BINx1.

Wniosek jest jeden: ten zestaw jest spóźniony o 6, 7 lat. Mając w 2001 lub 2002 taki sprzęt można było odkrywać takie obiekty z Krakowa z przydomowego obserwatorium. Dziś, kiedy obiekty odkrywane mają najczęściej 22 mag trzeba będzie przenieść BRWG na Hawaje i samemu najlepiej się też :)

Najjaśniejsza gwiazda w centrum ekranu ma 8.64 mag. Pole strzelona 3.5 stopnia od gwiazdy Alterf, lambdy Leonis.

Na zdjęciu dwie planetoidy o oryginalnych nazwach łatwo zapadających w pamięć:).

Przez te pół godziny przesunęły się nieznacznie co widać w postaci lekko poziomych kreseczek.

Flat to automat odjęty w MaximDL.

Jeśli kogos intersuje ta fotka bardziej to środkowa gwiazda to SAO 80753 lub inaczej HIP 45671

Jeśli ktoś ma wgrany katalog gwiazd USNO A2.0 to może popatrzyc na zasięg.

Środek ekspozycji to godzina 0.15 z poniedzialku na dziś.

Zdjęcie to suma 6x450 sekund w BINx3. Założony filtr IDAS 48mm

Teleskop 50cm, Paramount, SBIG ST10XME

 

Dołączam fotę.

pon_10mar2cz_450_sek_bin3__suma_edit_big_AF.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat to automat odjęty w MaximDL.

 

I tak nieźle wyszło !!!!!!!!!!!! Chciałbym ze swojego ogródka (którego z resztą nie mam) siegać pod 20mag'ów.

A gdyby tak jeszcze dorobić oryginalnego flata... :mellow: Poza tym wspominałeś o odblaskach od... wszystkiego wokół.

Moją teorię znasz - jeszcze mała inwestycja w kopułę i nawet podkrakowkie niebo okaże się łaskawsze :D:D:D

 

Tak, czy inaczej GRATULACJE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Michał z tym granicznym zasięgiem to ja na twoim miejscu tak bym się nie upierał, że jest to tak istotny parametr. Zasięg 20 mag można bez wiekszych problemów wyciągnąć z ogródka, szczególnie w Ha :). Wydaje mi się, że bardziej decydować tutaj będzie pogoda, a w szczególności cirrus, niz wielkość lustra.

 

Dla przykładu zdjęcie z wczoraj (przy dużym cirrusie) luminancja 12x300s bin 1x1 i widać gwiazdy na poziomie 19 mag, z biningiem na 3 pewnie było by i 21 :), a lustro tylko 30 cm.

 

http://www.astronomia.home.pl/_tymczasowe/..._L_StarName.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tego typu zdjęciach przejrzystość powietrza może mieć spore znaczenie, szczególnie w pobliżu tak dużego miasta. Zobaczymy co wyjdzie jak popracujesz nad eliminacją odblasków i zrobisz zdjęcie przy spływie arktycznego powietrza z północy. Przy jakiej przejrzystości robiłeś to zdjęcie?

 

Wierzę, że dojdziesz do tych 22 mag. Tylko trochę cierpliwości ;) Poznasz lepiej sprzęt, wyeliminujesz braki, trafisz na bardzo dobrą przejrzystość i zobaczysz jak pojedziesz :) I nie celuj w tak jasną gwiazdę.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że w ogromnej mierze decyduje niebo. Wczoraj było tak sobie. Pewnie właśnie jakiś lekki cirrus był. Nie wiem Jacek czy nie nazbyt optymistycznie podchodzisz do tematu w H-alfa. Sprawdziłem fotę z tego wątku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20044

Ekspozycje grzane po 60 minut w H-alfa. Co prawda 13 cm Takahashi to nie szybkie ASA 30cm. Zasięg na tym zdjęciu jest 18.3 mag. 18.7 już się nie złapało w H-alfa. Warto pamiętać, że gwiazda 18.3 mag jest prawie o 100% jaśniejsza od gwiazdy 18.7 mag. Gwiazda 20,0 mag jest o 625% jasniejsza od 22mag. Dobrze mówię? Watpię więc Robert żebym w Krakowie sięgnął tak daleko.

Masz na Twoich zdjęciach Jacek w H-alfa zasięg dokładnie 19 mag? Ja raczej nie.

Dla ścisłości przypomnę, że Heniek Soligorem wyciągał ponad 20mag przy dobrej pogodzie i dobrym niebie.

Przejrzystośc Robert była na pewno kiepska. Zobaczymy.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie siedzę i zamiast zająć sie poważnymi sprawami to sobie policzyłem na liczydełku, że obiekt 20.0 mag jest 370 tysięcy razy słabszy od 6 mag, czyli maksa nieuzbrojonym okiem.

Taki niby frazes, ale daje do myslenia.

 

Pozdrawiam

PS Zapomniałem dodac w poprzednim poscie, że Heniek wyciagał ponad 20 mag w luminancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda 20,0 mag jest o 625% jasniejsza od 22mag. Dobrze mówię? Watpię więc Robert żebym w Krakowie sięgnął tak daleko.

 

Dobrze mówisz, tylko stosujesz nieodpowiednie liczby ;) Zamiast "aż" 625% należy wpisać "tylko" 6,25x jaśniejsza :rolleyes:

 

W przypadku obserwacji okiem taką różnicę (2 mag.) mamy pomiędzy niebem słabym i bardzo dobrym. Wciąż wierzę, że jak popracujesz z tym sprzętem to dojdziesz do 22 mag. Pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już ktoś wywołał ten temat to mam prośbę. Zamieszczam fragment okolic M1. Na oko z CdC ustaliłem najciemniejszą gwiazdkę (zaznaczoną czerwono) na 18.70(podaje za CdC). Czy ktoś byłby w stanie odnaleźć ciemniejsze i wrzucić obrazek dla mnie ?

 

m1_20080203v1.0sky1a_magnitudo1m.jpg

 

 

Pomiar zasięgu gwiazd na zdjęciu bardzo mnie interesuje.

Nie mam programu który to dobrze robi i tylko patrzę sobie do CdC i robie porównanie na powiększeniu. Niestety nie mam gwiazd ciemniejszych niż 18.7 - 18.9mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam programu który to dobrze robi i tylko patrzę sobie do CdC i robie porównanie na powiększeniu.

 

Jak Ci bardzo na tym zalezy to mozesz mi wyslac te fotke, najlepiej w formacie FIT, to Ci zrobie fotometrie wszystkich gwiazd na niej ;)

 

(Dobrze by tez było gdyby byla ona bez wyciagania poziomow itp...)

 

 

 

PZDR

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

ta gwiazda zaznaczona przez Ciebie ma wg USNO A2.0 jasność 16.81 mag.

Ale najciemniejsza gwiazda, którą przynajmniej ja znalazłem niedaleko na tym zdjęciu ma 18.29 mag. Zaznaczona czarnym kółkiem. Może o nią Ci chodziło?

Pozdrawiam

Michał

m1_20080203v1_0sky1a_magnitudo1m.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala
Masz na Twoich zdjęciach Jacek w H-alfa zasięg dokładnie 19 mag?

 

Nie mam siły w tej chwili przeszukiwac wszystkich zdjęć, pamiętam, że kiedyś coś w tych granicach znalazłem. Mam wrażenie, że nie dokońca wierzycie w te zasiegi, które podaje, więc dla przykładu zdjęcie z wczoraj wykonane w naprawdę złych warunkach - fragment na lewo od M106 :) :

 

 

 

 

Nie ma zasiegu 20 mag, ale jak na te warunki to i tak dziwne, że aż tyle widać, seeng był na poziomie +/- 6 ''.

 

Adam, ani gwiazdy nie świecą monochromatycznie, ani filtr Ha nie wycina tylko linii wodoru a raczej pewne pasmo wokół niej podawane przez producenta filtru, co zapewne wiesz. Poza tym pasmem filtr też nie jest w 100% nieprzezroczysty, ma tylko znacznie większe tłumienie. Więc zdecydowana większość gwiazd jest widoczna przez filtr Ha, co najwyżej, będą miały dziwne jasności, zupełnie niezgodne z danymi z katalogów, a tylko w ekstremalnych sytuacjach, będą ci znikać z obrazu, bo poprostu będą zbyt słabe by się zarejestrowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący wątek :) jestem ciekaw ile da się wyciągnąć tych magów Canonem. Chyba 20mag będzie w zasięgu przez ogniskową 500-1000mm w dobrych warunkach? Postaram się to kiedyś sprawdzić, jeśli będę miał tak długą ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

ta gwiazda zaznaczona przez Ciebie ma wg USNO A2.0 jasność 16.81 mag.

Ale najciemniejsza gwiazda, którą przynajmniej ja znalazłem niedaleko na tym zdjęciu ma 18.29 mag. Zaznaczona czarnym kółkiem. Może o nią Ci chodziło?

Pozdrawiam

Michał

Dzieki Michal - tak pomyliłem się bo CdC pokazuje twoja pozycje. Czyli ona jest jednak najciemniejsza......

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący wątek :) jestem ciekaw ile da się wyciągnąć tych magów Canonem. Chyba 20mag będzie w zasięgu przez ogniskową 500-1000mm w dobrych warunkach? Postaram się to kiedyś sprawdzić, jeśli będę miał tak długą ogniskową.

A chcesz sprawdzić parę moich fragmentów fotek które już mam ? Mogę Ci podesłać bo uważam że się dużo załapało i chyba 19 i wiecej raczej na nich już jest widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chcesz sprawdzić parę moich fragmentów fotek które już mam ? Mogę Ci podesłać bo uważam że się dużo załapało i chyba 19 i wiecej raczej na nich już jest widoczne.

 

Chętnie, ale teraz nie mam jak, gdyż nie działa mi coś Aladin. Katalogi które mam w CdC wysiadają. Chciałem zbadać swoje zdjęcie Irisa ale nie starczyło zasobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam siły w tej chwili przeszukiwac wszystkich zdjęć, pamiętam, że kiedyś coś w tych granicach znalazłem. Mam wrażenie, że nie dokońca wierzycie w te zasiegi, które podaje, więc dla przykładu zdjęcie z wczoraj wykonane w naprawdę złych warunkach - fragment na lewo od M106 :) :

 

 

Nie ma zasiegu 20 mag, ale jak na te warunki to i tak dziwne, że aż tyle widać, seeng był na poziomie +/- 6 ''.

 

Adam, ani gwiazdy nie świecą monochromatycznie, ani filtr Ha nie wycina tylko linii wodoru a raczej pewne pasmo wokół niej podawane przez producenta filtru, co zapewne wiesz. Poza tym pasmem filtr też nie jest w 100% nieprzezroczysty, ma tylko znacznie większe tłumienie. Więc zdecydowana większość gwiazd jest widoczna przez filtr Ha, co najwyżej, będą miały dziwne jasności, zupełnie niezgodne z danymi z katalogów, a tylko w ekstremalnych sytuacjach, będą ci znikać z obrazu, bo poprostu będą zbyt słabe by się zarejestrowały.

Przy moim filtrze Ha 7nm znika większość słabych gwiazd całkowicie, a z jaśniejszych zostaje też niewiele. Gwiazd świecących w widmie Ha nie ma aż tak dużo, są przeca specjalne katalogii do takowych.

 

Może twój astrodon za dużo "puszcza" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtopic, ale faktycznie twój Ha jest jakiś jakby "szerszy".

 

To zdjęcie RGB:

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploa...07/07/veil1.jpg

 

To zdjęcie przez Ha 7nm Waldka:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=22896

 

A to twoje Ha:

http://www.astronomia.slupsk.pl/Galeria_Zd...aspx?FotoId=304

 

Gwiazdy u ciebie świecą prawie tak samo broadband, jak w RGB. Co ciekawe, jak fotografuję przez Remote w australii, to też mi w Ha niewiele gwiazd zostaje. A tam jest też Ha Astrodona i STL11K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy moim filtrze Ha 7nm znika większość słabych gwiazd całkowicie, a z jaśniejszych zostaje też niewiele. Gwiazd świecących w widmie Ha nie ma aż tak dużo, są przeca specjalne katalogii do takowych.

 

Może twój astrodon za dużo "puszcza" ;)

Gwiazdy to nie mgławice i świecą widmem ciągłym, więc WSZYSTKIE gwiazdy świecą w H-alpha, oczywiście te chłodniejsze generalnie silniej niż gorętsze z powodu przesunięcia maksimum widma w kierunku fal dłuższych. Chyba, że masz na myśli to, że nie we wszystkich gwiazdach widać linie emisyjne H-alfa - no to oczywiście fakt! Ale linia emisyjna to tylko nadwyżka promieniowania w stosunku do otaczającego continuum, a nie zupełny brak promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że masz na myśli to, że nie we wszystkich gwiazdach widać linie emisyjne H-alfa - no to oczywiście fakt! Ale linia emisyjna to tylko nadwyżka promieniowania w stosunku do otaczającego continuum, a nie zupełny brak promieniowania.

Oczywiście, że nie zupełny brak, ale na tyle osłabiony, że wiele gwiazd w bardzo wąskich Ha zwyczajnie się nie rejestruje.

 

Poniżej przykład tego samego fragmentu nieba w Lumi i Ha. Jak widać, nawet jasne gwiazdy potrafią w Ha zniknąć - mimo 15 min. ekspozycji. Odpowiedź może być tylko jedna - wiele gwiazd bardzo słabo świeci w widmie zjonizowanego wodoru.

stars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie zupełny brak, ale na tyle osłabiony, że wiele gwiazd w bardzo wąskich Ha zwyczajnie się nie rejestruje.

 

Poniżej przykład tego samego fragmentu nieba w Lumi i Ha. Jak widać, nawet jasne gwiazdy potrafią w Ha zniknąć - mimo 15 min. ekspozycji. Odpowiedź może być tylko jedna - wiele gwiazd bardzo słabo świeci w widmie zjonizowanego wodoru.

 

Wkradło się tu trochę nieporozumień pojęciowych. Każda gwiazda świeci w H alfa, bo każda gwiazda świeci widmem ciągłym. Każdy filtr wąskopasmowy (o dowolnej długości fali) wycina wąski pasek tego kontinuum, ale odpowiednio długa ekspozycja pokaże teoretycznie każdą gwiazdę w każdym filtrze wąskopasmowym z dziedziny optycznej, włącznie z gwiazdami, które akurat w danym paśmie mają linię absorbcyjną (też świecą w tej linii, tylko słabiej).

 

H alfa jest o tyle szczególną linią, że w zależności od typu widmowego, gwiazdy mają tu bądź linię emisyjną bądź absorbcyjną. Linię emisyjną Ha znajdziemy zarówno w gwiazdach gorących - Wolfa Rayeta, niektórych typu O, niektórych typu B, jak i w niektórych chłodnych - np. niektóre typu M. Linie absorbcyjne Ha pokaże większość gwiazd średniej temperatury - typu A, F, G, K, ale też niektóre gorące typu O.

 

Często dana gwiazda ma w Ha linię emisyjną wyrastającą z szerszej absorbcyjnej (z różnych warstw gwiazdy).

 

Dowodem na to, że w linii absorbcyjnej gwiazda świeci jest nasze słońce (typu G), które ma w widmie wyraźną linię absorbcyjną w Ha, a właściciele Coronado z przyjemnością je w tej linii oglądają...

 

Co więcej, bezwzględny strumień promieniowania jasnej gwiazdy w linii absorbcyjnej Ha może być wyższy niż gwiazdy słabszej mającej w Ha linię emisyjną.

 

Tak więc jeśli byśmy policzyli sobie średnią ważoną temperaturę gwiazd dla danego kadru, policzyli dla ciała doskonale czarnego o tej temperaturze, jaki ułamek strumienia promieniowania przypada na długość 6563 A plus minus 35 A (dla filtra 7nm) i następnie wydłużyli ekspozycję z filtrem Ha o odwrotność tego ułamka w stosunku do ekspozycji bez filtra, to zdjęcie z filtrem pokazałoby mniej więcej tyle samo gwiazd, co zdjęcie bez filtra, tylko w zależności od typu widmowego, jedne gwiazdy zyskałyby na jasności, a inne straciły.

 

Pzdr,

Łukasz

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.