Skocz do zawartości

Mały Atlas Księżyca


luk

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

nie wiem, czy piszę w dobrym miejscu forum, ale chyba tak, bo rzecz dotyczy atlasu Księżyca, który ostatnio kupiłem. Jest to niemiecka pozycja - "Kleiner Mondatlas" autorstwa Antonina Rukl'a. Wg mnie jest to bardzo dobry atlas z kilku względów:

1) Jest mały przez co poręczny (format znanego Pocket Sky Atlas)

2) Jest zbiorem zbindowanych stron, co jest bardzo wygodne (tak jak Pocket Sky Atlas)

3) Wszystkie strony są laminowane

4) Atlas zawiera dwa komplety map, zarówno dla refraktorów z diagonalem, jak i newtonów !!!

5) Generalnie jest bardzo ładny, jak na atlasy Rulk'a przystało

 

Skala map jest mniej więcej dwa razy mniejsza niż w "Atlas of the Moon" tego samego autora, który też jest fajny, jednak czasami zbyt dokładny (mało się mieści na mapie).

Jeśli macie i lubicie jak ja Pocket Sky Atlas i potrzebujecie równie fajnego atlasu Księżyca, to jest pozycja dla Was.

 

Atlas można kupić w kilku niemieckich sklepach internetowych, ja kupiłem na www.amazon.de. Przesyłka zajęła 5 dni. Koszt z przesyłką to 65 PLN.

 

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tu są skany kilku stron tego atlasu:

http://www.herzberger-teleskoptreffen.de/a...chliteratur.php

Wygląda przyzwoicie.

Zresztą autor to czeski astronom Antonin Rukl i ten atlas po niemiecku jest wersją tłumaczoną.

Wersja angielska też była wydana. Chociaż ta wersja z linku poniżej to coś dużo obszerniejszego, bo 224 strony formatu około A4:

http://www.empik.com/atlas-of-the-moon,2092663,p

Chyba jednak jest niedostępna.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Skany wyglądają zachęcająco i skoro nazwy są łacińskie, to jest git! Chyba się skuszę. Ostatni atlas Księżyca w języku polskim jaki pamiętam był wydany chyba z dziesięć lat temu i obecnie można go chyba kupić jedynie z drugiej ręki...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Dzisiaj dotarł do mnie "Kleiner Mondatlas". Wydany jest pierwszorzędnie - ładne, twarde, laminowane strony, wygodnie zbindowany - nie mam zastrzeżeń. Jak już wspomniano, znajomość niemieckiego jest zbyteczna, jako że mapy są opisane łacińskimi nazwami. Mogę wieć śmiało polecić tą pozycję każdemu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie także dotarł "Kleiner Mondatlas". Potwierdzam...jest b.ładnie, przejrzyście i starannie wydany. Pierwsze sześć stron to część opisowa /wprowadzenie/, ale w dość przejrzystej formie. Nawet brak znajomości niemieckiego nie stanowi przeszkody w zrozumieniu tej części atlasu. Kolejne osiem stron to widok Księżyca dla osób posługujących się Newtonem lub refraktorem bez kątówki /zamieniona lewa strona z prawą i góra z dołem/. Następne sześć stron to alfabetyczne zestawienie obiektów księżycowych /w większości kraterów/ z wyszczególnieniem: nazwy obiektu, numerem strony, współrzędnych geograficznych obiektu oraz jego średnica /km/. Kolejne osiem stron to karty atlasu z przeznaczeniem dla posiadaczy teleskopów z kątówką /obserwujemy Księżyc z zamienionymi stronami: lewą z prawą/. Na co drugiej karcie atlasu zamieszczone jest zdjęcie ciekawszych fragmentów Księżyca /orientacyjna skala 1: 6.000.000/. Na początku i końcu atlasu zamieszczono schematyczny obraz Księżyca z zaznaczonymi granicami /zasięgiem/ poszczególnych kart atlasu.

Ogólne wrażenie...bardzo pozytywne, polecam !

P.S.

Oryginalne czeskie wydanie: "Mesić dalekohledem", Praga, 2006

Edytowane przez Marek B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zawsze przy takich okazjach zastanawia mnie, kiedy wreszcie doczekamy się naprawdę "cyfrowo" wykonanego atlasu Księzyca. Mam tu na myśli mapy wygenerowane na podstawie cyfrowego modelu kształtu Księżyca.

 

Co ciekawe, nowoczesne mapy reliefowe Ziemi znaleźć można w każdym większym atlasie geograficznym. A o Księżycu jakby w ogóle zapomniano. Czyżbyśmy naprawdę wciąż nie posiadali takich danych?

 

Wspomniany tutaj atlas jest "entym" przedrukiem zabytkowych rysunków ołówkiem, ze wszystkimi wadami i niedokładnościami. One same zostały odrysowane z jeszcze starszych marnych fotografii, więc źródło wiedzy selenograficznej raczej żadne.

 

Okres fascynacji astronomią mam już całe lata za sobą, ale taki naprawdę nowoczesny atlas Księżyca to jest coś, co mi się ciągle marzy.

 

G

Edytowane przez bodla_point
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy takich okazjach zastanawia mnie, kiedy wreszcie doczekamy się naprawdę "cyfrowo" wykonanego atlasu Księzyca. Mam tu na myśli mapy wygenerowane na podstawie cyfrowego modelu kształtu Księżyca.

 

Co ciekawe, nowoczesne mapy reliefowe Ziemi znaleźć można w każdym większym atlasie geograficznym. A o Księżycu jakby w ogóle zapomniano. Czyżbyśmy naprawdę wciąż nie posiadali takich danych?

 

Wspomniany tutaj atlas jest "entym" przedrukiem zabytkowych rysunków ołówkiem, ze wszystkimi wadami i niedokładnościami. One same zostały odrysowane z jeszcze starszych marnych fotografii, więc źródło wiedzy selenograficznej raczej żadne.

 

Okres fascynacji astronomią mam już całe lata za sobą, ale taki naprawdę nowoczesny atlas Księżyca to jest coś, co mi się ciągle marzy.

 

G

 

Problem chyba raczej w tym, że od 30 lat nie był fotografowany z bliska... a szkoda, bo jakaś 1 sonda mogłaby się koło niego kręcić i szukać dziur w całym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba raczej w tym, że od 30 lat nie był fotografowany z bliska... a szkoda, bo jakaś 1 sonda mogłaby się koło niego kręcić i szukać dziur w całym ;)

 

Kręcić, to się kręci.

 

1. Selene (Kaguya)

 

2. ten chiński orbiter (jak on się nazywa?)

 

Tylko na razie niewiele z tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.