Skocz do zawartości

Pierwszy, lepszy okularek docelowy


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W związku z tym, że ostatnio standardowe Plossle w mojej Syncie uległy destrukcji, chciałbym zakupić sobie nowy okular. Tak do 200-210zł.

 

I nie wiem który wybrać. Miałby on przeznaczenie do gromad i mgławic. Interesuje mnie mniej więcej coś w tym stylu: SW UWA 20mm

 

Trochę już siedzę w astro, ale wolę się zapytać bardziej doświadczonych. Wiecie widziałem Plossla za 2,4tys. złoty, ale spoko...

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tym NLV? 25mm?

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...f4203e1f5c4d347

 

Chyba jednak warto dozbierać stówkę więcej i mieć coś lepszego. Ale skąd ja wytrzasnę 100? :szczerbaty: ... Już wiem.

 

Pozdrawiam.

 

PS. No to już jest Lantan a nie Plossl.

Enkoder- no to chyba trzeba będzie zrezygnować z tego wynalazku.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W związku z tym, że ostatnio standardowe Plossle w mojej Syncie uległy destrukcji, chciałbym zakupić sobie nowy okular. Tak do 200-210zł.

 

I nie wiem który wybrać. Miałby on przeznaczenie do gromad i mgławic. Interesuje mnie mniej więcej coś w tym stylu: SW UWA 20mm

 

Trochę już siedzę w astro, ale wolę się zapytać bardziej doświadczonych. Wiecie widziałem Plossla za 2,4tys. złoty, ale spoko...

 

Pozdrawiam ;)

 

W F8 to komy wielkiej nie będzie z tym UWA. Ja mam 15mm i jakoś uchodzi. (tylko mogą być odblaski na jasnych obiektach). A moze lepiej jednak tego SWANa - więcej kosztuje, ale pole już większe -72st.

NLV mają małe pole trochę. Zamiast tego można by jeszcze wziąć Hyperiona z 68 st. (cena podobna jak NLV) No i są jeszcze W70 Antaresa tez w pdobnej cenie....

Jest w czym wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu co wybrać? W ciągu 2 tygodni nie będę miał więcej jak 100zł więcej! Zastanawiam się nad pomysłem Hansa ale także nad pomysłem Wimmera z tym SWAN'em. Jestem trochę zmotany, bo jest w czym wybierać.

 

Jak do tego doszło, że okularki zrobiły BUM?

Mój młodszy braciszek robił porządki w szafce (2,3m wysokości- na takiej wysokości była półka) i coś mu strzeliło do głowy, żeby wyjąć okulary. Chciał sobie obejrzeć. I nagle mu spadły i było trach... Soczewki pęknięte na pół :o

 

Wracając do tematu. Chcę mieć w miarę zadowalające (nie te co w KITowych okularach, o nie!) obrazy za góra 380zł. Dlatego zastanawiam się nad:

Vixenem NLV.

SWAN'EM

ANTARESEM.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tego doszło, że okularki zrobiły BUM?

Mój młodszy braciszek robił porządki w szafce (2,3m wysokości- na takiej wysokości była półka) i coś mu strzeliło do głowy, żeby wyjąć okulary. Chciał sobie obejrzeć. I nagle mu spadły i było trach... Soczewki pęknięte na pół :o

 

W życiu bym nie przypuszczał, że mogą popękać w ten sposób :o Ale, cóż, mi na szczęście żaden nie upadł (nikt nie upuścił), więc nie miałem takiego pecha. Tak sobie teraz z uśmiechem myślę, jak to zawsze z Batem na obserwacjach oznajmiamy "trzymam!" gdy podajemy sobie w ciemności okularki :)

 

Wracając do tematu. Chcę mieć w miarę zadowalające (nie te co w KITowych okularach, o nie!) obrazy za góra 380zł. Dlatego zastanawiam się nad:

Vixenem NLV.

SWAN'EM

ANTARESEM.

 

Pozdrawiam

 

Idąc tokiem myśli Hansa, przyznam LV/NLV oferują bardzo dobry kontrast, który zawsze przemawia "za", jednak pole mniejsze. SWANa nie mam, ale sporo się przez niego gapiłem. Zaleta - szerokie pole. SWAN w moim odczuciu wydaje sie być okularem bardzo "poprawnym" ale znowuż nie olśniewa. Antares - podobnie. Fajne pole, niezły kontrast.

Teraz Kubo, zadaj sobie pytanie: Co bardziej się dla mnie liczy? Szerokość pola, niezły kontrast? Czy węższe pole, ale dobry kontrast, dobre odwzorowanie kolorów?

 

pazdrawjaju

 

P.S: Dodam, że dla mnie, podobnie jak dla Dobsonme w poście powyżej, szerokie pole jest komfortem podczas obserwacji.

 

Aha, nie śpiesz się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... Dla mnie liczy się szerokie pole. Jednak nie chcę mieć jeśli chodzi o jakość powtórki z rozgrywki, jak to miało miejsce w KITowych Plosslach. A pole to o ile jest mniejsze od SWAN'a ? Jeżeli dużo, to niestety będę musiał zrezygnować z NLV, natomiast jeżeli nieznacznie to... zostanę przy nim.

 

Nie śpieszę się, o nie... Ja jestem cierpliwy, uwierz mi :szczerbaty:

Apropo okularków... No jakoś tak głupio spadły że tak pękły. Mogły być naruszone już, gdyż jakiś miesiąc temu mój kolega w czasie obserwacji księżyca upuścił pudełka z okularami z 1,5m...

 

ABC- Obiekty... No gromadki, mgławiczki, galaktyczki (chociaż te ostatnie mniej).

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba jeszcze jedna sprawa, widzę na avatarku, że nosisz okulary - wazny jest dla ciebie ER okularu?

(dobrze ci się ogladało plosslami, które posiadają krótką odległośc dobrego patrzenia?)

 

Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę, że kolega posiada Newtona f/8, i lakonicznie rzecz ujmując

nie jest to teleskop bardzo wymagający dla okularów

 

oczywiście NLV to świetna optyka , ale.....daje on niestety ciasne widoki

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... Dla mnie liczy się szerokie pole. Jednak nie chcę mieć jeśli chodzi o jakość powtórki z rozgrywki, jak to miało miejsce w KITowych Plosslach. A pole to o ile jest mniejsze od SWAN'a ? Jeżeli dużo, to niestety będę musiał zrezygnować z NLV, natomiast jeżeli nieznacznie to... zostanę przy nim.

 

Nie śpieszę się, o nie... Ja jestem cierpliwy, uwierz mi :szczerbaty:

Apropo okularków... No jakoś tak głupio spadły że tak pękły. Mogły być naruszone już, gdyż jakiś miesiąc temu mój kolega w czasie obserwacji księżyca upuścił pudełka z okularami z 1,5m...

 

ABC- Obiekty... No gromadki, mgławiczki, galaktyczki (chociaż te ostatnie mniej).

 

Pole dużo mniejsze będzie w NLV. Tymbardziej jak sie liczy te szerokie pole to weź SWANa. Ciężko tylko powiedzieć czy 20 czy 15mm. Chyba to trochę zależy jakie okulary planujesz jeszcze kupować.

Ja mam np tak: 32mm (Orion Q70)- wyszukanie obiektów, rozciagłe DSy, gromady otwarte w dużym polu

15mm (UWA) - większość średniej wielkości Dsów, planety przy bardzo słabym seeingu, mozna już rozdzielać najw. gromady kuliste

8mm (Orion Stratus)- mgławice planetarne, gromady kuliste, planety,

6mm(LV) - jak wyżej - tylko warunki muszą być dobre,

 

U ciebie moze już być trochę inaczej, bo masz mniejsze zwierciadło i obraz przy tym samym powerze będzie ciemniejszy.

 

A co do kupna to pamiętaj, że masz jeszcze rynek wtórny, jak teraz nic nie ma to możesz załóżyć temat: "kupię okular szerokątny 15 czy 20 mm"

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez- ważne jest dla mnie ER, bo przy krótkoogniskowym jak i tym szajskim długoogniskowym Plosslu musiałem zdejmować okulary. Było to trochę wkurzające, bo w okularach odszukiwałem obiekt, a bez okularów obserwowałem.

 

Także nie jestem zbyt pewny wyboru. Myślę, że pow. ok. 90x starczyłoby mi, bo i tak z planetami jest w tej chwili lipa. Czy ma być szerokie pole- no znowu bez przesady, nie chcę mieć super SWAN'a który pole będzie miał wyczesane, ale jakość obrazów słabszą. Zwłaszcza że będę miał do wydania maks 380zł...

 

W razie braku wyjścia będę musiał skorzystać z rynku wtórnego.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moich drobnych namysłach i poszukiwaniach, zainteresowały mnie takie oto okulary:

Baader Hyperion 21mm modular

Meade 4000 20mm QX WA

W ostateczności Vixen LV 20mm

 

Właściwie to ten Meade odpadałby, ze względu na 13mm ER. Problem będzie jeszcze tego typu, że mam reduktor na 2" wyciągu, tylko nie wiem jak to się ma w rzeczywistości. A niektóre okulary wymagają już 2".

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez- ważne jest dla mnie ER, bo przy krótkoogniskowym jak i tym szajskim długoogniskowym Plosslu musiałem zdejmować okulary. Było to trochę wkurzające, bo w okularach odszukiwałem obiekt, a bez okularów obserwowałem.

 

a widzisz....czyli celuj w okulary z ER 20mm (w twoim przedziale cenowym to LV i Hyperion)

Swan np. 20mm, który mógłby cię zainteresować ma ER 17mm, to też nieźle

 

 

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście celowałbym w Hyperiona, bo LV ma te mniejsze pole widzenia. To dobry wybór jak na moją kieszeń i moje wymagania (przyp. gromady, mgławice galaktyki raczej w mniejszości)?

 

Pozdrawiam ;)

 

PS. Wiem, że Baader'a można skrócić, ale... Ale jakoś tak mi nie przypadł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o porównanie pola 50* i meadowskiego (tu wspomnianego) 70*

to naprawdę widać różnicę w obrazach...

Uwidziałem wtykając w wyciąg ploosla syncianego i okularek z wyposażenia LB...(25mm-50* i 26mm i 70* ):)

 

Ale z tego co pamiętam...

 

Kuba często luka w terenie zaświetlonym (vide: gdzieś z osiedla)

dlatego uważam, że celować powinien w coś krótszego, niż 25mm.

 

Pewno to 20mm wygeneruje nieco ciemniejsze tło niż 25mm,

a jeśli światłosiła teleskopu nie zdyskwalifikuje Erfli, 20mm Swan powinien być ok :)

 

Pisząc co powyższe, podpieram się ostatnimi obserwacjami przez 18mm, w których to gromadki i najjaśniejsze glx wyglądały całkiem ujmująco :)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc wezmę SWANA, jeżeli to ma być dobry wybór.

 

Pozdrawiam

Kuba, z doborem szkła nie ma się co spieszyć,

może przeszperaj jeszcze internet pod kątem tych Hyperionów, a i na Forum powinno się też coś znaleźć na ich temat :)

 

Z drugiej strony, jeśli pozostałeś po opisanym przez siebie wypadku bez jakichkolwiek szkieł, a często obserwujesz z balkonu owiniętego w LP, może warto pomyśleć na początek o jakiś krótszym szkle do Księżyca lub planet?

 

Osobiście nie mogąc wyjeżdżać ostatnio w teren, dużo więcej uwagi poświęciłem naszemu satelicie i Władcy Pierścieni...

 

i kurcze, naprawdę te obserwacje dały duuużo frajdy... musisz wybrać jakiś "priorytet" obserwacyjny na początek, jeśli nie jesteś w stanie kupić 2-3 szkiełek na raz :)

 

(pewno troszkę namieszałem :rolleyes: )

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.