Skocz do zawartości

synta 8" czy 10"


piwgmej

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że ten temat jest "wałkowany" na forum cały czas, ale od kilku dni mam w głowie straszny bałagan przez te teleskopy. Więc mam wybór między syntą 8" i jakimś okularem, a syntą 10".

Pyt. Czy nadają się okulary MA-9 mm, MA-25 mm firmy Meade z mojego starego teleskopu (http://astrozakupy.pl/product_info.php?cPa...products_id=642) Bo jeśli to bym wziął syntę 10"(budżet ok 1400 zł). Mieszkam w domku jednorodzinnym na obrzeżach miasta(Rzeszowa) z dala od świateł ulicznych.

Edytowane przez piwgmej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego w jaki sposób będziesz obserwował i gdzie, na co się nastawiasz i jakie są twoje oczekiwania względem nowego telepa ...

 

Jeśli z dala od domu a nie masz samochodu czy cuś to raczej 8" jeśli z ogródka będzie dobrze to 10 " ...

 

Ja osobiście wziąłbym 8" do tego dobry okular ... myślę że to by wystarczyło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak:

Wahasz się pomiędzy 8 a 10?, masz miejścówkę na 10 cali??? ja mieszkam w malutkim miasteczku na Pogórzu Karpackim, podczas pogodnych nocy widać bez problemu 4-5 m gwiazdy. Ale niebo jest zanieczyszczone swiatlem mimo iz jast tylko kilkanascie latarni w moim miescie. Nawet synta 8 nie moge wykozystać w pełni, mimo iz mam dobre/b. dobre warunki, . Moim zdaniem zeby wykozystac 8" musi byc totalna ciemnica :szczerbaty: , bo jakie kolwiek swiatlo, nawet słabe niszczy strasznie obraz. Ramiona tych słabszych galatkyk prawie nie odcinaja się od tła(!!!) np. M51. Jak bym wiedział ze tak strasznie to wpływa na moją synte 8" to bym wziął 6" na eq 3-2 i bym je focił. Gdy kupowałem teleskop odradzano mi astro-foto bo to było tylko dla bogatych(rok temu) a teraz kamerki spadły do poniżej 150-200 zł, troche załuję, <_< bo i tak nie moge wykozystac tych 8 cali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak:

Wahasz się pomiędzy 8 a 10?, masz miejścówkę na 10 cali??? ja mieszkam w malutkim miasteczku na Pogórzu Karpackim, podczas pogodnych nocy widać bez problemu 4-5 m gwiazdy. Ale niebo jest zanieczyszczone swiatlem mimo iz jast tylko kilkanascie latarni w moim miescie. Nawet synta 8 nie moge wykozystać w pełni, mimo iz mam dobre/b. dobre warunki, . Moim zdaniem zeby wykozystac 8" musi byc totalna ciemnica :szczerbaty: , bo jakie kolwiek swiatlo, nawet słabe niszczy strasznie obraz. Ramiona tych słabszych galatkyk prawie nie odcinaja się od tła(!!!) np. M51. Jak bym wiedział ze tak strasznie to wpływa na moją synte 8" to bym wziął 6" na eq 3-2 i bym je focił. Gdy kupowałem teleskop odradzano mi astro-foto bo to było tylko dla bogatych(rok temu) a teraz kamerki spadły do poniżej 150-200 zł, troche załuję, <_< bo i tak nie moge wykozystac tych 8 cali

 

Ke? Coś mi sie tu nie zgadza.

 

Mam 11". Nie raz miałem 8" pod okiem. Niebo mam słabawe (przedmieścia Warszawy max 5-5.5M gołym okiem, łuny dookoła) i zawsze 11" bez większych problemów wyciągało obiekty będące kompletnie poza zasięgiem ósemki. Pomimo całego LP i tak dalej.

 

Wiadomo, ze im większy teleskop tym bardziej wrażliwy na LP, ale większy teleskop jest po prostu większy i zadeptuje mniejszy mimo, że ma mówiąc po lepperowemu "bardziej pod górke".

A jeżeli:

 

<<Ramiona tych słabszych galatkyk prawie nie odcinaja się od tła(!!!)>>

 

mimo nieba:

 

<<widać bez problemu 4-5 m gwiazdy>>

 

to miałeś po prostu bez sensu dobrany okular albo polowałeś na obiekty poza zasięgiem twojego teleskopu. Zakup 6" na EQ3-2 nic by nie zmienił. Ze źle dobranym okularem mógłbyś mieć identyczną sytuacje, a i focenia kamerką za dwie paczki raczej byś tym teleskopem nie porozgrywał.

 

Proszę, mam wrażenie, że wprowadziłeś nieco pytającego w błąd.

 

--------------

 

Piwgmej, jeżeli masz kawałek ogródka naprawde z dala od świateł ulicznych Rzeszowa, to bierz większy. Jednak abyś nie zapłacił podatku od złudzeń (czy to ósemką, czy to dziesiątką) podaj nam swój zasięg w przeciętną noc gołym okiem. Bo jeżeli to jest na przykład +3M, to nie ma co rozpatrywać i ósemki i dziesiątki do obserwacji ogrodowych, a trzeba zacząć kombinować albo za lepszą miejscówką albo za innymi kombinacjami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zeby wykozystac 8" musi byc totalna ciemnica :szczerbaty: , bo jakie kolwiek swiatlo, nawet słabe niszczy strasznie obraz. Ramiona tych słabszych galatkyk prawie nie odcinaja się od tła(!!!) np. M51.

 

Racja, aby wykorzystać w 100% jakikolwiek teleskop potrzeba ciemnego nieba. Dotyczy to zarówno półmetrowych gigantów jak i siedmiocentymetrowych zabawek. Nie oznacza to jednak, że Synta 10" nie pokaże więcej od Synty 8" w przeciętnych warunkach. W Syncie 130/650 widać M45 jak zwykłą plamę, a Syncie 12" jej zarys jest niemalże taki sam jak na fotografiach (rzecz jasna, nie jest tak jasna i nie ma kolorów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak chcesz zainwestować w lepszy okular, to ja osobiście odradzam przesiadkę z plossla (te dodawane do teleskopu) na plossla. To nic nie da, chyba, że plossla Tele Vue :) A z zoomami sie wstrzymaj jeszcze chwilkę. Już wszyscy siedzą jak na szpilkach, bo lada dzień pojawi się test "zoomów" Hansa.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwgmej

 

Mam 8", a znajomy 10".

Jeśli nie musisz mieć tego telepa JUŻ, proponuję, abyś sam przed podjęciem decyzji zobaczył różnicę w obrazach między tymi telepami; różnice gabarytów 8 i 10 itp...itd.... :)

 

Możemy zrobić obserwacje w terenie jak i np. w ogródku z którego zazwyczaj obserwujesz...

Jeżeli jesteś zainteresowany, pisz na PW,lub gg

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.