Skocz do zawartości

FILTRY


monti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam w książce zdjęcie Wenus sfotografowanej przez sądę mariner10 zdjęcie wykonane w świetle ultrafioletowym na zdjeciu wenus przypomina widok podobny do ziemskiebo brakuje tylko widoku kontynętów miedzy chmurami a chmury rozciągają sie pasami po całej planecie. Ogólnie bardzo ładny widok. Czy ktos wiedziałby może czego użyć żeby oglądać przez teleskop widmo świetlne w ultra fiolecie ?

czy fioletowy filter pozwala widziećświatło ultrafioletowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak już kiedyś pisałem zupełnie nie uznaje rysunków jako dokumentacji, nie mają prawa oddać subtelności obserwacji i mają ogrom niedoskonałości czego znamiennym przykładem jest rys. Bemko.

 

Po drugie widziałem kilka razy chmury na Wenus, nie szukałem ich lecz same się napatoczyły, a obserowałem Optisanem 114/900, wyglądały jak lekko ciemniejsza od tła smuga.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak już kiedyś pisałem zupełnie nie uznaje rysunków jako dokumentacji, nie mają prawa oddać subtelności obserwacji i mają ogrom niedoskonałości czego znamiennym przykładem jest rys. Bemko.

 

Po drugie widziałem kilka razy chmury na Wenus, nie szukałem ich lecz same się napatoczyły, a obserowałem Optisanem 114/900, wyglądały jak lekko ciemniejsza od tła smuga.

tzreba uzyc jakiegos filtra ?...na jakim powerze ogladales chmury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że nie był to paproch w okularze drogi lemarcu. <_< Co do tej skali szarośći to może i trochę przesadziłem, bo prowadzone obserwacje były jeszcze na ciemniejącym niebie. Tło na rysunku jak i ten wżer w terminator powinny być więc nieco jaśniejsze, ale reszta dobrze oddaje to co widziałem.

 

Tak się składa że mam wspomniany "Poradnik..." i na Il. 17 po lewej stronie na rysunku S. J. O'Meary chmury na Wenus są bardzo ciemne, wręcz czarne.

 

Dokładne notatki odnośnie warunków oraz czasu mam oczywiście zrobione.

 

P.S. Zapewniam cię, że do otrzymywania tonów pośrednich nie używam palców, więc "subtelne zabrudzenia" nie zostały "odciśnięte palcami"

 

Pozdrawiam

Michał

Jeśli tak, to OK. Rysunek S.J.O'Meary raczej na szkic wygląda względem tego co być powinno. Pociemnienia w chmurach rysuje się miękko, bez śladów kresek czy ostrych krawędzi, w postaci rozmytych smug o jak najwierniejszym oddaniu skali szarości względem reszty powłoki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam w książce zdjęcie Wenus sfotografowanej przez sądę mariner10 zdjęcie wykonane w świetle ultrafioletowym na zdjeciu wenus przypomina widok podobny do ziemskiebo brakuje tylko widoku kontynętów miedzy chmurami a chmury rozciągają sie pasami po całej planecie. Ogólnie bardzo ładny widok. Czy ktos wiedziałby może czego użyć żeby oglądać przez teleskop widmo świetlne w ultra fiolecie ?

czy fioletowy filter pozwala widziećświatło ultrafioletowe?

Filtru do ultrafioletu używa się wyłącznie w fotograficznej rejestracji, wizualnie nic nie zobaczysz, bo oko nie jest czułe w tym zakresie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak już kiedyś pisałem zupełnie nie uznaje rysunków jako dokumentacji, nie mają prawa oddać subtelności obserwacji i mają ogrom niedoskonałości czego znamiennym przykładem jest rys. Bemko.

 

Po drugie widziałem kilka razy chmury na Wenus, nie szukałem ich lecz same się napatoczyły, a obserowałem Optisanem 114/900, wyglądały jak lekko ciemniejsza od tła smuga.

Hamal, możesz nie uznawać rysunku, ale jeśli to jedyna możliwosć zapisu obserwacji, to jestem za, zresztą nawet organizacje obserwatorów planet uznają takowe i zamieszczaja na swych stronach. Oczywiście że należy zadbać o wierne oddanie rzeczwistości widzianej w okularze, ale tego trzeba sie nauczyć. Wedle moich doświadczeń rysunki takie nie powinny nosić sladów narzędzia w postaci kresek, ani dodatkowych upiększeń, tylko same detale które widać realnie, gdyż każdy ślad na rysunku inni odbieraja jako szczegół. Dlatego najpierw robi sie dokładny rysunek na gorąco, a potem jego wygładzoną kopię ostateczną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Filtr pełnoaperturowy osiagnie wieksza rozdzielczość.

Żadnej innej opcji w ogóle nie bierz pod uwagę.

Różnica będzie taka, jakbyś przez tą dziurkę w deklu obserwował w nocy Księżyc. Można, ale po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jescze cos, jak oni przesyłają te folię, zginają ją jakoś bo jeśli tak to może się chyba uszkodzic na zgieciu a tego to bym nie chciał.

 

Nie trzeba giac.

Trzeba tylko zrobic odpowiednia oprawe. Zdjecia i opisy takiej oprawy znajdziesz na forum.

Skorzystaj z opcji "szukaj".

 

Abys mial poglad na sprawe, tak wyglada moja oprawa:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=11790

 

EDIT: AAA! Tobie chodzilo o przesylke, a ja gadam o oprawie ;)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, polaris ta oprawa to jak ruskie mig'i - genialnie proste, tak właśnie i ja zrobię

 

Moze i prosta konstrukcyjnie, ale zadbaj o jej trwalosc i solidnosc.

Najgorsze co Ci sie moze przytrafic, to TFU! zwianie lub wypadniecie filtra z tubusa. A wtedy oczko pa-pa-pa...

 

Pamietaj, ze Slonce to najgrozniejszy obiekt obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zwykły cyjanopan nie rozpuści folii ??

 

Nie musisz kleic folii.

Nawet zaleca sie pozostawic folie nieklejona w oprawie, a tylko skleic oprawe dookola folii. Zapobiegnie to niechcianym naprezeniom folii w czasie obserwacji na skutek zmian temperatury.

 

Natomiast bacz, aby folia nie miala szansy samoistnie wysnuc sie z oprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.