Skocz do zawartości

MAK 127 z EQ3-2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ok, w poprzednim wątku wyjaśniły się moje wątpliwości co do mikroruchów ;). Jeszcze dwa pytania:

 

1. W komplecie z teleskopem znalazłem element widoczny na dwóch pierwszych zdjęciach - wygląda to jak pokrętło. Nie mogę dojść, do czego ma to służyć (ani śladu w instrukcji). Element ten ma z jednej strony nagwintowany otwór o średnicy ok 16 mm. Z drugiej strony znajduje się tulejka o średnicy 25 mm. Wie ktoś, co to jest?

 

2. Na wszystkich fotkach MAK'a 127, jakie widziałem, tuba była zamocowana na dovetail'u, który z kolei był przytwierdzony do montażu za pomocą dwóch śrub wkręcancych od spodu w otwory w doevetail'u. Tymczasem w MAK'u który kupiłem zastosowane jest trochę zaskakujące rozwiązanie, przypominające mocowanie szukacza: dovetail jest wsuwany w górną część montażu i dociskany Z BOKÓW przez dwie śruby (jedna z nich dociska dovetail prostpodale do niego, druga pod kątem ok. 45 stopni) - spójrzcie na trzecie zdjęcie. Rozwiązanie to wzbudza we mnie pewne obawy... Pytanie brzmi, czy można łatwo zastąpić to rozwiązanie tym z dwoma śrubami wkręcanymi od spodu dovetail'a?

 

Pozdrawiam

 

mak1.jpg

mak2.jpg

mak3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rozwiązanie to wzbudza we mnie pewne obawy... Pytanie brzmi, czy można łatwo zastąpić to rozwiązanie tym z dwoma śrubami wkręcanymi od spodu dovetail'a?

 

Ja na tych dwóch śrubach wieszam c8n i czasami achromat 1200/150 mm. Czasami trochę gibie, ale jak dobrze wywarzę jest znośnie.

Dwie śruby od spodu przez dovtajl przez obejmy ? A w jaki sopsób do montażu, musiałyby być jakieś otwory w montażu ?!

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja na tych dwóch śrubach wieszam c8n i czasami achromat 1200/150 mm. Czasami trochę gibie, ale jak dobrze wywarzę jest znośnie.

Dwie śruby od spodu przez dovtajl przez obejmy ? A w jaki sopsób do montażu, musiałyby być jakieś otwory w montażu ?!

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem

 

Ok, doprecyzuję - chodzi o coś takiego jak na fotce z tej recenzji MAK'a:

http://www.skywatchertelescope.net/swtphot...sMak/Mak127.pdf

 

albo na tej:

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...p;action=review

(kliknij Zoom View dla lepszego widoku)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to bardzo podobnie do tego eq5 sky watcher ale na tym zdjęciu zdaje się śrubki o których piszesz są z tyłu.

Mam taki krótki dovtail i tam są wcięcia na te dwie śrubki, wygląda zupełnie podobnie do tego na zdjęciu powyżej.

Montaże zdaje się są podobne eq3 -eq5.

Może są inne jeszcze możliwości ... niech inni się wypowiedzą.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Głowica twojego EQ3-2 jest przystosowana do takiego oto dovetaila:

EDIT (podałem zły link): http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c73c467fbcca4c6

Jego zastosowanie zagwarantuje zapewne największą sztywność "zestawu".

 

Ten dovetail nie jest kompatybilny z fabrycznym dovetailem Maka 127 (inny rozstaw otworów do przykręcania) - przynajmniej nie był z moim "odwrócony" dovetailem.

 

Potrzebne są obejmy. Moje są do telepa 150cm. Obejmy przykręcasz do zlinkowanej szyny montażowej. Szynę przykręcasz tymi dwoma pokrętłami do głowicy montażu.

 

Takie rozwiązanie ma dwie podstawowe zalety:

- łatowść przykręcenia i odkręcenia tuby optycznej do/od montażu - używasz tylko ty dwóch pokręteł ze zdjęcia. Znacznie trudniej je zgubić niż zwykłe śruby. Obejmy i dovetail są na "stałe" przymocowe do tuby optycznej.

- użycie obejm pozwala obracać teleskop wokół własnej osi, a co za tym idzie ustawiać szukacz w bardziej dogodnej pozycji. Mój Maka jest na obejmach od 6 miesięcy i takie obracanie nim nie spowodowało do tej pory rozkolimowania. Podobnie zresztą jak przesiadka z dovetaila na obejmy.

 

Pozdr,

:Beer:

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w załączeniu.

Śruby mocujące od obejm były zbyt długie. Nie udało mi się nigdzie kupić krótszych, więc dołożyłem pod nie nieco większe nakrętki. W ten sposób śruby nie rysują tuby.

Pozdr,

:Beer:

P.S. Montaż na zdjęciu to CG5, ale z twoich zdjęć wynika, że system mocowania jest identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W komplecie z teleskopem znalazłem element widoczny na dwóch pierwszych zdjęciach - wygląda to jak pokrętło. Nie mogę dojść, do czego ma to służyć (ani śladu w instrukcji). Element ten ma z jednej strony nagwintowany otwór o średnicy ok 16 mm. Z drugiej strony znajduje się tulejka o średnicy 25 mm. Wie ktoś, co to jest?

 

To pokrętło nakręcasz na pręt przeciwwag ;) Jak demontujesz montaż to łatwiej wówczas go wykręcić, znaczy pręt, bo jest co złapać. Sam na początku nie wiedziałem do czego to, póki nie przejrzałem instrukcji angielskiej, w polskiej jest pełno braków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Głowica twojego EQ3-2 jest przystosowana do takiego oto dovetaila:

EDIT (podałem zły link): http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c73c467fbcca4c6

Jego zastosowanie zagwarantuje zapewne największą sztywność "zestawu".

 

Ten dovetail nie jest kompatybilny z fabrycznym dovetailem Maka 127 (inny rozstaw otworów do przykręcania) - przynajmniej nie był z moim "odwrócony" dovetailem.

 

Potrzebne są obejmy. Moje są do telepa 150cm. Obejmy przykręcasz do zlinkowanej szyny montażowej. Szynę przykręcasz tymi dwoma pokrętłami do głowicy montażu.

 

Takie rozwiązanie ma dwie podstawowe zalety:

- łatowść przykręcenia i odkręcenia tuby optycznej do/od montażu - używasz tylko ty dwóch pokręteł ze zdjęcia. Znacznie trudniej je zgubić niż zwykłe śruby. Obejmy i dovetail są na "stałe" przymocowe do tuby optycznej.

- użycie obejm pozwala obracać teleskop wokół własnej osi, a co za tym idzie ustawiać szukacz w bardziej dogodnej pozycji. Mój Maka jest na obejmach od 6 miesięcy i takie obracanie nim nie spowodowało do tej pory rozkolimowania. Podobnie zresztą jak przesiadka z dovetaila na obejmy.

 

Pozdr,

:Beer:

 

 

Właśnie to jest ten krótszy dovtajl o którym pisałem.

Takie rozwiązanie nic nie zmienia takie samo jest mocowanie dwoma śrubami. A o to było pytanie czy da się mocowanie inaczej rozwiązać niż tymi dwoma śrubami ...

Jeśli chodzi o przekręcanie wzdłuż osi. Wątpię, żeby od tego mógł się rozkolimować teleskop.

Dovtajl jest mocowaniem teleskopu albo przez obejmy, lub bezpośrednio przykręcony do tuby maka. Gdzie się może rozkolimować teleskop trochę nie rozumiem...

 

pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do głowicy, to rzecz jasna tego problemu się nie obejdzie. Trzeba montować tymi dwoma pokrętłami.

Tyle że dovetail z mojego zdjęcia wydaje mi sie mieć pewniejszy "chwyt". O innych zaletach pisałem.

 

Był wątek na AF, w którym ktoś pisał, że po przesiadce z dovetaila na obejmy Mak mu się rozkolimował.

O obracaniu we własnej osi napisałem tylko zapobiegawczo w razie gdyby ktoś miał jakieś obiekcje w kontekście kolimacji.

 

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Na wszystkich fotkach MAK'a 127, jakie widziałem, tuba była zamocowana na dovetail'u, który z kolei był przytwierdzony do montażu za pomocą dwóch śrub wkręcancych od spodu w otwory w doevetail'u. Tymczasem w MAK'u który kupiłem zastosowane jest trochę zaskakujące rozwiązanie, przypominające mocowanie szukacza: dovetail jest wsuwany w górną część montażu i dociskany Z BOKÓW przez dwie śruby (jedna z nich dociska dovetail prostpodale do niego, druga pod kątem ok. 45 stopni) - spójrzcie na trzecie zdjęcie. Rozwiązanie to wzbudza we mnie pewne obawy... Pytanie brzmi, czy można łatwo zastąpić to rozwiązanie tym z dwoma śrubami wkręcanymi od spodu dovetail'a?

 

 

Że się zapytam -- a po co?? jest to dużo mniej wygodne, sruby można pogubić pociemku i t.d. W twojej wersji EQ3 jest unowoczśniona wersja "czoła" do montażu doweitala, jak w EQ5 czy Vixenach. IMHO to jest lepsze rozwiązanie niż śruby od spodu. A po za tym w zupełności wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja też uważam, że system mocowania jaki masz w Maku jest bardzo dobry i stabilny (i bardzo wygodny). A co do tego pokrętła to jest śruba kontrująca do prętu przeciwwagi jak już został wcześniej wspomniane. Wkręcasz pręt i na jego gwint nakręcasz tę śrubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki za odpowiedzi. Na to pokrętło do przeciwwagi udało mi się wpaść sememu dzisiaj rano (olśnienie) po dokładnemu przyjrzeniu się rysunkowi w anglojęzycznej instrukcji.

 

Co do moich obaw dotyczących mocowania teleskopu, to wiążą się one nie ze stabilnością (o to jestem spokojny), a raczej z bezpieczeństwem telepa - śruby trzeba porządznie docisnąc, aby całość się przypadkiem nie wysunęła.

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a raczej z bezpieczeństwem telepa - śruby trzeba porządznie docisnąc, aby całość się przypadkiem nie wysunęła.

 

Nie ma strachu, to sprawdzone mocowanie.

Jak dobrze dokręcisz to nie ma bata. Dwie śruby i powierzchnia cierna załatwią sprawę :)

Ważne, żeby dovetail równo leżał w gnieździe i śruby dobrze dokręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżę trochę wątek, mam chyba banalne, jednak nie dające mi spokoju pytanie. Czy na montażu EQ3-2, na którym był teleskop z taką szyną: http://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dov...21-cm,d715.html (standardowa szyna z obejmami od SW) będę mógł powiesić Maka 127: http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watche...p-ota,d720.html ? Czy głowice motnaży EQ do Maków są takie same jak do pozostałych teleskopów. Na zdjęciu szyna Maka ma inny przekrój od standardowego dovetaila SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na głowicy EQ jest mocowanie a'la Vixen czyli prowadnica dovetaila z dwoma śrubami dociskowymi to Maka z szyną jak w linku nie zamontujesz tak "po prostu". Będziesz musiał pokombinować np. z obejmami.

 

Lub kupić dodatkowego dovetaila pod montaż i pobawić się wiertarką ;)

Ja tak zrobiłem swego czasu i działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub kupić dodatkowego dovetaila pod montaż i pobawić się wiertarką ;)

Ja tak zrobiłem swego czasu i działało.

 

Właśnie w te obejmy to nie za bardzo chciał bym się bawić. Piotrku mógłbyś trochę przbliżyć twój sposób. Czy masz na myśli dokręcenie do tego standardowego Makowego dovetaila standardową szynę SW taką choćby z DO ? Czy taka 21 cm w zupełności by wystarczyła ? Czy chodzi w ogóle o całą wymianę szyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w te obejmy to nie za bardzo chciał bym się bawić. Piotrku mógłbyś trochę przbliżyć twój sposób. Czy masz na myśli dokręcenie do tego standardowego Makowego dovetaila standardową szynę SW taką choćby z DO ? Czy taka 21 cm w zupełności by wystarczyła ? Czy chodzi w ogóle o całą wymianę szyny?

 

Ja zrobiłem to tak, że odkręciłem starą szynę a w nowym dovetailu (SW 21cm) wywierciłem nowe otwory pasujące rozstawem do otworów w tubie, jak również pasujące do śrub ze starego (oryginalnego) dovetaila.

Krótko i zwięźle, główki śrub muszą się "chować" w dovetaila, czyli nawiercamy najpierw płytki otwór o średnicy nieco większej od główki śruby a potem wiercimy na wylot ale węższym wiertłem o średnicy niewiele większej od średnicy gwintu śruby.

Całość skręcamy i gotowe!

Musisz tylko uważać, żeby nie wywiercić sobie za głębokiego "wstępnego" otworu, ponieważ z tego co pamiętam tylna śruba jest na wysokości lustra, więc jeśli wkręcisz ją sobie za głęboko to możesz uszkodzić lustro!

Po prostu suwmiarka w dłoń i sprawdzasz wszystko trzy razy ;)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.