Skocz do zawartości

Celestron NexStar 4SE


el_skywatcher

Rekomendowane odpowiedzi

planuje kupić Celestron`a NexStar 4SE

czy to będzie aby napewno dobry zakup.?

 

wydaje mi się że jego parametry są dobre...

 

Dane techniczne

układ optyczny: Maksutov-Cassegrain

średnica: 102 mm

długość ogniskowej: 1325 mm

światłosiła: f/12,99

wbudowany dovetail umożliwiający szybkie podpięcie tuby do montażu

montaż azymutalny, pojedyncze ramię

wykonanie tuby: aluminium

nasadka kątowa: wbudowany Flip Mirror do obserwacji na wprost lub pod kątem 90o

zasilanie: 8 baterii AA (nie ma w zestawie)

największe użyteczne powiększenie: 240x

najmniejsze użyteczne powiększenie: 14x

zasięg: 12,5 mag

zdolność rozdzielcza: 1,14 sekundy kątowej

wzmocnienie światła: 212x

kątowe pole widzenia: 1o

kątowe pole widzenia (@1000 YDS): 16 m

powłoki: StarBright XLT

obstrukcja zwierciadła wtórnego: 35,05 mm

obstrukcja zwierciadła wtórnego ze względu na obszar: 11 %

obstrukcja zwierciadła wtórnego ze względu na średnicę: 35 %

długość tuby optycznej: 342,9 mm

waga tuby optycznej: 4,99 kg

waga montażu i statywu: 4,54 kg

napęd: zintegrowany D.C.

komputerowe ręczne sterowanie: podwójna linia, 16 znaków, ciekłokrystaliczny wyświetlacz, podświetlane przyciski

prędkość śledzenia: 4o/sek, 24o/sec, 14o/sec, 64x, 16x, 8x, 4x, 1x, .5x

rodzaje śledzenia: Alt-Az, EQ North & EQ South

procedury wyrównywania: SkyAlign, Auto 2-Star Align, 1-Star Align, 2-Star Align, SolarSystem Align

baza danych: 38,181

dokładność oprogramowania: 24bit, 0.08 arcsec

port komunikacyjny: RS-232, Aux port, Camera Control

częstotliwość śledzenia: gwiazdowa, słoneczna, księżycowa

 

chciałbym się też dowiedzieć jakie okulary musiał bym zakupić żeby były w miare uniwersalne..

jakiś zoom lantanowy.? xD do 600-700zł.?

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw napisz ile kasy chcesz przeznaczyć na teleskop a potem napisz co chcesz obserwować a następnie napisz gdzie chcesz obserwować. To naprawde jest dużym ułatwieniem bo z jednej strony radzisz sie czy ten teleskop jest dobrym zakupem a z drugiej podtekstem w tym poście jest "jaki teleskop wybrać". Sprecyzuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że będziesz zanosił ten sprzęt na miejsce obserwacji, czy zawoził?

Zdajesz sobie sprawę że z taką średnicą to tak naprawde zobaczysz księżyc i planety i kilkanaście eMek, ale bez jakiś widowiskowych obrazów?

No i pytanie czy na pewno chcesz płacić tyle kasy za Go-To, którego baza danych będzie w jakiś 90% niewidoczna przez ten teleskop?

Zastanów się, bo może warto wyłożyć pieniążki na teleskop bez go-to ale o dużo większej średnicy? Jakiś newton może?

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy mojej nieznajomości nieba Go-To zapewne ułatwi mi zabawe xD

zapewne za 4-6 miesięcy na ciemne noce kupie sobie coś lepszego.. na brak kasy nie narzekam xD

a więc zrobiłbym sobie mega szukacz... + coś na rozwijanie umiejętności po tandetnym reflektorze.. xD

mieszkam za miastem a więc te ok.10kg nie sprawi mi najmniejszych trudności..

raczej jestem zdecydowany na ten właśnie teleskop.. chyba że ktoś znajdzie coś ciekawszego z naprowadzeniem i śledzeniem obiektów xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a okular który zamierzam kupić to :Okular lantanowy Zoom LV 8-24mm

[Vixen 3769]

Ogniskowa: 8-24mm

Pole widzenia: 60-40°

Odległość źrenicy wyjściowej: 15-19mm

Średnica oprawy: 1,25"

Waga: 202g

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...?products_id=97

 

problem chyba z tymi 40° ale jakoś to się chyba da xD w końcu myślę że będzie to coś po części uniwersalne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że ty wcale nie szukasz obserwacyjnego szaleństwa tylko po prostu spodobała Ci się opcja GO-TO, napaliłeś się na tego Nexstara i jak dla mnie to chcesz wywalić kase w błoto... Pewnie pojęcie o rozmieszczeniu ciał niebieskich masz zerowe ale telep z GO-TO to żadna frajda, naprawde. Skoro nie narzekasz na kase to kup jakiegoś dobrego Maka 150-180 albo APO na dobrym montażu. Wtedy zobaczysz co to zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

telep z GO-TO to żadna frajda

 

Z tym się całkowicie niezgodze. Go-To bywa bardzo pomocne. Wcale nie odbiera frajdy z obserwacji.

Masz poza tym opcję śledzenia - drogą, bo drogą ale masz.

 

Natomiast, faktycznie na początek lepiej zainwestuj w większą aperturę bez Go-To i dokup dobry atlas nieba.

Zooma sobie odpuść. Mówię z autopsji - mam go i nie była to najlepsza inwestycja. Zamiast niego kup w miarę dobrego długoogniskowego plossla circa 32-40mm (zależy jaki teleskop kupisz) i dokup jakis krótkoogniskowy NLV circa 6-9mm (zależy jaki teleskop kupisz). W zestawie pewnie będziesz miał jakiegoś kita 10 albo 24mm. Na początek spokojnie wystarczy.

 

Pozdr,

:Beer:

 

Edit:

P.S. Jeśli już musisz mieć GoTo i nie będziesz mieć większych problemów z transportem (starczy Ci sił i masz samochód), to odejmij 300 zł od okularów i doinwestuj w C6N na CG5 GoTo. Montaż jest solidny i da Ci spore możliwości manewru przy wymianie rury. C6N nie jest zły - byłem jego użytkownikiem jak nieciężko się domyślić po nicku, a zobaczysz przez niego sporo więcej. Sprawdź tylko najpierw rozmiary tego zestawu w sklepie, żeby upewnić się czy nie przekracza on twoich możliwości logistycznych.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1) Przeczytałeś może jakieś recenzje teleskopów serii SE ? znasz niedogodności tego montażu ? Może przed zakupem coś poczytaj np. na forach amerykańskich lub brytyjskich (określenia typu "poor traking", "noisy" itp. są typowe, gdzieś czytałem o sytuacji w której kable zasilania prawie przewróciły teleskop ponieważ gniazdo znajduje się w obracającej się części montażu)

2) Jeśli uwzględnić ciężar zasilacza to robi się już całkiem spory tobołek i noszenie tego na plecach nie będzie miłe.

3) Na tych łąkach to będziesz musiał się pojawić jakieś 2 godzinki przed początkiem obserwacji - podobny refraktor potrzebuje ok. pół godziny na chłodzenie.

4) Tak jak napisał Piotrek ogromna część bazy obiektów z goto będzie nie do obejrzenia przez 10 cm. A te które przez 10 cm można zobaczyć dosyć łatwo znaleźć.

 

Raczej polecałbym rozważyć inne opcje:

 

1) małe APO lub ED na montażu azymutalnym (np Porta z mikroruchami) - przenośny, bez zasilania i kabli, szybko gotowy do obserwacji (chłodzenie, składanie do kupy), proste wyszukiwanie obiektów (szczególnie jeśli wcześniej rozpoznało się drogę lornetką), waga całości może się zamknąć w ok. 10 kg. Rurkę w przyszłości można powiesić na czymś innym.

2) 8-10 cali Newtona na Dobsonie - przewoźne (waga całości ok. 25 kg.), zasięg ok. 14 mag czyli sporo już można zobaczyć, warto często kolimować ale przy normalnym obchodzeniu się z tubą nie jest to czasochłonne, proste operowanie tubą.

 

Powodzenia

 

PS: Sam mam goto i właściwie z niego nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w listopadzie będe miał synte12" więc chyba na tę chwilę będzie dla mnie odpowiedni xD

czy wszyscu muszą krytykować.? nie może znaleźć się ktoś kto znajdzie jakieś plusy tego teleskopu.?

było by milej.. bo jakiego teleskopu się nie wybierze.. to i tak znajdzie się lepszy.. taka prawda.. a jeśli ten będzie najlepszy to i tak komuś do gustu mógł kiedyś nie przypaść.. a więć dajcie troszke na luzz xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamierzasz kupić Syntę 12'' na Dobsonie za te parę miesięcy, to po co wywalać 1700 zł na taki teleskop, którego zapewne nie będziesz używał po zakupie Synty ? Za 1700 zł to można kupić parę naprawdę dobrych szkiełek (np. LVW) plus parę innych drobiazgów. Jeśli potrzebujesz trawelera, to lepiej kupić jakiegoś dobrego APO tym bardziej, że będziesz mógł użyć go później do astrofoto :)

BTW. Czy kupujesz tę Syntę w wersji zwykłej, czy kratownicowej ? Taki Newton to już spory telep i jego transport przysparza sporo kłopotów, więc lepiej kupić kratownicowy.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jestem trochę głupi.. ale kupiłem NexStara 5SE xD

możliwe że to nienajlepszy zakup.. ale mam kupca w razie czego xD

więc raczej nie będę żałować xD

 

Ja Cię chyba kojarzę z astromaniaka po zamiłowaniu do wstawiania XD.

Mam rację kolego "xtddtx" ? Jak nie mam, to przepraszam.

 

Już na tamtym forum wybuchła dyskusja o sprzęcie wątpliwej użyteczności i widać chyba, że nie wyciągnąłeś odpowiednich wniosków.

Tutaj koledzy Cię ostrzegają przed pochopną decyzją, a Ty jednak ją podejmujesz :szczerbaty:

 

.. ale mam kupca w razie czego xD

xD

 

...ostrożnie, bo możesz na tym interesie stracić.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Cię chyba kojarzę z astromaniaka po zamiłowaniu do wstawiania XD.

Mam rację kolego "xtddtx" ? Jak nie mam, to przepraszam.

 

Tam jeszcze nie byłem... :D

 

...ostrożnie, bo możesz na tym interesie stracić.

 

owy kupiec to mój kumpel który napalił się na ten teleskop.. a więc racze nie strace a i zyskać mogę.. xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owy kupiec to mój kumpel który napalił się na ten teleskop.. a więc racze nie strace a i zyskać mogę.. xD

 

Czyli co? W razie czego woli kupić od Ciebie drożej niż nówkę ze sklepu? Tak mam to rozumieć?

 

To spoko kumpel :szczerbaty: Odezwę się, jak będę miał coś do sprzedania :lol:

 

...to ja już nic nie mówię i się nie wtrącam :) pozdrawiam i ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? W razie czego woli kupić od Ciebie drożej niż nówkę ze sklepu? Tak mam to rozumieć?

 

To spoko kumpel :szczerbaty: Odezwę się, jak będę miał coś do sprzedania :lol:

 

...to ja już nic nie mówię i się nie wtrącam :) pozdrawiam i ciemnego nieba!

 

chodzi o to że nie ma neta ani możliwości zamówienia.. xD

aczkolwiek nie sprzedam mu drożej niż kupiłem xD

nvmd.. czekam na pogodną noc xD

a na tę chwilę oglądam krople na drzewach xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2629

 

czy nadaje się to do jakiegoś focenia.?

jaki sprzęt najlepiej do tego dokupić ccd/eos jakiś.?

jaki jest kosz akcesoriów potrzebnych do połączenia takiego dajmy na to canona i nexstara.?

 

dlaczego wszyscy wybierają 350d a nie np 450tke/1000d lub 1d.? jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć to w jakimś uproszczonym przekazie.?

dzięki z góry i pozdrawiam xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent tego sprzętu podaje w specyfikacji, że ten montaż pracuje w trybie EQ, należy tylko ustawić go zgodnie z zasadami " na biegun" - statyw ma chyba nawet tę mozliwość. W trbie Alt-Az oczywiście występuje rotacja pola, ale nie o tym pisałem. :rolleyes:

 

Edit:

 

Aaa, dpiero doczytałem, że użytkowałeś ten typ teleskopu i piszesz też ciepło o optyce!. Być może miałeś poprzednią wersję sterownika, podobną do tej z obecnego SLT?

Oglądałem tę najnowszą i dokładnie zapoznałem się ze specyfikacją producenta - wszystko wskazuje na to, że sterownik umożliwia pracę EQ. Możesz to jakoś sprawdzić?.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, dpiero doczytałem, że użytkowałeś ten typ teleskopu i piszesz też ciepło o optyce!. Być może miałeś poprzednią wersję sterownika, podobną do tej z obecnego SLT?

Oglądałem tę najnowszą i dokładnie zapoznałem się ze specyfikacją producenta - wszystko wskazuje na to, że sterownik umożliwia pracę EQ. Możesz to jakoś sprawdzić?.

 

 

Niezupełnie.

Moja tuba wisiała na montażu paralaktycznym CG-3. Teraz wisi na połączeniu CG-3 i Astro3 ze wzmocnionymi osiami za pomocą łożysk.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak się sprawuje taki zestaw? Pewnie sztywności i komfortu obserwacji nie brakuje. Tak się dopytuję o ten sprzęt, bo chciałbym postawić coś do fotografii (takiego "patrolowania") Słońca w świetle widzialnym. A zawsze można go wykorzystać i do jaśniejszych zmiennych itp. Myślę, że 5" powinno swobodnie wystarczyć.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.