Skocz do zawartości

Teleskop z USA


moreq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam możliwość ściągnięcia sobie teleskopu + kamerki z USA

 

Patrząc na ceny w sklepie www.telescope.com aż oniemiałem… przy kursie dolara 2,05zl na teleskopie który mnie interesuje oszczędzam jakieś hmm tyś zł już z przesyłką, chyba że się myle…??

 

Celestron C6-RGT 150/1200 w PL to koszt prawie 3,6 tyś zł http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/585

 

Natomiast w USA to koszt 1,099.00$ http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=09635

 

Czy oby na pewno to te same teleskopy ??

 

 

Do tego wszystkiego dochodziła by kamerka http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=52080

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jak trafisz.

 

Moj dobry znajomy ciagnie troche sprzetu z USA przez P. i jak trafisz na malo wnikliwego celnika to np.taki 130 TAK przejdzie jako tzw."TOY"- palstykowe szkielko :Boink: i nikt nie bedzie sie burzyl ale czasami jak slyszalem moze zakonczyc sie to i sprawa karno-skarbowa, bywa tez ze czasem zamawiany zakup -nigdy nie dotrze do celu przeznaczenia <_< co ciekawe-nikt nie jest winien a za wszystko placi -glupi Polak :Salut:

Wszystko zalezy co lubisz,sa bowiem ludzie ,ktorzy zyja tym dreszczykiem , odwijajac foliie modla sie by TAK BYL TAK-iem i do tego szklo przyszlo w jednym kawalaku :ha: inni wola troche doplacic i miec gwarancje przynajmnije na ten najblizszy rok :Beer:

 

czystego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwólcie, że podczepię się pod temat. Jak to jest ze cłem na sprzęt astro? Bo właśnie kupiłem na e-bayu z USA 3 przedmioty (Crayford, jeden okularek SP i szukacz), łącznie 220$, i nie wiem czy będę musiał płacić cło? Jeśli tak, to jak to wygląda?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwólcie, że podczepię się pod temat. Jak to jest ze cłem na sprzęt astro? Bo właśnie kupiłem na e-bayu z USA 3 przedmioty (Crayford, jeden okularek SP i szukacz), łącznie 220$, i nie wiem czy będę musiał płacić cło? Jeśli tak, to jak to wygląda?

 

Pozdrawiam

Rafał

Zależy jaką wartość zadeklaruje sprzedawca. Jeśli pełną kwotę to juz możesz odkładać na 22% VAT plus cło (nie pamiętam dokładnie ile, coś ok.6-7%). Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w USA dwie znajome co mogą kupic cały sprzed i wysłac mi go do PL i pewnie taką przesyłkę da się ubezpieczyc ? „standard + dodatek”

 

Wiem ze jeśli wysyłają swojej rodzinie jakieś paczki „ubrania itp” to nie płacą cła…

 

I teraz właśnie pytanie co podlega pod oclenie ??

 

Jeśli chodzi o VAT to w sklepach w USA ceny właśnie podaje się bez vat`u i jeśli przychodzi do płacenia właśnie wtedy się go nalicza… Ale czy tak samo jest przy zakupie przez Internet ? czy tez np e-bayu ?

 

Idzie wyczytac w internecie że „cleniu nie podlega towar który nie ma charakteru handlowego, czyli wwóz będzie miał charakter okazjonalny, będą to przedmioty do własnego użytku,podróżnych lub ich rodzin, lub przeznaczonych na prezenty a rodzaj i ilość tych towarów powinna być taka, aby nie wskazywała na przywóz w celu handlowym.”

 

Jeżeli paczka jest wysyłana jako gift czyli prezent to nie ma żadnych opłat,w stanch jest firma zajmująca sie takimi wysyłkami. Tyle że „gift” jako paczka nie jest ubezpieczona, trzeba dokonac dodatkowej opłaty

 

Dużo jest tego w internecie, jest dużo informacji sprzecznych wiec najlepiej zapyta hmm... tu ? http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&...6&id=121065

 

Jeszcze trochę info http://www.eony.pl/wysylka.html

 

Na dniach powinienem już wiedziec wiecej, dokładnie jak to wszystko się odbywa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, odwijajac foliie modla sie by TAK BYL TAK-iem i do tego szklo przyszlo w jednym kawalaku :ha: inni wola troche doplacic i miec gwarancje przynajmnije na ten najblizszy rok :Beer:

 

O matko :blink: To z moim coś poszło nie tak... Szkło jest w 3 kawałkach :blink:

 

A tak poważnie, powiem wam TAK, tak, Tak... znaczy... Dlaczego wolę kupować na polskiej giełdzie? Właśnie dlatego, bo widziałem i słyszałem, jaki sprzęt jest wypychany do PL z giełd światowych, poza tym, kwestia ryzyka celnego, etc. Dlatego, jeżeli coś kupuje w USA, to w pełni legalnie. Np. za fostera musiałem zapłacić za shipping więcej niż za sam sprzęt, do tego cło i VAT - co ciekawe, jakoś bardzo niskie. Rzeczy giną, to naturalne. Polamer o ile mi wiadomo, zwraca 20$, bo na tyle są ubezpieczone te tranzyty. TO jest główny problem.

 

Nie wynika z tego, że jestem święty. Wręcz przeciwnie, nie chce nikogo umoralniać. Cykor jestem, a pampersy drogie. Dlatego wolę, jak ktoś inny nosił pampersy, a ja sprzęt kupiłem w PL. Fakt faktem, że do ceny astromartowej sprzętu sprowadzonego trzeba doliczyć koszty stresu i ryzyka :szczerbaty:

 

Przymierzałem się do montażu nowego, ale po doliczeniu cła i VAT nie dam rady. Odpuściłem, bo na własny import też jestem za strachliwy. Tchórze tracą dwa razy - bo montaż ten właśnie zdrożał o parę tysięcy$. Buuu... a było się nie cykać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwólcie, że podczepię się pod temat. Jak to jest ze cłem na sprzęt astro? Bo właśnie kupiłem na e-bayu z USA 3 przedmioty (Crayford, jeden okularek SP i szukacz), łącznie 220$, i nie wiem czy będę musiał płacić cło? Jeśli tak, to jak to wygląda?

 

Pozdrawiam

Rafał

Nie musisz o tym myśleć. Już ktoś to zrobił za ciebie. Dowiesz się w swoim czasie, po nakazie zapłaty. A jak paczka przyjdzie i będzie cisza, to po prostu - masz farta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w USA dwie znajome co mogą kupic cały sprzed i wysłac mi go do PL i pewnie taką przesyłkę da się ubezpieczyc ? „standard + dodatek”

 

Wiem ze jeśli wysyłają swojej rodzinie jakieś paczki „ubrania itp” to nie płacą cła…

Dlatego, że pewnie nie deklarują pełnej wartości. Jest coś takiego, jak mienie przesiedleńcze, ale można to wykorzystać tylko w specyficznych okolicznościach.

 

**********

 

Co do ubezpieczenia, jeżeli sprzęt jest tani, to nie ma problemu. Ale jak sprzęt jest za 5-10 tys$, to robi się problem, bo raz, że ubezpieczenie będzie kosztować, to dwa, że wtedy musisz zdeklarować wartość, czyli VAT + cło poczujesz w kieszeni.

 

Albo wyślesz polamerem paczkę o wartości 20$ i będziesz pampersy kupował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że pewnie nie deklarują pełnej wartości. Jest coś takiego, jak mienie przesiedleńcze, ale można to wykorzystać tylko w specyficznych okolicznościach.

 

***************

 

Co do ubezpieczenia, jeżeli sprzęt jest tani, to nie ma problemu. Ale jak sprzęt jest za 5-10 tys$, to robi się problem, bo raz, że ubezpieczenie będzie kosztować, to dwa, że wtedy musisz zdeklarować wartość, czyli VAT + cło poczujesz w kieszeni.

 

Albo wyślesz polamerem paczkę o wartości 20$ i będziesz pampersy kupował.

 

Odwazne stwierdzenie <_< wszystkim wiadome , ale chyba niepotrzbnie oglaszane tak jawnie na forum.

 

Mam tylko nadzieje ,ze nie wplynie to na losy astrosprzetow ,ktore wlasnie sa w rekach firmy P. :Salut:

Ale coz,do odwaznych swiat nalezy,teraz juz nikt nie bedzie mial watpliwosci -Jak to dziala :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwazne stwierdzenie <_< wszystkim wiadome , ale chyba niepotrzbnie oglaszane tak jawnie na forum.

 

Mam tylko nadzieje ,ze nie wplynie to na losy astrosprzetow ,ktore wlasnie sa w rekach firmy P. :Salut:

Ale coz,do odwaznych swiat nalezy,teraz juz nikt nie bedzie mial watpliwosci -Jak to dziala :D

Masz rację, nie ma co pisać. Ja generalnie taki jestem, co myślę to piszę, a czasami lepiej nie "wołać wilka z lasu". Wygwiazdkowałem to, co nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem na e-Bay obiektyw w internetowym sklepie w USA.

Do ceny amerykańskiej dodano około 20% z tytułu kosztow przesyłki i VAT.

 

Ale, UWAGA, kupowałem z Wielkiej Brytanii.

Dostawa była bardzo szybka (2 dni), tylko samo doręczenie trwało aż 6 dni, bo nijak nie mogłem się dogadać, gdzie i kiedy kurier może mi osobiście towar doręczyć (uparli się dostarczyć na adres domowy a ja pracuję na ogół 8 - 20).

 

Pozdro -

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam stary tematy. W wypowiedziach (w tym temacie i podobnych) są niejasności (w przepisach też zresztą).

 

Polski VAT jest należny od importu z USA, pomimo że istnieją pewnie nieścisłości w tym zakresie.

Zasięgałem informacji od fachowców i odpowiedzi były rozbieżne.

No ale wiadomo UC/US będą interpretować przepisy na swoją korzyść, a raczej nikt z nas nie ma czasu, cierpliwości ani pieniędzy, żeby wchodzić z nimi w spór.

 

Stawka celna na optykę wynosi 4,2%.

 

Stawka VAT 22%. Podstawa to cena sprzedaży (plus US VAT, jeśli nie jest wliczony)+ koszty przesyłki + cło

 

Dla chcących sprawdzić opłacalność transakcji:

 

kalkulator taryfowy

https://www.celina.krakow.uc.gov.pl/kalkulator/index.jsp

 

kody do kalkulatora z systemu ISZTAR:

http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/...amp;impexp=#POS

 

Jeśli link nie będzie działać to interesuje nas sekcja XVIII, dział 90, kod 9005, dalej kody (w zależności od sprzętu) 9005900000, 9005800000, 900510000

 

Kraj pochodzenia: US

 

Obowiązuje nas kalkulacja numer 2 – kwotę kalkulacji nr 2 dodajemy do ceny i wiemy czy nam się opłaca (pomijając kwestię gwarancji itp.)

 

Inaczej sprawa się ma jeśli towar przesyła do nas osoba prywatna albo przewozimy go w bagażu osobistym.

Do kwoty 750 euro obowiązuje stawka 2,5% od wartości towaru:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&...6&id=121065

 

HTH,

:Beer:

 

P.S. - Zawsze można liczyć na łut szczęścia, że przesyłka nie zostanie skontrolowana, ale stosowną rezerwę trzeba utworzyć - tak na wszelki wypadek ;)

P.S. 2 - WNT nie podlega ocleniu, a miejscem opodatkowania VAT-em jest kraj pochodzenia. Inaczej mówiąc, towary z innych krajów UE kupujemy po cenie podanej przez sprzedawcę (chyba że nie uwzględnia ona VAT'u, wtedy trzeba doliczyć VAT wg. obowiązującej w tym kraju stawki) - bez niespodzianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie opłaty są naliczane jeśli ktoś z rodziny kupi nam sprzęt w USA i prześle pocztą wpisując wartość zgodną z prawdą? Ktoś z rodziny kupując zapłaci VAT w USA (mniejszy niż u nas) a nam zostanie do zapłaty tylko cło? I co w sytuacji gdy ktoś z rodziny chce nam przywieźć sprzęt lecąc w odwiedziny. Gdy dociekliwy celnik zapyta o sprzęt można odpowiedzieć, że do oglądania gwiazd w Polsce przywieziony. Czy jest to gdzieś odnotowywane i sprawdzane przy powrocie do USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pozostaje jeszcze drugie pytanie o sytuację, w której ktoś z rodziny kupuje w USA jakby dla siebie po czym po jakimś czasie przyjeżdża do kraju z wizytą i zabiera ze sobą sprzęt. Czy może go spokojnie zabrać jako bagaż i powiedzieć, że do obserwacji nieba go wiezie i czy wracając będzie sprawdzane, czy wraca z teleskopem? Wie ktoś jak to w praktyce wygląda? Słyszałem, że tak przywożone są laptopy, czy podobnie da się ze sprzętem astro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste. Czy jednak sporych rozmiarów sprzęt nie wzbudzi dodatkowej czujności celników? Co innego laptop, a co innego skrzynia z teleskopem, montażem, trójnogiem itp.

 

Nie wiem co znaczy spory. Nie mniej moim zdaniem nie wzbudzi, jak to dobrze zapakujesz. Swego czasu przywiozłem samolotem Losmandy GM8 (wraz z nogami) plus SCT8". Nikt na to nawet nie rzucił okiem. Ale oczywiście możesz mieć pecha.

 

Moim zdaniem, jeśli kupuje się coś o wartości np. 3tyś USD, to wtedy należy oszacować wartość towary np. na ok. 500$ i nie oszczędzać na transporcie (dobra firma+ubezpieczenie). Sumarycznie dużo się zyskuje, bo

1. dolar tani

2. w usa wszystko i tak tańsze

 

Pozdr, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co nie wiedza:

 

W USA placimy VAT tylko w obrebie stanu w ktorym przebywamy i dokonujemy zakupu. Miedzy stanami towary sprzedawane sa bez VATu.

Od tej reguly jest kilka wyjatkow ale nie warto o nich pisac bo sklepow astro i tak tam jak na lekarstwo.

 

Tak wiec jesli przebywamy w stanach i dokonujemy zakupu w internecie czy na telefon, czy faxem... etc aby nie zaplacic vatu musimy wybrac sobiem sklep spoza stanu w ktorym jestesmy

 

Zakupy dokonywane spoza US z natury rzeczy sa bez VATu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.