Skocz do zawartości

wydłużenie ekspozycji w dzień


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję rady, odnośnie robienia zdjęć w czasie dnia - potrzebuję ekspozycji 10-15 minutowej

a najlepiej 30 minut, możliwe są jeszcze dłuższe ?

Do tego nadaje się filtr szary, czy też polaryzacyjny ? Jaką firmę polecacie ?

Jest jakiś domowy sposób na uzyskanie takiego efektu ?

 

pozdrawiam, dzięki z góry

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Poza oczywiście najniższym możliwym ISO oraz przymknięciem apertury potrzeba Ci filtrów neutralnych-szarych ND. Jeśli najgęstszy z nich nie da takich czasów ekspozycji można je łączyć ze sobą. Problemem może być poza spadkiem jakości (niewielkim w przypadku najlepszych marek) winietowanie pierścieni od filtrów. Szczególnie dotkliwe przy szerokim kącie i pełnej klatce lub matrycy 35mm. Jeśli fotografujesz cyfrą z cropem 1.6 czy nawet 1.3 nie powinno mieć no najmniejszego wpływu jeśli nawet nakręcisz 2 czy 3 filtry. Filtr polaryzacyjny kołowy zabiera zazwyczaj 3 działki i także świetnie się nadaje plus oczywiste korzyści z jego użycia takie jak wygaszanie blików itd. Jeśli fotografujesz na negatywie/slajdzie pamiętaj o kompensacji czasu naświetlania związanego z efektem Schwarzschilda http://www.zgapa.pl/zgapedia/Efekt_Schwarzschilda.html.

 

Pozdrawiam!

Sergiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrzebujesz aż tak długiego czasu możesz pomyśleć nad zastosowaniem dwóch filtrów polaryzacyjnych. Przy prostopadłym ustawieniu kierunków polaryzacji powinny pochłaniać niemal 100% światła. Myślę, że przy jak najniższym ISO i wysokim numerze przysłony powinieneś dać radę z ekspozycją kilkunastominutową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrzebujesz aż tak długiego czasu możesz pomyśleć nad zastosowaniem dwóch filtrów polaryzacyjnych. Przy prostopadłym ustawieniu kierunków polaryzacji powinny pochłaniać niemal 100% światła. Myślę, że przy jak najniższym ISO i wysokim numerze przysłony powinieneś dać radę z ekspozycją kilkunastominutową.

Też stawiałbym na polaryzacyjny, tylko tzeba pamiętać że w takiej sytuacji wiązaka padającego światła będzie ostro spolaryzowana co może dać bardzo ciekawe efekty ;)

 

p.s. zwykły filtr polaryzacyjny zaburza też działanie pomiaru światła w aparatach fotograficznych o czym też trzeba pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi (szybki odzew). Czy coś takiego się nada filtr kołowy polar. ? Czy tym "cudem" można dowolnie ustawić ilość światła "wpadającego" do obiektywu ?!

A co do domowych efektów kupiłem płytkę do maski spawalniczej :szczerbaty: zobaczę co z tego wyjdzie ... ale pewnie nie wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fotografii meteorów żeby móc wydłużyć ekspozycje w zaświetlonych miejscach używamy tzw. shutterów

czyli takich śmigieł obracających się kilkanaście razy na sekundę tuż nad obiektywem.

Co dzięki temu zyskujemy ? Meteory łapią się jako poprzerywane linie* a zarazem możemy wydłużyć

2 krotnie ekspozycje (w przypadku śmigła 50 % - 50% ) Można oczywiście wedle potrzeb zastosować i 90%

zakrycia 10 % odkrycia. Nie do końca w dzień będzie podobnie ale można sporo wydłużyć czas.

 

*(głównie chodzi nam jednak o liczenie prędkości kątowej meteorów na podstawie przecięć znając Hz obrotów)

 

Nie wiem co chcesz fotografować ale może się przyda ;)

 

wwww.pkim.org ....shuttery

 

poradnikfotophaethon06.jpg

 

 

9533eaccec266b30.jpg4ffbf8d534e26058.jpg

 

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał 2 szare filtry. Przy 2 polarach efekt może być naprawdę dziwny. Pytanie jeszcze - co chcesz fotografować? 30 min. w dzień?

Zapewne by zrobić efekt pustego miasta w dzień.

tylko że przy 30 min. cienie na budynkach się przesuną , lepiej wg mnie dać na 2-3 min.

 

ps.

Może folia badera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chcę mieć efekt owych przesuniętych cieni ...

Dwa filtry jakiej mocy ?

 

Zapewne dwa najmocniejsze :)

 

 

Najmocniejsze są ND 4.0 przepuszczają 0,01% światła i wydłużają ekspozycję 13 2/3 działki. Jednak trudno Ci będzie kupić coś takiego. :rolleyes: Ja się nie zetknąłem z takimi. Zobacz sobie tą tabele-naprawdę fajna:

 

O filtrach

 

Pozdrawiam!

Sergiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie 8x2 da 16 ekspozycji hmm. Ciekawe ile przycina folia ?! Muszę poszukać.

Mam pytanie ile trzeba naświetlać by otrzymać zmieniający się cień w trakcie dnia ?

Chyba 10 minut by wystarczyło ?! Zakładając iso 100 i przesłonę 22 czas nie mam pojęcia 125 ?!

I teraz -16 ekspozycji, ile dałoby czasu - 6s dobrze liczę ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jakby za dużo 5 zer. Ale okaże się w praniu.

Folia zamówiona. A jeśli coś wyjdzie z całą pewnością się pochwalę.

aaaa! odruchowo myślałem tylko o "normalnej" folii ND5 bo takiej używałem do obserwacji ale przecież istnieje też wersja fotograficzna która przepuszcza o wiele więcej światła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... winietowanie pierścieni od filtrów.

To grozi tylko przy szerokim kącie i "wysokim" pierścieniu oprawy filtra. Teraz większość dobrych filtrów jest sprzedawana w cienkiej oprawie. Jeśli obiektyw to zoom (nie szerokokąny zoom!) - w okolicach środka zakresu ogniskowej prawdopodobieństw winietowania jest znikome, nawet przy dwu filtrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, ale normalne filtry to nie "slimy" (połowę cieńsza oprawa) i przy pełnej klatce na 14-16mm potrafią winietować-zwłaszcza w parach. Przy cropie nie ma to znaczenia.

 

Pozdrawiam!

Sergiusz

 

I winietują posiadam kilka tańszych filtrów i UV + nd + Polar kołowy przy np. kicie od 350D dają sporą winietę właśnie na 16 mm.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, czyli jednak nawet przy Crop 1.6... Ja zakładałem maks 2 normalne Hoya do 20D i przy 17mm nie było winiety. Ciekawe czy 3 slimy dały by rade? Przy full-frame obawiam się, że nawet 2 odpadają. Chyba, że pogodzimy się z małą stratą i skadrujemy winietę...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne, pewnie ma specjalny sprzęt.

 

"And his pinhole camera photos of Berlin, Madrid and Rome leave only glimpses, or whitish shadows, of the people passing by."

Cytat z:

http://www.spaceandculture.org/2005/01/18/...weselys-cities/

 

Z tego co się zdążyłem zorientować gościu używał własnej konstrukcji kamer otworkowych o dużych rozmiarach (nawet skrzynek o wymiarach 6x9 stóp). No i pewnie dodawał jakieś filtry do tego.

Tu są jego późniejsze kamery instalowane w Nowym Jorku (tu zdecydowanie widać jakieś szkło z przodu):

wesely_comp_01.jpg

Źródło:

http://www.moma.org/about_moma/manhattan/wesely.html

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia otworowa czy jak kto pin-hole, to naprawdę świetna zabawa. Na studiach zbudowałem kilkanaście "aparatów". Pasją tą zaraził mnie znajomy artysta fotograf Marek Domański. (Na jego stronie http://domanski.asp.lodz.pl/gauges.html znajdziecie sporo takiego materiału.) Najprostsze z pudełek po butach, okrągłych metalowych puszek, czy wreszcie starych aparatów 2 obiektywowych - lustrzanek Start czy celownikowego Druha. Obiektywem jest cienka blaszka z precyzyjnie wywierconym otworem. Znam takich którzy wypalali otwory laserem dla niesłychanej ostrości fotogramów. Moje kamery nie były tak "ostre", ale rezultaty były naprawdę bardzo ciekawe. Do prób polecam zwykły papier fotograficzny jako "negatyw", szybko to się wywołuje i można oszacować ekspozycję dla danego otworka czyli przysłony. Potem taki negatyw na papierze kopiujemy stykowo przyciskając szybą pod powiększalnikiem i mamy zdjęcie. Polecam! :D

 

Sergiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.