Skocz do zawartości

Teleskop na lata


Radioamator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym sie Was poradzic w nastepujacej kwestii. Planuje zakup teleskopu jednak jak to zwykle bywa trapi mnie wiele wątpliwości... co kupic aby wytrzymało to nawet lat kilka lub nawet naście? Miałem w planach kupić Maka SW 127 albo 150 jednak... słyszałem że po pewnym czasie lustra trzeba ponownie napylać. W newtonach nie ma z tym problemu - wyjmuje sie lustro z tuby wysyła do napylenia i gotowe. Jak sprawa ma się z wiekowymi makami ? Tam nie tylko jest przecież zwierciadlo ale także jest to lusterko napylane na menisk ??? Z racji warunkow balkonowych bardzo by mi pasowal mak ale naprawde nie wiem co o tym sadzic...

 

Jest tez druga opcja mianowicie SkyWatcher refraktor o srednicy 120mm i ogniskowej 600mmm. Wiadomo ze soczewka sie nie zuzyje (w przeciwienstwie do lustra) ale krotka ogniskowa moze byc klopotem gdybym chcial poogladac planety przy duzych powiekszeniach. Domyslam sie ze ciezko bedzie uchwycic ostrosc (np. przy okularze 2.5mm LV) poza tym bedzie wystepowac silna abberacja.

 

pozdrawiam wszystkich

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dostosował się do warunków otoczenia, jakie masz. Skoro balkon, to małe wymiary. A co chcesz nim obserwować? Planety, czy obiekty DS?

 

Co do mitu z napylaniem luster. Ja mam Newtona już 4 lata i jakoś degradacji powłoki nie widzę.

 

Skoro teleskop ma być zakupem na lata to zakup trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, jaki montaż, i jakie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warstwy na soczewkach- tych tanich tez ulegaja utlenieniu :Salut: moze nie tak jak na lustrze ale soczewkach po 5 latach wyglada z gola inaczej niz ta z pod igly.

 

Idealnym rozwiazaniem bedzie dla Ciebie zakup jakies 130 APO/np.TAK-A/ - utwordzone warstwy, wspaniala optyka, zero problemow na najblizsze 10 lat a moze i dluzej.

 

Nie ma generalnie sprzetow optycznych do wszystkiego , dla mnie potrzebny jest :

 

Dobry Mak lub inny planetarny wymiatacz.

 

Duzy Newton.

 

Duze Bino.

 

Dobry travel -w granicach 80 mm.

 

Nawet najdrozsze teleskop nie zastapi Ci 1/2 tego co podalem.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon nie jest znowu taki mały. Jak na razie mam Messiera N-130 a to przecież troche rury jest. Inna sprawa że wygodniej sie patrzy z przodu od strony barierki (jak to w newtonach) niz miałbym sie przytulac z tylu do sciany patrząc np. przez refraktor. Astronomia to jest istotnie nałóg sam sie o tym przekonałem... podobnie jak krótkofalarstwo ;) Warunki do obserwacji mam delikatnie mówiąc raczej średnie. Strasznie zaświecone niebo, samochodu brak (przynajmniej na razie) więc wędrówki z teleskopem odpadają. W warunkach meisjckich DS odpada i pogodziłem sie z tym - trudno. Pozostaje księzyc i planety a do tego dobry byłby mak chocby ten SW 127/1540 ota. Mógłbym go powiesic na messierowskim montażu tyle że niewwiem czy cos uzyskam poza półtora raza większą ogniskową... tak kombinuje jak juz to iśc w maka 150pro ale tu sie zaczynaja kolejne schodki. Zapewne misiałbym zmienic montaż (może do wizuala wystarczy ten mon-1 - masa maka 150 i mojego messiera 130 jest w zasadzie taka sama). Z mobilnoscia samochodową jakoś ujdzie bo można go wsadzic do walizeczki. Jak na razie zbieram pomalutku kasiorkę, powoli kompletuję okulary (zawsze sie przydadzą z tym czy innym sprzętem - kupilem uzywanego LV7).

 

W sumie jestem typem balkonowo-niedzielnego astroamatora ;) Lubie popatrzeć na Jowisza (sezon na Saturna niestety sie skonczył) od czasu do czasu zrobic zdjęcie księzyca. Myśle wreszcie nabyc filtr słoneczny. Wszystko małymi kroczkami ale... warto wiedziec w którym kierunku się rozwijac dalej dlatego chciałem się Was zapytać jak to widzicie... Cały czas mysle o maku 127 albo tym 150 tylko boje sie czy kiedys te warstwy mi nie zejdą, czy zdaży się, że wszystko mi zaparuje od środka a ja nie będe w stanie sie tam dostać... nigdy nie miałem maka i nie wiem z czym to sie je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak serio, to taki teleskop na "wieki" nie istnieje, a to z prostej przyczyny: jak polubisz to hobby to prędzej czy później zechcesz przesiąść się na coś lepszego :)

heheh, to prawda. Ileż to już razy kupowałem świętego gralla na całe życie astronomiczne :szczerbaty: Poza tym, zauważyłem, że w ostatnich latach nasza branża zaczyna przyspieszać, bo dziesiątkach lat stagnacji. Sporo nowych patentów, tańsze konstrukcje do tej pory niedostępne amatorom, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Adam (jak zwykle) i Tomek utrafili w sedno sprawy. W ten sposób rozwija się nauka - chcemy dojrzeć i zrozumieć coraz więcej. I dlatego teleskop na lata chyba nie istnieje...Chociaż istnieją przecież instrumenty liczące ponad 100 lat, nikt ich nie wyrzuca i są nadal w użyciu! A to dlatego, że dla każdego instrumentu astronomicznego istnieje pewien zakres mozliwości obserwacyjnych, które wydają się (lokalnie) niewyczerpywalne. To jest najważniejsze - dobrać teleskop pod program obserwacyjny na lata...To jest możliwe!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon nie jest znowu taki mały. Jak na razie mam Messiera N-130 a to przecież troche rury jest. Inna sprawa że wygodniej sie patrzy z przodu od strony barierki (jak to w newtonach) niz miałbym sie przytulac z tylu do sciany patrząc np. przez refraktor. Astronomia to jest istotnie nałóg sam sie o tym przekonałem... podobnie jak krótkofalarstwo ;) Warunki do obserwacji mam delikatnie mówiąc raczej średnie. Strasznie zaświecone niebo, samochodu brak (przynajmniej na razie) więc wędrówki z teleskopem odpadają. W warunkach meisjckich DS odpada i pogodziłem sie z tym - trudno. Pozostaje księzyc i planety a do tego dobry byłby mak chocby ten SW 127/1540 ota. Mógłbym go powiesic na messierowskim montażu tyle że niewwiem czy cos uzyskam poza półtora raza większą ogniskową... tak kombinuje jak juz to iśc w maka 150pro ale tu sie zaczynaja kolejne schodki. Zapewne misiałbym zmienic montaż (może do wizuala wystarczy ten mon-1 - masa maka 150 i mojego messiera 130 jest w zasadzie taka sama). Z mobilnoscia samochodową jakoś ujdzie bo można go wsadzic do walizeczki. Jak na razie zbieram pomalutku kasiorkę, powoli kompletuję okulary (zawsze sie przydadzą z tym czy innym sprzętem - kupilem uzywanego LV7).

 

W sumie jestem typem balkonowo-niedzielnego astroamatora ;) Lubie popatrzeć na Jowisza (sezon na Saturna niestety sie skonczył) ale chyba nie na stale??kiedys ten Saturn chyba zaswieci? :Beer: od czasu do czasu zrobic zdjęcie księzyca. Myśle wreszcie nabyc filtr słoneczny. Wszystko małymi kroczkami ale... warto wiedziec w którym kierunku się rozwijac dalej dlatego chciałem się Was zapytać jak to widzicie... Cały czas mysle o maku 127 albo tym 150 tylko boje sie czy kiedys te warstwy mi nie zejdą, czy zdaży się, że wszystko mi zaparuje od środka a ja nie będe w stanie sie tam dostać... nigdy nie miałem maka i nie wiem z czym to sie je.mam Maka S.W 180 -jak na razie nie bede narzekal- pozyjemy ,zobaczymy.Maczki dlugo sie chlodza,musisz zrobic sobie grzalke ,wstrugac dobry montaz ,osobiscie obstawialbym za 150 wersja pro-troche lepiej wykonane -ale pamietaj zawsze to chinczyk i pewnie cos w krotce nawali.

Jako sprzet balkonowy -zdecydowanie plecalbym 80 ed, z duzego lustra w miesice i tak nie bedzisz mial pożytku,a mobilnosc,klopoty z montazem,czas chlodzenia to sa ukryte ujemne walory sprzetow o duzchy gabarytach.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o achromatach (nie mówię tu o ED) typu SW 120/600 albo celestronowy XLT z soczewką 120/1000 moze iśc w tym kierunku ?

 

Mozna isc w kazdym :Beer: kierunku .

 

Poczytaj na forum o danych kierunkach a bedziesz mial tematy na dlugie deszczowe wieczory.

Ale i tak o trafnosci wyboru nie bedzie decydowala czyjas decyzja czy opis tylko twoj trzezwy wybor.

 

Proponuje ruszyc tylek na najblizszy zlot i naocznie dokonac swiadomego wyboru. :Salut:

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans. rolba - "nawet po kilku latach, cztery lata".

Swoimi wypowiedziami sugerujecie, że kilka lat to już dużo jak na zwierciadło.

 

Radioamatorowi sugeruję zbudowanie... RADIOTELESKOPU! Antena nierdzewna, nie bedzie wymagała odnawiania powłok. :D

 

Proponuję poważnie, to jest warte zainteresowania a bardzo mało popularne! Co prawda - wymaga pewnego naukowego zainteresowania, bo wykres przejścia np. Słońca nie jest tak atrakcyjny jak kolorowe zdjęcie M31, ale polecam! To jest frapujące. Na początek a właściwie nawet na długo - wystarczy YAGI-UDA.

 

Po przemyśleniach stwierdziłem, że na lata to może Hubble by mnie zadowolił :szczerbaty:
Mylisz się, organizowałbyś misje serwisowe w celu upgrade'ów! :D Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.