Skocz do zawartości

jaki teleskop wybrać?


cupi

Rekomendowane odpowiedzi

chciałbym jeszcze prosić o Waszą opinię na temat danych synciaków 10" w dwóch sklepach. jak myślicie którą opcję wybrać?

 

1. Dane techniczne

układ optyczny: Newton (reflektor)

średnica zwierciadła: 254 mm

długość ogniskowej: 1200 mm

światłosiła: f/4,7

montaż: dobsona

waga tuby optycznej: 12,5 kg

waga montażu: 8 kg

 

Wyposażenie

szukacz: 9x50

okulary: Super Plossl 25 mm, Super Plossl 10 mm

wyciąg Craforda 2" z redukcją na 1,25"

 

2. Parametry i wyposażenie:

- System optyczny: reflektor Newtona

- Typ montażu: Dobson

- Średnica zwierciadła: 254mm

- Ogniskowa zwierciadła: 1200mm

- Światłosiła: f/4,8

- Użyteczne powiększenia: 35 - 500x

- Okulary Plössl 10 i 25mm

- Szukacz 9x50

- Wyciąg Crayford 2" z redukcją na 1,25"

- Dekiel

- Waga: tuba optyczna 15 kg, montaż Dobsona 12 kg

- Darmowa kolimacja!

 

zaznaczyłem interesujące mnie różnice. co o tym myślicie?

 

i jeszcze pytanie czy w poprzednim przypadku sklep nie przeprowadza kolimacji? poradzę sobie z tym sam? nie czaję już...

Edytowane przez cupi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze pytanie czy w poprzednim przypadku sklep nie przeprowadza kolimacji? poradzę sobie z tym sam? nie czaję już...

 

Ja raczej nie sugerowałbym się tym że sklep przeprowadza kolimację sprzętu bo i tak zanim on do Ciebie dojedzie trochę się natłucze i częściowo straci kolimację. Poza tym prędzej czy później (trudno powiedzieć bo to zależy od tego jak często będziesz transportował sprzęt) i tak będziesz musiał go skolimować.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane techniczne teleskopu to możesz sobie sam policzyć znając jego podstawowe parametry, i tak światłosiłę prosto liczymy dzieląc ogniskową (tj. 1200) przez średnicę zwierciadła (tj. 254), różni sprzedawcy różnie zaokrąglają ten wynik.

 

Co do kolimacji to tak jak napisał lech, choć jest to też indywidualna sprawa każdego teleskopu. Moja Synta była skolimowana jeszcze przez chińczyków na dalekim wschodzie, a jeździ w samochodzie po 'bezdrożach' i dobrze trzyma kolimację.

 

Co do okularków to na początek są dobre, pierwsza do wymiany idzie SP10, ale jak sama nazwa wskazuje to nie są typowe Super Plossle tylko zwykłe Plossle. Do synty 10" dołączają takie okularki :

919e2848e81815c9m.jpg

Była tu już nie raz o nich mowa na tym forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luknij jeszcze na wagę bo przy 250mm różnica jest ogromna !!, a taki dobson to jest jednak kawaŁ sprzętu, 7kg różnicy to jest niemaŁo jeśli miaŁbyś targać sprzęt na dŁuższe odlegŁości lub po schodach

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna mała sprawa. nie macie może fotek albo szkiców jak bardzo różni się jakość obrazów dowolnego DS'a uzyskanych na 8" i 10"??? jeszcze nie zamówiłem więc może mi to pomoże w ostatecznej (bardziej ostatecznej niż ostatnia :P) decyzji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cupi, nie zawracaj sobie głowy różnicą w obrazach-ona będzie, ale nie kosmiczna. To nie lornetka czy mały teleskopik, gdzie każdy centymetr apertury widać. Wg. mnie kieruj sie innym kryterium: zrób przymiarkę, który z teleskopów w Twoich warunkach bezproblemowo obsłuzysz, tzn. przeniesiesz w pojedynkę z domu na zewnatrz do miejsca obserwacji, ew. załadujesz do auta itp. Jeśli bez problemów radzisz sobie z 10", bierz większy. Jeśli problemem jest przenoszenie sprzętu, weź 8", bo po prostu częściej będziesz miał motywację do użycia go.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę jest mały problem. zakup przeciągnie się prawdopodobnie do listopada :/ wiecie względy finansowe. niestety los płata mi figle i każe jeszcze czekać dwa miesiące. ale przed grudniem muszę już kupić. nie przepuszczę krystalicznie czystego zimowego nieba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej piszę bo przeczytałem jedną ciekawostkę i proszę Was o radę. mianowicie rozrzut cenowy odnośnie lustra szkło a lustra pyrex to 200zł. Ktoś napisał, że z tym pyrexem to pic na wodę fotomontaż i nie opyla się walić w to kasę. podobno pyrex stygnie dłużej jak lustro szklane i lepiej wziąć szkło. co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.