Skocz do zawartości

Centrum M31 z Newtona 300mm


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

Ten pas pyłowy widać tak wyraźnie? Musisz mieć bardzo ciemne niebo. Zresztą to widać w twoich szkicach. I 300 to duuuzo więcej niż 200. Chyba dopada mnie dwucalica złośliwa!

Niebo mam idalne,jedyne miasto w okolicy to Chełm oddalone o 12 kilometrów od miejscowości w której mieszkam,jedyna latarnia niedaleko domu gaśnie o 23:00.Newton 300mm pożera możliwości przyzwoitej 200 setki,obrazy porównywalne z Taurusem 400mm(sprawdzone na Kudłaczach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pas pyłowy widać tak wyraźnie? Musisz mieć bardzo ciemne niebo. Zresztą to widać w twoich szkicach. I 300 to duuuzo więcej niż 200. Chyba dopada mnie dwucalica złośliwa!

Oba pasy pyłowe widywałem z Kudłaczy już w Columbusie 270, ode mnie z przed domu natomiast widać wyraźnie już tylko jeden pas, ale mam jednak spore LP + fatalne położenie w kotlince :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.Wzrok mam dobry,ale głównymi zaletami jest ciemne niebo,oraz duże jasne lustro 300mm.Pamiętam jak obserwowałem w mieście własnie 300mm teleskopem,obrazy niezachwycały.Dopiero pod ciemnym niebem teleskop pokazał na co go stać.

 

Tak, to prawda... teleskop można kupić największy, najlepszy w swojej klasie i w ogóle, ale niestety CIEMNEGO NIEBA nie kupimy za żadne pieniądze... :angry:

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda... teleskop można kupić największy, najlepszy w swojej klasie i w ogóle, ale niestety CIEMNEGO NIEBA nie kupimy za żadne pieniądze... :angry:

 

E, dlaczego zaraz za żadne? Dajmy na to wynajęty za pieniądze mały oddział najemników unieruchamiających pobliskie elektrownie i linie przesyłowe ...

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, dlaczego zaraz za żadne? Dajmy na to wynajęty za pieniądze mały oddział najemników unieruchamiających pobliskie elektrownie i linie przesyłowe ...

 

:)

 

mówisz :D

a gdzie można taki oddział wynająć?

Hej ludzie, robimy zrzutę na zbożny cel? :szczerbaty:

Może jakis astroziom wygrał dzisiejszą kumulacje w totka, za 40 mln PLNów chyba by się jakaś ekipa podjęła tego zadania

za te pieniądze, Ja bym sobie zrobiła taki wielki czerwony guzik, który by wyłączał na kilka godzin całe zasilanie w kraju (poza szpitalami) i...

ech rozmarzyłam się :Beer:

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pas pyłowy widać tak wyraźnie? Musisz mieć bardzo ciemne niebo. Zresztą to widać w twoich szkicach. I 300 to duuuzo więcej niż 200. Chyba dopada mnie dwucalica złośliwa!

 

Wiesz nie ma sie co zachwycac bo jednak okiem widac zmiany odcieni struktury pylowej znacznie wyrazniej.

 

No i przy 12" to sie juz mozna wrecz zabawic w szkicowanie gromadek kulistych. Taka G1 przykladowo wyglada super.

A no i jeszcze nie byl bym soba jakbym sie nie przyczepil. :rolleyes:

M32 jest troche za mala i za slaba.

Sprobuj moze kiedys M32 z okularkiem <10mm. Jak sie juz rozlatuje na pojedyncze gwiazdy to jest dopiero wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.