Skocz do zawartości

M42 Wielka Mgławica w Orionie


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero szerszy kadr pozwala odpowiednio podejść do obróbki tego arcyciekawego obszaru. Większe ogniskowe trochę zmuszają do wyciemnienia tła o ile ktoś nie zdaje sobie sprawy że wcale tak być nie musi. Ja kiedyś nie wiedziałem o tym gdy prezentowałem zdjęcie z SW6"....

Szczerze powiedziawszy to szukam odpowiedniego czasu naświetlania bo długo nie zawsze znaczy dobrze ( w określonych warunkach) B)

 

Sky90 at f/4.5 (405mm), NJP, Canon 350D mod

14x480s/iso800, 14x30s/iso800

 

 

m42_200811_V0f2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet Gandlerowe zdjęcia nie miały tylu detali co na tej fotce.

 

Nie wiem czy ten tekst jest na poważnie (mam nadzieję, że nie) ale popatrz na tę fotę:

 

http://www.robgendlerastropics.com/M42mosaicNMportrait.html

 

Marcin, fota rzeczywiście dobra. Kurcze czy mi się wydaje czy wokół jasnych gwiazd widać zwykłą aberracje chromatyczną? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie... na ogół poza plusem się nie wypowiadam, ale tym razem trzeba coś napisać. Na tym "banalnym" obiekcie bardzo dobrze widać Twój warsztat. Pies wa... nawet te Sky'owe aberracje chromatyczne, które u Qbanosa powodują "wytrzeszcz" oczu (emotikonka) ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie... na ogół poza plusem się nie wypowiadam, ale tym razem trzeba coś napisać. Na tym "banalnym" obiekcie bardzo dobrze widać Twój warsztat. Pies wa... nawet te Sky'owe aberracje chromatyczne, które u Qbanosa powodują "wytrzeszcz" oczu (emotikonka) ;).

 

 

Nawet tak bardzo mi one nie przeszkadzają, ale potwierdzają, że Sky90 jednak mocno odstaje jakościowo od innych Taków. To się zresztą zgadza z opiniami krążącymi w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten tekst jest na poważnie (mam nadzieję, że nie) ale popatrz na tę fotę:

 

http://www.robgendlerastropics.com/M42mosaicNMportrait.html

 

Marcin, fota rzeczywiście dobra. Kurcze czy mi się wydaje czy wokół jasnych gwiazd widać zwykłą aberracje chromatyczną? :blink:

 

Ja jednak dosyć poważnie. Gandler zrobił to wąziutko :) Marcin zrobił szeroko i załapał mase detali które chyba wszystkim unikały.(przynajmniej ja ich nie widziałem wczesniej) :)

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemika zmierza do poziomu bruku. Proponuję zwrócić uwagę na "sprzęty" użyte do wykonania zaprezentowanych zdjęć. Każde z przedstawionych zdjęć jest warte obejrzenia i warte naśladowania.

 

PS. Qbanos, czy TY naprawdę zagalopowałeś się w perfekcjonizm. Niedługo strach będzie cokolwiek pokazać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka jest spoko, szeroki kadr daje klimat :Salut: , ale ...

 

o ile w teleskopie zmiana orientacji na niebie nie ma dla mnie znaczenia, o tyle na fotach musi być ona choć trochę zbliżona do rzeczywistej.

Przecież Biegacz nie jest nigdy u boku Wielkiej Mgławicy, a zawsze nad nią.

 

wiem purysta jestem :huh: .

 

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Qbanos, czy TY naprawdę zagalopowałeś się w perfekcjonizm. Niedługo strach będzie cokolwiek pokazać :D

 

Kurka, fota MarcinaPC jest w deche i nie ma sie praktycznie do czego przyczepic! Próbuje tylko uzmysłowić uzytkownikowi pitgrupa, ze detal detalowi nierowny i porownywanie fot ze sky90 do fot z 20"RC jest nonsensem i bzdura (cyt. "Nawet Gandlerowe zdjęcia nie miały tylu detali co na tej fotce"). Z mojej strony to tyle.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak...jednak zdjęcie Marcina przyjemniej mi się ogląda!

Poważnie. To chyba kwestia "miękkiej" obróbki. W dodatku to z Canona! I materiału mniej i Orion niżej, i 90mm a nie 500 itd..

Jeszcze raz gratuluję! Naprawdę Marcin, pokazałeś po prostu piękno tego obiektu.

I swoją klasę jako astrofotograf.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, moje szczere gratulacje, to jedno z najlepszych Twoich zdjęć jakie widziałem do tej pory,

bardzo trudno będzie Cię pobić, nawet kamerką 16 bitową, a przynajmniej będzie to wymagało bardzo dużo nakładu czasowego.

pozdr.

Dzieki Piotrku - cenie sobie Twoja opinie ( zresztą podobnie jak opinie wielu osób które swoimi uwagami i poradami pozwalają mi doskonalić swój warsztat).

To nie chodzi o to żeby mnie pobić chodź przyjemność czerpana ze świadomości ze się zrobiło ładne zdjęcie ma na pewno swoje znaczenie. Masz kamerkę z chipem marzenie :) którą możesz robić dużo lepiej niż ja canonem. Wiem jakie masz warunki i to co pokazałeś w narrowbandzie do tej pory pozwala mi powiedzieć: TAK TRZYMAJ - tutaj to ja mogę się od ciebie uczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.robgendlerastropics.com/ODFNM.html

 

Spoko. Teraz pewnie powiesz, że za szeroko.

 

Jak pogoda w Polsce kiedyś zwariuje i da w listopadzie lub grudniu 4 nocki "żylety" to szarpane się na taką mozaikę :rolleyes: Ta gendlerowska jest po prostu wspaniała.

Tylko czasem można/warto porównywać sprzęty i detektory z rożnych pólek cenowych. Przeważnie jak ktoś wie co zrobić z uzyskanym materiałem różnica będzie duża.

Qba nigdy nie pozwoli osiąść na laurach i to należy poniekąd cenić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Piotrku - cenie sobie Twoja opinie ( zresztą podobnie jak opinie wielu osób które swoimi uwagami i poradami pozwalają mi doskonalić swój warsztat).

To nie chodzi o to żeby mnie pobić chodź przyjemność czerpana ze świadomości ze się zrobiło ładne zdjęcie ma na pewno swoje znaczenie. Masz kamerkę z chipem marzenie :) którą możesz robić dużo lepiej niż ja canonem. Wiem jakie masz warunki i to co pokazałeś w narrowbandzie do tej pory pozwala mi powiedzieć: TAK TRZYMAJ - tutaj to ja mogę się od ciebie uczyć.

Wiecie co, a ja myślę, że ta lekka nitka konkurencji jest bardzo przyjemna. Jeżeli komuś nie odwala i nie robi z tego ambicjonalnych jazd, to wg mnie, jest to bardzo inspirujące i pchające całą branżę astrofotograficzną do przodu. Ja wiem, że wielu zaprzeczy i będzie twierdzić, że robią to tylko dlatego bo lubią,... ale...

 

Jest to świetne hobby, może właśnie dlatego, że ciągle poprzeczka idzie do góry. I jeszcze raz podkręślę, zdrowa konkurencja jest naturalną ścieżką rozwoju. Bez niej byśmy osiedli na laurach. Nie ma się czego wstydzić.

 

Mnie "zazdrość" zawsze motywowała do działania, choć zdaję sobie sprawę, że to słowo jest przez różne osoby różnie interpretowane. Uwielbiam lepszych od siebie, bo można się od nich uczyć. W życiu trzeba otaczać się ludźmi, którzy potrafią coś więcej od nas. Tylko dzięki temu będziemy się rozwijać. Jak założymy, że jesteśmy najlepsi, to logika nakazuje zrozumieć, że to koniec, katastrofa.

 

Całe szczęście geniuszy nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pogoda w Polsce kiedyś zwariuje i da w listopadzie lub grudniu 4 nocki "żylety" to szarpane się na taką mozaikę :rolleyes: Ta gendlerowska jest po prostu wspaniała.

Tylko czasem można/warto porównywać sprzęty i detektory z rożnych pólek cenowych. Przeważnie jak ktoś wie co zrobić z uzyskanym materiałem różnica będzie duża.

Qba nigdy nie pozwoli osiąść na laurach i to należy poniekąd cenić ;)

Ja doszedłem do wniosku, że to nie sprzęt jest decydujący, a ilość pogodnych nocy - najlepiej jedna po drugiej. Jesteś w stanie zrobić takie zdjęcie jak Gendlera, choć oczywiście gorszy sprzęt będziesz musiał skompensować czasem. Spróbujcie poświecić jakiś obiekt przez 7 nocy. Ciekawy jestem, co tam zobaczymy :).

 

Żyjemy w takim, a nie innym kraju (w kontekście meteorologicznym), więc nie jest łatwo. Trudno. Nie ma co się martwić sprawami, na które nie mamy wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.