Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

ja właśnie wróciłem z Czantorii i brakowało kilkadziesiąt metrów do super warunków....

 

czasem chmury się rozchodziły i pojawiały się Tatry, ale tylko same szczyty, wieczorem może wrzucę jakąś fotke

 

edit.

 

elcupa nie mów że to na zachętę jest zrobione z wierzy na Baraniej????? kiedy te drzewa wycieli??

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Robert! Jednak opłacało się dzisiaj szybko wstać. Ciekawe jest to że z Baraniej Jesioników nie uświadczyłem. A Beskid Śląski złapałeś?

 

P.S. Myślałem, że sprawa katastrofy ekologicznej na Baraniej jest powszechnie znana. tc_ , z tego co się orientuje to drzewa wycinane są od czerwca, ja będąc tam 3 VI jeszcze tego nie zauważyłem. Dziś by zobaczyć Tatry czy Babią nie trzeba nawet wychodzić na wieżę, cały wschodni stok jest ogołocony z drzew. Widok ponury, wydawało się, że przyroda na Baraniej będzie się bronić dłużej.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś o poranku byłem na na Pradziadzie. Widoki przepiękne smile.gif Pułap chmur tak na 1100 m npm. Przed godz. ósmą widać było, że od wschodu wszystko siada.

 

Lysa, Veľký Rozsutec i Stoh

lysa.JPG

Reszta zdjęć wieczorem jak wrócę z BK szczerbaty.gif

 

Robert, czy Ty masz prywatny helikopter? O świcie na Pradziadzie a poźniej na BK. Jak Tu to robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, czy Ty masz prywatny helikopter? O świcie na Pradziadzie a poźniej na BK. Jak Tu to robisz?

Więc tak: Pobudka o 1:00. O 1:50 wsiadam na rower :szczerbaty: i wyjazd. Na szczyt dotarłem o 5:20. Następnie sesja zdjęciowa i zjazd o 8:45. W domu byłem 10:40. O 13:00 na Biskupią :D, ale to już tak rekreacyjnie bo na górze było jedno mleko <_<

 

Ps. Nie byłem jedynym wariatem o tak wczesnej porze na Pradziadzie :) Czy możecie sobie wyobrazić, że zaraz po mnie przyjechało czworo "turystów" z Sumperka taksówką! :blink::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano coś złapałem ;) Tak to wyglądało 0 07:06:44 :blink:

Robert, rewelacyjne zdjęcie! Brawo! Jesteś w stanie określić co to za kierunek?

 

A DO odwiedziło dzisiaj Radhosta między 16 a 18. Pułap inwersji utrzymywał się na 1100 m npm, nie było szans na nic poza Pradziadem, ale i tak wystającym samą wieżą. Kiepsko, ale wyprawa fenomenalna. Tam trzeba wrócić, bo jak odchodziliśmy po zachodzie Słońca pożegnał nas tak czysty i nieskazitelny róż horyzontu w kierunku Schneeberga, który zdawał się mówić: jeżeli nie dzisiaj, to następnym razem...

 

Ciekawe co Zbyszek przywiezie ze Śląskiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, rewelacyjne zdjęcie! Brawo! Jesteś w stanie określić co to za kierunek?

 

A DO odwiedziło dzisiaj Radhosta między 16 a 18. Pułap inwersji utrzymywał się na 1100 m npm, nie było szans na nic poza Pradziadem, ale i tak wystającym samą wieżą. Kiepsko, ale wyprawa fenomenalna. Tam trzeba wrócić, bo jak odchodziliśmy po zachodzie Słońca pożegnał nas tak czysty i nieskazitelny róż horyzontu w kierunku Schneeberga, który zdawał się mówić: jeżeli nie dzisiaj, to następnym razem...

 

Ciekawe co Zbyszek przywiezie ze Śląskiego smile.gif

 

Zgodnie z przewidywaniami jutro zdecydowanie lepsze warunki. Tatry z Pradziada na 100% bo powietrze nad inwersją bardzo przejrzyste skoro Robertowi Karkonosze tak wyraźnie wyszły a inwersja szybko opada. W poniedziałek mogą być dobre warunki z nizin, a nie wykluczone, że już jutro o świcie ukażą się wierchy np z GSA. A więc panowie (i panie) jutro i poniedzialek każdy gdzie może niech wyrusza na PO bo to najlepsze warunki górskie na DO od stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: Pobudka o 1:00. O 1:50 wsiadam na rower szczerbaty.gif i wyjazd. Na szczyt dotarłem o 5:20. Następnie sesja zdjęciowa i zjazd o 8:45. W domu byłem 10:40. O 13:00 na Biskupią biggrin.gif, ale to już tak rekreacyjnie bo na górze było jedno mleko dry.gif

 

Ps. Nie byłem jedynym wariatem o tak wczesnej porze na Pradziadzie smile.gif Czy możecie sobie wyobrazić, że zaraz po mnie przyjechało czworo "turystów" z Sumperka taksówką! blink.gifhahaha.gif

 

 

Myślałem, że samochodem na Videlske sedlo lub do Ovcarni a Ty taki stachanowiec notworthy.gifrespect.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano coś złapałem ;) Tak to wyglądało 0 07:06:44 :blink:

 

Gratuluje!!!, takiego mirażu jeszcze na żywe oczy nie widziałem.

Podeślij proszę większą fotkę

 

A co to za szczyt majaczy ?

DSCN7495_praded_3.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie aż tak bardzo na wschód...

No i wystawałyby ponad inwersją.

 

Przecież Tatry zaczynają się już za Śląskim (Cieślar, Stożek, Kiczory). Poza tym TO właśnie wystaje nad inwersją, tylko jest przez nią potwornie zdeformowane.

Nie wiem jaką ogniskową to Robert robił. Można spróbować nałożyc to na zdj. Tatr lub Beskidu Ślaskiego i zobaczyć z czym to się pokrywa, bo niewątpliwie jest to braz dalekich gór. Zachęcam Autora do takiej analizy bo fotka jest super ciekawa. Możemy się jeszcze spotkać z takimi mirażami a tu mamy możliwość rozgryzienia tego.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Porównanie ze zdjęciem znalezionym w sieci:

 

Czy powiększenie jest z tego samego zdjęcia? Coś mi nie pasują chmury.

Ciekawe, że ja kiedyś widziałem inni miraż - rozciagnięty obraz w pionie

To tez z Jeseników.

Tak, macie rację na wszystkich zdjęciach z Jeseników na wschód wychodzą Tatry, podobnie jak z Tatr na wschód Stoj.biggrin.gif

06.01.15, 06 Jeseniki Jeleni louczky - Tatry.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powiększenie jest z tego samego zdjęcia? Coś mi nie pasują chmury.

Ciekawe, że ja kiedyś widziałem inni miraż - rozciagnięty obraz w pionie

To tez z Jeseników.

Tak, macie rację na wszystkich zdjęciach z Jeseników na wschód wychodzą Tatry, podobnie jak z Tatr na wschód Stoj.biggrin.gif

Powiększenie to wycinek ze zdjęcia, które zamieściłem jako pierwsze. Natomiast do porównania potrzebowałem szerszego kadru. To, które zostało użyte do prezentacji było wykonane 16 min. później To prawda, że chmury jak i sam miraż wyglądają inaczej.

Gdy wjechałem na szczyt byłem tak podekscytowany że nie mogłem się skupić na jednym i robiłem zdjęcia gdzie tylko się dało. Wykonałem 486 zdjęć i prawie połowa poszła do kosza, głównie te wykonane przed wschodem :( Tak to jest jak się robi zdjęcia kompaktem, trzęsącymi się z zimna rękoma :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się robi zdjęcia kompaktem, trzęsącymi się z zimna rękoma szczerbaty.gif

Takie zdjęcia kompaktem? Jak jeszcze powiesz, że z ręki to chyba się załamię. O Twoim sprzęcie była juz chyba mowa na forum ale nie pamietam gdzie i kiedy. Jaką ogniskową (w przeliczeniu na kadr 24x36 mm) było robione zblizenie Tatr czy Lysej z BK? Miraż wygląda potężnie ale pewnie w rzeczywstości był malutki a to takie zbliżenie robi duże wrażenie.

I jeszcze jedno. Gdzie Ty mieszkasz, że 2 razy w tygodniu bywasz na BK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś widziałem inni miraż - rozciagnięty obraz w pionie

To tez z Jeseników.

Tak, macie rację na wszystkich zdjęciach z Jeseników na wschód wychodzą Tatry, podobnie jak z Tatr na wschód Stoj.biggrin.gif

Tę prawidłowość z Borżawą też zauważyłeś?

Może uda mi się ten miraż wyliczyć, ale przekonałem się już, że to delikatna sprawa i wolę za dużo nie obiecywać. Próbowałem już dwa razy (z innymi zdjęciami) i raz nie wyszedł wcale, a raz wyszedł, tylko że o innej postaci, niż na zdjęciu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda mi się ten miraż wyliczyć, ale przekonałem się już, że to delikatna sprawa i wolę za dużo nie obiecywać. Próbowałem już dwa razy (z innymi zdjęciami) i raz nie wyszedł wcale, a raz wyszedł, tylko że o innej postaci, niż na zdjęciu :(

 

Pewnie teoretycznie da się to wyliczyć ale potrzebny jest dokładny rozkład temperatury w warstwie o grubości 2 km na odcinku 250 km a skąd to wziąść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcia kompaktem? Jak jeszcze powiesz, że z ręki to chyba się załamię. O Twoim sprzęcie była juz chyba mowa na forum ale nie pamietam gdzie i kiedy. Jaką ogniskową (w przeliczeniu na kadr 24x36 mm) było robione zblizenie Tatr czy Lysej z BK? Miraż wygląda potężnie ale pewnie w rzeczywstości był malutki a to takie zbliżenie robi duże wrażenie.

I jeszcze jedno. Gdzie Ty mieszkasz, że 2 razy w tygodniu bywasz na BK?

Przyznaję się, że czasami używam statywu, lecz w tym wypadku musiał mi wystarczyć betonowy słupek, a i tak większość zdjęć była robiona z ręki :) W moim przypadku liczy się mobilność i dźwiganie ze sobą dodatkowych kilogramów sprzętu jest trochę nie na rękę(choć w planach jest coś bardziej profesjonalnego ;))

 

Jeżeli chodzi o zdjęcia Tatr i Lysej, to oba były robione na maksymalnej ogniskowej w tym przypadku jest to 624 mm( Nikon Coolpix P90)

 

Pytasz gdzie mieszkam? Otóż mała miejscowość niedaleko Głuchołaz. Do Biskupiej mam 6 km w linii prostej ;).Zapewne będąc na moim miejscu także byś często odwiedzał ten szczyt, no może nie aż tak(na razie byłem tam tylko 126 razy w tym roku :szczerbaty: )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję się, że czasami używam statywu, lecz w tym wypadku musiał mi wystarczyć betonowy słupek, a i tak większość zdjęć była robiona z ręki smile.gif W moim przypadku liczy się mobilność i dźwiganie ze sobą dodatkowych kilogramów sprzętu jest trochę nie na rękę(choć w planach jest coś bardziej profesjonalnego wink.gif)

Doskonale to rozumiem. Inaczej sprawa wyglada gdy sie jedzie na PO samochodem i tam spędza parę godz a inaczej gdy wędruje się po górach i po drodze robi fotki.

 

Jeżeli chodzi o zdjęcia Tatr i Lysej, to oba były robione na maksymalnej ogniskowej w tym przypadku jest to 624 mm( Nikon Coolpix P90)

624mm to już przeliczeniu na "mały obrazek"?. Ostrość i wyrazistość szczegółów na Twoich zdjęciach jest zadziwiająca.

Pytasz gdzie mieszkam? Otóż mała miejscowość niedaleko Głuchołaz. Do Biskupiej mam 6 km w linii prostej wink.gif.Zapewne będąc na moim miejscu także byś często odwiedzał ten szczyt, no może nie aż tak(na razie byłem tam tylko 126 razy w tym roku szczerbaty.gif )

Jesli tak to zrozumiałe. Tylko jeśli do tych 6 km doda sie 500 m w pionie to już nie jst tak blisko. To tak jak Ślęża z Sobótki? Pewnie też bym często bywał na górze, chociaż nie aż tak często bo jestem od Ciebie duzo starszy i już by mi się nie chciało.5_minutes_more.gif

Pozdrawiam

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.