Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

@Fryta, dla przypomnienia te kamerka. Jeśli "kicha wisi" to nie masz po co jechać....

Tutaj Jesenika jest ledwie kąsek po prawej stronie przy dobrej pogodzie... :Salut:

 

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że obserwowany obiekt jest na tle zachodzącego słońca to ta kamerka jest kompletnie nieprzydatna, ważne natomiast by nie było grubych chmur na horyzoncie (jak to było w Altusie). Załączam zrobione w ostatniej chwili zdjęcie z mojego balkonu gdy słońce zachodziło za budynkiem.

 

0896s.th.jpg

Jak widać, chmur nie ma, słońce mimo mleka jest wyraźne. Jeśli jutro będzie tak samo to Pradziad też się musi złapać :)...

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku jeśli nic mnie nieprzewidzianego nie zatrzyma to ja się pojawię na GSD jutro jeśli w ciągu dnia jakieś chmury nie pojawią na zachodzie. A prognozy na meteorogramach 48 i 84h są dziwnie sprzeczne.

 

Ok Krzysiu, ja decyzję podejmę wyjeżdżając dziś z pracy, jeśli zachodni horyzont będzie równie obiecujący jak wczorajszy to podjeżdżam :). Mam tylko nadzieję, że się wyrobię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W Bieszczadach występuje niewielka inwersja powietrza - w górach jest cieplej niż w dolinach - poinformował dziś rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Kamil Krechlik.

 

- Rano na Połoninie Wetlińskiej było 2 stopnie mrozu. W tym samym czasie w położonych znacznie niżej Ustrzykach Górnych termometry wskazywały minus 7 stopni Celsjusza - powiedział Krechlik.

 

Jest bezwietrznie i słonecznie. Z połonin widać w promieniu 60-70 kilometrów. Bardzo dobra widoczność występuje także w bieszczadzkich dolinach. W ocenie GOPR, w całym paśmie są bardzo dobre warunki turystyczne"

 

Przypuszczam, że ta widoczność 60-70 km podczas inwersji to podana systemem chybił trafił, bo u nas na śląsku przy kiepskiej pogodzie czasem widać beskid a to jest 60-70km. Tam musi być znacznie więcej! A co lepsza się pochwalę po raz kolejny - JADĘ TAM! DZIŚ! :banan:

Ciekawe czy do soboty utrzyma się taka pogoda.

 

- Swoją drogą autor chyba się pomylił, bo inwersja to raczej temperatury a nie powietrza ;)

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę Maćku że masz duże szanse na DO z Bieszczad. Na razie nad Europą przemieszczają się chmury górnego pułapu. Za to, co ciekawe, coraz większa część Europy jest przykrywana mgłami co sugeruje że mamy w tym roku bardzo wcześnie rozpoczęty sezon inwersyjny. Weź ze sobą bino i jak będziesz na jakimś szczycie, bo nie piszesz gdzie konkretnie się zasiedzisz :), to skieruj sprzęt na południe, bo w tamtym kierunku cały czas jest klarowne niebo, a Tatry potraktuj jako dodatek. Skup się na południu, mam nadzieję że już jutro rano ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trudno się domyśleć, że z wyjazdu na GSD po Pradziada zrezygnowałem, dziś mleko było wysokoprocentowe, więc sensu nie było żadnego. Kto wie co by było gdyby warunki były takie jak wczoraj :g:...

Żyjmy dalej, kolejna szansa już we wtorek, o 17:40 słońce będzie zachodzić za Pradziadem z Kopca w Piekarach :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy wróciłem z Bieszczad. Konkretnie Wola Piotrowa:

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=pl&geocode=&q=Wola+Piotrowa,+Polska&ie=UTF8&ll=49.450556,22.0425&spn=0,0&t=m&z=12

 

Wyjazd bardzo wcześnie w Piątek rano (mgła) dojechaliśmy o 12 na miejsce. Wola Piotrowa to miejscowość granicząca z Bukowskiem jak i z Tokarnią skąd mamy już zdjęcia tatr -> http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5237

Problemem daleko obserwacyjnym był fakt, że jechałem tam robić zdjęcia mojemu szwagrowi podczas jego ślubu :). Zatem cały piątek (widoczność była) to dojazd no i zdjęcia przygotowań. Sobota z samego rana to calutki dzień na zdjęcia wesela (a widoczność była), Niedziela to w końcu dzień wolny przed powrotem, no i ogromnie napalony na wejście w pobliskie przepiękne dodam wzniesienia (Bieszczady mają to coś, można się w nich zakochać, ale mieszkać to sobie nie wyobrażam) dostałem niespodzianke w postaci mgły ograniczającej widoczność do 30 m. Zatem z Bieszczad przywiozłem 450zdjęć weselnych do wybrania i obróbki, no i piękne wspomnienia. Na Panoramy będę musiał poczekać, aż przyjdzie zima, wtedy ze szwagrem uderzymy na Tokarnie, Bykowsko, Ustrzyki, Soline. No i będzie się czym chwalić.

 

Foto jakie zrobiła mi żona (na złość :rolleyes: ):

100_7174.JPG

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wieje jak diabli, na kamerce z Lysey widać wszystkie lampki w dole, horyzont również przewiany, a i tak wróciłem z niczym, bo mnie deszcz wygonił...

zachod_z_Ostrej.jpgZC_Chrzanow_Skrzyczne.jpg

 

Jeśli nic się nie zmieni jutro i wiatr dalej będzie gnał to nie ma bata, muszę tam wrócić :) ...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dzieje się, dzieje. Z Lysey ładnie oświetlone Księżycem Jeseniki. Także na wschód widoczność rewelacyjna.

lysa_hora20101022_0605.jpgSkrzyczne-20101022_0611.jpgLysa-E_20101022_0615.jpg

 

Dziś też mamy pierwsze w kamerce Tatry z Widnicy

Widnica-20101022_0626.jpgWidnica20101022_0656.jpg

 

Widać też ponownie Tatry z Mikołowa...

Mikolow-20101022_0636e.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wczoraj wieczorem wyraźnie zapowiadało się że rano będzie miazga.

I tak rzeczywiście było:

TATRY1.jpg TATRY2.jpg

 

Pierwsze zdjecie zostało zrobione tuż przed wschodem Słońca, drugie - kilkanaście minut po. Musiałem dzisiaj jechać do Tarnowa więc focić mogłem tylko z okna, a to maksimum co można zobaczyć. A góry widać było od Beskidu Niskiego po Pilsko. Właśnie tego cholernego Pilska mi brakuje z Buska, mam nadzieję że jutro widzialność się powtórzy - wciąż mocno wieje.

Nie mniej jednak przez całą drogę do Tarnowa mogłem delektować się widokiem na Tatry i wypatrzyłem kilka ciekawych punktów obserwacyjnych.

 

1) Odcinek drogi nr73 tuż przed Szczaworyżem (Świętokrzyskie, pow. buski) 50.454911°N, 20.794522° - widać Tatry, Babią i Pilsko

2) Parking na wzgórzu przed Smogorzowem, potem odcinek drogi w okolicach Stopnicy (Świętokrzyskie, pow. buski)

3) Tuż przed Pacanowem (tym od Koziołka-Matołka :D ). Widać Tatry i Babią. Ze wzniesienia które jest nieco na północ od drogi Słońce zachodzi w Boże Narodzenie za Babią :D

4) Most na Wiśle w Szczucinie (50.324551°N, 21.073404°E). Widok Tatr Wysokich wystających znad Wisły był po prostu epicki! Dodatkowo świeży śnieg z wczoraj fantastycznie odbijał światło.

 

Dalej było kilka miejsc w Dąbrowie Tarnowskiej i w samym Tarnowie. W Tarnowie już pojawiała się mgiełka, zamglona była nawet Góra Św. Marcina, natomiast Tatry były jeszcze dobrze widoczne :D

 

Tatry z Dąbrowy Tarnowskiej powinny być ładnie widoczne spod kościoła M.B. Szkaplerznej. Kościół stoi na eksponowanym wzgórzu i jest wokół niego szeroki plac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno z mojej strony.

 

APLEJUJE DO WSZYSTKICH OBSERWATORÓW Z ŚWIĘTOKRZYSKIM, LUBELSKIM I PODKARPACKIM! Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo że dzisiejsze warunki się powtórzą! Tak więc jutrzejszy dzień może być dniem, kiedy uda się złowić Tatry z Sandomierza, Połańca a nawet z Salomina w Lubelskiem!

Można również polować na Babią i Pilsko z Podkarpacia i Wschodniej Małopolski.

 

Warunek: trzeba wstać wcześnie rano!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wszystko pieknie ładnie. Na kamerkach w Polsce widoczność była znakomita oświcie ale nie wszędzie....No właśnie, byłem o wschodzie słońca na PO w okolicy Krosna. Nie było u nas jednak tak kolorowo. Bieszczady pod chmurami, Przez południowe szczyty Beskidu Niskiego przelewały się chmury (mgły). Cergowa w ogóle nie widoczna. Tam gdzie miały być Tatry, akurat nad Magurskimi szczytami mgła była dosłownie tuż nad nimi skutecznie uniemożliwiając ich zaobserwowanie ;). Potem wrzucę zdjęcia.

 

Dzisiaj niestety pracuję i nie dam rady być na PO, siła wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wczoraj wieczorem wyraźnie zapowiadało się że rano będzie miazga.

I tak rzeczywiście było:

TATRY1.jpg TATRY2.jpg

 

 

 

 

Też miałem przeczucia, ale wstałem za późno i robilem na szybko te moje zdjęcie. Całe szczęście Tatry mi nie uciekły w chmury i mgły, jak to kiedyś. Zanim sprzęt zmontowałem to nie bylo co focić. Jutro może faktycznie z rana wybiorę się po łupy. Może Oberża, albo GŚD, bo innych miejsc na szybko nie wymyślę. Zależy od pogody, bo na tą chwile nie ma co się z domu ruszac.

A co Ty masz Michał na tych zdjęciach? To obiektyw zapaskudzony czy matryca? :)

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jedno i drugie :D

 

Yhy, to proponuje przeczyścić, bo myślałem, że jacyś kosmici budują coś dziwnego, albo hodujesz nanorurki na szkle :)

 

Przy pomocy Krzyska raz na zawsze rozgryźliśmy co widać a co zasłania niechlubny budynek. Oto rezultat. Odległość do Wysokiej to dokładnie 150,950 km :szczerbaty:

Bez nazwy 1 kopia.jpg

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.