Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Nieźle Ci to Maćku wyszło. Dodam tylko że do Wysokiej jest 150,950 km a do Gerlacha który jest za budynkiem 153,4km

 

Wiedziałem że takie warunki dziś będą. W środku nocy jak księżyc się pokazał ze Skrzycznego było widać śnieg w Tatrach jak się fotkę z kamery rozjaśniło nieco. Wczoraj popadało, wiało jak cholera więc powietrze było czyste. Do tego nareszcie nie było inwersji - mroźnie i u nas i w górach. Dzięki czemu rano musiała być miazga. A ja oczywiście nie mogłem się wybrać na focenie ... :letsdrink:

 

Jaki z tego wniosek? Trzeba obserwować kamerkę w środku nocy nie tylko wieczorem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze i jak zwykle Tatry z Radiostacji przeszły koło nosa, gdybym tylko wiedział...

No cóż jutro w Gliwicach na Rybnickiej z okazji otwarcia węzła przy nowo budowanym Auchan będzie jakiś mały przelot balonem.

Ale czy będzie rewelacja w okolicach godz. 11 nie sądzę... Ale pojadę to sprawdzić :)

PS: Radze śledzić również chmury

www.sat24.com

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na satkę i mam mieszane uczucia co do sobotniego poranka. Z jednej strony wychodzi, że front który w swej rozciągłości prawie równoleżnikowo, już teraz będąc nad nami przejdzie przez Europę. Ale kolejny front, już jest nad Wyspami, nadciąga no i można prognozować że będzie kicha, choć pomiędzy nimi jest luz tak na 500-700 km i to jest ta nadzieja. Inna sprawa że z nad Atlantyku nadciąga układ który leci półtora razy szybciej :blink: niż ten który nas opasa i jeśli to morskie powietrze to możemy naprawdę w weekend spodziewa się rewelacyjnych warunków.

I co tu zrobić. Nie pozostaje mi nic innego jak iść spać i rano sprawdzić kamerki...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również znakomita widoczność. Są chmury, ale tylko jakieś wysokie. Dają bardzo widowiskowy efekt, wokół Księżyca jest biały pierścień, ale w dużej odległości i ogromnej średnicy. Pierwszy raz coś takiego widzę.

Też jutro rano wstaję, liczę że tym razem uda mi się wreszcie uwiecznić Pilsko z Buska i Tatry Zachodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno jest Chorągwica. Świetnie!

Mnie zastanawia to czerwone światełko między Chorągwicą a kominami EC Łęg. Albo to coś w okolicy Huty (ale powinny być widoczne 2 kominy) albo taki inny maszt obok Wieliczki.

Po prawej stronie też jest jakieś światełko. To albo kopiec Piłsudskiego, albo któryś z wyższych budynków w NW dzielnicach Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno jest Chorągwica. Świetnie!

Mnie zastanawia to czerwone światełko między Chorągwicą a kominami EC Łęg. Albo to coś w okolicy Huty (ale powinny być widoczne 2 kominy) albo taki inny maszt obok Wieliczki.

Po prawej stronie też jest jakieś światełko. To albo kopiec Piłsudskiego, albo któryś z wyższych budynków w NW dzielnicach Krakowa.

 

Myśle, że można zidentyfikować światełka sprawdzając lininę w stosunku do szczytów Tatrzańskich.

widnicacompare.jpg

A-20101022-063038_sh.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że jutro rano będzie bryndza. Wystarczy popatrzeć na kamerki.

 

Może być miazga, jadę na Kopiec do Piekar albo na PO Radoszowy, w zależności jak się z łózka wygramolę, do Kopca mam trochę większy kawałek drogi, a wyjechać trzeba przed 6-tą, co oznacza, że zostały mi 4 godziny snu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być miazga, jadę na Kopiec do Piekar albo na PO Radoszowy, w zależności jak się z łózka wygramolę, do Kopca mam trochę większy kawałek drogi, a wyjechać trzeba przed 6-tą, co oznacza, że zostały mi 4 godziny snu...

To co Ty jeszcze przed kompem robisz?? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując wczorajszą nocną sytuację do dzisiejszej skłonny jestem stwierdzić że widoczność niby jest ale na wierchy z niskich wysokości nie ma co liczyć. Niestety ale powietrze nie jest tak przejrzyste jak wczoraj.

Obym się jednak mylił. Życzę wszystkim jutro "urwania cycków" jak to Maciek mówi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, mleko okropne dziś jest. Podjechałem mimo wszystko na kopiec, skoro już wstałem o 5-tej, mając nadzieję, że t mleko to cienka warstwa inwersyjna, a kopiec będzie powyżej tego mleka, niestety jak się okazało widzialność była na poziomie 5-8km, niewidoczne było nawet Elcho... Została mi więc zabawa moim Pentaconem, więc mimo wszystko na coś się wyjazd przydał :). Jedyne ciekawe zdjęcie zamieszczam poniżej - wschód słońca za niższym kominem EL Łagisza.

 

Jeśli chodzi o ustrzelenie Tatr to mój dzisiejszy wypad mogę uznać za wypad typu: Veni, vidi, dupa ;).

 

BTW, zmarzłem jak pies, a palce miałem tak odmrożone, że musiałem kilka minut się w aucie grzać zanim mogłem podjąć się kierowania. Stąd moje pytanie, jakie polecacie rękawiczki?

1009.jpg

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, zmarzłem jak pies, a palce miałem tak odmrożone, że musiałem kilka minut się w aucie grzać zanim mogłem podjąć się kierowania. Stąd moje pytanie, jakie polecacie rękawiczki?

Goraco (!) polecam takie z windstoperem. Sa drozsze niz zwykle, ale sprawdzaja sie ideanie. Z mysla o zimowych DO sprawilem sobie tez opaske z WS - zainspirowany Robertem - i to tez byl strzal w 10. Z jednej strony pelna ochrona przed zimnem i wiatrem, z drugiej bezproblemowa wymiana ciepla gora glowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota, ciemno, ludzie budzą się, co po niektórzy czekają na przystankach do pracy, a tu zasuwa jakiś oszołom ze statywem na plecach i plecakiem pełnym sprzętu :D Wróciłem, miało być do trzech razy sztuk, a tak na razie mogę powiedzieć że jest do dwóch i pół raza :) Liczyłem na Jesenik ale za późno dotarłem. Jak bym był o 5:00 to miał bym duże szanse, a tak to zobaczyłem...

Pierwsze co się mi się rzuciło w oczy, po przybyciu na Ostrą Górę, to niskie mgły i "bryndza" w kierunku Śląska. Wyglądało to jak kurtyna - w tym miejscu i na wschód w miarę klarowne powietrze, a na zachód ciemnica, tak na linii Stołów - Ziemowit - reszta Śląska.

Grodzisko-mgla_Slask.jpg

 

Front który był na południu rano zahaczyć o Beskid, potem zasłonił już całe niebo. O wschodzie Tatry były widoczne ale nie tak spektakularnie jak te z ostatnio znalezionych zdjęć. Potem w chmurach pojawił się "wyłom", przez który promienie słonka znaczniej podniósł mgły co w konsekwencji doprowadziło że wierchy znikły.

No cóż, mleko idzie myślę więc trza się zbierać ale widzę że w miejscach gdzie przeszedł promień pozostawia po sobie wyklarowane powietrze. Po pewnym czasie przyszedł czas na wierchy i rzeczywiście po przejściu go Tatry stały się wyraźniejsze. Jednak w tym miejscu moja przygoda skończyła się, bo aparat zaprotestował stwierdzeniem że pamięć pełna (choć to nie prawda bo w domu na kompie okazało że mam jeszcze 900MB luzu na karcie :g: więc tego nie kumam ) Wracając widziałem je jeszcze z mostu kolejowego z Trzebini...

 

Poranne_Tatry_z_Trzebini.jpg

 

Powiem szczerze że lokalizacja kamery w Widnicy to tylko dobry pomysł, bo mamy realny podgląd... ale na warunki we wschodniej części kraju...

 

Tatry_z_Ostrej_G-Trzebiania.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maćku, prosze bardzo: Ad.1- ZD 70-300mm @263mm/f8/t-3,2. Ad.2- Porst 200mm/f8/t-0,0032. Oczywiście dla ogniskowych i dla przesłony Porsta mnożymy x2 :)

 

A to czemu x2? telekonwerter? :)

 

Właśnie zrobiłem panoramkę Beskidu z komorowic. Zobaczymy jak to będzie wyglądało jak złożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.