Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Wróciłem z Beskidu Sądeckiego i niestety nic nie przywiozłem. Widoczność była fatalna - przypominało to parny, letni dzień. Rano i w nocy były piękne mgły, ale ponad mgłami też nie było nic ciekawego. Z Pasma Radziejowej nawet Tatry ledwo było widać.

A jeszcze we wtorek z Buska idealnie było widać świateła na Przechybie.

 

Za dwa tygodnie może wybiorę się w Karkonosze - do przejścia cały grzbiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej Radziejowej nie rezygnuj, bo wychodzi na to, ze to jeden z naj�epszycg PO w Polsce. Od kilku dni probuje sprawdzic na Heyu, skad najblizej Slaska da sie ja ustrzelic, ale chyba maja jakis problem, bo nie da sie wygenerowac symulacji.

 

Już parę razy się tak w Hey zdarzało, że przez kilka dni nic nie można było zrobić, bo wyskakiwał komunikat "Queue Full"

 

Zrobiłem za to parę symulacji w Kashmirze. Widok z wieży widokowej (20mnpt) - można tam wejść bez problemu, nawet w największe mrozy.

 

 

360st - 50mm.

radziejowa_50mm.jpg

500mm - 93-21st

Radziejowa_500mm_93-121st.jpg

500mm - 250-290st

Radziejowa_500mm_250-290st.jpg

500mm 296-340st

Radziejowa_500mm_296-340st.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem zapraszam na kolejny górski wypad - być może tym razem widoczność dopisze :)

 

Chodzi o przejście grzbietem Karkonoszy od Szrenicy + wschód Słońca na Śnieżce :)

Noclegi - Schronisko Odrodzenie i Strzecha Akademicka.

 

A co do dalszych planów - od czasu do czasu pojawiają się prognozy że zima w tym roku będzie wyjątkowo ostra. Tak więc będzie sporo szans na inwersję.

Może by tak wjechać na Łomnicę w czasie inwersji? Rumunia w zasięgu wzroku - Góry Apuseni >330km!! Azymut - ok 146st. (Hey pokazuje 141st)

rumunia1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do dalszych planów - od czasu do czasu pojawiają się prognozy że zima w tym roku będzie wyjątkowo ostra. Tak więc będzie sporo szans na inwersję.

Może by tak wjechać na Łomnicę w czasie inwersji? Rumunia w zasięgu wzroku - Góry Apuseni >330km!! Azymut - ok 146st. (Hey pokazuje 141st)

rumunia1.jpg

 

Pomysł świetny, ale dla próby zarób w kashmirze symulację z inwersją np na poziomie 600mnpm i okaże się, że najdalsze szczyty będą pod nią ;-(

SETUP CAMERA (gdzie ustawia się ogniskową obiektywu) jest opcja SCENERY OPTIONS, dajesz ENABLE CLOUD (ptaszek), następnie po prawej klikasz na Cloud i zadajesz wysokość, niech to będzie niska inwersja z pułapem chmur 600 mnpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altus, 7 październik, godzina 18:03 czasu lokalnego

Nic tylko się zasadzić i czekać aż słońce zwieńczy katowicko-sudeckie dzieło ;)

hmm... Kto ostatnio sprawdzal, ze z Altusa taka sytuacja miala miec miejsce na poczatku wrzesnia? Super, proponuje spotkac sie w Altusie i porobic zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w czwartek i piątek Macie taką samą szansę, wg prognoz ma być ładnie, a widoczność wcale nie musi być super, podświetlenie słońca bardzo dużo daje, także nic tylko być w odpowiednim czasie

dokładnie tak. Z pewnością ktoś z nas tam będzie. Problem w tym, że W jest osiągalny tylko ze Sky baru, a ten jest otwierany o 18.00. Dlatego trzeba będzie się sprężać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... Kto ostatnio sprawdzal, ze z Altusa taka sytuacja miala miec miejsce na poczatku wrzesnia?

Porównuję dane z The Photographer's Ephemeris z tym co pokazuje Kashmir no i taki właśnie wynik to dało ;)

Dodam jeszcze że dokładnie tydzień później (14tego) taką samą sytuację będziemy mieli z GSD o godzinie 17:48

Natomiast 6-tego o 18:06 patrząc z GSD słońce zachodzić będzie za Keprnikiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było być dziś wysoko aby ponad chmurami mieć takie widoki:

 

przechwytywaniee.jpg

 

Rafale, trzymałeś cały dzień rękę na pulsie czy stworzyłeś jakiś automatyczny skrypt potrafiący rozpoznać Łomnicę i strzelić jej zooma ? ;)

 

Przez przypadek wlazłem na kamerkę, jak zobaczyłem widzialność, to zwiększyłem zoom do testów.

 

W tym czasie z Szyndzielni była jakby niska inwersja, ciekawe czy na tyle niska, ze z większych szczytów Jury KRK dało się dzisiaj łapać Tatry ?

ahi1.th.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek wlazłem na kamerkę, jak zobaczyłem widzialność, to zwiększyłem zoom do testów.

 

W tym czasie z Szyndzielni była jakby niska inwersja, ciekawe czy na tyle niska, ze z większych szczytów Jury KRK dało się dzisiaj łapać Tatry

nie, nie. Jeszcze za wczesna pora roku i za wysokie temperatury, zeby schodzila az tak nisko. Poza tym zauwazcie, ze kazdej niskiej inwersji na nizinach towarzyszy mgla tak gesta, ze mozna ja kroic. Pamietam kilka takich z zeszlego roku. W tym jeszcze takich nie bylo i miejmy nadzieje, ze przez czwartek i piatek nie bedzie ;)

PS. jeszbze raz zachecam do spotkania o 18 w czwartek lub piatek w Altusie. Planuje byc w oba dni na posterunku, a kilka osob tez sie zadeklarowlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie z Szyndzielni była jakby niska inwersja, ciekawe czy na tyle niska, ze z większych szczytów Jury KRK dało się dzisiaj łapać Tatry ?

ahi1.th.jpg

Myślę, że była taka szansa dzisiaj wcześnie rano. Przejrzyj historię kamerki na Szyndzielni. Ponad chmurami (mgłą) widać było światła najwyższych kominów z GOP.

 

BTW: Zdjęcia ze Skrzycznego z dzisiaj około 7:00 rano są bajeczne.

 

BTW2: Zupełnie nie wiem dlaczego, ale moich okolic Bielska praktycznie nie obejmują mgły. Podczas gdy nawet inne dzielnice, w nich toną. Widać to doskonale na kamerce z Szyndzielni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie z Szyndzielni była jakby niska inwersja, ciekawe czy na tyle niska, ze z większych szczytów Jury KRK dało się dzisiaj łapać Tatry ?

 

Byłem wczoraj pod wieczór na nowym PO w Trzebini - Ostra G. 432 w Myślachowicach. Beskid był widoczny dobrze do czasu gdy nie wyszło na chwilę słońce. Wtedy to jakieś czary-mary i wszystko zaczęło tonąć we mgle, a w konsekwencji po Beskidzie pozostało tylko do oglądania zarysy szczytów. Wogóle widoczność wczoraj oceniam tak na 20-30km...

 

A co do samego PO, to powiem że to boskie miejsce. Fakt że są drzewa których się spodziewałem ale spotkana tam osoba stwierdziła że wiele lat wstecz to rzeczywiście była łysa góra. Zresztą, nie jest tak źle. Ze skarpy widoczność horyzontu zawiera się tak od G. Grodzisku u mnie, poprzez cały Beskid i Tatry a kończąc na zamkiem w Tenczynku (Rudna) czyli Beskid Makowski też się łapie. Oczywiście skarpa jest tak z 3m niżej niż kulminacja którą jest duże pole, a stąd można zobaczyć więcej w każdym kierunku, no prawie. Dojazd z leksza problematyczny ale ja się uprze to i pod/na samą górę można dojechać. Na razie czekam na lepszą pogodę by tam wrócić a w między czasie spodziewajcie się ciekawego zdjęcia...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyliście panowie że dziś jest inwersja. Z Lysey Hory widać Fatre i Tatry, Jesenik w chmurach więc tu raczej nic nie powinno się zmienić do końca tygodnia. Za to jeśli jest tak dobrze to można sadzić że z wierchów widać Bieszczady, a potwierdzały by to zdjęcia satelitarne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwersję zauważyliśmy z samego rana, tylko - mówiąc brutalnie - co z tego? Rzucę robotę i pojadę w Tatry, na wschód Słońca na Sławkowski? Przyszła mi właśnie do głowy myśl, że czas urlopowo-wakacyjny jest w niewłaściwych miesiącach. Zamiast lipca i sierpnia powinien być czerwiec, a potem październik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie. Jeszcze za wczesna pora roku i za wysokie temperatury, zeby schodzila az tak nisko. Poza tym zauwazcie, ze kazdej niskiej inwersji na nizinach towarzyszy mgla tak gesta, ze mozna ja kroic. Pamietam kilka takich z zeszlego roku. W tym jeszcze takich nie bylo i miejmy nadzieje, ze przez czwartek i piatek nie bedzie ;)

W wrześniu (jakoś na początku) były już takie mgły i to nie raz. Może inwersja nie schodziła bardzo nisko, ale jednak była.

 

btw: prognozy na piątek nie są pozytywne. Chmury mogą utrudnić obserwacje. Już szukam innych miejsc na następny tydzień skąd możnaby słonko za Pradziadem ustrzelić.

Chociażby Niegowonice 14tego:

niegowonice14padz.th.jpg

 

A 17-tego Siewierska:

siewierska17padz.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyliście panowie że dziś jest inwersja. Z Lysey Hory widać Fatre i Tatry, Jesenik w chmurach więc tu raczej nic nie powinno się zmienić do końca tygodnia. Za to jeśli jest tak dobrze to można sadzić że z wierchów widać Bieszczady, a potwierdzały by to zdjęcia satelitarne...

 

Ładna inwersja była też na Słowacji:

 

Łomnica:

camera.cgi.jpg

Ośrodek Jasna w Niskich Tatrach

camera.cgi2.jpg

 

Szkoda że większosć kamer na Słowacji jest wątpliwej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.