Skocz do zawartości

M81 - Bode's galaxy


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Galaktyka M81 (znana również jako galaktyka Bodego, NGC 3031) to galaktyka spiralna z poprzeczką, położona w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. M81 jest odległa od Ziemi ok. 12 milionów lat świetlnych. rozmiar galaktyki to 84 × 46 tys. lat świetlnych.

 

efekt wczorajszej sesji, cirrus nie pozwalił lepiej ustawić ostrości, guidowanie blisko zenitu też niespecjalnie się udaje, ale człowiek wyposzczony, po tylu chmurnych tygodniach, łapie się wszystkiego :)

 

M81_RGBHa.jpg

 

RGB+Ha ATKI314L 80ED na EQ6

mało ekspozycji ledwie 10x300 sek dla każdego kanału + 5x600s dla H-a

luminacja w ogóle się nie udała, gwiazdy jak placki przy takim cirrusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało ekspozycji ledwie 10x300 sek dla każdego kanału + 5x600s dla H-a

luminacja w ogóle się nie udała, gwiazdy jak placki przy takim cirrusie

I tak nie jest źle, tylko troszke ten fiolecik - skąd ?

 

No, właśnie zastanawiam się czy wynosić dzisiaj sprzęt bo mam tak sobie na dworze :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no próbowałem nałożyć kanał H-a na RGB, ale mordowałem się z tym ze 3 godziny i taki efekt, bo samo RGB wygląda tak:

 

M81_RGBcrop.jpg

 

i chyba nawet lepszy niż ta próba pokazania chmur wodorowych

 

a dziś też jest niebo, ale zimno jak cho...

i chyba wcale nie bedzie lepsze niż wczoraj

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde ale abrracja, czy może źle zogniskowany kanał B? No własnie z tym niebem, też się zastanawiam czy jest sens focić...

Ja tam nie wiem czy to aberacja czy to otoczki od chmur, bo się nie znam.

Dlatego może Kuba przedstawisz jakieś naukowe uzasadnienie tej tezy, bo chce się czegos nauczyć :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie z tym niebem, też się zastanawiam czy jest sens focić...

 

Właśnie wróciłem z krótkiej "sesji foto". Rozstawiłem sprzęt zaraz po pracy i pierwszy raz w życiu zrobiłem ekspozycję 300s przed godziną 17.00. :blink:

Po dwu godzinach przegrałem z mrozem i mgłami znad jezior (znad Jezior Wielkich w zasadzie).

 

A M81 piękniusie, takie lekko rozmyte i w troszkę innej tonacji ale przyjemne w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło fajnie, ale ja bym zaczekał na lepszą pogodę i dopalił L, a nie Ha!

 

Ha! no to dopaliłem, choć wczorajsze niebo do najlepszych nie należało

 

M81_LRGBHa_fin.jpg

 

20x300sec L + materiał z poprzedniej sesji

 

ale ciągle jakiś koszmar z obróbką w kolorze,

a najgorszy to ten brak zdecydowania

 

...i godzinami walczyłem, zeby gwiazdki miały jakiś kolor, dopiero gdzieś doczytałem, że po procesie LRGB wszystkie gwiazdki będą białe,

ale może jednak jest sposób na kolor gwiazdek w LRGB?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero gdzieś doczytałem, że po procesie LRGB wszystkie gwiazdki będą białe,

ale może jednak jest sposób na kolor gwiazdek w LRGB?

 

A gdzie to przeczytałeś? Mnie się zawsze wydawało, że po to się robi LRGB żeby gwiadki były kolorowe, zresztą u mnie to tak wychodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero gdzieś doczytałem, że po procesie LRGB wszystkie gwiazdki będą białe,

ale może jednak jest sposób na kolor gwiazdek w LRGB?

 

tak się może zdarzyć jak w luminacji masz przepalone gwiazdy, jak jest wszystko ok to nie ma szans żeby kolor nie przeszedł, musisz coś źle robić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

proponuję żebyś wyodrębnił gwiazdy jako osobną warstwę, żeby nie uszkodzić galaktyki.

Rozumiem, że startujesz z etapu gdzie są dwie warstwy RGB oraz L. Następnie albo jedziesz w górę z krzywą RGB albo w dół z L tak aby pojawił sie kolor. Zanim to zrobisz to daj suwak saturacji mooocno w prawo tak aby gwiazdy były bardzo kolorowe. W ramach eksperymentu niech pojedzie prawie na maksa. Nie przejmuj się. Ten nienaturalny kolor warstwy RGB zostanie "znormalizowany" przez niosącą szczegół warstwę L. Często warstwa RGB wygląda fatalnie solo. Dopiero pod płaszczem L wszystko jest OK. Warto zanim zabierzesz się do PS to w Maximie po złożeniu RGB dać wartośc enhance color +30. To tak na dzień dorby dowalenie koloru. Rozumiem, że następnie zalignowane tylko w MAximie warstwy L i RGB składasz ze sobą w PS? Nie składaj ich w Maximie. Złożenie w PS daje znacznie większa swobodę.

Pozdrawiam

Michał Żołnowski

PS Czasem nie warto bawić się w "poprawianie koloru" w słabych gwiazdach i tle. Sygnał RGB to często kiepski materiał, niedopalony itd. Forsując go na całym tle mozemy je zepsuć. Dobrym pomysłem jest, oczywiscie w mojej opinii podkolorować tylko te najjasniejsze gwiazdy. W tym celu zaznaczasz tylko je i na nich pracujesz. One swiadczą o efekcie "kolorowych gwiazd", zwłaszcza gdy nie mamy zbyt wiele materiału w RGB.

Jak najszybciej zaznaczyć jasne gwiazdy? Funkcja Zaznacz - zakres koloru. Zaznaczasz najjasniejsze gwiazdy po wczesniejszym stworzeniu nowej warstwy - tej bez galaktyki. Zeby gwiazdy były ładnie zaznaczone funkcja expand lub rozszerz z wartoscia kilku pikseli. U Ciebie pewnie 3 będzie ok. Następnie wtapianie - fader ta sama wartość lub ciut mniejsza- poeksperymentuj. Zależeć może od charakterystyki sprzętu. Np w SCT może byc jeszcze inaczej. I teraz tworzysz kolejną warstwę i na niej bawisz się z dokolorowaniem gwiazd. Hej

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale serdecznie dziękuję za porady, zabieram się do roboty :)

 

Piotrze, tak wygląda sama luminacja:

M81_Lok.jpg

a maxim największą wartość pixela pokazuje: Largest image pixel value: 65514.000

no wiem że to już tuż tuż, ale to jeszcze chyba nie max, co?

 

JaLe, a o białych gwiazdkach w LRGB wyczytałem tu: http://ccdastrophotography.com/article.php?id=7

LRGB image acquisition and processing came about from a desire to present "prettier" deep sky CCD images. It is definitely "less scientific" in that LRGB processing makes all stars appear white, since in the monochrome image they are almost all supersaturated.

 

i jeszcze raz dziękuję, bo może uda mi się w końcu przestać Was katować tymi fotami bez wyglądu i klasy, bo wydaje mi się, że surówki mam już chyba w miarę, ale efekt końcowy to ciągle nie to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się trochę fotką na zasadach opisanych (tzn. same gwiazdki bez partii galaktyki, redukcja koloru gwiazdkach, praca nad tłem). Galaktyka się nieco wyeksponowała ale gwiazdek jakby mniej :(.

Sorki że tak w temacie nie mojej fotki ale dyskusja zeszła na kwestie obróbki więc liczę na wyrozumiałość Autora :)

sumasm81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.