Jump to content

Wzmocnić EQ6


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Przygotowując się do kompletowania setupu na drugi pier stanąłem przed decyzją o wyborze montażu. Wybrałem EQ6 z wielu powodów, głównie ekonomicznych. Trudno znaleźć coś o takich parametrach w tej klasie cenowej. Montażu jeszcze nie ma, ale w między czasie zamówiłem solidne wzmocnienie sztywności na linii montaż-teleskop.

 

Główną wadą EQ6 jest standard siodełka pochodzący z japońskich Vixenów (tak też potocznie zwany). O ile wsadzimy na niego lekki sprzęt typu refraktor 80ED wszystko będzie w porządku. Problemy zaczynają się przy większych newtonach, gdzie Eq6 - teoretycznie - pozwala zawiesić setup o wadze nawet 20 kg. Żaden dovetail w standardzie vixena nie spełni swojego zadania. Zmuszeni jesteśmy na zastosowanie nieporównywalnie sztywniejszych dovetaili tzw. standardu Losmandy 3" (szerokość). O ile dovetail nie jest wielkim problemem (zawsze można sobie samemu zrobić - w ramach ekonomicznych oszczędności, kupowane kosztują krocie), to problem pojawia się, w co ten dovetail wsadzić - mówiąc kolokwialnie. Można bawić się w ATM, albo skorzystać z gotowych rozwiązań.

 

Najbardziej na rynku znane siodełko dla EQ6 pochodzi od firmy ADM. Siodło wykonane jest w technologii CNC (100% metal) - bardzo precyzyjnie. Dociskane jest na 2 szeroko rozstawiony śrubach (cała powierzchnią) co daje naprawdę solidne mocowanie dovetaila.

 

Ogromną zaletą siodełka jest kompatybilność - że tak powiem - wsteczna, czyli możliwość wsunięcia dovetaila w standardzie Vixena. Oznacza to, że dostajemy siodełko przyjmujące obydwa popularne standardy.

 

Siodło kupiłem w UK:

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=adm_eq6_saddle_adapter_losmandy_vixen&cat=150

 

Gdyby ktoś o tym myślał, to szczerze polecam. Przejście na standard Losmandy zmienia wiele (w sztywności). Przy newtonach od 8" w górę - must have.

IMG_6016.jpg

IMG_6017.jpg

IMG_6018.jpg

IMG_6019.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posiadam EQ6 wcześniej pracowałem na CG5 GT. I już tam wymieniłem dovetail bez wymiany całego siodła. Choć i to mi chodziło po głowie. Mam szynę o kształcie jaki pokazałem poniżej na rysunku. Nie wiem jak do astrofoto ale do obserwacji videoCCD działa super

 

DOVETAIL.gif

 

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Adam jeżeli kupisz montaż w DO, to będziesz miał już nową wersję NEQ6 gdzie siodełko jest pod devotaile typu Losmandy.

Zerknij tutaj

Zmartwię Cię, niestety - nie jest to prawda. Patrząc na te zdjęcia widzę, że to na pewno nie jest Losmandy 3", której szerokość dovetaila wynosi c.a 8 cm.

 

Zobacz na to zdjęcie:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=42509

 

o ile jest szerszy dovetail od średnicy osi deklinacji, na której zamontowane jest siodło.

Edited by Adam_Jesion
Link to comment
Share on other sites

Siodełko siodełkiem, ale oświeć mnie do czego chcesz używać tego drugiego setupu ( i co ma w związku z tym ma to być ) i jak zamierzasz rozwiązać problem parkowania montażu ( rozumiem, że setup ma działać podobnie jak pierwszy całkowicie zdalnie ). W parkowaniu interesuje mnie problem zarówno samego zaparkowania jak i ponownego rozruchu montażu.

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Siodełko siodełkiem, ale oświeć mnie do czego chcesz używać tego drugiego setupu ( i co ma w związku z tym ma to być ) i jak zamierzasz rozwiązać problem parkowania montażu ( rozumiem, że setup ma działać podobnie jak pierwszy całkowicie zdalnie ). W parkowaniu interesuje mnie problem zarówno samego zaparkowania jak i ponownego rozruchu montażu.

Pozdrawiam !

Setup będzie wizualno-fotograficzny. Co to dokładnie będzie, nie wiem. Na razie wsadzę na niego Orion 10". Ale to wszystko za jakiś czas, bo i tak jeszcze parę tygodni czekania na nowy sprzęt. EQ6 nie pracowałby zdalnie, głównie lokalnie.

 

Jest jakiś problem z "podnoszeniem" sesji na Eq6? Nie zapamiętuje ostatniej pozycji po wyłączeniu power?

Link to comment
Share on other sites

Gdyby ktoś o tym myślał, to szczerze polecam. Przejście na standard Losmandy zmienia wiele (w sztywności). Przy newtonach od 8" w górę - must have.

Troszkę poboczny temat. Zamierzam przerobić 200K z oryginalnej szyny (niekompatybilnej chyba z niczym) na jakiś "uznany" standard. I planowałem szynę Vixena (mam mont LXD-75AT), ale po Twoich słowach zacząłem się zastanawiać czy do 11,5kg tuby nie będzie za słaby? Podkreślam, że tylko do wizuala - może więc wystarczy?

Link to comment
Share on other sites

Pozycje zapamiętuje i potrafi się połapać po ponownym uruchomienu. Mozna tez zapisać w ustawieniach dowolny punkt parkowania i również będzie tam zawsze wracał. Problemem może być to, że Maxim magicznym sposobem gadając z EQ6 zawsze trafia jakieś 20" w bok :) To pewnie jest jakaś paranoja w moich ustawieniach, ale nie mogę tego rozgryźć na razie. Wypada więc wspomnieć ze takie jazdy mogą się przytrafić.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Uważam że przy dużych telpach sposób mocowania ma olbrzymie znaczenie.

Losmandy robi wspaniałe dovetaile, ja w c-11 wyrzuciłem od razu fabryczną skręcającą

się i filigranową szynę i (dzięki Jesion :) ściągnąłem patent Losmandego do betoniary.

W stosunku do pierwowzoru szyna jest kilkukrotnie szersza, cięższa i zupełnie niepodatna

na skręcanie. Zniknęły wszelkie objawy drgań sprzętu przy pracy montażu.

x 001.jpg

x 002.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.