Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

... który mimo zapewnień producenta o braku "funkcji pamięci" ( :ha:) po dwóch latach użytkowania nadaje się do wyrzucenia (koszt ~ 110zł).

 

co lepsze teraz kosztują 139zl (!!!!).. dlatego lepiej kupic zamiennik na allegro. Plus jest taki, że w zestawie mamy oprócz normalnej łądowarki stacjonarnej to jeszcze koncowke do ładowania w samochodzie. koszt 79zł. Moj aparat działa na nim do dzis i ma sie dobrze :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czołem,

nie wytrzymałem i "zrobiłem" jedno ze zdjęć z Babiej Góry, z ostatniej soboty.

Można je obejrzeć tutaj. Jest na nim część Krakowa, po prawej stronie chyba Nowa Huta, a za nią... ledwo coś na horyzoncie majaczy. Na razie nie twierdzę, że to Góry Świętokrzyskie, ale też nie wykluczam ;).

Tak w ogóle, to przydałby mi się jakiś filtr (ciekawe, czy są takie do kompaktów) przycinający niebieską składową widma. Robiłem to zdjęcie na bardzo krótkim czasie ekspozycji, żeby nie "wypalić" horyzontu, no i najcenniejsza składowa (czerwona) jest potwornie zaszumiona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Merti: dzięki za radę. Zdjęcia robię Minoltą Dimage Z1. Fajny aparat, tylko wiadomo - każdy kompakt ma obiektyw o innej średnicy.

BTW, czy filtry szare nie przycinają całego widma, dając tylko efekt słabszego światła? Myślałem raczej o czymś zbliżonym do żółtego.

Update: właśnie wyczytałem, że do mojego aparatu jest pierścień umożliwiający stosowanie filtrów 52 mm. Zobaczymy, czy go dostanę, bo konstrukcja jest 7-letnia.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O pożytku (?) z pogardzanego zoomu cyfrowego.

Wybrałem się wczoraj na Ślężę, w nadziei na spłynięcie za frontem przejrzystego powietrza, ale nic z tego nie wyszło. Udało się raptem wypatrzyć Ostrzycę, która z odległości niespełna 70 km wyglądała niewiele lepiej, niż ostatnie moje Łysogóry z Babiej... Wobec braku lepszych możliwości zabrałem się za eksperymentowanie ze sprzętem i po obejrzeniu w domu zdjęć, poczułem się trochę zaskoczony.

Oto 2 zdjęcia kościoła w Księginicach Małych (o odległości nie ma co mówić, kilka kilometrów od Ślęży): pierwsze zostało zrobione bez użycia zoomu cyfrowego i chyba z optymalnie nastawioną ostrością, bo nawet autofocus "dał radę", drugie natomiast z zoomem cyfrowym (na full - 4x), a potem przeskalowane do mniejszych rozmiarów.

Nie patrzcie na kolory, tylko na krawędzie okien i ścian oraz fakturę pokrycia dachu - na pierwszym zdjęciu są zdecydowanie bardziej rozmyte. Przypuszczam, że może to wynikać z konstrukcji matrycy, która jest w końcu mozaiką pikseli odpowiadających różnym kolorom, co na granicach obszarów powoduje lekkie rozmycie obrazu (wszystkie moje zdjęcia tak mają!). Nie znam szczegółów algorytmu przetwarzania stanu matrycy na wartości poszczególnych pikseli przy zastosowaniu zoomu cyfrowego, więc jeśli ktoś wie, to proszę o oświecenie. Bo jeżeli ta mozaika pikseli dla każdego koloru jest najpierw interpolowana na gęstszą siatkę, a potem dopiera oblicza się uśrednione kolory interpolowanych pikseli, to efektywnie zmniejsza się rozmycie na granicach i warto robić zdjęcia z zoomem cyfrowym, nawet tylko po to, by później je przeskalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Krzyśku że zacząłeś ten temat. Również mnie to wiele razy nurtowało jak to jest z tym zoomem cyfrowym w naszych superzoomowych kompaktach. Nie przeprowadzę aż tak rzetelnej analizy jak Ty ale moje wnioski są podobne do Twoich. Zresztą oceńcie wszyscy sami.

Zdjęcia robione w zimę, przez szybę, odległość do stacji benzynowej jakieś 300m. Wszystkie fotki wykonane na identycznych parametrach kolorów i ISO.

Po lewej crop ze zdjęcia na pełnym zoomie optycznym o rozdzielczości 8MP, po prawej crop ze zdjęcia z maksymalnym zoomem cyfrowym.

porównanie 1.jpg porównanie 2.jpg

 

Czy tylko mnie się wydaje że cropy zdjęć z zoomem cyfrowym są nieznacznie wyraźniejsze ? Przecież to absurd :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vrg, to jest nas już przynajmniej dwóch. Twmichał - czyżbyś miał 16-krotny zoom w telefonie? To już jest jazda bez trzymanki... Czy wszystkie zdjęcia zrobiłeś z tej samej odległości? Bo jest na nich chyba coś małego. Wygląd tła wydaje mi się najlepszy (najmniej rozmyte szczegóły) przy zoomie x4, potem jakby się troszeczkę psuło. Przyczyna tych dziwactw z zoomem cyfrowym może też leżeć w zapisie w formacie JPEG. Czy ktoś ma kompakt zapisujący w formacie TIFF? Wiem, że takie są, bo sam się wahałem, co kupić - ostatecznie nad bezstratnym formatem plików przeważyło zastosowanie bardziej rozpowszechnionego rodzaju kart pamięci, czyli SD. Jakby co, to bardzo bym prosił o jakiś prosty test.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o aparatach zapisujących pliki w formacie TIF, ale w tej chwili sporo kompaktów ma już możliwość zapisów w formacie RAW (różne rozszerzenia, w zależności od producenta). Ale RAW czy TIF to znacznie cięższe pliki niż JPEG i na to potrzeba szybszego softu. A kompakty pod tym względem znacznie ustępują lustrzankom. Fajnie jakby kompakty robiły też zdjęcia w rozdzielczości 240 lub 300dpi a nie jak większość - 72dpi

W telefonie mam zoom x16 (!). To jest Sony Ericsson c901. Jakości zdjęć oczywiście nie można porównać do lustrzanek czy tzw. hybryd, nie ta półka. Ale już np porównując do kieszonkowych małpek to już inna sprawa. Fajną opcją jaką posiada mój telefon jest tzw. BestPic - to coś mniej więcej jak braketing. Tylko że telefon nie robi trzech zdjęć, ale chyba z 15cie. Całkiem spoko wychodzą z nich HDRy.

DSC00118.jpg DSC00123.jpg DSC00136.jpg

Ale mimo wszystko jednak aparat w telefonie to się tylko do MMSów nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zoom w telefonie, to tylko cyfrowy czy też optyczny? Bo gdyby był optyczny, to chyba bym spadł z krzesła...

Co do aparatu zapisującego (opcjonalnie) TIFy, nad którym się zastanawiałem, to był to jakiś kompakt Olympusa. Zapytałem o to, bo usiłuję dojść (żaden producent takich rzeczy nie publikuje), w jakim stopniu za efekt rozmycia krawędzi odpowiedzialny jest stratny format JPG, a w jakim sposób generowania obrazu z matrycy. W typowym, bayerowskim układzie pikseli na matrycy, zawsze mamy interpolację, niezależnie od docelowego formatu pliku graficznego. RAWy to inna bajka - nie plik graficzny, tylko zapis stanu matrycy. Choćby z tego powodu zoom cyfrowy na sprzęcie dającym dostęp do RAWów nie ma większego sensu, bo jeśli ktoś już bardzo chce, to może to samo zrobić na komputerze, być może lepszym (a co ważniejsze - wybieralnym) algorytmem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy zoomie optycznym wychodzą niedoskonałości obiektywu (mało ostre). Natomiast przy zoomie cyfrowym obraz, powiększony cyfrowo jest przez soft aparatu dodatkowo wyostrzany (zapewne aby zminimalizować mankamenty interpolacji). 

 

Zoom cyfrowy to może sobie każdy wykonać w jakimś tam programie graficznym i to zapewne z lepszym skutkiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o aparatach zapisujących pliki w formacie TIF, ale w tej chwili sporo kompaktów ma już możliwość zapisów w formacie RAW (różne rozszerzenia, w zależności od producenta).

 

Osobiście miałem kompakta, który wypluwał TIF-y 10MB

http://www.steves-digicams.com/camera-reviews/olympus/c-770-ultrazoom/olympus-c-770-ultrazoom-review.html

Dzieci do nauki fotografii mają Canon Powershot S40 (ok 80zł na Allegro) Aparat też wypluwa RAW-y CRW.

 

Dla osób focących telefonami przez lornetkę, szukających taniego aparatu z RAW i dobrą optyką np:

Na Allegro można kupić za ok 350zł np Canona PowerShoot S2 (12x zoom optyczny)

http://www.allegro.pl/listing.php/search?string=s2&category=28162&country=1

Wgrać do niego alternatywne oprogramowanie CHDK i mamy RAWY CRW

http://zagorskid.blogspot.com/2007/09/firmware-chdk-do-kompaktw-canona-z-digc.html

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalny czas naświetlania - 4s.

14Mpix matryca o wielkości 1/2.33 cala

Szumy już przy ISO 100!

 

Ciekawe jaka rozdzielczość tych zdjęć - pewnie 72dpi.

 

to już niektóre telefony oferują lepszą jakość zdjęć chyba...

To już wiem dlaczego w Media Markt ten model już jest przeceniony z 1499 na ok 1100zł... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Po niedzielnym wejściu na Szarlotę (pierwszym w tym roku) potestowałem troszkę z obiektywami systemu M42

 

Fotka poglądowa z przed dwóch lat (18mm kit) szarlota 3P 18mm.JPG

 

1. Oś. 1000lecia, Tvp, el Łagisza                1000lecie tvp Łagisza Mto x4.jpg

 

2. Altus, szyb Kwk Budryk, Huta Katowice Altus, szyb kwk Budryk, komin huty Katowice mto x4.jpg

 

3. El Łaziska                                                   El Łaziska Mto x2 x2.jpg

 

Jakość fotek jest dobra, tylko obiektyw muszę chyba wykalibrować by ostrość łapać. Zna ktoś kogoś co MTO potrafi wykalibrować? Zdjęcia robione MTO z podłączonymi dwoma konwenterami, bez statywu - z ręki i wiało :) (4000mm/6000 dla małego obrazka?)

 

Fotek zoomów mam więcej, to nie jest jeszcze cała moc sprzętu.

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po niedzielnym wejściu na Szarlotę (pierwszym w tym roku) potestowałem troszkę z obiektywami systemu M42

 

Fotka poglądowa z przed dwóch lat (18mm kit) szarlota 3P 18mm.JPG

 

Fotek zoomów mam więcej, to nie jest jeszcze cała moc sprzętu.

Wyszło Ci to świetnie! Rafał zaczyna czuć oddech na plecach ;) Wrzuć do odpowiedniego wątku fotki z Szarloty, a najlepsze możesz podesłać na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat Rozdzielczości Obiektywu oraz SOCZEWKOWANIA, które zauważyłem ostatnio robiąc fotki z Rogoźnika.

Tutaj informacja o soczewkowaniu w dziale "ROZDZIELCZOŚĆ"

http://teleskopy.webpark.pl/porady.htm

Tutaj dwie fotki ze statywu robione w odstępie 1s

http://wyslijto.pl/plik/bds5d2h8ew

 

Czyli duża ogniskowa wcale nie jest taka super?

Lepiej mniejszą ogniskową, a najlepiej bardzo jasne światło aby skrócić czasy naświetlania.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.