Jump to content

Jak przygotować się do obserwacji i co obserwować


Recommended Posts

Dodałbym jeszcze:

Ad. 3 a)

Jeśli jesteś posiadaczem teleskopu którejś ze zwierciadlanych konstrukcji (Newtony, Maksutowy, Schmidty) przed przystąpieniem do obserwacji musisz je „schłodzić” czyli wystawić na kilkanaście – kilkadziesiąt minut na zewnątrz (czyli tam, gdzie będziesz obserwował) w celu zrównania temperatury otoczenia z temperaturą zwierciadła – w przeciwnym wypadku możesz mieć kłopoty ze złapaniem ostrości. Czas chłodzenia zależy od różnicy temperatur pomieszczenia, w którym teleskop przebywał i temperatury na zewnątrz, oraz apertury teleskopu (wielkości zwierciadła).

 

Ad. 4

Gdy wybierzemy już obiekt DS (głęboki kosmos) który chcemy odnaleźć (np. gromada kulista w Herkulesie) powinnimy włożyć okular o długiej ogniskowej (20-30mm), ustawić teleskop w miejsce gdzie naszym zdaniem obiekt powinien się znajdować wykorzystując do tego szukacz. Gdy obiekt jest dość jasny, to czasem, nawet można go (bardzo słabiutko i mgliście) zobaczyć w szukaczu. Wtedy sprawa jest prosta. Ale jeśli nie widać w szukaczu, to trzeba sukcesywnie przeszukiwać ten fragment nieba, w którym spodziewamy się znaleźć dany obiekt. Gdy szukamy obiektów mgławicowych (mgławice, galaktyki) czy gromady kuliste, to zwracamy uwagę na wszystko co odbiega od normalnego obrazu gwiazdy. Zwykle jest to jasna mgiełka, taki świecący rozmyty obłoczek. Jak już to coś znajdziemy, starając się nie poruszyć tubusa wkładamy mocniejszy okular (o krótszej ogniskowej) i obserwujemy, wpatrując się wytrwale. Przy obiektach mgławicowych dobrze jest mieć wzrok przyzwyczajony do ciemności i nie psuć sobie wszystkiego np. przez zapalenie latarki. Można w miarę bezkarnie świecić słabym czerwonym światłem.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

ad 3b)

- kanapki! i jak jest zimno to termosik z herbatą lub kawą!

;)

 

I ból gardła gwarantowany :) . Ja odradzam, sam nigdy tego nie robię, bo zaraz jakieś przeziębienie łapie. Poza tym nic tak nie krzepi jak ciepła zupka w przerwie, najlepiej żurek :) . Sprawdzałem wiele razy, po takiej 15 minutowej przerwie spokojnie można siedzieć i kolejne kilka godzin.

 

ps. zresztą podobny temat był już wcześniej na forum.

Edited by wozlu
Link to post
Share on other sites

dodam coś od siebie, sam się bawię w obserwację nocnego nieba od 4 miesięcy i zacząłem powoli nabierać trochę doświadczenia... co było mi najpomocniejsze?

 

-gdy wybierasz się na gwiazdy i sporządzasz listę obiektów do obejrzenia warto wydrukować mapki (sam używam Cartes du Ciel)... jedną bardziej orientacyjną (np. ładnie zmieściłem Łabędzia, Liska i Lutnię) z zaznaczonymi obiektami które chcemy obejrzeć a później bardziej szczegółowe mapki dotyczace obiektów które będziemy oglądać (w tym przypadku M27 i Wieszak w Lisku, M29 i trochę ogólnej wiedzy na temat Łabędzia, M57 w Lutni)...

 

dzięki temu doskonale uczę się nieba i znajduję obiekty DS

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

Mam takie pytanie z pogranicza tematu. Bo w końcu żeby coś zaobserwować to trzeba znać możliwości swojego sprzętu :) do której wielkości gwiazdowej sięgnie lornetka 7x50? Zakładamy że mamy dobre powietrze i brak miejskich świateł. Dzięki! :)

Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich. Bardzo ciekawy temat. Od 2 dni jestem posiadaczem Sky-Watcher`a1309EQ-2 i dopiero zaczynam obserwacje. Może kilka słów na temat: Jak robić notatki, rysunki z obserwacji?

Pozdrawiam Altair

Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich. Bardzo ciekawy temat. Od 2 dni jestem posiadaczem Sky-Watcher`a1309EQ-2 i dopiero zaczynam obserwacje. Może kilka słów na temat: Jak robić notatki, rysunki z obserwacji?

Pozdrawiam Altair

 

Może trochę późno, ale dopiero teraz zerknąłem na temat. Najlepiej jak najprościej :) Zapisuj przede wszystkim datę, godzinę, obiekt, warunki widoczności itp. ;) Reszta zależy od Twojego pomysłu. Jeśli chodzi o rysunki do zajrzyj do działu o szkicach.

Link to post
Share on other sites

Co do nocnych obserwacji to sam osobiście przekonałem sie że dobrze ze sobą zabrać (jesli ma się środek transportu) cos twardego i równego co mozna by było postawić pod nóżki statywu. Ja tak muszę robić ponieważ moje miejsce do obserwacji znajduje się na totalnym odludziu (horyzontu nie przysłaniają żadne drzewa) i jest ulokowane na...polnej drodze. Z jej twardością bywa różnie i lepiej mieć na wszelki wypadek tak banalną rzecz jak pilśniowa płytka. Z ekwipunku nieastronomicznego (latem zwłaszcza)przydaje się też jakiś psiukacz na komary...

Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc. Szkice przejrzałem, no i trochę się nauczyłem. Podkład też sobie już wymyśliłem, ale na razie stawiam statyw na równym betonie. Jako latarkę do tej pory wykorzystywałem telefon kom., ale może dioda będzie lepsza. Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam i życzę wszyskim poprawy pogody. Altair

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...
 • 2 weeks later...

Tak, Orion jest wspaniały. Moje pierwsze szkice przy użyciu teleskopu to właśnie M42. Dla tych, którzy wolą coś "dynamiczniejszego" polecałbym (jeszcze teraz) Jowisza z księżycami. Tym zachęciłem kilku uczniów do zainteresowania się astronomią!

Link to post
Share on other sites

Podpisuje się pod wszystkim co napisali poprzednicy.

Dziękuje bardzo za wskazówki, już się przydały:D I zgodzę się że obserwacje zarówno Jowisza, jaki i np. M42 w Orionie są bardzo ciekawe. Jedyny minus, jak ktoś ma Synte na dobsonie, że Jowisz "ucieka" przed nami.

Link to post
Share on other sites

Podpisuje się pod wszystkim co napisali poprzednicy.

Dziękuje bardzo za wskazówki, już się przydały:D I zgodzę się że obserwacje zarówno Jowisza, jaki i np. M42 w Orionie są bardzo ciekawe. Jedyny minus, jak ktoś ma Synte na dobsonie, że Jowisz "ucieka" przed nami.

 

Dobsona sie latwo obsluguje i prowadzi jedyne problemy moga wynikac jesli obiekt znajduje sie w waskich okolicach zenitu

Link to post
Share on other sites

Mam pytanie do kogoś bardziej doświadczonego:

W polskiej wersji instrukcji do teleskopu jaką dostałem jest: "pokrętło mikroruchów z dłuższym wężykiem powinno zostać podłączone do osi rektascencji, a drugie krótsze do osi deklinacji". W dołączonej wersji angielskiej jest odwrotnie (rysunek w tej wersji też na to wskazuje). Jak powinno być? I czy ma to jakieś znaczenie?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 111 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 164 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.