Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszy Mars ustrzelony przed atakiem chmur. Pierwsza wersja mocniej ostrzona:

mars21022010.png

Barlow 2x, DMK21, 150/750 Newton.

 

Porównałem też wpływ zmieniarki filtrów pomiędzy Barlowem 2x a kamerką:

2u6e054.png

Pierwsze to kamerka + Barlow, a drugie to kamerka + zmieniarka + Barlow. Daje 35% wzrost powiększenia - czyli wypada 2 metry ogniskowej. Przy Barlowie 5x zamiast 3750 mm ogniskowej byłoby 5 metrów :)

 

I przy okazji trapezik w UHC-S atakowany przez chmury:

trapez.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Mars, odkurzona Lumenara. Lumenera ma mniejszy piksel od DMK, więc obrazki są resize 200%. Ale nie robi artefaktów, IR pass ustawiałem nawet na 114kl/sek, faktycznie kręciła 84kl/sek przy 240 x 240 pikseli. Wybrane 2000 z 10000kl (2 min filmu). G - 54 kl/sek. i B 30 kl/sek.

 

Pozdrawiam, idę składać fotki Księżyca (z DMK)

Mars 20100221 21.55.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Mars, odkurzona Lumenara. Lumenera ma mniejszy piksel od DMK, więc obrazki są resize 200%. Ale nie robi artefaktów, IR pass ustawiałem nawet na 114kl/sek, faktycznie kręciła 84kl/sek przy 240 x 240 pikseli. Wybrane 2000 z 10000kl (2 min filmu). G - 54 kl/sek. i B 30 kl/sek.

 

Pozdrawiam, idę składać fotki Księżyca (z DMK)

84kl/sek? Robert, to jaki miałeś czas ekspozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

84kl/sek? Robert, to jaki miałeś czas ekspozycji?

Dokładnie nie powiem, ale jak pamiętam 6-8 ms - skala jest w milisekundach. Mógł być krótszy, ale gain był na jakieś 50%. Nie mam podłączonej kamery, program jak się teraz podniósł, to bez wartości z poprzedniej sesji.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie powiem, ale jak pamiętam 6-8 ms - skala jest w milisekundach. Mógł być krótszy, ale gain był na jakieś 50%. Nie mam podłączonej kamery, program jak się teraz podniósł, to bez wartości z poprzedniej sesji.

 

Pozdrowienia

Pytam, bo sporo szumu widać. Zwłaszcza w kanale B. Może odszumić/wygładzić kanał przed poskładaniem całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum jest szczególnie na B, bo tam gain był na maxa (Mars nie jest niebieski, ale żeby Registax poskładał, musi być jasny obraz).

 

A czym odszumiać planetki by nie tracić szczegółów?

Bo przy Księżycu jak robiłem jakieś wygładzania, to kratery mi szlag trafiał. Ser był bez dziurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może obrabiać bardziej 'klasycznie'.

Osobno kolor -ten może nawet nie być wyostrzony po składaniu w RegiStax'ie, osobno kanał luminancji (np. IR-Pass) -ten wyostrzony.

Później program graficzny z obsługą warstw i połączenie L z RGB.

W takiej opcji kolor można nawet celowo rozmyć (aby właśnie uniknąć przenoszenia szumów), szczegół będzie tylko z warstwy L.

L+RGB.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale przy rozmyciu szczegóły takie jak chmury zginą, bo będą rozmyte, wejdą tylko szczegóły z IR-pass, a z G i B - uciekną. Ale spróbuję zestakować inaczej B. Mnie się podobało, że w w G i B widać jaśniejszy Olympus Mons i dwie chmury po prawo od niego.

Czekam na dziurę w chmurach i zrobię raz jeszcze. Był problem tej strony Marsa, że przy kiepskim seeingu nie miałem o co zaczepić Registaxa, a alignownie na środek - składa tarczę planety o różnych średnicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale przy rozmyciu szczegóły takie jak chmury zginą, bo będą rozmyte, wejdą tylko szczegóły z IR-pass, a z G i B - uciekną. Ale spróbuję zestakować inaczej B. Mnie się podobało, że w w G i B widać jaśniejszy Olympus Mons i dwie chmury po prawo od niego.

(..)

To prawda. Takie szczegóły trzeba 'wycisnąć' z materiału RGB.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może obrabiać bardziej 'klasycznie'.

Osobno kolor -ten może nawet nie być wyostrzony po składaniu w RegiStax'ie, osobno kanał luminancji (np. IR-Pass) -ten wyostrzony.

Później program graficzny z obsługą warstw i połączenie L z RGB.

W takiej opcji kolor można nawet celowo rozmyć (aby właśnie uniknąć przenoszenia szumów), szczegół będzie tylko z warstwy L.

 

Dokładnie tak - polecam ten sposób.

W RGB w stosunku do kanału L z IRpass ilość szczegółów jest niewielka.

Wyostrzanie koloru spowoduje degradację obrazu i artefakty, najlepiej

kolor nakładać dosłownie przed zakończeniem pracy, ja w swoich fotkach

pracuję na kanale L ok. 90-95% czasu, kolor to tylko zwieńczenie na szybko

fotki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie ma kolorowej kamery, to metod jest kilka, polecam:

 

http://www.damianpeach.com/marscolour.htm

 

Wybory zależą od tego co chcemy pokazać, czy ma być estetyka czy przekazanie informacji. Dla mnie kolor jak piszecie może być, choć w okularze wygląda nieco inaczej, mniej kontrastowo. Ale powinny być też pokazane pozostałe kanały, aby było widać chmury w B i burze piaskowe w G.

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dałoby się trochę rozjaśnić tarczę?

fotka trochę ciemna bo robiłem ją w nocy :ha:

ale prawdę powiedziawszy to nie wiem jak to się stało. Podczas obróbki wydawało mi się, że było dobrze (ale może to kwestia zmęczenia?), a po wstawieniu na forum jest blada

nie wiem czy to normalne ale różne programy wyświetlają mi fotki inaczej. Są różnice w jasności i kolorach. Monitor mam dobry bo to EIZO

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chce krotko powrocic do tej dyskusji o artefaktach zwanych "ringami".

 

Bardzo by mnie ciekawilo, jakie sa Wasze doswiadczenia w tej kwestii i uwaznie przeczytalem odpowiedzi Andrzeja i Janusza.

W moich eksperymentach na niebie i na sucho w pokoju z koralikiem jako planeta :rolleyes: potwierdza sie teoria nie uzywania najwyzszej

raty fps. Ale to tylko moj sprzet i ta kombinacja nie musi oznaczac "swietej prawdy". Dlatego prosze: probujcie i pokuzujcie wyniki!

 

Tak przy okazji chcialbym Wam zaproponowac alternatywe do ICCapture firmy TIS: FireCapture kolegi Torstena Edelmanna. Mialem

te przyjemnosc wspolpracy w beta-fazie softu i moge go tylko polecic! Program pracuje jak na razie z kamerkami TIS-u i ToU-Cam.

Najciekawsze funkcje to Auto-Align juz podczas nagrywania, Live-Histogramm, nagrywanie klatek od danej jasnosci (ISS) , zapis kanalu

klatek w nazwie, zapis parametrow nagrywania jako txt.-plik. Program jest po angielsku, ewentualne pytania odpowiem chetnie.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem ten FireCapture i nawet działa całkiem fajnie :)

 

Tymczasem dzisiejszy Mars z DMK21, GSO APO Barlow 5x, Astronomik Pro Planet 742:

 

mars5-ir2.png

 

mars5-ir.png

 

Resize:

mars5resize.png

 

Zestaw:

mars.png

 

 

Flat Barlowa:

flat.jpg

Zrobiony kierując teleskop pod kątem do latarni. Ten Barlow 5x ma swoją optykę w takiej odległości że każdy minipyłek wyjdzie na fotce :) Flacik załatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Dnia Kobiet (chyba) było dziś super widać. Jak poskładam to wrzucę kolor, póki co - IR-pass Marsika. Mam nadzieję, że inni jeszcze focą. A jaki byłby Księżyc przy takim seeingu -dysku w komputerze by znów zabrakło.

 

Pozdrawiam miłośników i miłośniczki

Mars 2010-03-08_20-48-05 cz-b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też był przyzwoity seeing tylko po czyszczeniu matrycy porobiły się dziwne odblaski i otoczki :o

MAK 127, Barlow 2x, SPC900NC

 

mars0803100007v1.jpg

 

pozdrawiam

 

EDIT

jeszcze jeden w innej kolorystyce

 

mars0803100001v2.jpg

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach 150x przy 6" teleskopie już to jakoś sensownie wygląda u mnie i widać czapę plus ciemniejsze obszary terenu. Przy 300x trzeba już lepszego seeingu - ale wtedy widać wszystko znacznie lepiej. Przy avikowaniu - ogniskowa 2 metry i większe.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.