Skocz do zawartości

Astropolis 2010 - Start wersji testowej portalu 16.04.2010


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu miesiącach pracy dnia 16.04.2010 oddamy Wam do testów nową wersję Astropolis.pl integrującą Astro-Forum.org i aktualne Astropolis.pl w jedno ciało pod nową nazwą: Astropolis.pl - jako portal komunikacyjno-społecznościowy. Jesteśmy gotowi do uruchomienia wersji beta modułów związanych z nowym sposobem publikacji artykułów i wiadomości, razem z unikatowym systemem interakcji z czytelnikami (m.in. system komentarzy i powiadomień).

 

Poprawiamy jeszcze ostatnie wykryte błędy. To powinno nam zająć jeszcze kilka godzin. Zmiany zapowiadam już teraz ponieważ, jak znam życie, wystąpią problemy z dostępem do Astropolis.pl (byłe Astro-Forum.org).

 

Co nowego czeka nas w Astropolis.pl:

 

- System komentarzy LIVE - unikatowa możliwość dyskusji na żywo pod danym artykułem, czy newsem. Nie musisz odświeżać strony, żeby pojawiły się na niej nowe wpisy. Wszystko dzieje się tak, jak na skype, czy GG. Dodatkowo będziesz widział, z kim możesz w tej chwili rozmawiać poprzez monitorowanie osób obecnych w danym temacie.

 

- System szybkich komentarzy - możliwość komentowania treść bez wchodzenia w jej zawartość, bezpośrednio z poziomu np. strony głównej. Można je czytać, oceniać, rozwijać, komentować.

 

- Powiadomienia - każda interakcja z Twoim wpisem, komentarzem, sygnalizowana jest w czasie rzeczywistym. W ten sposób nic nie przegapisz i natychmiast będziesz wiedział np. o odpowiedzi na Twój komentarz.

 

- Artykuły - nowa forma publikacji na Astropolis.pl. Różni się od newsa wielkością oraz formą prezentacji. Treści w artykułach umieszczane będą przez redakcję oraz samych użytkowników zainteresowanych publikacją artykułów dla społeczności. W tej chwili, w celach testowych prezentujemy teksty w formie zamarkowanych znaków. Artykuły pojawią się w momencie startu wersji ostatecznej za kilka tygodni.

 

- Dodawanie treści - nowy system publikacji materiałów oparty na najnowszych technologiach, który sam rozpoznaje typ wpisywanej treści, ładuje opisy stron, a także miniaturki. Wklejenie linku z YouTube natychmiast załaduje potrzebny skrypt bez konieczności jego wyszukania. Tak samo inne typy linków (np. zdjęcia). Oczywiście zawsze istnieje możliwość własnego zdefiniowania typu wiadomości (artykuł, link, wideo, etc.). Podobne mechanizmy znajdziecie w największych światowych portalach.

 

- Pełna integracja z portalem Facebook.com (w tej chwili dostępne będzie logowanie, ściąganie danych profilowych, avatar, etc.). Można także publikować informacje o artykułach na tablicy Facebook'a. Pracujemy nad kolejnymi możliwościami wynikającymi z integracji z Facebook (np. znajomi, fanpage, etc.).

 

To te najistotniejsze zmiany. Jak sami zauważycie, jest ich znacznie więcej. Zachęcam do zabawy. W szczególności proszę o wrzucanie linków. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wyłapać błędy i ew. problemy.

 

Liczę na Waszą pomoc i wyrozumiałość. Autorów artykułów proszę także o cierpliwość. Zaległe artykuły zostaną umieszczone po uruchomieniu moduły do umieszczania zdjęć wewnątrz tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh, jeśli wszystko będzie pod addresem Astropolis.pl to już nie będę miał dostepu z pracy :(

 

Wyskoczy mi jak teraz gdy wstukuje Astropolis.pl:

 

Access Denied (content_filter_denied)

 

 

Your request was denied because of its content categorization: "News/Media;Blogs/Personal Pages"

 

 

For assistance, contact your network support team.

 

Adam - nie da się czegoś zmienic by pracowy filter nie wyłapywał Astropolis jako"News/Media;Blogs/Personal Pages"?

Z AF nie mam do tej pory problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest raczej jakaś hybryda. Jest ogólny filtr wyłapujacy słowa kluczowe + admini na bierzaco mogą blokować/odblokować strony (np. w czasie przerwy sportowe strony sa odblokowane). Nie chcę się za bardzo dopytywać, bo odpowiedzą, że mam pracowac a nie na forum siedzieć (w sumie to będa mieć rację :) )

no nic, będę musiał wieczorkami się zajmować AF/AP, a w pracy efektywniej pracować.

 

no i mam nadzieję, że nowe AP/AF będzie sukcesem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Trochę krytyki.

Z zaciekawieniem spoglądam na nowe oblicze naszego forum. Próbuję się w tej nowej rzeczywistości odaneźć i jakoś mi idzie, ale nie ukrywam, że w przeciwieństwe do poprzedniej wersji, która była może aż nadto klarowna i prosta w użytkowaniu - piszę "nadto" trochę na wyrost bo tak naprawdę uważam, że taka cecha jest zawsze wielką zaletą internetowych stron i portali - to ostatnia odsłona asropoplis wydaje mi się niezbyt udana. Taki trochę "groch z kapustą".... A szkoda. ... Rozumiem co prawda twórców strony, iż chcieli by aby powstał większy i popularniejszy portal społecznościowy okraszony w dodatku ciekawymi artykułami poularnonaukowymi, połączony i "zlinkowany" z rozmaitymi innymi przejawami internetowej aktywności czyli w rezultacie i docelowo skierowany do nieco szeszego targetu - do szerszej publiki. Nie ma oczywiście w tym nic złego. Moim zdaniem jednak, narazie dzieje się to kosztem komfortu i szlachtnej prostoty użytkowania portalu przez astroamatorów. Mam wrażenie, że powstaje hybryda, ze wszytkimi jej zaletami, ale też poważnymi wadami. Może warto przemyśleć sposób organizacji strony i to w jakiś sposób ją "sklarować", aby połączenie kilku istniejących w niej w tej chwili "światów" stało się bardziej strawne, prfesjonalne, a użytkowanie strony bardziej intuicyjne.

 

Przepraszam za może zbyt jednoznaczną krytykę - trochę może prowokacyjną, ale ciekaw jestem zdania na ten temat innych forumowiczów.

 

Pozdrawiam

 

Sławek Jóźwik - Pytajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem sceptyczny. Dziś muszę oddać sprawiedliwość autorom. Jest fantastycznie! To musiało kosztować wiele pracy. Naturalnie nadal jestem sceptyczny np. co do nowego logo, ale to szczegół. Całość idzie w dobrym kierunku i nawet teraz, w "poszatkowanej" wersji wygląda imponująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytajnik,

 

Dziękuję za przedstawienie swojej oceny. Krytyka jest potrzebna bo pozwala nam patrzeć trochę z innej perspektywy, więc nie obawiaj się, złego jej odebrania. Naszym celem jest zbudowanie komplementarnego narzędzia do wzmagania aktywności społeczności (przez przepływ informacji) na wielu różnych poziomach. W tej chwili cały czas mamy dwa światy, czyli forum i serwis informacyjny. Nie zmieniamy wszystkie na raz, bo wtedy dopiero odczucie chaosu byłoby ogromne. Takie odczucie zawsze musi pojawić się przy zmianach i jest zupełnie naturalne. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, a nie widząc tego, co będzie na końcu tej migracji, możesz co najwyżej mi zaufać - że obrany cel ma sens.

 

A na końcu tej drogi jest jednorodny portal społecznościowo-informacyjny. To potrwa, może miesiące, może lata. Nie dysponuję takimi zasobami ludzkimi i kapitałowymi, jak facebook, czy twitter, mimo to, już dzisiaj otrzymaliście pewne technologie, nad którymi w przypadku wymienionych firm pracowały setki osób. Nas jest trochę mniej, dlatego proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

Zdaję sobie sprawę z faktu, że nie każdemu zmiany się spodobają. Przyjmuję taką krytykę z pokorą, choć nie gwarantuję, że zejdę z obranej drogi. Wolę popełnić po drodze wiele błędów, niż stać w miejscu i nic nie robić. Portal dedykowany społeczności astroamatorów, który pchnał by całe środowisko w nowy etap rozwoju, jest jednym z moich największych marzeń. Niestety - jako środowisko jesteśmy bardzo "zabiedzeni" inicjatywami. Może kiedyś to się zmieni, może moje działania kogoś do tego zmotywują?

 

Wracając jeszcze do oceny aktualnej wersji, myślę, że nie potestowałeś tej wersji wystarczająco długo. Nie poznałeś możliwości dyskusji na żywo w komentarzach, nie wypróbowałeś zautomatyzowanego systemu dodawania treści, nie spróbowałeś dodać artykuł, gdzie zobaczyłbyś unikatowy moduł do kadrowania zdjęcia, bez konieczności używania programów graficznych. Nie widziałeś pewnie oryginalnego systemu powiadomień, które wyświetlają się w dymkach kiedy ktoś odpisze na Twój komentarz. To wszystko to 4 miesiące codziennej, 8 godzinnej pracy programistycznej, graficznej, koncepcyjnej. W tej chwili 99% nowych rzeczy dedykowana jest głównie osobom aktywnym, które tworzą treści, czy je komentują. Dla osób biernych ułatwiliśmy dostęp do wielu elementów, jak choćby możliwość oglądania linków bez dodatkowych przeładowań strony (wyjście od razu z głównej), czy moduł umożliwiający oglądanie wideo (kliknijcie w jakieś wideo, w miniaturkę z poziomu listy newsów). Teraz żeby przesortować sobie TOP np. z 7 dni wiadomości, nie musisz przeładowywać strony. Otrzymasz je jednym klikiem w obrębie tej samej strony. Duże artykuły okładkowe także przewijają się bez przeładowania strony - poprzez klikanie na strzałki "przód", "tył".

 

Takich elementów jest bardzo dużo. Niektóre dostrzeżecie od razu, inne z czasem. Trudno mi zrozumieć, jak może Ci się wydawać, że to krok w tył, jakby sugerowała powyższa krytyka. Spróbuj poużywać systemu, może zmienisz zdanie.

 

Miej także świadomość, że jeszcze wiele, wiele elementów nie jest uruchomiona w wersji docelowej (choćby podgląd newsa na jego stronie). Nie mamy uruchomionych profili, zarządzania powiadomieniami, nie ma giełdy, galerii, etc. To wszystko na razie "protezowane" jest elementami starego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza uwaga - to wszystko, cała inwestycja, nie będzie miała najmniejszego sensu, jeżeli nie będziecie chcieli dzielić się swoimi "odkryciami" w postaci newsów. Dlatego zachęcam do umieszczania takich małych newsów. Nie muszą one być przygotowane dziennikarsko - wystarczy link do czegoś ciekawego, co właśnie zobaczyliście w Internecie plus jednozdaniowy komentarz. Nic więcej. Wrzucajcie wszystko: zdjęcia, które was poruszyły, wiadomości, ciekawe wątki na innych forach, nowe artykuły, także swoje rzeczy (np nowy wpis we własnym blogu). Do tego jest ta platforma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze drobny problem na astopolis, który może zniechęcać osoby chcące opisać i zalinkować coś

 

jest tam taki długie pole puste do edycji [__________________________________________]

opisane ".... Dodaj swoją treść" itd

 

ale nie wiadomo co z tym zrobić

czy wpisać link

czy tytuł

i jak to się dalej "ożywia"

 

proponuję zmianę:

 

OPIS:

 

Wpisz tytuł, a potem naciśnij [Dalej] aby podac link i opis

 

p.s.

guzika "pokaż po polsku" w żaden sposób nie umiałem "wykreować"

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mam tez pozytywną uwagę:

 

groch z kapustą który obserwujemy my którzy znamy to od dawna może jest tylko pozorny

 

po prostu trzeba sie od nowa nauczyć pewnych rzeczy

 

na przyklad że jak jestesmy na FORUM

to strony głownej forum juz nie osiągamy [HOME] tylko [FORUM]

 

jak naciskam [HOME] to mnie wylogowuje z Forum - okropne! - ale tusze że to pewnie przez jakies moje złe ustawienia (oby).

 

czyli nowi mają lepiej :) :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Adam jest dużo nowych fajnych rzeczy :) Dziękuję również za włożony trud, mimo że być może te słowa nie znaczą aż tak wiele. Po testowanie kilku nowych rzeczy zajęło mi aż, czy może tylko, jakieś 30 min. Może w nasze dni każdy już od dawna posiada minimum 1Mb przepustowości czy więcej i tylko ja nie nadążam za czasem. Wydaje mi się że każdy użytkownik ze słabym łączem dobrze mnie zrozumie... ale stronka ładuje się, ładuje... jak za czasów powszechnego użytkowania modemów 56Kbps. Wersji Lo-Fi jak na razie nie odnalazłem, a i oglądanie jej nigdy specjalnie nie zachwycało. Dosyć skrupulatne sprawdzenie Opcje>>Ustawienia do niczego nie doprowadziło, czy może ja po prostu czegoś nie zauważam :) ?

Zawsze staram się popierać inicjatywy, często będąc ich autorem (niestety póki co nie na AF) i nie chcę byś odebrał tego jako pustej krytyki :)

Więc mam takie pytanie: czy zakładana jest możliwość indywidualnego konfigurowania co z contentu ma być danemu użytkownikowi wyświetlane a co nie (dotyczy również forum)? Tak by każdy mógł zał/wył wybrane moduły według uznania (? Czy takiej możliwości już raczej nie będzie?

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia Astropolis. W tej chwili minimalizujemy ilość transferowanych łączem elementów - choćby poprzez doładowywanie treści dynamicznie, bez przeładowania strony. Musi być problem z połączeniem z serwerem. Możesz sprawdzić, jakie masz pingi do Astropolis.pl? Z jakiej w ogóle korzystasz sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, gdyż pingi faktycznie są na poziomie 3-5 ms TTL=54 przy kilkunastu testach mam niestety utratę pakietów (statystycznie z jakieś 5%) Korzystam z sieci Politechniki w Warszawie. Ale tak czy inaczej rozumiem że póki co wersja Lo-Fi tak jaka jak była kiedyś jest niedostępna? Bo faktycznie po dłuższym chodzeniu po serwisie, gdy powinny już tylko doładowywać się nowe części oglądanie staje się przyjemniejsze, ale pierwsza wizyta wczytuje się z 60-80 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mały problem z edycją news'a na astropolis, a dokładniej, chciałbym podmienić obrazek, jako, że się nie ładuje na coś z dysku.

 

a tutaj mały psikus, nie można (nie chce) usunąć obecnego obrazka, abym mógł wstawić nowy.

 

Pozdrawiam

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytajnik,

 

Dziękuję za przedstawienie swojej oceny. Krytyka jest potrzebna bo pozwala nam patrzeć trochę z innej perspektywy, więc nie obawiaj się, złego jej odebrania. Naszym celem jest zbudowanie komplementarnego narzędzia do wzmagania aktywności społeczności (przez przepływ informacji) na wielu różnych poziomach. W tej chwili cały czas mamy dwa światy, czyli forum i serwis informacyjny. Nie zmieniamy wszystkie na raz, bo wtedy dopiero odczucie chaosu byłoby ogromne. Takie odczucie zawsze musi pojawić się przy zmianach i jest zupełnie naturalne. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, a nie widząc tego, co będzie na końcu tej migracji, możesz co najwyżej mi zaufać - że obrany cel ma sens.

 

A na końcu tej drogi jest jednorodny portal społecznościowo-informacyjny. To potrwa, może miesiące, może lata. Nie dysponuję takimi zasobami ludzkimi i kapitałowymi, jak facebook, czy twitter, mimo to, już dzisiaj otrzymaliście pewne technologie, nad którymi w przypadku wymienionych firm pracowały setki osób. Nas jest trochę mniej, dlatego proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

Zdaję sobie sprawę z faktu, że nie każdemu zmiany się spodobają. Przyjmuję taką krytykę z pokorą, choć nie gwarantuję, że zejdę z obranej drogi. Wolę popełnić po drodze wiele błędów, niż stać w miejscu i nic nie robić. Portal dedykowany społeczności astroamatorów, który pchnał by całe środowisko w nowy etap rozwoju, jest jednym z moich największych marzeń. Niestety - jako środowisko jesteśmy bardzo "zabiedzeni" inicjatywami. Może kiedyś to się zmieni, może moje działania kogoś do tego zmotywują?

 

Wracając jeszcze do oceny aktualnej wersji, myślę, że nie potestowałeś tej wersji wystarczająco długo. Nie poznałeś możliwości dyskusji na żywo w komentarzach, nie wypróbowałeś zautomatyzowanego systemu dodawania treści, nie spróbowałeś dodać artykuł, gdzie zobaczyłbyś unikatowy moduł do kadrowania zdjęcia, bez konieczności używania programów graficznych. Nie widziałeś pewnie oryginalnego systemu powiadomień, które wyświetlają się w dymkach kiedy ktoś odpisze na Twój komentarz. To wszystko to 4 miesiące codziennej, 8 godzinnej pracy programistycznej, graficznej, koncepcyjnej. W tej chwili 99% nowych rzeczy dedykowana jest głównie osobom aktywnym, które tworzą treści, czy je komentują. Dla osób biernych ułatwiliśmy dostęp do wielu elementów, jak choćby możliwość oglądania linków bez dodatkowych przeładowań strony (wyjście od razu z głównej), czy moduł umożliwiający oglądanie wideo (kliknijcie w jakieś wideo, w miniaturkę z poziomu listy newsów). Teraz żeby przesortować sobie TOP np. z 7 dni wiadomości, nie musisz przeładowywać strony. Otrzymasz je jednym klikiem w obrębie tej samej strony. Duże artykuły okładkowe także przewijają się bez przeładowania strony - poprzez klikanie na strzałki "przód", "tył".

 

Takich elementów jest bardzo dużo. Niektóre dostrzeżecie od razu, inne z czasem. Trudno mi zrozumieć, jak może Ci się wydawać, że to krok w tył, jakby sugerowała powyższa krytyka. Spróbuj poużywać systemu, może zmienisz zdanie.

 

Miej także świadomość, że jeszcze wiele, wiele elementów nie jest uruchomiona w wersji docelowej (choćby podgląd newsa na jego stronie). Nie mamy uruchomionych profili, zarządzania powiadomieniami, nie ma giełdy, galerii, etc. To wszystko na razie "protezowane" jest elementami starego forum.

 

Adamie,

 

dzięki za obszerne ad vocem. Będę testował stronę i przyzwyczajał się do jej nowych możliwości. Pewnie zmienię zdanie za jakiś czas, w miarę klarowania się portalu i uruchamiania funkcjonowania elementów docelowych.

Źle jednak odczytałeś moją krytykę w zasadniczej kwestii: nie uważam całego przedsięwzięcia Astropolis za KROK W TYŁ. Wręcz przeciwnie - uważam je za poważny KROK W PRZÓD. Chciałem jedynie powiedzieć, że ten krok w przód to nie jest jeden krok tylko co najmniej kilka i nie wiem czy to dobrze, że jest ich kilka. Używając dalej tej metafory można powiedzieć, że kroki te są wykonywane owszem do przodu, ale z tendencją do skoków na boki. Istnieje niebezpieczeństwo zejścia z najważniejszej i w sumie prostej ścieżki, jaką jest komfortowe używanie astroforum przez użytkowników poszukujących porad, konsultacji i wreszcie konfrontacji swoich doświadczeń/osiągnięć z innymi uczestnikami forum - a w mniejszym stopniu poszukujących popularnonaukowych artykułów - te na dość wysokim poziomie redakcji można znaleźć stosunkowo łatwo gdzie indziej.

 

Oczywiście przy tego typu pracy często idzie się z natury rzeczy wieloma ścieżkami na raz i efekt finalny osiąga się dopiero po długim czasie i wielu pozytywnych i negatywnych doświadczeniach, ale wiem - właśnie z doświadczenia - że zbytnia "barokowość" w etapie finalnym może stać się niestrawna i po jakimś czasie dochodzi się do wniosku, ze im prościej tym lepiej. Nie mówię tu o narzędziach - bo te im doskonalsze i bardziej urozmaicone tym lepiej - a jedynie o formie (czyli o “duchu” portalu) rozłożeniu akcentów i takiej dostępności poszczególnych funkcji, aby PRZECIĘTNY użytkownik ŁATWO znalazł informacje i narzędzia o jakie mu chodzi.

 

Na koniec pocieszająca "odwrotka" wyjęta z życia artystyczno-medialego idiotyczna w brzmieniu, ale prawdziwa sentencja - powiedzonko: "Łatwiej jest kijaszek pocieniasić niż go potem pogrubasić" co oznacza, iż właśnie "barokowość" na etapie prób jest dobra, bo łatwiej z czegoś zrezygnować jak ma się już obraz całości, niż później łatać coś - niczym....

 

No, ale gigantyczna robota jaką wykonujesz jest imponująca i na pewno zakończy się pełnym sukcesem czego tobie, twoim ludziom i przede wszystkim nam, szarym “forumowiczom” serdecznie życzę.

 

Pozdrawiam

 

Sławek Jóźwik

 

analiza, analiza, analiza - synteza - analiza, analiza - SYNTEZA!

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wszystkim - jak odsyłają/piszą o tym co widzimy po [Home] - nazywać to "Wiadomości"

 

bo "strona główna" to by było tak enigmatycznie - co ?

 

Powiem coś śmiesznego - wyjątkowo nie w Dowcipach - bo tu bardziej pasuje:

 

teraz jest trochę zamiesznia. Kiedyś wszystko było jasne:

 

Astro-Forum to był SEJM, a Astropolis to był SENAT :yes:

 

 

 

p.s.

rany julek ile tych moich postów dzisiaj - zmykam ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.