Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Seeing był dzisiaj całkiem dobry, a pogoda stabilna. Udało mi się wykonać parę testów, jak i fotek Jowisza. Nie ma na nich zawirowania, które prawdopodobnie przywróci kolor południowego pasa, ale widać za to sporo aktywności w okolicy północnego jak i ciemną (w podczerwieni) wstęgę poprzedzającą WCP.

 

 

Sprzęt: SCT 8", Basler Ace acA640-100gm, 2.8x UO Klee Barlow (f/34 FireCapture, f/28 teoretycznie), Pro Planet 742 (Ir) i filtry Oriona RGB. Castrator, AutoStakkert, AstraImage, WinJUPOS.

 

Ir-RGB 16:44, 18:13 i 18:33 UTC:

LRGB-1644.jpgLRGB-1813.jpgLRGB-1833.jpg

 

RGB 18:21 i 18:35 UTC:

RGB-1821.jpgRGB-1835.jpg

 

Ir 16:43 i 18:27 UTC:

IR-1643.jpgIR-1827.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trafiłem na dziurę między frontami. O dziwo seeing był bardzo dobry ;) SCT 8", Basler Ace acA640-100gm, GSO 2x Barlow dla f/20.

 

f/20 RGB i Ir-RGB; 18:40 UTC:

RGB-1841.jpgLRGB-1840.jpg

 

f/20 RGB i Ir-RGB, 18:47 UTC:

2RGB-1847.jpg2LRGB-1847.jpg

 

Ir (rozmyty), czerwony, zielony, niebieski:

m-ir.jpgm-red.jpgm-green.jpgm-blue.jpg

 

anim2.gif

 

 

Pasmo Metanu. 18:58 UTC f/20 - 1 sek ekspozycje, 19:04 UTC f/10 - 0.5 sek ekspozycje, darki odjęte

Dziwna plama nad WCP:

ch4-1858.jpgch4-1904.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu doczekałem się pogody w odpowiednim czasie. Poniżej zimowy już Jowisz ;)

 

Pierwszy trochę słabiej ostrzony, resize 50%.

Synta 6" dobson, spc880 nc, barlow ED 2x, firecapture, registax.

W nazwach plików dokładny czas i liczba klatek.

Na południu planety (szczególnie na bardziej wyostrzonym zdjęciu) widać granicę pomiędzy "lewą" - "nocną" a "prawą" - "dzienną" stroną. Ta lewa jest ciemniejsza. Co to może być? ;) Nie widziałem takiej struktury na wcześniejszych zdjęciach Jowisza.

 

Pozdrawiam.

post-18487-046487700 1290885393_thumb.jpg

post-18487-003950200 1290885411_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, masz nowego połykacza planetarnego? Co to jest LMT400? Chyba nie to?

 

 

Adamie , no co ty , nie domyśliłeś się :rolleyes: , przecierz skrót LMT 400 to znaczy:

 

L - lekki

M - mały

T - teleskop

400 - milimetrów lustro wtórne

 

:D , no Maćku na te fotki to ja już czekam z 1.5 roku więc nie każ mi więcej czekać bo choć jestem nad wyraz spokojny to po nocach nie mogę spać przez tą twoją nową rurkę (bez podtekstów ;) )

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się dzisiaj złapać trochę dobrego seeingu, choć zimno i słaba widoczność. SCT 8", 2x GSO Barlow, Basler Ace.

 

~16:57 UTC. RGB, Ir-RGB 2x oraz kanał podczerwieni:

RGB1657.jpgLRGB1656.jpgLRGB1656b.jpgIR1654.jpg

 

17:01 UTC. RGB, Ir-RGB:

RGB1701.jpgLRGB1701.jpg

 

17:32 UTC. RGB, Ir-RGB:

RGB1732.jpgLRGB1731.jpg

 

18:13, 19:47 Kanał podczerwony. Na drugiej fotce widać osławione zawirowanie w południowym pasie:

IR1813.jpgIR1947.jpg

 

Mapa w podczerwieni na szybko:

mapa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie mimo pozornie dobrej widoczności seeing wczoraj był kiepski. Na szybko spotkaliśmy się w Bukowcu by zobaczyć, czy nie znając w zasadzie ani trochę nowej kamerki DBK21 coś uda się zrobić.

Niestety nie mamy dobrego barlowa więc pozostało powalczyć na ognisku głównym SCT 10" f/10.

Efekt w sumie mizerny ale dla pamięci może warto pokazać szybki stack:

 

IR_210940.jpg

 

(IR Pass, 21:09 CET)

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie mimo pozornie dobrej widoczności seeing wczoraj był kiepski. Na szybko spotkaliśmy się w Bukowcu by zobaczyć, czy nie znając w zasadzie ani trochę nowej kamerki DBK21 coś uda się zrobić.

Niestety nie mamy dobrego barlowa więc pozostało powalczyć na ognisku głównym SCT 10" f/10.

Efekt w sumie mizerny ale dla pamięci może warto pokazać szybki stack:

 

IR_210940.jpg

 

(IR Pass, 21:09 CET)

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

No i już po tej fotce widać że z tym teleskopem ta kamerka pokaże niezły detal , warto jednak zasięgnąc porady fachowca ;) jak ją ustawić i stackować a wtedy Damian może się zdziwić :)

 

ps. wieksze lustro pokazuje na nowo możliwości tej niby przeciętnej kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DBK to taki wzorcowy kolorowy webcam. Przy fotografii w kolorze na pewno problemów nie będzie :) choć bardziej kombinatorska astrofotografia (np. UV/IR na Wenus) może być mniej efektywna. Do SCT to można mieć Barlowa 2x jako tego standardowego i jeden z przedziału 2.5x-3x gdy seeing jest nadzwyczajnie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda , gdybyś Pawle chciał przetestowac mojego Vixena 2x daj znać to ci go prześlę , z moim SCT daje bardzo dobre rezultaty.

 

Co do kamerki DBK , dobry seeing pozwoli na super fotkę twoim SCT przy ogniskowej x 2 , bo więcej jak napisał rik musi być super seeing, ale jeden avik 1 minuta da ci kilka tys klatek i bardzo mały obrót Jowisza co bardzo podniesie ostrość detalu , sam się zdziwisz że fotki dorównują RGB, tylko nie trzeba kombinować :)

 

Taką fotkę możesz walnąć tą kamerką i twoim SCT z barlowem 2x przy średnim seeinu 5/10 w jedną minutę i klilka minut obrobki w Registaxie .

 

bkbrown-albums-bkbrown-lunar-planetary-images-picture2465-jupiter0012-10-08-30-02-48-44-ut-image-acquired-using-my-c925-sct-siebert-2-5x-barlow-f-25-90s-run-30fps-stacked-registax-5-1-post-processed-ps-cs4-astra-image-3-0-pro-gimp2-inaugural-image-what-i-hope-standard-presentation-format-i-will-disciplined-enough-use-future-thanks-looking.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, można powklejać fotki z Barbados, czy Australii ;) Fotki pokażą co danym typem kamerki można wycisnąć w tamtych lokacjach. U nas aż tak różowo nie jest, no i minuta przy bezpiecznym 30 FPS to 1800 klatek :)

 

Takie fotki można również robić w Europie , niektore fotki D.P. robił w Anglii , ale jest też wielu innych posiadających niezłe fotki .

A kamerki rik nie służa do tego by w kiepskich warunkach wyciskać coś z szumu tylko żeby robic to w dobrych warunkach , przy dobrym seeingu i wysokości planety minimum 40* wysokości tak robią fachowcy , bo to co mamy obecnie z Jowiszem to totalna kicha i żebyś miał najlepszą kamerkę na rynku i tak będzie szum.

 

Ja też focę w kiepskich warunkach ale jak fota jest kiepska to ląduje w koszu.

 

Chwała ci za to że się nie zniachęcasz jak wielu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie ta kamerka jest w Bukowcu po to by mieć możliwość pokazania w celach czysto dydaktycznych tego co na planecie się dzieje i jak fantastyczne może być jej obserwowanie.

Ambicji typowo astrofotograficznych ja osobiście nie mam. Natomiast jak by ktoś chciał na naszym sprzęcie powalczyć lub dokładając swoją cegiełkę wejść zająć się tym w Bukowcu na serio zapraszam. Warunki focenia są w Bukowcu dobre i nie tylko pod względem nieba ale głównie logistycznym, gdyż wszystko odbywa się w zaciszu ciepłego pokoju kontrolnego. Choć zdjęcie jakie tu przedstawiłem jest z avika, który powstał na laptopie bezpośrednio pod kopuła tuż po ustawieniu ostrości (nie mamy elektronicznego ostrzenia jeszcze...). Na pewno zabawa z obróbką jest przednia - jak z niewyraźnej kulki powstaje coś gdzie widać jakiś tam detal.

Na pewno warto powalczyć o skalę. Mamy barlowa 2x ale jest to fatalny model Antaresa z początku XXI wieku :rolleyes:

Mam nawet avik z nim zrobiony - Jowisz jest wtedy imponująco duży tyle, że z detalem nie najlepiej.

 

Cóż czekamy na pogodę i kasę na... solidnego barlowa.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzieliscie juz te najnowsze fotki Damiana Peacha z Barbadosow? Polecam szczegolnie animacje. Facet jest niemozliwy...

 

http://www.damianpea.../barbados10.htm

 

 

.............nie wiem, nie mam słów jak to skomentować........Facet jest niewyobrażalnie niemożliwy. Sama animacja mnie wyłożyła ale jej głębia trójwymiarowości ( nie wiem jak to opisać ) mnie już całkowicie.........zaniemogłem z wrażenia. Lepiej chyba będzie jak nie będę wchodził na jego stronę. Tu już nie wyrywa z kapci, to już wyrywa z dobrze zasznurowanych butów zimowych, zresztą mi to całą dupę urwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej tam nie zaglądać...:astronom:

 

Chociaz jeśli miałbym bronić naszych dokonań z rodzimego podwórka to takich warunków w Polsce po prostu nie ma i nie będzie, również znakomity setup

w stabilnym seeingu robi swoje...

 

"Seeing conditions were as usual generally good to excellent, though only a few nights were exceptionally good throughout. Differing to previous trips this time i employed a Point Grey Flea 3 camera for imaging operating using the Firecapture program. This set-up preformed very well."

 

btw:

Flea3 masakruje dotychczasowe kamerki planetarne, szok!

A.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej tam nie zaglądać...:astronom:

 

Chociaz jeśli miałbym bronić naszych dokonań z rodzimego podwórka to takich warunków w Polsce po prostu nie ma i nie będzie, również znakomity setup

w stabilnym seeingu robi swoje...

 

"Seeing conditions were as usual generally good to excellent, though only a few nights were exceptionally good throughout. Differing to previous trips this time i employed a Point Grey Flea 3 camera for imaging operating using the Firecapture program. This set-up preformed very well."

 

btw:

Flea3 masakruje dotychczasowe kamerki planetarne, szok!

A.

 

 

Zastanawiam się poc jest umieszczony filtr Ir-Cut w tej kamerze b/w , w mojej Lumenerze tez jest.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.