Skocz do zawartości

Mars - co widac na fotce?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie przegladam nowe fotki z Oportunity i co ja widze?

 

Zobaczcie dokladnie to zdjecie:

http://gallery.astronet.pl/images/04623.jpg

 

Mysle, mysle i jakos nie moge sobie tego logicznie wytlumaczyc. Nie wyglada to tez na jakas oderwana czesc sondy.

 

Jakie sa wasze hipotezy?

coto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na jakiegoś śmiecia, typu strzępek poduszki amortyzującej.

Gdyby można było jakoś ocenić odległość od obiektu, może możnaby było wtedy ocenić jego wielkość?

No chyba, że to marsjański króliczek :lol: ale nie widać norek :shock: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy obiekt.

Na sąsiednim forum toczy się też dyskusja - co to może być?

Są zdjęcia, na których widać że obiekt się przesunął względem skał w tle.

Są też podawane różne propozycje "króliczek" :wink: , marsjański krab, krąg jakiegoś zwierzątka, jakaś skamieniałość, supełek z linek od poduszek powietrznych itp.

Jednak dobrze by było, gdyby zostały zrobione zdjęcia z bliska tego obiektu i zbadany skład chemiczny.

Niestety przy takiej rozdzielczości już więcej nic nie można wymyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie! Dla mnie wersja "strzępek" jest tak samo prawdopodobna jak każda inna wydumana i wychciana :D . Przecież gdyby nie faktyczne podobieństwo do króliczych uszek, to nikt by sobie tym d..... nie zawracał. Jak się przyjrzeć dobrze, to na zdjęciu jest wiele innych równie ciekawych i inaczej wyglądających niż otoczenie "kawałków", tylko trochę mniej kojarzących się nam z czymś znanym.

A tak serio to stawiam na obiekt wulkanicznego pochodzenia fantazyjnie przerobiony przez erozję 8)

 

Kurcze, też bym chciał, żeby to był dowód na...... no właśnie :?: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Nie wygląda to na jakiś ,,świeży'' (metalowy) ,,odpad'' mechaniczny, który przyleciał razem z sondą. Brak jest śladów upadku na gruncie, (chyba, że to jakiś bardzo lekki element osłon lub poduszek). Poza tym na zbliżeniu wygląda jakby był przysypany pyłem, albo skorodowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy nasa w jakis sposob sie do tego ustosunkuje. Na razie nie widac zadnych komentarzy, ale kto wie? Nie wnikajac w konkrety, tak czy siak trzeba wyjsnic co to u licha jest. Na pewno nie wyglada to na nic, co bylo przez tysiaclecia targane erozja itp.

 

Wg mnie sa dwie opcje:

1. przytargane z ziemi - cos odlecialo od sondy, aczkolwiek bez nazywania tego supelkami, bo nikt sznurkiem tych poduszek nie wiazal - litosci ;)

 

2. pochodzi z Marsa, a tu juz otwiera sie wyobrazna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było coś ciekawego to już by o tym w radiu i TV trąbili.

Taka okazja do odwrócenia uwagi od porażki z bronią masowej zagłady w Iraku byłaby nie do przegapienia.

 

Mnie bardziej ciekawią skałki, które wyglądają trochę jak szkielet jakiegoś marsozaura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z geologicznego punktu widzenia nie odpowiada to znanym układom krystalograficznym. Nie wygląda raczej na zrost czy zbliźniaczenie minerału. Można by było to określić jako pręcikowaty sposób skupienia, jakby rodzaj szczotki krystalicznej. Nie mogąc określić twardości, tego czy obiekt posiada łupliwośc czy przełam ciężko co kolwiek powiedzieć. Kolorem też nie ma się co sugerować może byc przekłamany. Widać jedynie wyraźną allogeniczność (obsośrodowiskowość) tego obiektu, wyraźnie odstaje od reszty. Nie wiemy czy obiekt jest jakoś obtoczony, jakie są jego cechy tekturalne. Tak na serio to stwierdzenie, że to "róża pustyni" jest bardzo wygodne ale i tak samo niepoprawne.

 

Trzeba pamiętać, że nie znamy dokłądnie geologicznej historii Marsa ani działających tam form metamorfizmu, zreszta w tym przypadku o skale metamorficznej nie ma mowy. Taki kształt może przybrać jedynie skała osadowa.

 

To świetna zabawa w geologa i geomorfologa ale niestety bez dodatkowych danych to właśnie zabawa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Post: 3A - Astronomia, Astronautyka, Astrofizyka - Opportunity wylądował

greg Tue Feb 03, 2004 14:09  

Na zdjęciu panoramy która właśnie się ukazała znalazłem dziwny objekt.  

Znajduje się on w połowie odległości od łazika do prawej krawędzi wychodni skał. Czy ma ktoś pojęcioe co to możę być?  

Czyżby skamieniałość?

 

Najwidoczniej chłopców z Nasa również to zainteresowało, znalazłem właśnie artykuł na ten temat:

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/spotlight/o...9_20040304.html

 

Niestety tłumaczą to kawałkiem poduszko powietrznej lub czegoś podobnego ale nie jest to z całą pewnością nic marsjańskiego.

Szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.