Skocz do zawartości

TOUCAM 840, guiding


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio nabyłem kamerkę na USB wraz z montażem.

Co i jak muszę zrobić by odpalić guiding z tą kamerką, ewentualnie kto może przerobić w miarę szybko jeśli to potrzebne (kontakt telefoniczny lub mail), kable itp.

Mam laptopa bez żadnych jakichś portów com :szczerbaty: a tylko USB.

Posiadam SW 150/750 i cg5gt. Do guidingu później dokupię coś w rodzaju SW 80/400 OTA.

 

Chodzi mi o to, by w jak najprostszy sposób odpalić TANI guiding, bez zbędnych niepotrzebnych kabli i takie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś bawiłem się w guidowanie dokładnie na takim sprzęcie i.. coś mi nawet z tego wychodziło. Kilka dni temu po przerwie wrócilem do astronomicznej przygody, lecz musze sprzet odkurzyć i przyjrzeć się temu z bliska. Schematy polaczen mam gdizes w domu. Pamietam jedno - do podlaczenia potrzebny byl mi port COM, na USB nieiwele wychodzilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że jak mam kamerkę na USB to nic z guidingiem nic nie zrobię?

A jakieś przejściówki typu COM - USB to nic nie da?

 

A jak spróbuję webcama podłączyć do laptopa przez USB, zainstaluję ASCOM itp., program darmowy do guidingu, podłączę przejściówką USb-COM do kabelka RS232 (czy jakoś tak) do pilota CG5GT, to będzie działać ?

 

A może to jest o wiele trudniejsze, i w taki sposób nic nie zrobię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że jak mam kamerkę na USB to nic z guidingiem nic nie zrobię?

 

Kamerka jak najbardziej ma być na USB, jeśli robisz guiding przez laptopa. COM jest potrzebny do sterowania montażem z laptopa, ewentualnie do przerobienia kamerki na dłuższe czasy, co też się może przydać. W tym drugim zastosowaniu przejściówki USB-COM działają (problem był z przejściówkami LPT), więc w pierwszym też nie powinno być problemu. Bo, jak zrozumiałem, montaż ma wejście COM.

 

A jakieś przejściówki typu COM - USB to nic nie da?

 

A jak spróbuję webcama podłączyć do laptopa przez USB, zainstaluję ASCOM itp., program darmowy do guidingu, podłączę przejściówką USb-COM do kabelka RS232 (czy jakoś tak) do pilota CG5GT, to będzie działać ?

 

Właśnie tak. U mnie działało, tyle, że z Autostarem Meade'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pilot z portem przeznaczonym do kabla RS-232, który pozwala na sterowanie teleskopem z poziomu komputera

 

I tu podłączasz laptopa przez przejściówkę USB-COM, a kamerkę do laptopa przez USB. To powinno wystarczyć do autoguidingu przez komputer z odpowiednim programikiem. Port AUTO GUIDE służy zapewne do podłączenia dedykowanego autoguidera sprzętowego, ale w tym wypadku go nie używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam po długim czasie.

Już było kilka rozmów (wątków)na temat mojego guidingu i sprawy się jakoś pokomplikowały.

Mam taki problem z guidingiem, od niedawna wyskakuje mi komunikat foto

i nie wiem co robię źle.

Mam wrażenie że zaczęło się na podwórku podczas testowania moich prób guidingu przy minusowej temperaturze, ale czy to miałby jakiś wpływ ?

nie sądzę.

Może Wy koledzy wyjaśnicie mi ten komunikat?

komunikat.jpg

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w stopce.

 

Wcześniej jakoś działało i do testowania sprzętu wystarczało, bym mógł sobie poustawiać odpowiednie wartości

w programie. No i jakoś od kilku razy mam taki komunikat na ekranie i tylko się wk...m bo nic mi nie wychodzi, a czas leci, nocek za dużo nie ma z taką pogodą, no i cóż, muszę się głowic z tym.

 

 

Michał,

 

A na jakim montaż guidowałeś i z jakiego oprogramowania korzystałeś?

Pytam bo wczoraj bawiłem się z LXD55 + Vesta i miałem trochę problemów...

 

ups, nie do mnie :szczerbaty:

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę bardzo mocno prosić szanownych Kolegów o zamieszczenie zrzutu ekranowego,

którzy posiadają podobną konfigurację sprzętową:

cg5gt, sw150/750, sw80/400 (+ toucam 840)

(lub tylko 80/400 z toucamem)

 

Głównie chodzi mi o program PHD, wartości ustawień dot. guidowania do optyki 80/400.

Chciałbym mieć w miarę przybliżone wartości tych ustawień do których bym się dopasował.

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM ponownie.

Prośbę z poprzedniego postu podtrzymuję jednak mam następne pytanie.

 

Otóż od wczoraj stałem się posiadaczem sw80/400 i...

 

Sprawdzałem, że przy maksymalnie wysuniętym wyciągu obraz był ostry dopiero jak okular trzymałem ok.3cm za wyciągiem w linii prostej.

 

Czy koniecznie potrzebna jest kątówka do tego refraktorka do podpięcia kamerki toucam840 by ostrzył obraz z tą kamerką?

Czy może wystarczy u znajomego dorobić tulejkę aluminiową 1,25 o długości ok 4cm?

Mam dziwne :g: wrażenie że ognisko wypada trochę za daleko od wysuniętego wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM ponownie.

Prośbę z poprzedniego postu podtrzymuję jednak mam następne pytanie.

 

Otóż od wczoraj stałem się posiadaczem sw80/400 i...

 

Sprawdzałem, że przy maksymalnie wysuniętym wyciągu obraz był ostry dopiero jak okular trzymałem ok.3cm za wyciągiem w linii prostej.

 

Czy koniecznie potrzebna jest kątówka do tego refraktorka do podpięcia kamerki toucam840 by ostrzył obraz z tą kamerką?

Czy może wystarczy u znajomego dorobić tulejkę aluminiową 1,25 o długości ok 4cm?

Mam dziwne :g: wrażenie że ognisko wypada trochę za daleko od wysuniętego wyciągu.

 

sw80/400 to odpowiednik ST80 ktorego uzywalem.

A wygladalo to tak....

 

SW6_guider.jpg

 

Innymi słowy dorobiłem sobie wyczerniona tulejke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sw80/400 to odpowiednik ST80 ktorego uzywalem.

A wygladalo to tak....

 

Załączony obraz: SW6_guider.jpg

 

Innymi słowy dorobiłem sobie wyczerniona tulejke.

Kątówka, Barlow z wykręconą soczewką - to też można użyć by dodać odległości i pozwolić refraktorowi wyostrzyć.

Dziękuję Panowie. Mam czarno na białym co z tym mam zrobić.

 

Za pozwoleniem: Drodzy KOLEDZY pozostaje mi tylko :notworthy: ponownie przypomnieć z tymi ustawieniami w PHD jak to ma być.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to jakieś próby z guidingiem mam za sobą z "dużym problemem".

Chodzi o to, że pierwsze zdjęcia poszły na 300sek bez problemu, lecz następne foty to już tragedia. I to na maxa.

Nie wiem o co chodzi, podłączałem, resetowałem laptopa, uruchamiałem program PHD na nowo, znowu podłączanie kabelków, montażu, usb itd. i nic.

Fotki jakie mi wychodziły później to totalna porażka.

 

zał. 1 zdjęcie można powiedzieć OK, (następne 2 w trakcie jeszcze w miarę)

 

zał. 2 to klapa

 

zał. 3 to klapa (tylko 71sek dla sprawdzenia)

 

Dodam, że jakoś dziwnie laptop mi chodził, a raczej program PHD.

System zwiechów nie robił, chodził stabilnie a sam PHD się zawieszał. Pomagało alt+ctrl+delete z zakończeniem procesu i znowu podłączanie.

 

Było gdzieś -7stopni mrozu, kable trochę sztywne, ja sam rozgotowany w ręce zmarzłem, no i po tych próbach się wkurzyłem i przestałem próbować z guidingiem.

 

Co mogło być nie tak?

1-300sek.jpg

2-300sek 2.jpg

3-300sek 2 71sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

WITAM.

Mam problem prawdopodobnie z podłączeniem montazu z laptopem za pomocą kabla rs232.

Mam taką przejściówkę RS-232

i występują problemy z komunikacją.

 

Czy jest mozliwe że przy takim połączeniu tego kabla (w terenie) mogą wystąpic problemy z temperaturą ok -7 stopni i niżej ?

A może dla laptopa było trochę za zimno i w gniazdach USB coś nie łączyło czy co?

Może lepiej zmienic przejściówkę na taką która nie ma w sobie dodatkowego podłączenia?

 

Przy próbach na balkonie i jak było odrobinę cieplej to coś mi tam wychodziło z tym guidingiem bez problemów, a wczoraj KLAPA.

Wcześniejsze próby testowania wychodziły nawet od 120sek. do 300sek. z zadowalającym efektem.

Wywalał jakiś komunikat ASCOM driver... coś tam z podłączeniem.

Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie da sie tak łatwo powiedzieć co poszło nie tak. Astrofotografia to dziedzina wybitnie zależna od tzw każdej pierdoły po drodze, każde ogniwo w łańcuszku może być winne. Jeżeli wystepowały problemy z komunikacją, to być może one są winne w pierwszym rzędzie, ale równie dobrze mogą byc to kable, brak sztywności układu guider-teleskop, wiatr i pewno ze sto innych rzeczy. Powiem ci , że także walczyłem z CG5GT na web-kamerce i wyniki były srednio powtarzalne. Znaczącą poprawę uzyskałem już po zmianie na QHY5 - zdecydowanie stabilniejsza praca pod PHD, brak gubienia klatek i artefaktów mylonych przez PHD z gwiazdą prowadzącą (nie wiem jak jest u ciebie, ale ja tak miałem) A juz zupełnie poprawiło sie po przejściu na HEQ5, który to co daje sie z wysiłkiem wycisnąć z CG5GT ma niejako na dzień dobry.

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, że HEQ5 byłby lepszy, lecz nie ta półka cenowa (synscan) jak dla mnie.

A jeśli chodzi o moje próby, to wyglądało tak, że po wyważeniu zestawu i podłączeniu wszystkiego: webcama i montażu, itp.

w programie PHD po wciśnięciu "guidingu" to kalibracje zaczynał na punkcie 1 i na nim kończył komunikatem coś w ten typ:

"ASCOM driver failed" coś tam chyba "conecting to " itp. , nie pamietam dokładnie, ale coś w ten deseń :g:

Miałem wrażenie, że komunikacja między montem a laptopem była cały czas zmienna, z naciskiem na brak połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne objawy, jakby laptop tracił połączenie z montażem.

Musiało rzeczywiście coś nie łączyć na tym mrozie- możliwości jest kilka.

1. połączenie laptop ->przejściówka USB-COM->kabelek do pilota montażu . Musisz dokładnie sprawdzić każde połączenie

2.coś w samym montażu. CG5GT ma fatalnie rozwiązane styki łączące elektronikę sterującą z silnikami i gniazdami ( są dosyć luźne, walczyłem z tym u siebie), nie można wykluczyć, że przy niskiej temperaturze coś tam nie łączyło.

Inne przyczyny raczej sa mało prawdopodobne - jeżeli PHD wykazywało połączenie z montem przed kalibracją, to mało prawdopodobne jest uszkodzenie samego sterownika ASCOM. A jak zaczął kalibrować, okazywało się że montaż nie odpowiada, lub źle odpowiada i wtedy wywalało komunikat.

 

Jeszcze jedno - bardzo ważne jest zasilanie. Przy zbyt małym prądzie CG5GT kompletnie głupieje i może płatać różne figle. Czym zasilałeś?

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - bardzo ważne jest zasilanie. Przy zbyt małym prądzie CG5GT kompletnie głupieje i może płatać różne figle. Czym zasilałeś?

 

Zasilanie pobierałem z gniazda zapalniczki samochodu. Samochód był wyłączony, a sam kabel zasilający to taki który nabyłem wraz z montażem.

Akumulator ma 2,5 roku i był raz ładowany prostownikiem zeszłego roku w zimie.

 

A, jak testowałem sobie sprzęt na balkonie, to miałem zasilanie z zasilacza sieciowego marki no-name o parametrach:

output 13V - 0.8A

i całkiem stabilnie mi montaż pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.