Skocz do zawartości

Tania i dobra lornetka - czy taka jest ?


przemek89k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów - jestem tutaj pierwszy raz :)

Nie za bardzo znam się na tej dziedzinie (trochę poczytałem), dlatego chciałbym skorzystać z Waszej pomocy.

Chciałbym sobie kupić lornetkę tanią do około 200 złotych (najlepiej coś ok. 100 - 150 :P ).

 

Słyszałem jednak, że lornetki praktycznie się dużo nie różnią - czy kupię taką za 50 złotych czy za 200 złotych - jakość będzie podobna. A więc czy warto przepłacać - mój wujek kupił kiedyś (oj dawno temu) tanią lornetkę (chyba u ruskich) - dał za nią coś chyba ok. 50 zł i obraz jest naprawdę świetny (być może nie widziałem co dobre :P ).

 

Czytałem różnego rodzaju poradniki i wiem, że są lornetki dzienne/nocne - potrzebowałbym jej zarówno do tego i do tego. Chciałbym w górach pooglądać sobie daleką przestrzeń, ale także nocą popatrzeć w gwiazdy - ciężar lornetki w moim przypadku nie gra roli.

 

Jakiej firmy lornetki polecacie, najlepiej podając konkretną propozycję np. z serwisu allegro ...?

A propos - czy patrzenie zwykłą lornetką w gwiazdy, księżyc jest szkodliwe dla oka ? Czy nie trzeba tutaj kupić jakiegoś dodatkowego filtra itp...

 

Znalazłem na allegro min :

http://allegro.pl/lornetka-hunter-20x50-coated-optics-52-4m-1000m-i1259165486.html

http://allegro.pl/lornetka-praktica-falcon-12x50-upominek-i1255678590.html

http://allegro.pl/nowa-lornetka-opticam-leo-iii-7x50-gwar-fvat-wawa-i1262157248.html

http://allegro.pl/lornetka-cobra-20x60-szklana-optyka-pas-futeral-i1258451981.html

http://allegro.pl/solidna-lornetka-tako-futeral-60x90-i1252787579.html

 

Pozdrawiam i czekam na pomoc :)

 

PS: Wcześniej myślałem o teleskopie ale w tej cenie chyba lepsza będzie lornetka - co myślicie ?

Edytowane przez przemek89k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

4 lata temu miałem podobny problem co Ty,z mojego dotychczasowego doświadczenia nie radziłbym Ci i to nigdy nie kupować sprzętu obserwacyjnego na allegro,żadnej optyki! każdy na tym forum Ci to powie..

Jeśli już tak bardzo chcesz zaopatrzyć się w jakikolwiek sprzęt lornetka? owszem ,będzie dobra na początek...proponowałbym jednak sprawdzone sklepy nawet te w internecie typu delta optical czy teleskopy.pl.

Za takie pieniądze można już kupić przyzwoitą lornetkę...

Teleskopu na razie nie radzę...najpierw zobacz jak to wszystko ma się z lornetką i czy w ogóle spodoba Ci się astronomia...potrzeba czasu.

Obserwowanie Księżcya przez lornetkę,nie wymaga specjalnych filtrów.Możemy bezpośrednio patrzeć.

Co najważniejsze! Nigdy nie patrz przez lornetkę na Słońce! Grozi to utratą wzroku!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie Allegrowe wynalazki omijaj szerokim łukiem.

 

Ta 7x35 polecana przez Skymacho2 to bardzo dobry sprzęt wycieczkowo-krajobrazowy, lecz do astro nada się średnio. Tu potrzeba większych obiektywów. Np. Nikon z tej samej serii w wersji 10x50. Ale to już większy wydatek. Twój problem polega na tym, że w zadanym budżecie nie kupisz dobrej lornetki do Astro. Żeby taką mieć, musiałbyś jeszcze trochę zwiększyć budżet. Delta Optical Entry 8x40 i 10x50 to w miarę przyzwoite lornetki z tych najtańszych.

 

Jeśli jest to dla Ciebie zbyt duży wysiłek finansowy, możesz w ostateczności zapolować na wskazaną przez przedmówców Lidletkę. Koniecznie jednak zapoznaj się wcześniej z wątkiem na tym forum dotyczącym Lidletki. Musisz wiedzieć, że nie każda Lidletka spełnia wymogi jakościowe i czasem trzeba w sklepie wybrać spośród kilku egzemplarzy ten jeden dobry, przyzwoity mechanicznie i odpowiednio skolimowany.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czas to zaczekaj na kolejną dostawę Lidletek. Za cenę 88 zł dostaniesz całkiem przyzwoitą mechanicznie i optycznie lornetkę o realnej średnicy obiektywów 45mm co jest normą w tej klasie sprzętu. W porównaniu do często polecanego Nikona Action VII 10x50 wychodzi +/- na to samo. Zaletą Nikona będzie nieco lepszy kontrast/jasność, za to Lidletka ma lepsze okulary (mniejsza nieostrość na brzegu, większy ER, wykręcane muszle oczne), podobne wykonanie mechaniczne (ale ze wskazaniem na Lidletkę) i 3 razy niższą cenę.

 

Kolejną lornetką która da Ci zauważalny wzrost jakości obserwacji to Nikon Action EX 10x50 za 500 zł. Pomiędzy nią a Lidletką nie warto nic innego kupować chyba że zależy Ci na czasie/dostępności albo logo jakiegoś uznanego producenta na obudowie. Aha, brzegi są nadal nieco lepsze w Lidletce ale kontrast/jasność i mechanika są w tym Nikonie już o dwie klasy lepsze i za to się tu płaci.

 

Nikon Action VII 7x35 wydaje się być świetną lornetką turystyczną (nie lubię dachówek), niestety to co się dzieje na brzegu pola widzenia woła o pomstę do nieba. O ile nieco niższy kontrast (np. w Lidletce) widać tylko w momencie porównania z inną lornetką o tyle brzegową nieostrość masz ciągle przed oczami i mi osobiście w przypadku ww. Nikona Action 7x35 to przeszkadzało. Zresztą w EX 7x35 jest niewiele lepiej (a do tego ciężka).

 

Powyższe wrażenia opisałem na podstawie chęci wymiany Lidletki na model z nieco wyższej półki. Efekt jest taki że ciągle mam Lidletke, a 500 zł które miałem na Nikona EX 10x50 zostanie raczej przeznaczone na inne akcesoria.

 

PS. Typowa scena ze zlotu astro... obserwuję przez teleskop, Lidletka leży obok. Ktoś podchodzi, bierze lornetkę, patrzy na niebo... za 15 sek słysze "świetny obraz, co to za lornetka?" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem od lornetek, ale właśnie niedawno przesiadłem się z Lidletki na Nikona Action VII 7x50 CF za 290 PLN. I śmiało powiem, że tyle, ile radości z obserwacji sprawił mi ten Nikon nie da się przeliczyć na kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba faktycznie kupię tą lidletkę :) A wiesz może kiedy ma być dostawa, czy można ją jeszcze gdzieś dostać ?

Czy rzeczywiście na allegro nie ma nic sensownego - może jednak są jakieś fajne oferty w niskiej cenie ?

 

Jednak nie wiem jak sprawdzić do końca czy będzie ona w dobrym stanie - co nieco czytałem, ale może jakieś rady dla laika....

Edytowane przez przemek89k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba faktycznie kupię tą lidletkę :) A wiesz może kiedy ma być dostawa, czy można ją jeszcze gdzieś dostać ?

Wspomniane lornetki 10x50 w Lidlu pojawią się zapewne na wiosnę. Wcześniej się ich nie spodziewaj.

 

 

Czy rzeczywiście na allegro nie ma nic sensownego - może jednak są jakieś fajne oferty w niskiej cenie ?

Na allegro lidletki bywają, ale z niezłym przebiciem - KLIK. Przypominam, że ostatnio w Lidlu były po 79zł.

 

 

Jednak nie wiem jak sprawdzić do końca czy będzie ona w dobrym stanie - co nieco czytałem, ale może jakieś rady dla laika....

KLIK

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mając budżet 200 PLN jest sens kupowania dość jednak lichej Lidletki za 89 PLN. Nie lepiej kupić coś droższego i mieć pewność kolimacji i trwałości?

Też tak uważam. Przy tym szczęscie jest tak blisko (poprzedni post Polarisa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecanie lidletki zawsze kończy się tak samo. Albo trzeba czekać parę miesięcy na ten wątpliwej jakości sprzęt albo zdesperowani kupują ją bez czekania przepłacając 2-3 razy. Dla osoby z kasą poniżej 200 zł ja raz jeszcze polecę porządną lornetkę Nikon Action VII 7x35. Do turystyki jest świetna, a w astro też potrafi ucieszyć oko - ja obecnie najchetniej z niej korzystam w obserwacjach. Degradacja obrazu na brzegu nie jest poważnym problemem przy obserwacjach z ręki. Tego po prostu się nie widzi bo stożek ostrego widzenia oka jest bardzo wąski, a obserwowany obiekt odruchowo lokujemy w centrum pola widzenia. Degradacja obrazu doskwiera przy obserwacjach ze statywu ( ale akurat 7x35 to typowy sprzęt do ręki ) ... albo gdy ktoś celowo jej szuka.

 

Inna sprawa, że doskładanie choćby do Nikona 8x40 byłoby lepszym rozwiązaniem, ale jeśli twój limit jest sztywny, śmiało możesz kupić 7x35. Obrazy w Nikonach są warte wydanych pieniędzy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... raz jeszcze polecę porządną lornetkę Nikon Action VII 7x35. Do turystyki jest świetna, a w astro też potrafi ucieszyć oko - ja obecnie najchetniej z niej korzystam w obserwacjach. ...Inna sprawa, że doskładanie choćby do Nikona 8x40 byłoby lepszym rozwiązaniem, ale jeśli twój limit jest sztywny, śmiało możesz kupić 7x35. Obrazy w Nikonach są warte wydanych pieniędzy..

Też uważam, że nie docenia się obrazu nocnego nieba przez niewielkie lornetki. Niby DS-y będą niedostępne (w zasadzie, bo kilka tak - Plejady, galaktyka M 31 w Andromedzie, mgławica M 42 w Orionie a w dobrych warunkach Ameryka Północna w Łabędziu). Jednak Droga Mleczna, gwiazdozbiory, obłoki gwiezdne i wszelkie asteryzmy (ciekawe układy gwiazd) robią wielkie wrażenie i można spędzić wiele wspaniałych nocy na ich podziwianiu. :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną lornetką która da Ci zauważalny wzrost jakości obserwacji to Nikon Action EX 10x50 za 500 zł. Pomiędzy nią a Lidletką nie warto nic innego kupować ...

pomiędzy lidletką 10x50, a Nikonem Action Ex 10x50 jest Nikon Action VII 10x50, przy którym lidletka wysiada w przedbiegach. A, i Nikon Action 8x40 też będzie lepszy.

Raz jeszcze przypomnę wypowiedź zwierzaka_grubasa - o ile dobrze pamiętam - który napisał, że miał lidletkę i uważał, że jest O.K. ale przesiadł sie na Nikona Action VII 10x50 i zrozumiał, że nie było O.K.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie twierdzi, że lidletka jest idealna, ale jest tania i daje ładny obraz. Dla początkującego astroamatora jest wystarczająca. Możliwe jest, że początkujący nawet nie zauważy specjalnej różnicy między Nikonem za 500zł a lidletką za 89zł… Tak samo jak początkujący może nie zauważyć żadnej różnicy między obrazem w okularze SW UWA za 350zł a Naglerem za 1500zł.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jednego. Jeśli kolega mógłby wydać o 100 zeta więcej, to chyba już najlepiej pomyśleć o lornetce 10x50 a nie o 7x35, która by się pewnie zmieściła w zakładanym budżecie, ale jednak różnica w obrazach byłaby znaczna.

Lornetka Nikon Action VII 10x50 CF jak dla mnie to najlepszy wybór, bo jednak 7x50 ma za dużą źrenice wyjściową i kontrast jest gorszy.

O Allegro napisze to co inni - OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM!!!

 

Pozdrawiam i życze przemyślanych i udanych decyzji :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikony możesz kupić w dobrej cenie na przykład w solidnym sklepie internetowym fotozakupy.pl. Jeśli chcesz sprzęt mieć w rękach przed zakupem to oni mają siedzibę w Tarnowskich Górach, a więc blisko. W Media Markt sprzedają Nikony drogo, przynajmniej w Krakowie.

 

p.s. więcej informacji możesz znaleźć tu.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie właśnie myślę i czytam forum :) Przeglądnąłem już sporo tematów i mam 3 opcje :

 

- Poczekać na lidletkę i kupić za >100 zł

- Kupić Nikon Action VII 10x50 CF za 262 złhttp://www.mixelectronics.pl/nikon-action-vii-10x50-cf,23724

- Kupić Celestron SkyMaster 15x70 za 359 zł http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=3332

 

Wiem, że zakładany budżet był do 200 zł, ale jeżeli jakość i ostrość będzie kosmicznie duża to chyba warto dołożyć te 100 zł więcej.

Co mi w takim razie radzicie, czy takimi lornetkami mogę spokojnie oglądać niebo - czy zobaczę jakieś fajne gwiazdy, czy będzie widać jakieś ciekawe planety :P ?

 

Czytałem także o Nikonie Action EX - ale ta cena to już stanowczo za dużo jak dla mnie... wolałbym jednak coś do max! 250 zł (nikon action VII) - ale czy warto dołożyć ciut więcej i kupić coś innego ?

Oczywiście musi być jakaś granica cenowa - bo pewnie zawsze warto dołożyć, ale tak dokładać to można bez końca :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś w pierwszym poście wynika, że chcesz lornetkę uniwersalną. 15x70 to praktycznie stacjonarna lorneta astronomiczna - zbyt duża i ciężka do turystyki, w zasadzie wymagająca statywu (choć z podpartych rąk też ujdzie). Dlatego polecałbym 10x50, najlepszą, na jaką możesz się porwać - może jednak dałoby się Nikona Action EX . Miałbyś świetną lornetkę docelową, do której może kiedyś dokupisz telepa (lub wielką lornetę).:astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem, że zakładany budżet był do 200 zł, ale jeżeli jakość i ostrość będzie kosmicznie duża to chyba warto dołożyć te 100 zł więcej.

Co mi w takim razie radzicie, czy takimi lornetkami mogę spokojnie oglądać niebo - czy zobaczę jakieś fajne gwiazdy, czy będzie widać jakieś ciekawe planety :P ?

 

Przemku,

Według mnie zdecydowanie warto dołożyć te pieniądze i kupić Nikona Action VII 10x50. Trudniej odpowiedzieć na pytanie co lepsze, czy Nikon 10x50 czy Celestron 15x70. Do Celestrona przydałby się już jednak statyw, do Nikona jeszcze nie, można taką lornetką obserwować z ręki. Nikona możesz używać w dzień do obserwacji krajobrazu, gór, ptaków, zwierzątek etc. w lornetce 15x70 bez statywu w dzień będzie ciężko na dłuższą metę. Jeśli chodzi o możliwości - na Cloudynights jeden z użytkowników zrobił kiedyś prosty test na obiektach z katalogu Messiera widocznych podczas kilku nocy obserwacyjnych i wyszło mu coś takiego:

 

Lornetki:

 

obiekty: łatwe trudne razem

7x50......15......34............49

10x50.....15......34............49

16x70.....26......43............69

 

Teleskop

15 calowy.39......46...........85

 

Jak widzisz, Lornetką 15x70 na pewno zobaczysz więcej niż 10x50, zdecydowanie potrzebny jest jednak statyw by dostrzec te trudniejsze.

 

Moja rada jest taka - kup na początek 10x50 Nikona i ucz się z jej pomocą nieba - jest to łatwiejsze gdy sprzęt trzymany jest w ręce i możesz nim swobodnie wodzić po niebie w poszukiwaniu gwiazd, poza tym ta lornetka pokazuje większy kawałek nieba niż Celestron, łatwiej się więc będzie orientować. Co zobaczysz przez taką lornetkę?

 

-Z planet: Jowisza z księżycami (maleńka tarczka i 4 księżyce), Saturna (jako maleńką, "uszatą" planetę)

 

-Księżyc

 

-z obiektów mgławicowych, gromad otwartych, galaktyk i innych: wbrew pozorom, na niebie jest bardzo dużo obiektów które powinieneś być w stanie zobaczyć już przez lornetkę 10x50. W Stanach Zjednoczonych działa przy Astronomical League tzw. lornetkowy klub Messiera, gdzie każdy członek klubu, który znajdzie na niebie wskazane obiekty z katalogu Messiera, opisze je podając datę obserwacji, dostaje odznakę. Dla tej zabawy członkowie tgo klubu przygotowali listę obiektów z katalogu, które można zobaczyć przez lornetki 7x35, 7x50 oraz właśnie 10x50, jest ich w sumie 76 z czego 42 określane są jako łatwe, np. słynna M42 w Orionie, Plejady, albo M31 (Galaktyka Andromedy):

 

2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 27, 29, 31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 52, 55, 67, 92, 93, 103

 

18 obiektów określanych jest jako trudniejsze, tzn. są dostrzegalne ale trzeba się trochę wysilić by je namierzyć, np. Gromada kulista M14 w Wężowniku, którą przez lornetkę widać jaką malutką szarą plamkę czy para galaktyk M81/M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy:

 

14, 19, 28, 30, 33, 40, 49, 53, 62, 63, 64, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 94.

 

Można też powalczyć z obiektami trudnymi dla małych lornetek - tutaj wyzwanie jest większe i jednocześnie radość z dostrzeżenia/zlokalizowania większa, czasami gdy warunki nie rozpieszczają, musi wystarczyć satysfakcja, że przynajmniej, sądząc po mapach, wiem że patrzę we właściwe miejsce:

 

1, 9, 26, 32, 51, 54, 56, 65, 66, 68, 71, 75, 97, 101, 104, 106.

 

Jak widzisz z obiektów Deep Sky masz więc co najmniej 70 do poszukania lornetką 10x50 o różnych porach roku, a to całkiem sporo:) To oczywiście nie jest wszystko, co jest na niebie dostrzegalne przez lornetkę, możesz próbować sił z niektórymi gwiazdami podwójnymi i innymi zjawiskami. Nawet samo gapienie się na Drogę Mleczną przez małą lornetkę to czysta przyjemność bo w szerokim polu widać całkiem spory kawałek nieba.

 

 

Pozdrawiam, Yossarian

Edytowane przez Yossarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Nikona. Na tym nie ma co oszczędzać. Jeśli będziesz ją szanował, taka lornetka posłuży Ci kilka (naście) ładnych lat. Przez ten czas zedrzesz na tyłku kilka par jeansów po sto parę złotych każda. Nie mówiąc już o tym, że w razie nagłej potrzeby czy zmiany hobby tego Nikona łatwiej będzie odsprzedać za sensowne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.