Skocz do zawartości

Jowisz 2011/2012


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Powracając do porzedniego zdjęcia to albo seeing albo brak kolimacji albo nie wiem co :unsure:

 

Ja ostatnio focę w projekcji okularowej przez Orto 12.5mm , wyjatkowo dobry kontrast , nawet przy słabym seeingu 2-3 na 10.

 

Fotka z filtrem Ir-Cut.

 

Jeżeli był tak kiepski seeing to dlaczego użyłeś ir-cut? Fotka bardzo ładna. Jak przymocowałeś kamerkę do okularu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli był tak kiepski seeing to dlaczego użyłeś ir-cut? Fotka bardzo ładna. Jak przymocowałeś kamerkę do okularu?

 

Szkoda mi było czasu na RGB więc walnąłem pierwszy lepszy filtr jaki miałem w kole :)

 

Okular z kamerką połączyłem za pomocą taśmy hydraulicznej :) , brak innego połaczenia.

 

Ale patrząc na to jaki dało to efekt postaram się o gwinty.

 

Przy nieco lepszym seeingu 4/10 + przedłużka jest taki efekt :rolleyes: , coraz lepiej to wygląda , trzeba będzie zrobic gwinty.

Jowisz Orto.jpg

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić porównanie robiąc fotkę przez Ortho, a po nim z Barlowem dającym tą samą / zbliżoną skalę. Będzie można porównać różnice.

 

Jasne zrobie takie porównanie , mam nawet gdzies takie dwie fotki , wprawdzie przy słabym seeingu ale poszukam .

 

To co zauważyłem to fakt że z barlowem przy dużych powiększeniach musiałem avikować z 15 FPS a z Orto już 30 FPS i Jowisz był na tyle jasny że dało to dobry efekt.

 

Bez filtrów (fotka powyżej) z 60 FPS i jest na tyle jasny że trzeba obniżać gain.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze uderzyć do astromarketu i potestować parę innych ;) TS Expanse mają same w sobie gwint T.

 

Teoretycznie jakaś konstrukcja okularów może dawać jakiś lepszy kontrast/nasycenie w stylu trochę innej gammy przez co np. software do stackowania może łatwiej obrabiać takie AVI (np. łatwiej wybierać dobre klatki). Tylko trudniej dobrać okular niż Barlow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przez Orto 12mm i lumenerę -RGB.

 

Gdyby nie ten cirrusik i moim zdaniem średni seeing 3/10 (przynajmniej u mnie) mogło by być naprawde nieźle , ale i tak uważam że na te warunki wyszedł fajny , ten orto zaczyna mi się coraz bardziej podobać :)

 

ps. Ma ktoś Lantana pożyczyć ;)

 

Zapomniałem dodac że w projekcji okularowej uzyskujemy obraz taki jak w rzeczywistości Jowisz wyglada na niebie.

Orto.jpg

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przez Orto 12mm i lumenerę -RGB.

 

Gdyby nie ten cirrusik i moim zdaniem średni seeing 3/10 (przynajmniej u mnie) mogło by być naprawde nieźle , ale i tak uważam że na te warunki wyszedł fajny , ten orto zaczyna mi się coraz bardziej podobać :)

 

ps. Ma ktoś Lantana pożyczyć ;)

 

Zapomniałem dodac że w projekcji okularowej uzyskujemy obraz taki jak w rzeczywistości Jowisz wyglada na niebie.

 

Świetnie wyszedł Ci ten Jowisz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na początku chciałbym powiedzieć, że nie zajmuję się astro-fotografią ani żadnymi innymi obserwacjami nieba.

 

Po prostu jako, że Jowisz jest bardzo ładnie u mnie widoczny (Szczecin), wziąłem swój aparat (Canon 5D + obiektyw 300mm) i zrobiłem zdjęcie.

 

Zdjęcie na prawdę fatalnej jakość, właściwie nawet gdyby ktoś nie wiedział to ciężko zgadnąć, że to Jowisz:)

 

jowisz2.jpg

 

 

Moje pytanie jest następujące:

 

Czy to co uchwyciłem na zdjęciu obok Jowisza to jego księżyce? (czy to w ogole możliwe z tak amatorskim sprzeęem??) Czy to raczej coś innego?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znów nieprzespana noc - czekam na Marsa. A w międzyczasie Jowisz na szybko, tak żeby się zagrzać w domu ;)

 

Synta 6" dobson oraz SPC880 nc podpięta eksperymentalnie do okularu 10 mm. Eksperyment chyba można uznać za udany ;)

Warunki mam dzisiaj wyśmienite.

post-18487-0-55506500-1317434783_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się namierzyć Neptuna. Wizualnie wygląda prawie jak niezbyt jasna gwiazda. Fotograficznie bardzo ciemny... Warunki były nie za dobre. Trochę podmuchów wiatru i niezbyt stabilne warunki powodowały że i Neptun i Jowisz trochę falowały. C11 + Basler Ace ac640-100gm + ADC + TeleXtender 3x luv 2x.

 

CH4,VIS,UV i VIS-CH4,VIS,UV fałszywe kolory; 21:42 UT:

false-ch4-vis-uv-2142.pngfalse-vis-ch4-vis-uv-2142.png

 

CH4,VIS,UV i VIS-CH4,VIS,UV fałszywe kolory; 23:05 UT:

false-ch4-vis-uv-2305.pngfalse-vis-ch4-vis-uv-2305.png

 

f/20; RGB, YRGB, RedLum-RGB; 22:17 UT:

zjup-2217-RGB.pngzjup-2221-yello-LRGB.pngzjup-2219-redlum-LRGB.png

 

 

Neptun - L at f/30 i f/30 bin 2:

lum-f30.png

lum-f30-bin2.png

 

Neptun - LRGB 20:33 UT:

qlrgb-2033.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.