Skocz do zawartości

Jowisz 2011/2012


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przez krótką chwilę warunki były idealne - powietrze stanęło w tej mgle :)

 

f/30; RGB, LRGB, YRGB, RedLumRGB; ~23:12 UT:

2011-10-02-2312.0-v6-RGB.jpg2011-10-02-2305.0-v6-LRGB.jpg2011-10-02-2307.0-v6-yellow-LRGB.jpg2011-10-02-2309.0-v6-redlum-LRGB.jpg

 

f/30, 150% drizzle; LRGB, YRGB ~23:07 UT:

2011-10-02-2305.0-big-v6-LRGB.jpg2011-10-02-2307.0-big-v6-yellow-LRGB.jpg

 

f/30, LRGB 23:15 UT:

2011-10-02-2315.0-v7-LRGB.jpg

 

 

 

I dla rozrywki wersja 300% :):

- http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/jowisz-02-10-2011/big-lrgb.jpg

- http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/jowisz-02-10-2011/big-yrgb.jpg

- http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/jowisz-02-10-2011/big-redlumrgb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chmury wiatr , chmury wiatr i tak w koło Macieju , ale co tam pomyślałem popatrzę chociaż wizualnie  Patrzę i widzę że nawet przez chmurki fajnie widać więc nakręciłem parę avików przez orto 12.5mm , seeing oceniam na jakieś 6/10, a rezultat mnie zaskoczył , tylko 1000 klatek z 8tys. Lumenera bez filtrów .

Jowisz.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seeing poprawiał się z minuty na minutę. Zbliżał się tranzyt WCP

niestety zbliżał się też koniec akumulatora zasilającego montaż :swear:

udało się zrobić tylko kilka fotek

MAK127, webkamerka SPC880, Soligor 2x, EQ3-2

 

Jowisz 2011-10-15 02_24_41_m1.jpg

 

i mała animacja

 

Jowisz 2011-10-15 animacja1.gif

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś w przybliżeniu określić kątową odległości Ganimedesa od Callisto dzisiaj, bo są blisko a udało mi się "z ręki" celestronem rozdzielić, niestety Io z planetą już nie

 

po północy pewnie rozdzielę

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie ty robisz te fotki że masz takie ostre B!!! wczoraj było u mnie tez nieźle ale bez filtra (uzywam uhcs) nie było szans na drobny szczegół.

 

Warszawa ;) Ale wczoraj na prawdę były mocne warunki (choć DSy wciąż zaświetlone Księżycem :|).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś w przybliżeniu określić kątową odległości Ganimedesa od Callisto dzisiaj, bo są blisko a udało mi się "z ręki" celestronem rozdzielić, niestety Io z planetą już nie

 

15 października o 23:00 naszego czasu były oddalone od siebie o 31.2925 sekundy kątowej. W tym samym momencie Io była 35" od środka jowiszowej tarczy, czyli jakieś 10" od brzegu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wyż długo zapamiętam. jeszcze nie trafiłem na tak paskudny seeing w czasie wyżu. Wydawało się, że wszystkie warunki są spełnione- wysokie, stabilne ciśnienie, minimalny wiatr, przejrzystość powietrza taka, że Jowisz świecił jasno jak Wenus, a tym czasem, już w lornetce były widoczne fale turbulencji przechodzące na tle Księżyca, natomiast przez teleskop gwiazdy miały wielkość Jowisza. Dobrze że ten wyż mamy już za sobą, bo gorzej być nie mogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam fotografowanie planet więc proszę o wyrozumiałość.

17.10.2011 godz 23:45

SCT 9 1/4, kamera DFK 21AG04.AS KOLOR,

Nie rozpracowałem jeszcze ustawień kamery i aviiki wychodzą mi B/W pomimo tego że przy nagrywaniu kolor było widać.

Gdyby któryś z doświadczonych kolegów doradził będę wdzięczny.

Jacek

jowisz171020110002 23-45-46.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej pauzie.

 

Kilka dni temu nagrałem materiał w nieco zmienionym setupie.

Zastosowałem korektor dyspersji atmosferycznej + parafokalnego barlowa TV (2x).

 

Korektor ten:

http://www.astro-electronic.de/wedge.htm

mimo wyjątkowo siermiężego wykonania i nieproporcjonalnej do wykorzystanych

materiałów zupełnie "chorej" ceny spełnia swoje zadanie, w wizualnu widać różnicę bardzo

wyraźnie pomimo wysokiego położenia planety - jestem nieco zaskoczny, spodziewałem się że

różnica będzie minimalna a widać spory skok w jakości obrazu.

 

Ponieważ seeing był wyjątkowo podły nagrałem tylko jeden avik i jest to 9 tys klatek

stackowanych z ograniczeniem jakości do 80% materiału w automacie (autostakkert).

Deconvolve-fitswork, wavelet - PS. Trochę rozmycia gaussem i tyle z tej "obróbki" ;).

jupkorproba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupił korektor i siedzi tak cicho ;) Jowisz wysoko i wystarczy u mnie ustawić na korektorze tą jedną małą kreskę lub ciut więcej a różnica staje się drastycznie zauważalna na szerokich filtrach (L czy żółtym).

 

Jeżeli Barlow jest dwu-elementowy to jest to achromat i trochę aberracji dodaje (np. GSO 2x taki efekt dawał) - można sprawdzić maską Bahtinowa na gwiazdce. Do tego korektor dyspersji lubi jak najciemniejszą światłosiłę (f/10 to jakieś minimum, zalecane f/20 i dalej) dlatego ja używam TeleXtenderów Meade, które jak Powermate trzymają powiększenie w odległości (a są tańsze) i można między nie a kamerę wcisnąć korektor. 9000 klatek to chyba też ciut za dużo (i autostakkert chyba tam ma % ograniczenie jakości jak w Registaxach, a nie % ilości)

 

I daj coś z normalną gammą a nie tak ekstremalnie podbitą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupił korektor i siedzi tak cicho ;) Jowisz wysoko i wystarczy u mnie ustawić na korektorze tą jedną małą kreskę lub ciut więcej a różnica staje się drastycznie zauważalna na szerokich filtrach (L czy żółtym).

 

Jeżeli Barlow jest dwu-elementowy to jest to achromat i trochę aberracji dodaje (np. GSO 2x taki efekt dawał) - można sprawdzić maską Bahtinowa na gwiazdce. Do tego korektor dyspersji lubi jak najciemniejszą światłosiłę (f/10 to jakieś minimum, zalecane f/20 i dalej) dlatego ja używam TeleXtenderów Meade, które jak Powermate trzymają powiększenie w odległości (a są tańsze) i można między nie a kamerę wcisnąć korektor. 9000 klatek to chyba też ciut za dużo (i autostakkert chyba tam ma % ograniczenie jakości jak w Registaxach, a nie % ilości)

 

I daj coś z normalną gammą a nie tak ekstremalnie podbitą :)

 

 

Niestety seria 500 extenderów Meade już nie jest produkowana ale udało mi się kupić

powermate TV który jest parafoklany (4 elementy niestety chyba tak samo jest w Meade t-ext.

seria 500 - z tytułu konieczności "prostowania" toru optycznego).

 

9tys czy 15tys czy 1 tys - hmmm - wszystko zależy od poziomu f/ps, generalnie staram się nie przekraczać 3 minut

czyli laptop gotuje się wydajnościowo przy 40-60 f/ps ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie staram się nie przekraczać 3 minut

 

Jowisz ma prędkość równikową 12,6km/s

średnica ma 143000km

 

zatem środek tarczy rusza sie z predkością 1/11350 średnicy/sek

 

11350/średnica w pikselach = maks czas w sek filmu dla nieporuszonej tarczy.

 

np przy 250pikselach średnicy nie wolno stakować wiecej niż 45sek filmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia jak alignują. jak przeholujesz czas to masz zawsze cos rozmazane. na srodku krzywizny przechodzą z lewej na prawą. jak zalignujesz szczegół na środku to masz brzegi rozmazane. pamietam, że w registax 4 było już alignowanie wielo strefowe ale słabo to wychodziło. w kazdym razie takie zabawy to już morphing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała wariacja z mniejszą ilością klatek oraz dekonwolucja wg własnych parametrów

w fitswork, jednak automat w astra image nie do końca mnie przekonuje.

Trochę obróbki końcowej w PS + kolor (po 1,5 tys klatek na kanał).

Kanał L uzyskany z prostym wizualnym filtrem R (przypominam że basler ACE i inne

kamerki oparte na nowym chipie ma wysoką czułość dla barwy czerwonej).

jupiter5tyskl.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.