Skocz do zawartości

Jowisz 2011/2012


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

na więcej mnie nie stać :(

dopiero zaczynam z planetami więc wszelkie uwagi mile czytane

nie jest źle, a z każdym kolejnym zdjęciem będzie coraz lepiej ... więc do roboty :D

jak w każdej dziedzinie tu też potrzeba trochę wprawy i poznania wad i zalet swojego setupu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to całkowicie pasuje do wątku, ale celowałem aparatem w Jowisza, więc chyba pasuje :szczerbaty:

Ot taki eksperyment. Aparat zrobił 790 klatek (1,3 sek. ISO 800) od godziny 0:20 do 2:45. Złożyłem z tego prymitywny timelapse. Widać jak Jowiszek zachodzi :)

 

To pierwsza tego typu próba, jak pogoda pozwoli to postaram się bardziej ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=uzy4sejtql0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie zastosowałeś dłuższego czasu ekspozycji

efekt byłby dużo lepszy gdyby wyraźniej było widać horyzont

 

pozdrawiam

 

Nie ma horyzontu, są budynki ;)

Na moim monitorze widać, ale na mocno kontrastowych może nie być ich widać, drzew też.

Dziś zrobię dłuższe ekspozycje, tak żeby jaśniejsze gwiazdy też było widać. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma horyzontu, są budynki ;)

Na moim monitorze widać, ale na mocno kontrastowych może nie być ich widać, drzew też.

coś tam majaczy ... jakieś krzaczory :D

trudno to rozpoznać. Mnie się ledwo udało przy drugim obejrzeniu. Za pierwszym razem widziałem tylko migająca kropkę na czarnym tle :blink:

spróbuj naświetlać przynajmniej 3-5 sek, a efekt będzie znacznie lepszy

przy krótkiej ogniskowej możesz stosować czasy nawet 10 sek, a gwiazdy będą punktowe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać jak Jowiszek zachodzi :)

no cóż, kropka...

 

ale

 

ta kropka sprawiła że zacząłem się zastanawiać czy dałoby się zrobić ładne zdjęcie "koniunkcji" jowisza z czymś ziemskim, tak jak księżyca z giewontem? ładne, czyli tak żeby conajmniej było widać tarczę i pasy, żeby było widać że to naprawdę jowisz. czyli - duże powiększenie i zdjęcie blisko horyzontu - niedobrze.

obiekt ziemski który chcielibyśmy na zdjęciu musi być bardzo daleko żeby miał podobną skalę - na przykład krzyż na giewoncie miałby odpowiednią wielkość dopiero z kilkudziesięciu kilometrów. wymagana jest o wiele większa precyzja czasowa i przestrzenna, przy dużym powiększeniu planeta przelatuje za obiektem dużo szybciej niż księżyc.

same problemy! :P ale może się da? a może nawet ktoś już zrobił coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki fatalne, sporo mgły, zrobione tak by coś było + żeby pobawić się derotacją długiego AVI z pasma metanu.

 

CH4 18:19 UT; Wersja standardowa i z derotacją AVI w WINJupos (chyba bez różnicy):

ch4-1819.pngch4-1819-derot.png

 

L 18:14; RedLum 18:16 UT:

lum-1814.pngredlum-1816.png

 

f/20; RedLum 18:37; #12 Żółty longpass 18:54:

f20-redlum-1837.pngf20-yellow-1854.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem drugi filmik, tym razem z dłuższymi czasami. Każda klatka po 6 sekund, ISO 800. Z tego parapetu nic więcej już raczej nie wycisnę, zwłaszcza, że po 2-3 godzinach bateria pada, bo jej za zimno.

 

UWAGA! Filmik zawiera 'przekaz podprogowy' :lol::Boink:

 

http://www.youtube.com/watch?v=NcnNKOOyPNA

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.