Skocz do zawartości

Jowisz 2011/2012


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

AutoStakkert wypuwa ładne klatki referencyjne , zapisz sobie każdą z nich odzielnie czyli R, G,B, i złóż w Astra Image - fajny efekt.

 

Musisz każdą z nich nazwać bo inaczej podmienia za kazdym razem i każdą nazywa reference , delikatnie je wyostrza a Astra Image zrobi kolor i odpowiednią jasność .

 

Klatki referencyjne do składania? :)

 

Autostakkert wypluwa różne rzeczy w tym klatki po zdefiniowanym % deconvolve to nie jest wyostrzanie.

Procesuje deconvolve z automatu bliżej nieokreśloną metodą (pewnie L-C) czyli full auto bez trzymanki ;)

Ja korzystam tylko z klatek wynikowych w tiff, w ustawieniach z reguły stack 70-80% jakości ale z tą jakością klatki wynikowej jest średnio.

Jeśli chcesz uzyskać sensowne wyniki olej od razu te klatki które mają w nazwie conv w folderze w którym zapisujesz obróbki z autostakkert.

 

Registax 5 umożliwia wielokrotnie większą ingerencję w ustawienia całego procesu.

 

Co do Astraimage to jak najbardziej korzystam chociaż deconvolve w tym sofcie to jakaś

pomyłka - można ustawić tylko zgrubsza metodę i dwa parametry może i to dobre jak ma

się teleskop w Australii gdzie i tak wszystko wyjdzie pięknie ale w naszych warunkach to

nie do końca się spełni.

 

Btw.

W nowym registax jest substytut Winjuposa - na razie nie sprawdziłem jak to działa

w każdym razie ustawia się współczynniki derotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi dekonwolucja Lucy-Richardson działa dobrze (tylko tym ostrzę fotki), ale stack musi być dobrej jakości (choć jak zły to i wavelety nie pomogą).

 

Co do Austostakkerta - te pliki "conv" są tylko poglądowe (choć jak przypadkiem wyjdą idealnie to można je użyć... ale własnoręcznie i tak da się wyciągnąć więcej).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj w ciągu 5 minut obróbki - surówka, automat deconv.z autostakkert oraz deconwulacja

wykonana w automacie astra image, sam zobacz że lepiej pracować z surową klatką ;)

 

Mi dekonwolucja Lucy-Richardson działa dobrze (tylko tym ostrzę fotki), ale stack musi być dobrej jakości (choć jak zły to i wavelety nie pomogą).

 

Co do Austostakkerta - te pliki "conv" są tylko poglądowe (choć jak przypadkiem wyjdą idealnie to można je użyć... ale własnoręcznie i tak da się wyciągnąć więcej).

 

 

Zgadzam się z tym w zupełności zresztą referencyjna chyba jest z max 1000 klatek pomijając inne szczegóły obróbki.

AUTOSTAKKERT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawcie mnie jeśli się mylę ale dekonwolucja ma za zadanie oddzielić sygnał od szumu, a nie wyostrzyć fotki więc na surowym stacku bez wyostrzenia trudno rozpoznać jej działanie. Dopiero po wyostrzeniu powinno być widać zmniejszenie szumu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawcie mnie jeśli się mylę ale dekonwolucja ma za zadanie oddzielić sygnał od szumu, a nie wyostrzyć fotki więc na surowym stacku bez wyostrzenia trudno rozpoznać jej działanie. Dopiero po wyostrzeniu powinno być widać zmniejszenie szumu

 

Stosujemy ją na finalnym stacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rosnąca mgła, duża wilgotność... ale też powietrze w totalnym bezruchu i bardzo dobry seeing (choć ciut ciemno z powodu mgły). C11 + korektor dyspersji + Basler Ace + WinJUPOS. #12 żółty longpas, 610 nm czerwony longpas (RedLum).

 

 

LRGB, YRGB, RedLum-RGB, Żółty, RedLum; f/20; 19:00-07 UT:

2011-11-01-1900.0-v1-lum-LRGB.png2011-11-01-1905.0-v1-yel-LRGB.png2011-11-01-1907.0-v1-ir-LRGB.png

1yel.png1ir.png

 

RGB, LRGB, YRGB, RedLum-RGB, Żółty, RedLum; f/20; 19:50-55 UT:

2011-11-01-1955.0-v3-RGB.png2011-11-01-1953.0-v3-lum-LRGB.png2011-11-01-1951.0-v3-yel-LRGB.png2011-11-01-1950.0-v3-ir-LRGB.png

3yel.png3ir.png

 

RGB, LRGB, YRGB, Żółty; f/20; 21:01-06 UT:

2011-11-01-2101.0-v4-RGB.png2011-11-01-2104.0-v4-lum-LRGB.png2011-11-01-2106.0-v4-yel-LRGB.png

4yel.png

 

RGB, LRGB, YRGB, RedLum-RGB, Żółty, RedLum; f/20; 21:44-52 UT:

2011-11-01-2149.0-v5-RGB.png2011-11-01-2146.0-v5-lum-LRGB.png2011-11-01-2144.0-v5-yel-LRGB.png2011-11-01-2152.0-v5-ir-LRGB.png

5yel.png5ir.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie musi być metr i 4km wysoko , czy ciepłe wyspy Barbados ;)

 

http://www.astronomy.ru/forum/index.php?action=dlattach;topic=4408.0;attach=346341;image

 

Autor niejaki kryptonik reszta tu http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,4408.7900.html , po rosyjsku więc łatwo zrozumieć , szczególnie tym którzy musieli sie uczyć ;) ja miałem 4 na maturze z ruskiego :rolleyes: zawsze wychodziłem z założenia że język wrogów i przyjacół trzeba znać - z angielskiego też 4 :) , że o polskim nie wspomnę ;)

 

 

 

"Wróg" jest zawsze tam gdzie się go najmniej spodziewasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawcie mnie jeśli się mylę ale dekonwolucja ma za zadanie oddzielić sygnał od szumu, a nie wyostrzyć fotki więc na surowym stacku bez wyostrzenia trudno rozpoznać jej działanie. Dopiero po wyostrzeniu powinno być widać zmniejszenie szumu

 

pozdrawiam

 

 

No to działa tak - masz sygnał "zanurzony" w szumie, dekowolucja to proces polegający na znalezieniu wzorca na odfiltrowanie tego szumu,

wybiera się generalnie dwa parametry: "grubość" szczegółu możliwego do odwzorowania po takim odfiltrowniu oraz ilość powtórzeń procesu.

Matematycznie i programowo to skomplikowany proces stosowany nie tylko przez astroamatorów ale również przez fotografików.

Przy dużej wartości szumu dekonwolucja podbija również ziarnistość fotki czyli wyodrębnia szum co jest negatywne. Działa tak to u mnie

ponieważ stosuję zwykle barzo wysokie FPS i wysoki gain.

 

Obraz po procesie deconvolve jest wyostrzony w tym sensie że uwidaczniają się struktury zupełnie "niewidzialne" w zdjęciu - w pewnym sensie

ukryte w szumie. W zależności od poziomu tego szumu zdjęcie wynikowe będzie lepsze lub gorsze. Przy dobrym seingu gdy możliwe jest stosowanie

małych prędkości nagrywania i niewielkich wartości gain dekonwolucja ma mniejsze znaczenie w zupełnie idealnych warunkach jest niepotrzebna

(duży współczynnik S/N).

 

W naszych rodzimych warunkach to raczej narzędzie bez którego nie ma co myśleć o przyzwoitych fotkach planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekonwolucja okazuje się raczej mniej "szumo-genna" niż wavelety. Słabe stacki (np z gorszego seeingu) wymagać będą większego ziarna ("grube" linie na powierzchni planety), a te bardzo dobre - małego - dając efekty jak powyżej ;) Teraz przy f/20 bardzo dobry seeing pozwala zejść do ziarna 0,8 (i kilkanaście iteracji). Słaby wymaga 1 lub 1,1 (co daje widocznie za grube linie...). Wszystkie AVI nagrywam przy 18,88 ms (~50 FPS) i zmiennym gainie (najniższy dla najjaśniejszych filtrów luminancji) - po 2000 klatek na kanały RGB i ~2500 na luminancjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rosnąca mgła, duża wilgotność... ale też powietrze w totalnym bezruchu i bardzo dobry seeing (choć ciut ciemno z powodu mgły). C11 + korektor dyspersji + Basler Ace + WinJUPOS. #12 żółty longpas, 610 nm czerwony longpas (RedLum).

 

Fotki niezłe tylko nie rozumiem co się dzieje z tymi partiami obrzeży, planeta wygląda jakby miała

fazę czołową ;) Należy nieco rozjaśnić obraz nie przejmując się jasnym tłem.

Poniżej - rzeźba w jpg czyli zarys zasady bez zachowania jakości ;)

Untitled-1 copy.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje za piękne zdjęcia!

 

Poza tym, nie wiem skąd Wy bierzecie pogodę, nie mówię już o seeingu, ale o niebie w ogóle... :blink:

 

No trzeba się nie dawać :)

 

Właśnie wciągnąłem teleskop z sesji, gęsta niska mgła, wszystko ocieka wodą po prostu, suszarka w robocie,

nawet nie do końca widziałem Polarną w szukaczu :) także "przyjemnie" było ustawiać setup...

 

Ale seeing był niezły - jak to z reguły bywa w mgliste noce.

Materiał przez te warunki jest mocno niedoświetlony, zobaczymy czy uda się coś uzyskać ze stacków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przynajmniej popatrzyłem sobie, bo wiało niemiłosiernie, prosto w otwór obserwacyjny kopuły, więc z fotografii nici. Jak pech to pech- seeing wyborny, mimo że rzadko obraz się wyostrzał, ale jak już doszedł do siebie, to była masakra! To był mój rekord w skutecznych powiększeniach. Kiedy zobaczyłem, że obraz z Barlowem 2x jest żyleta, to poleciałem po Barlowa 3x i powermata 5x od Astrokosmo. Widok ostrego Jowisza, przy powiększeniu 600x, to było coś! WCP posiadała obwódkę i wyraźnie widoczna była struktura obszarów podbiegunowych, tak jak na zdjęciach, w ogóle widok był jak ze zdjęć, ale był żywy...;) Coś pięknego :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i? Jest coś? Udało się komuś..? ;)

 

Na avikach mam mleko chyba korektor zaparował w dodatku :(

Ja zbiorę siły to obrobię to jednak.

 

Btw:

Wytaszczyłem wczoraj również maka 127 + bino - widok był wczoraj po prostu bajkowy.

Polecam bino każdemu posiadaczowi SCT czy MAK - to inny świat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko za 100 punktów. Dlaczego registax 6 nie chce odczytać plików 1296-965 o wadze 3gb? Wyskakuje mi błąd o treści: non existing file:(ścieżka pliku).

 

Problem jest chyba z partycją. Po skopiowaniu plików na inną nie ma już tego problemu ale za to jest inny: failed to read numer of frames. :szczerbaty:

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgieł już nie ma, ale i seeing gorszy bo powietrze trochę lata... no i jest ciepło więc pojawiają się otwarte okna :P. Kilka w miarę sensownych ujęć:

 

Czerwona luminancja 19:53 - 21:12 UT:

1redlum-1953.png2redlum-2039.png3redlum-2112.png

 

RedLum-RGB 20:39 dwie wersja i YRGB, RedLum-RGB 22:10 UT:

2011-11-04-2039.0-v1-redlum-LRGB.png2011-11-04-2039.0-v1-redlum-str-LRGB.png

2011-11-04-2110.0-v2-yellow-LRGB.png2011-11-04-2112.0-v2-redlum-LRGB.png

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgieł już nie ma, ale i seeing gorszy bo powietrze trochę lata... no i jest ciepło więc pojawiają się otwarte okna :P. Kilka w miarę sensownych ujęć:

 

Czerwona luminancja 19:53 - 21:12 UT:

1redlum-1953.png2redlum-2039.png3redlum-2112.png

 

RedLum-RGB 20:39 dwie wersja i YRGB, RedLum-RGB 22:10 UT:

2011-11-04-2039.0-v1-redlum-LRGB.png2011-11-04-2039.0-v1-redlum-str-LRGB.png

2011-11-04-2110.0-v2-yellow-LRGB.png2011-11-04-2112.0-v2-redlum-LRGB.png

 

 

To gdzie ten obrazek ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.