Skocz do zawartości

Bąbel z blisko 3 metrów ogniskowej


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No fotografia na prawdę piękna, ale nie wiem czego tak wręcz tak przesadnie nobilitujecie autora.

I z tym można się zgodzić. Rzeczywiście nie wiesz.

 

Z takim sprzętem nie trzeba być ''profesorem fizyki i astronomii'' by robić takie zdjęcia.

Wiem, gdzie leżą Czelatyce. I dlatego nie zaproponuję Ci wycieczki do Warszawy. Ciekawe co zdziałałbyś sprzętem Adama? Czy w ogóle potrafiłbyś go "uruchomić"?

 

Aby w pełni wykorzystać możliwości takiego sprzętu trzeba mieć wiedzę (znać teorię) i doświadczenie (lata praktyki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim sprzętem nie trzeba być ''profesorem fizyki i astronomii'' by robić takie zdjęcia.

zapewne gdybyś taki sprzęt miał to robiłbyś takie same fotki

a gdybyś miał bolid Vettela to zostałbyś mistrzem F1

a gdybyś miał pędzle Leonardo da Vinci ...

 

:sorry: jakoś dziwnie reaguję na takie naiwne twierdzenia osób nie mających bladego pojęcia w temacie

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

:sorry: jakoś dziwnie reaguję ...

No dobra, użyliśmy sobie a teraz poważniej:

chłopaki (i dziewczyny też) - wszystko jest możliwe. Można zdobyć sprzęt, można nauczyć się fotografować, można działać dla dobra środowiska astroamatorskiego. Każdy nosi buławę w plecaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Janko za motywujące słowa, ale dajmy spokój - każdy ma prawo do swojej oceny. Nie odbieram go także tym, którzy totalnie się mylą.

 

Wczoraj całą noc spędziłem na kolimacji. Jednak bez zaawansowanych narzędzi będzie mi ciężko osiągnąć perfekcję (nie dopuszczam komet na rogach). ODK łatwo kolimuje się do znośnego poziomu (załóżmy 90% kadru). Do perfekcji jest już ciężko, bo mikro ruch degraduje narożniki przy tak wielkiej matrycy. Trzeba rozkminić odpowiednią metodę, ale równolegle zamawiam sprzęt z Hotecha, zobaczymy.

 

To tak btw łatwości działania drogim sprzętem. Kolejne wydatki, kolejne noce poświęcone.

 

 

Kometki pojawiają Ci się po jednej stronie kadru, z drugiej strony jest ok? W jednym rogu jest najgorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Wrzuciłem w nocy "bąbla" na bęben, choć seeing już nie tak dobry jak poprzednio (ok, 2,5" kątowej) sądząc, że wyszedł bardzo spoko. Porównałem go jednak do tego z początku odkopanego tutaj wątku i stwierdziłem oczywistą oczywistość - mały piksel + krótka ogniskowa nie zastąpią nigdy długiej ogniskowej i wielkiego piksela. Przykro mi. Zerknijcie do pierwszego postu w tym wątku i porównajcie  :(


Zostawiam. jeszcze mały % na różnicę warunków. Różnica w skali: 0,6"/piksel z ODK16 oraz 0,85"/piksel z ASA12" i małego piksela.

NGC7635-1.jpg

comparition.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale.... mały piksel i krótka ogniskowa jest kilkukrotnie tańszy niż duży piksel i długa ogniskowa .  Efekt podobny . Pełna analogia do tanich kamer CMOS i drogich kamer CCD. Efekt podobny . Z naciskiem na podobny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

Ale.... mały piksel i krótka ogniskowa jest kilkukrotnie tańszy niż duży piksel i długa ogniskowa .  Efekt podobny . Pełna analogia do tanich kamer CMOS i drogich kamer CCD. Efekt podobny . Z naciskiem na podobny 

Pewnie masz rację. A tak przy okazji - czy ten mój focuse (FLI Atlas) nie jest czasem aktualnie u ciebie? :) Działa jeszcze.

 

zdjęcie 4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 7635 ze względu na swój kształt została nazwana Mgławicą Bańka lub Mgławicą Bąbel.
Mgławica ta jest produktem emisji wiatru gwiazdowego z masywnej gwiazdy centralnej BD+60 2522 o masie 40 mas Słońca.
Tam napierają na siebie dwa ośrodki. Ekspansja bąbla gazu jest powstrzymywana przez zewnętrzny obłok molekularny, który jest wzbudzany przez wysokoenergetyczne promieniowanie centralnej gwiazdy NGC 7635, będącej gwiazdą Wolfa-Rayeta.

 

Wziąłem na warsztat to 1:1 (z 1-szego postu wątku)  i faktycznie, masz na pikselu wyraźnie poniżej 1 sekundy nieba. Brawo Adamie.

Często liderujesz w Polsce w obszarze pasjonackim IMHO.

 

Siema

p.s.

Ale zaraz zaraz. Wydaje mi się, że na tym zdjęciu z lewej co są dwa sklejone (w Twoim ostatnim poście z dziś) jest więcej detalu wyłapane w tej mgławicy

(to by polepszało ocenę zestawu z mniejsza aperturą)?!

:exclamation:

EDIT:

No jednak to tylko "perwsze wrażenie"

Staranna analiza pod lupą pokazuje, że jednak 4 cale to lepszy detal (potwierdza się że lepiej być zdrowym i bogatym niż odwrotnie) :D

 

 

 

aj_banka_.jpg

por.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Wrzuciłem w nocy "bąbla" na bęben, choć seeing już nie tak dobry jak poprzednio (ok, 2,5" kątowej) sądząc, że wyszedł bardzo spoko. Porównałem go jednak do tego z początku odkopanego tutaj wątku i stwierdziłem oczywistą oczywistość - mały piksel + krótka ogniskowa nie zastąpią nigdy długiej ogniskowej i wielkiego piksela. Przykro mi. Zerknijcie do pierwszego postu w tym wątku i porównajcie  :(


Zostawiam. jeszcze mały % na różnicę warunków. Różnica w skali: 0,6"/piksel z ODK16 oraz 0,85"/piksel z ASA12" i małego piksela.

 

 

Stary zestaw wygrywa. Jakie są łączne czasy obu zdjęć i pojedynczych klatek ?.  Nowe zdjęcie jest chyba mocniej wyciągnięte i brakuje dynamiki w jaśniejszych strukturach. W jasnych partiach przewaga jest zdecydowana, ale w tych ciemniejszych już nie taka oczywista. Przykłady poniżej:

 

por1.jpg.ff21c8b2af04da2a660c1b5afbae5106.jpg

por2.jpg.9217f610ad8ebbfa9f8d2159052bf59b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.