Skocz do zawartości

Astrofotografia analogowa


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam cokolwiek nietypowe pytanie jak na dzisiejsze czasy:

Czy ktoś wie może o jakiejś fajnej stronie z galeriami astrozdjęć zrobionych sprzętem analogowym?

Takich, jakie były kiedyś w kolorowych książkach o kosmosie :) Moim zdaniem jest jakiś urok (prawdopodobnie sentymentalny) w tych niezwykle kosztownych fotografiach...

Szukałem tu i tam, ale nic nie znalazłem, może używam jakichś złych keywordów w Googlach? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, to nie aż takie odległe czasy.... nie jeden z Nas ma mały albumik z takimi astrofotkami z przed lat.

Wtedy astrofoto to było łatwe i wcale nie takie kosztowne.

Potrzebny był tylko dobry paralaktyk lub koziołek i jedno naświetlanie wystarczało na dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, każdy z nas przez to przechodził, ale akurat w przypadku fotografii nieba technologie cyfrowe odskoczyły o odległości kosmiczne od analogów - zdecydowanie bardziej, niż przy foto dziennym. Przepaść to bardzo delikatne określenie na dzielącą je różnicę.

 

Astrofotografia ma wyjątkowy urok na papierze. Dlatego startujemy z nową marką dedykowaną dla astrofoto na ścianie. To trochę takie "analogowe" astrofoto ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Musisz poszukać w danych technicznych filmów choć np. te:

 

http://www.kodak.com/global/en/professional/support/techPubs/e4050/e4050.pdf

 

http://www.fujifilm.com/products/consumer_film/pdf/superia_1600_datasheet.pdf

 

nie wygladają źle pod względem czułości.

 

Najlepiej jednak robić na filmach odwracalnych - nie ma problemu z odcieniami koloru. Piotrek Perczak robił dawno temu na filach odwracalnych. Musisz poszukać na jego stronie wśród starych zdjęć:

 

http://piotrpe.republika.pl/

 

Pozdrawiam i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superia wogóle jest taka sobie (choć może lepsza od turystycznych kodaków na każdą okazję). wg wykresów warstwa czerwona kończy działalność ok 650 nm.

Może lepiej wkręcić jadnak slajd (provia, sensia albo najlepiej velvia).

Co byś nie brał, kluczowe będzie wywołanie. Poproś o maszynę wieszakową (nie przeciągarkową), jeśli masz taką możliwość.

Koszty materiału i wywołania są w analogu bolesne, ale nie ma co brać badziewnych materiałów, bo z drugiej strony naświetlenie całej rolki to pewno ponad 100 godzin roboty.

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Pozwolę sobie odkopać temat :) Natknąłem się dzisiaj na stronkę kogoś, kto uzbierał całkiem pokaźną ilość zdjęć analogiem. Szacunek dla niego za ilość włożonej pracy w każde zdjęcie (nie ujmując niczego nam - zdigitalizowanym astrofotografom ;))

http://martingermano.com/Film/index.html

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś impuls mnie dzisiaj zmotywował, żeby poszukać zdjęć kogoś, kto robi/robił zdjęcia aparatem analogowym, a że wujek google wyświetlił mi ten temat jako jeden z pierwszych wyników wyszukiwania, to stwierdziłem, że jak już coś znajdę, to się podzielę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nawet kupiłem Canona eos 3 oraz Mamiyę 645 aby spróbować robić astrofotografię analogową w dobrej jakości na slajdach. Jednak przyszedł taki moment kiedy uświadomiłem sobie, że jeżeli chodzi o czułość, to nie jest nawet przepaść, a jak stąd do Saturna, porównując do jakiejkolwiek kamery astro.

 

Miło się ogląda takie prace, tak jakby prawdziwe fotony z odległych światów były tam uwięzione na tych zdjeciach. 

I w rzeczywistości tak właśnie jest :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.