Skocz do zawartości

Co lepsze do DSow? Pomóżcie


hamer1992

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam takie pytanie czy w newtonie 130/900 będą lepiej wyglądać obiekty głębokiego nieba (mgławice galaktyki gromady itp) niż w refraktorze 90/900? Montaż nie gra roli bo mam odpowiedni i stabilny. Mam możliwość wymiany samej tuby SW 90/900 za newtona 130/900 a zależy mi na DSach. Czekam na odpowiedzi. I czy można wogole posadzić tego newtona na montażu azymutalnym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor ma F 10 a Newton F 6,9. Do DS stosuje sie jaśniejsze, czyli Newton lepszy. Jeżeli chcesz się zamienić to warto sprawdzić czy stan tego Newtona nie budzi zastrzeżeń. Lepiej mieć w lepszym stanie Refraktor niż w kiepskim Newtona ;). Montaż raczej odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pytanie jest jakby to ująć... niewłaściwe. Wymienione teleskopy do obserwacji "mgławic" (rozumiem, że chodzi ci o wszystkie obiekty DSO, nie tylko same mgławice) są po prostu za małe. Do znakomitej większości "mgławic" potrzeba ciemnego nieba i apertury tak od 8" i więcej. W 130mm pod ciemnym niebem wyłapiesz obiekty katalogu Messiera oraz jaśniejsze NGC jako różnego rodzaju plamki i pojaśnienia, o szczegółach (w większości przypadków) raczej zapomnij.

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hamer1992,

Nie zamieniaj siekierki na kijek. Jak masz 90/900, to zamiana tego refraktora na Newtona 130mm prawie nic nie da Ci pod kątem DS. Różnica owszem, będzie, ale nie jakaś bardzo drastyczna. Za to problemów z obsługą mnóstwo. 130-tki bywają w zestawie na słabych montażach EQ2. Z kolei zakup EQ3-2 to juz spory wydatek. Znacznie sensowniej wydać pieniądze na 150mm na Dobsonie, która oba wymienione teleskopy pobije na głowę na wszystkich obiektach (tzn. także na planetach). To znaczy 90-tkę jak leci, a 130tkę -trochę. No i prosty w obsłudze montaż. Paralaktyk do DS jest zbyteczny, planety troche mniej komfortowo i tyle.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj widziałem M42 w Orionie przez lornetkę Janko - obłęd

:ha: To było wczoraj! Zaś co do obłędu - pełna zgoda. Z filtrami UHC-E w 20x77 - jak fotografia. W 15x60 bez filtrów niewiele gorzej. W 10x oczywiście mniejsza ale to nie znaczy, że gorsza. A ile m-ek udało się wychwycić. Chyba ten mróz dodawał smaku, ale co to dla nas! :icon_viking: :icon_viking: :icon_viking:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.