Skocz do zawartości

Rysa na zwierciadle głównym 10" Synta


Slawoj82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego teleskopu Synta 10" na dobsoie, jest to mój pierwszy teleskop. Po zmontowaniu go w całość okazało się że na lustrze głównym jest jedna duża rysa. Moje pytanie jest takie czy rysa widoczna na zdjęciach będzie przeszkadzać w obserwacji wizualnej czy będzie to tylko uraz mojej psychiki związany z tym, że będę cały czas o tym myślał że ta rysa po prostu tam jest :D:d . Zaznaczam że jest to nowy teleskop i chyba nikt nie chciał by otrzymać takiej ryski w gratisie. Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.

 

 

Pozdrawiam,

post-21068-0-98499300-1329480704_thumb.jpg

post-21068-0-56648700-1329480711_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysa nie będzie w żaden sposób wpływać na obrazy dawane przez teleskop. Głównie pozostawia psychiczny uraz, wiem coś o tym, mam tak samo ;)

Natomiast jeśli jest głęboka, to może doprowadzić do szybszego zmatowienia (utlenienia się aluminium) lustra w tym miejscu.

Jeżeli kupiłeś nowy teleskop to nie miej skrupułów go reklamować. To jest Twoje prawo. Nowy sprzęt powinien być w pełni sprawny, czysty i bez wad.

Na Twoim miejscu bym reklamował - dla własnego spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba tak zrobie tlyko jak będe musiał wysłać go na swój koszt to troche tak jakbym przepłacił za ten teleskop. Nie jest czasem tak ż esprzedawca powinien na swój koszt doknać zamiany tuby?

 

Jeśli reklamujesz to powinno być na koszt sklepu. Tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wie ktoś co to są te małe niebieskie kreseczki?? czy to są mikroryski?? Z tego ci się orientuję podobno przy nowych zwierciadłach z Chin takie rzeczy to normalka czy to prawda?

 

Pozdrawiam,

 

Nie wiem, czy to normalka, ale przerażający wydaje się fakt, że sprzedawca zapewnia klienta, że brud i rysy i plamy to "normalka" ;)

O wątpliwej jakości luster z Chin wiemy, i nie mamy na to wpływu. Jednak dla mnie normalką jest nowy, nieuszkodzony sprzęt. Wiadomo, trochę kurzu z pewnością dostanie się do tuby i kupując nowy teleskop się go nie ustrzeżemy, ale pozostałe wady to wady.

Nie wiem, czy to niebieskie to są mikroryski.

Natomiast, jeśli sprzedawca nie może zagwarantować Ci, że dostaniesz nowy teleskop z całkowicie nieuszkodzonym lustrem, to zastanów się nad inną opcją. Może inny model w podobnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nowy teleskop? Wygląda na przynajmniej powystawowy.

 

 

Jak ktos kiedyś powiedział nie ma co dzielić własa na czworo, powiedz może gdzie zakupiłeś tą armate;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bym wymienił na inna sztukę. Wpływu na obrazy ta rysa nie bedzie miała żadnego ale na estetykę już ma. I jak kiedyś będziesz odsprzedawał ten teleskop to ta rysa będzie zapewne powodem marudzenia potencjalnego kupującego o obniżenie ceny. A więc jeśli sprawę odpuścisz to kiedyś za nią i tak zapłacisz. Więc wymieniaj bo płaciłeś za nieuszkodzone albo domagaj sie rabata :szczerbaty: . :Salut:

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt został zakupiony w DO w Katowicach. Aktualnie trwa rozpatrywanie sprawy przez sklep. Ja ze swojej strony żałuję tylko tego że na miejscu nie sprawdziłem stanu lustra głównego. Dobra rada dla tych co kupują sprzęt w sklepie -> ZAWSZE SPRAWDZAJCIE STAN SPRZĘTU!!!!. Szkoda że wiem to dopiero teraz :D mam nadzieje że kont mojego błędu nie powtórzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wątpliwe jest udowodnienie teraz po której stronie leży wina powstania tej rysy.

W dodatku kurzu masz faktycznie trochę na tym, ale wystarczy w mieszkaniu kilka razy otworzyć tubus i już osiądą paprochy. Zwłaszcza nie polecam stawiania otwartej tuby pionowo, bo może być masakra. Wietrzyć tylko na boku.

 

Rysa jest niewielka moim zdaniem i poza liczeniem na szczęście że dostanie się maleńką rekompensatę kilkudziesięciu złoty, na więcej bym nie liczył. Ewentualnie dostać mały rabat na jakieś dodatkowe akcesoria z tego sklepu.

 

Ja kiedyś zamówiłem nowiuśkie lustra w innej firmie i dostałem kompletnie porysowane i LG i LW. Znaczy się ze 4 dłuższe ryski bym tam znalazł spokojnie. Wszystko przez to że towar fatalnie był zapakowany. Dokładnie w coś a'la serwetki obiadowe.

Edytowane przez Lacky_Luck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po rozmowach z DO mam 2 wybory:

 

1. Wymiana tuby na inna.

2. Bon na 300 zł do wykorzystania do końca tego roku w DO.

 

Proszę doradźcie co zrobić. Wiem, że nie ma wpływu na obserwacje ta rysa ale martwię się bardziej o to że jak będę chciał sprzedać teleskop to ta rysa może a pewnie będzie dość dużym problemem. Zawsze mogę w cenie dorzucić to co kupie za te 300 zł i powinno być po sprawie. Co wy byście zrobili?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10" to ci pewnie parę lat posłuży. Chyba, że już się przymierzasz do wymiany?

Za jakieś 5-10 lat w zależności od użytkowania lustro i tak będzie się nadawało do ponownej aluminizacji. W mojej opinii jedna mała ryska specjalnie na wartość teleskopu nie wpływa.

"Take the money and run"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram zdanie kolegi Wimmer-a.Patrz przyszłościowo,jeżeli będziesz kiedyś chciał sprzedać to i tak za tą rysę będziesz musiał zrobić jakiś upust dla kupującego..wiesz jak to jest,większość chce mieć sprzęt idealny,ja także lubię jak coś jest na "cacy" :D

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest..... Wymień. A teraz może coś z zupełnie innej beczki. Wszedłem sobie dziś na stronę DO i spojrzałem na lunety Celestron Regal. Masakra co sie dzieje z cenami. Z dnia na dzień podbita cena o ok 600zł na większych modelach. A to? Co to w ogóle jest? Dwie blaszki markowane "Delta Optical" za 400zł? http://deltaoptical.pl/obejmy-teleskopowe-delta-optical-gso-356-mm,d2380.html

 

Masakra co się dzieje z cenami sprzętu astro!!!!!!

 

Nie bierz tej rysy na siebie tylko wymieniaj na nowy teleskop. Jeśli nie wymienisz to kiedyś za ta rysę zapłacisz - a jak widać "Delta" bawi się nieźle więc niech bawi się z należną odpowiedzialnością :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to jest tylko bon na 300 zł i to do wykorzystania do końca roku, a nie prawdziwa kasa. Jeśli w tej chwili nie masz konkretnego pomyslu na zakupy (konkretnego, a nie "cos by sie znalazlo"), to ja na Twoim miejscu wymienilbym teleskop na nowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj tam, aj tam.... robicie z igły widły. Nie wymieniaj tego bo pewno przyjdzie CI inna tuba na której też dopatrzysz się rysek czy plamek. Takie są realia importowanych chinek. I tak po 30-dziestu obserwacjach pewno umyjesz optykę i rys narobisz cały komplet, więc jeśli miałeś wielkie szczęście otrzymania zadośćuczynienia to lepszym rozwiązaniem byłoby dokupienie czegoś do kompletu akcesorii. Oczywiście zrób przemyślany zakup za te około 300zł +dopłata i kup coś konkretnego. Zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ten teleskop jest wart 1750 z rabatem 300 wychodzi 1450. Jak by ktoś wam za tyle zaproponował z ryską na lustrze, to byście nie wzięli?

Kiedy przyjdzie sprzedać ten teleskop i tak będzie wart połowę tego co teraz. Nie sądzę żeby wtedy udało się uszczknąć dodatkowe 300 zł za ryskę. Ten argument mnie nie przekonuje.

Z resztą bon przy odrobinie pomyślunku można zamienić w gotówkę.

 

PS. Argument o złej woli sprzedawców chyba jest nie na miejscu. Kolega kupił w sklepie, na miejscu było OK a dopiero w domu zauważył rysę. Równie dobrze zamiast proponować rekompensatę lub wymianę mogli mu się kazać walić.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.