Skocz do zawartości

Wyczernianie SCT welurem samoprzylepnym


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór :)

 

Postanowiłem mojemu już bardzo staremu SCTkowi zaoferować małe odmłodzenie. Ogólnie bestyjka daje, i zawsze dawała, dobre obrazy, zarówno planet jak i jasnych DSów. Niemniej postanowiłem zrobić małe ulepszenie starego, fabrycznego "szarego wyczernienia" i wyłożyć wnętrze tubki samoprzylepnym welurem.

 

welurowanie1.jpg

 

Tą tubkę rozbierałem już wiele, wiele razy :) Jak widać na powyższym zdjęciu rozkręcony został sam tubusik oraz oddzielony kołnierz, który pełni rolę "celi" płyty korekcyjnej. Na zdjęciu zaznaczone jest gdzie trafi welur. Oprócz oczywiście wyłożenia wnętrza tubki wyłożone zostanie wnętrze kołnierza, tuż pod zgrubieniem na którym leży płyta korekcyjna. A więc cała przestrzeń od płyty korekcyjnej aż do celu lustra głównego.

Zdaję sobie też sprawę że łatwo się wykleja taką małą tubkę, jak moja, a co innego w przypadku np. 10" newtona.

 

Czego będziemy potrzebować oprócz, oczywiście, weluru samoprzylepnego i podstawowych narzędzi? Substancji do odtłuszczenia powierzchni przed naklejeniem, gruchy do usuwania na bieżąco jakichkolwiek paprochów, bo przecież nie wyłożymy teleskopu zapaprochowanym welurem. Przyda się też igła do przekuwania ewentualnych powstałych bąbelków powietrza. I jak ktoś potrzebuje, to dziurkacz biurowy aby porobić sobie ładne i równe dziurki na śrubki.

 

welurowanie2.jpg

 

Odmierzamy potrzebną ilość. Samoprzylepny welur ma na rewersie podziałki wyznaczone co centymetr dla ułatwienia sprawy.

 

welurowanie3.jpg

 

Robimy dziurki. Najłatwiej jest po prostu wywinąć na lewo welur (tak jak ma leżeć w środku) i zaznaczyć gdzie mają być dziurki długopisem przez otwory na śrubki.

 

Przed naklejaniem odtłuszczamy wnętrze tuby. Może być benzyna ekstrakcyjna, jakiś alkohol. Ja użyłem płynu do optyki Baadera, który mam już od wielu lat i najwyższa pora go zużyć.

Welur samoprzylepny ma mocny klej, ale gęsty. Nie ma więc większego kłopotu z odklejeniem zaraz po tym, gdy coś nam się źle naklei. Trzyma mocno. I pewnie po dłuższym czasie odklejenie byłoby trudne. Ja naklejałem na raty, po trochę odklejając papier i przykładając welur do wnętrza tuby. Jak coś szło nierówno, to od razu odklejałem i poprawiałem.

Gdy powstaną pęcherzyki powietrza, to można przekuć je igłą i docisnąć to miejsce. Działa.

 

welurowanie4.jpg

 

Poprzyciskać, podociskać i gotowe :)

Przy najbliższej okazji przetestuję, chociaż ciężko będzie obiektywnie stwierdzić, że jest znaczna poprawa obrazu, gdy nie obserwowało się nieba kilka miesięcy przez teleskop.

Spodziewam się jednak znacznie lepszego kontrastu i widocznej poprawy przy obserwacji zwłaszcza tych jasnych obiektów.

A tak poza tym to miło w środku wygląda ;)

 

welurowanie5.jpg

 

 

pozdrawiam

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jaki to da efekt. Wiele osób co od wielu lat używają SCT jest zdania ze flockowanie nie ma uzasadnienia.

 

Trudno powiedzieć, może ma, może nie. Jednak patrząc na fabryczne "wyczernienie" chce się mieć w tubie nieco bardziej czarno ;)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałby być w sklepach/marketach z dużym wyborem tapet. U nas ( w Czechach ) skolko ugodno np. w Hronbachu. Po długiej przerwie znów trochę potrzebowałem i byłem mile zdziwiony, że sprzedano by mi nawet wąski pasek z arkusza - rolki. Więc wylepiłem rejon naprzeciw wyciągu w newtonie i korektor ogniska 1,6x do nasadki bino WO - świeciło się tam niemiłosiernie.

 

Nazwy są różne; dwukrotnie kupowałem tapetę dc-fix, matową, czarną. Rzeczywiście bardzo dobrze się z nią pracuje...

 

Co do ewentualnych kłaczków: na czeskim forum dzielono się radą, że przed wylepianiem dobrze jest przejechać kilkakrotnie gąbką/szmatką b.lekko nawilżoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wam się wyświetla, jak wrzucicie do google "welur do teleskopów"? :szczerbaty:

W astromarkecie chcemy mieć wszystko, od malutkiej śrubeczki

http://astromarket.pl/konserwacja/sruba-fotograficzna-allena-3-8-cala-dlugosc-1-cal.html

 

po sprzęt wartości domu.

 

Pierdółek u nas dostatek ;)

http://astromarket.pl/konserwacja.html

http://astromarket.pl/niezbednik.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wam się wyświetla, jak wrzucicie do google "welur do teleskopów"? :szczerbaty:

mi wyrzuca na Astromarkecie "błąd wczytywania strony" :blink:

 

ja zdecydowanie wolę kupować w sklepie, gdzie mogę towar pomacać

w dodatku potrzebuję na razie tylko niewielki kawałek na odrośniki

ktoś mi mówił, że kupował w markecie budowlanym więc tam szukałem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten welur nie paproszy? Jak pomyślę o milionach małych czarnych igiełek lepiących się do wnętrza optyki, to mi cholesterol skacze ...

No właśnie i skąd go?

 

Już wiadomo skąd, pożyczyłem sobie z Astromarketu :)

Co do pruszenia włoskami. Nie zauważyłem takiego czegoś. Przyznam się, że kompletnie nie zwróciłem na to uwagi, ale dotykałem go cały czas, gładziłem wewnątrz tuby. Potem po zainstalowaniu celi z lustrem wtórnym wyrównywałem dłonią i wiele razy mocno przedmuchiwałem. Nie zauważyłem ani jednego paproszka, zwłaszcza, że wcześniej umyłem lustro. Można więc stwierdzić, że nie pozostawia żadnych włosków.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nie tylko flok ale i bafle w SCT i jestem skłonny podać go testom-porównaniom takiej samej ósemki bez floku i bafli , osobom postronnym żeby nie było że chwalę sobie , jestem ciekaw spostrzeżeń.

 

W moim SCT brakuje jeszcze bafli w rurce wyprowadzającej co również zamierzam zrobić bo świeci w środku (odblaski).

 

Śmiem twierdzić że przy obserwacjach jak i astrofotografii może to dać dobry efekt , ale do wykonania trzeba się przyłozyc z największą precyzją ,,, i tak wyczernienie to już wiadomo bo wimmer wyjaśnił , bafle nie mogą wchodzić na lustro (można przykryć faskę - tak jest u mnie a ona też świeci jak dostanie światło no i oczywiście najtrudniejsza sprawa bafle w rurce wyprowadzającej.

 

Myślę że gdyby nie były potrzebne co lepsi producenci by ich nie wkladali .

 

4cd97b007621aa84gen.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O te paprochy pytam, bo może to, co jest AM jest trochę lepiej zrobione niż futerka z marketu z tapetami. Słońce i tlen robią swoje, ale widzę że doświadczenia Astrokosmo są pozytywne.

Z reguły do niewielkich rurek nie trzeba metrów (co innego 12") i bardziej opłaca się kupić bez przesyłki ..

Ja mam straszne odblaski wewnątrz korpusu lustrzanki po założeniu pierścieni makro, myślałem więc o zrobieniu rodzaju blendy/bafla, który by mi obcinał stożek światła wychodzący poza obrys matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy którym linku wyświetla Ci taki błąd?

przy wszystkich

ten błąd to raczej u mnie bo po restarcie komputera jest OK

 

Ja mam nie tylko flok ale i bafle w SCT i jestem skłonny podać go testom-porównaniom takiej samej ósemki bez floku i bafli , osobom postronnym żeby nie było że chwalę sobie , jestem ciekaw spostrzeżeń.

pamiętam, że kiedyś już opisywałeś wyczernienie swojego SCT. Były tam zdjęcia przed i po

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.