Skocz do zawartości

Astrofotografia długą ogniskową w miejskich warunkach


Rekomendowane odpowiedzi

Piotr, jak usuwasz bloomy nie niszcząc spajków ?

 

 

 

bloomy usuwam ręcznie w maximie już na gotowym zdjęciu,

później w ps nakładam wersje odblumioną ne wersje nie odblumioną i gumeczką wymazuje te obszary gwiazdy które nie zostały zniszczone,

reszte pracy robi ssp, oczywiście też warstwach.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dziurawa ulica pod moim balkonem po której przejeżdzają z dość dużą czestotliwością 20-tonowe autobusy. Właściwie nie udało mi się jeszcze naświetlić 10 minutowej ekspozycji na której gwiazdy byłyby punktowe, w najlepszym wypadku są rozmyte, rozjechane lub po prostu podwójne.

 

Musisz zmechanizować kapelusz: detektor autobusu i układ wykonawczy, ale nie wiem, czy to się da spiąć po ASCOMie...:rofl:

Poza tym gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmechanizować kapelusz: detektor autobusu i układ wykonawczy, ale nie wiem, czy to się da spiąć po ASCOMie...:rofl:

Poza tym gratulacje!

 

 

Na początku rzeczywście stałem z deklem i zakrywałem teleskop za każdym razem gdy przejeżdzał autobus, ale okazało się że bardzo dobrze z tego typu dolegliwościami radzi sobie sigma clip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ważne jest to co zobaczę w centrum tej galaktyki, a widoki są przecież imponujące.

Nie do pominięcia jest oczywiście fakt skąd materiał był zbierany.

 

Tak na marginesie tego zdjęcia snuję sobie taką refleksje - mamy troszkę pecha do tej naszej pogody i do tego, że tak naprawdę mało osób w polsce stać na bardziej zaawansowany sprzęt - anglosasi byliby bez szans ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Paramount MX się nie spisał?

 

no niestety miałem z nim pewne problemy :)

 

 

 

Poza tym to zdjęcie jest świetnym przykładem że nie trzeba odpuszczać galaktyk w mieście!

 

te jaśniejsze, mocno odcinające się od tła są rzeczywiście w zasięgu i można próbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oprócz tych fantastycznych warunków jest jeszcze jeden szczegół który bardzo mi pomaga w fotografowaniu, dziurawa ulica pod moim balkonem po której przejeżdzają z dość dużą czestotliwością 20-tonowe autobusy. Właściwie nie udało mi się jeszcze naświetlić 10 minutowej ekspozycji na której gwiazdy byłyby punktowe, w najlepszym wypadku są rozmyte, rozjechane lub po prostu podwójne.

 

 

A jak oceniasz seeing w warunkach miejskich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniasz seeing w warunkach miejskich ?

 

Marcin,

jestem bardzo zaskoczony, do tej pory nie miałem żadnych problemów z seeingiem,

dwa lata temu gdy pracowałem z tym teleskopem i teraz FWHM ani razu nie skoczył mi powyżej 2,

 

druga rzecz która bardzo mnie zaskoczyła to FocusMax, o ile z jasnymi teleskopami w ogóle sobie nie radzi, w tym przypadku idzie perfekt

fwhm1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych prób z SCT 8 i 11" mogę powiedzieć że z warszawskiego balkonu rozdzielczości większe niż 1,5 arcsec/pixel wychodzą u mnie już niezbyt ostre, rozmyte przez warunki (guiding wyrabiał). I to dla obiektów położonych nie wyżej niż M27 (choć i ta zahacza o sufit w pewnym momencie).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało się podłączę pod ten temat. :sorry:

M33 z balkonu. Warunki podobne jak u Piotra. Mieszkam na Pradze. Od S.Narodowego łuna na 1/2 nieba. Również balkon przy ulicy. Pod balkonem latarnia + te na całej długości ulicy. Wykres szaleje jak przejedzie samochód.

Zestaw: SW 80/400 (wszystkie możliwe wady czyli ugięcia+abera+winieta+dystorsja) :szczerbaty: + EOS 550D unmod

10x60sek ISO800

17x60sek ISO400

5x90sek ISO400

5x100sek ISO400

10x60sek ISO800

7x90sek ISO800

Zdjęcie robione około roku temu gdzie ostrość ustawiałem na FWHM a nie na masce.

m33_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.