Skocz do zawartości

Obserwacje obiektów mgławicowych przez poczatkującego


simon_79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niespełna 4 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem SYNTY 8". Mam za sobą już kilka obserwacji, głównie Księżyca, Saturna, kilku gromad kulistych czy "kapelusza Napoleona". Chciałbym zacząć obserwować mgławice. Wczoraj w rejonie Lwa czy Panny starałem się odszukać cokolwiek co by przypominało mgiełkę (do tej pory widziałem tylko M42 przez lornetkę w zimę <_< .), niestety bez rezultatu. W stellarium to dużo prostsze :rolleyes: . Widziałem za to gwiazdki o zasięgu gwiazdowym wyższym niż 10 mag. Obserwuje z miasta przy dość silnym LP (Śląsk) okularem 30mm Vixen.Wiem, że ważna jest akomodacja oka do ciemności itd., może jakiś filtr do mgławic?.

Co polecacie na początek?, nie mam "wyrobionego oka", coś jasnego i łatwego do znalezienia na wiosenno-letnim niebie, macie jakieś techniki odszukiwania konkretnych obiektów ?.

Edytowane przez simon_79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie filtry mgławicowe dają tylko kontrast. do synty 8 " dobrze jest nabyć okular jakiś większy 40 mm na przykład. Sam jestem początkującym. Takie filtry są dobre przy astrofotografii. Mam nadzieję że nie łudzisz się że zobaczysz kolory takie jak w książce z teleskopu Hubble'a??

 

Pozdrawiam ;)

 

PS. wielu może się z moją opinią nie zgadzać ale jeśli zobaczy ktoś przez taki filtr i bez niego to aż tak dużej różnicy nie ma ;) a po 2 są to bardzo drogie rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na Twój problem jest jedna i banalna: musisz wyjechać pod ciemne niebo. Adaptacja wzroku nie pomoże jeśli po prostu nie ma możliwości zobaczenia niczego na niebie przez duże LP. Coś łatwego i jasnego, na pewno Gromada Podwójna w Perseuszu, na pewno M31 (ale nie będzie ładna) pod Kasjopeą, szukaj pary M81 & M82 w Wielkiej N., możesz spróbować M27, z mgławicami jest ciężko w mieście... Szukaj kulek M13, M92, M3 itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pannie i Lwie nie ma mgławic, bo te gwiazdozbiory leżą daleko od Drogi Mlecznej. Znajdziesz tam natomiast wiele galaktyk które bez problemu zobaczysz w 8", ale niestety nie z miasta z dużym LP. Musisz wyjechać gdzieś za miasto, inaczej nici z obserwacji :no: Około drugiej w nocy możesz wycelować teleskop we wschodzącą Drogę Mleczną: tam znajdziesz takie perełki jak M27, M57 (powinny być widoczne z miasta, ale bez szału) czy Mgławicę Włóknistą (wymagane ciemne niebo, bezwzględnie). Okular 30mm daje Ci ponadto bardzo dużą źrenicę wyjściową, i tło nieba jest strasznie jasne, nawet na przedmieściach. Spróbuj użyć okularu o krótszej ogniskowej, jeśli masz. Ale tak naprawdę jedynym wyjściem jest wyjazd za miasto.

 

do synty 8 " dobrze jest nabyć okular jakiś większy 40 mm na przykład.

Niestety nieprawda! Przy 40mm źrenica wyjściowa będzie tak duża, że kolega ze Śląska zobaczy w okularze pomarańczowe niebo i nic więcej. Tak długi okular do tego teleskopu nie ma zastosowania. Nawet 35mm pod średnio zaświetlonym niebem da zauważalnie jasne tło nieba, nie mówiąc już o 40mm. Używam 30mm z przedmieść małego miasteczka i i tak nie jest różowo.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że mieszkam pod Katowicami, a teleskop mam mniejszy niż Twój (6"), więc niebo powinniśmy mieć podobne, no i też mam za sobą tylko kilka obserwacji. Aktualnie chyba najłatwiej złapać gromady kuliste, M13 udało mi się znaleźć dwa tygodnie temu, po kilku minutach od ustawienia teleskopu. Znacznie trudniej mi poszło z M81 i M82 - razem z ustawieniem teleskopu, spędziłem nad tym 90 minut, jednak widok był na tyle przyjemny, że oczywiście warto było.

 

PS. Używam głównie okularu 20mm.

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście fachowcem nie jestem ale za to kilka razy byłem na różnych zlotach w okolicy Łodzi więc wypróbowałem kilka okularów na mojej syncie 8". Wnioski są takie, że do planet najlepiej pasuje ogniskowa 7mm (i do niektórych DS-ów) a do czegoś głębszego (mgławice, gromady) zdecydowanie 14mm. Oczywiście słuchaj rad kolegów - najważniejsze ciemne niebo : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli chodzi o odnajdywanie obiektów to na początek jeśli nie ma się wprawy z szukaczem optycznym polecam laserowy punktor. Ktoś laserem pokazuje Ci na niebie obiekt a Ty sobie spokojnie po wiązce namierzasz go w teleskopie. Prościzna. Każdy obiekt znajdziesz w 3 sekundy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie filtry mgławicowe dają tylko kontrast. do synty 8 " dobrze jest nabyć okular jakiś większy 40 mm na przykład. Sam jestem początkującym. Takie filtry są dobre przy astrofotografii.

 

No to polecam spojrzeć np. na M27 bez filtra i z filtrem UHC.

Jak nie będzie istotnej poprawy w widoczności mgławicy, to znaczy, że do tej pory żyłem w Matrixie i przerzucam się na astrofoto albo rybki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak... nie można lekceważyć filtrów gdy mowa o mgławicach.

nędznym makiem 127 (nędznym w zakresie obserwacji słabych obiektów, poza tym jest fajny :szczerbaty: ) widziałem veila w czasie pełni księżyca gdy gołym okiem było widac pare gwiazd na krzyż (być może to właściwe odzworowanie nieba pod katowicami :P) - ale oczywiście było to możliwe tylko dzięki zastosowaniu filtra O-III :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie filtry mgławicowe dają tylko kontrast. do synty 8 " dobrze jest nabyć okular jakiś większy 40 mm na przykład. Sam jestem początkującym. Takie filtry są dobre przy astrofotografii. Mam nadzieję że nie łudzisz się że zobaczysz kolory takie jak w książce z teleskopu Hubble'a??

 

Pozdrawiam ;)

 

PS. wielu może się z moją opinią nie zgadzać ale jeśli zobaczy ktoś przez taki filtr i bez niego to aż tak dużej różnicy nie ma ;) a po 2 są to bardzo drogie rzeczy ;)

To jedna z najdziwaczniejszych opinii o filtrach, jakie dane mi było przeczytać. Okular 40 mm w SYncie 8" pod jasnym niebem da taki sam efekt, jak wypatrywanie pod nim mgławiczek bez filtra. A jeśli nie ma różnic między mgławiczką w UHC, UHC-S , O-III czy Ultrablocku (z takimi filtrami miałem doczynienia) a bez filtra, to radzę udać się do okulisty, wada jest poważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie przecież podkreślałem że jestem początkującym. Mój teleskop ma ogniskową 1500 i dlatego mówiłem o okularze np. 40 mm. Jeśli chodzi o filtry mgławicowe powiedziałem że na początku a właśnie jest tak w przypadku simon_79 dobry filtr mgławicowy jest w cenie prawie dobrego okularu szerokokątnego. Nie wspomniałem ani razu o tym że filtr mgławicowy jest zły tylko o tym że na początku lepiej jest zobaczyć coś a potem z czasem coś kombinować dokupywać itp.

 

Więc się Panowie nie spinajcie bo nie wszyscy mają fundusze pozwalające kupić filtry w przedziale cenowym od 200 zł w górę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem zakup dobrego filtra w cenie kilkuset złotych może pomóc, ale i tak ciemnego nic nie zastąpi. Pytanie tylko, czy opłaca się skórka za wyprawkę, szczególnie dla początkującego, tuż po zakupie teleskopu. A może zamiast filtra zainwestować w wiatrówkę i "zgasić" pobliskie lampy :szczerbaty: Na forum nalazłem tabelę Kolegi WIMMER z obiektami dla teleskopów o małej aperturze, więc na początek może i synta8'' pod jasnym niebem też je pokaże. Zacznę od czegoś prostszego, co można łatwiej zobaczyć.

Edytowane przez simon_79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Więc się Panowie nie spinajcie bo nie wszyscy mają fundusze pozwalające kupić filtry w przedziale cenowym od 200 zł w górę ;)

Jednym słowem zakup dobrego filtra w cenie kilkuset złotych może pomóc, ale i tak ciemnego nic nie zastąpi....

 

Spoko, nie ma spiny ;)

Zgadza się.

Wycieczka pod ciemne bardzo niebo i tak da z pewnością więcej wrażeń obserwacyjnych, niż filtr UHC w mieście :) Bez dwóch zdań.

Na zloty trzeba jeździć, pod dobre niebo, i tyle. Szkoda, że ciemnych miejsc jest coraz mniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.