Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

lubię i często oglądam chmurki

nawet mam kolekcję zdjęć chmur, które z jakiegoś powodu mi się spodobały

niestety rzadko mam przy sobie lustrzankę więc na ogół są to zdjęcia zrobione komórką i to w dodatku z samochodu

jako mieszczuch mam utrudniony dostęp do otwartego nieba B)

na zabawę chętnie się piszę :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę się na zabawę, szczególnie że jestem świeżo po lekturze fascynującej książeczki (tak nazywa ją sam autor - Edward Stenz), a właściwie obszernej broszury "Zjawiska optyczne w atmosferze". Wydała ją Wiedza Powszechna w roku - uwaga, uwaga - 1950 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję się na pokładzie. To może być niezła zabawa. Muchozola jako że jest pomysłodawcą proponuję na jurora. Trzeba będzie pomyśleć nad listą gatunkową zjawisk i punktacją. I czy tylko chmury i zjawiska optyczne w atmosferze, czy coś jeszcze. I czy punktujemy sam fakt, że ktoś wyhaczył zjawisko, czy oceniamy też zdjęcie. I jeszcze parę pytań się zbierze po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz przez miesiąc będziemy zbierać wpisy chętnych? :D

 

za baranki na niebie punkty też będą? B)

 

chyba pora zaczynać

dzisiejszego ranka zrobiłem komórką kilka fotek pary wodnej. Jedno z nich

 

2012-06-16 10.08.53.jpg

 

i jeszcze raz (a jakże) komórką z jadącego samochodu

 

2012-06-16 10.38.47.jpg

 

nie wiem jak to coś się nazywa :g:

data i godzina w nazwie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w ciągu ostatnich 50 lat zebrałem "trochę" swoich zdjęć chmur - postaram się coś dać... :D

 

P.S. Ewentualne zdjęcia NLC - o ile będą także uwzględnione - proponował bym w oddzielnej kategorii.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już w trakcje pisania zasad zabawy i propozycji punktacji, okazało się że to jednak więcej pracy. W międzyczasie przedstawiam więc wstępne zasady zabawy

 

  • Do zabawy przystępujemy z czystym kontem - nie wolno publikować archiwalnych zdjęć.
  • Zdjęć zjawisk tego samego typu nie można publikować częściej niż co tydzień. Nie można opublikować zjawiska starszego niż tydzień (dzięki czemu unikniemy kilku ujęć tego samego cumulonimbusa co tydzień)
  • Punktujemy zjawiska związane z atmosferą. (chmury, Halo, tęcze, iryzacje)
  • Dla każdego typu zjawiska utworzony zostanie osobny wątek, gdzie będziemy publikować zdobycze (jak widać, mamy już ku temu utworzone osobne podforum - dzięki Adam :) )
  • W grze uczestniczyć może każdy zalogowany użytkownik forum. Wystarczy że doda zdjęcie i już.
  • Nie oszukujemy. Za udowodnione oszustwo (zdjęcie z internetu, zdjęcia nieaktualne) - wykluczenie z zabawy i rankingu

 

Punkty sumujemy do dwóch rankingów

  • Ranking bez powtórzeń - tylko po jednym zjawisku każdego typu. (czyli jasno określona górna granica ilości punktów do której dążymy, obserwując jak najwięcej różnorodnych zjawisk)
  • Ranking z powtórzeniami - zachowując tygodniowy odstęp sumujemy wszystko - Nieograniczona liczba punktów do zdobycia

 

Czy ktoś ma jakiś inny pomysł na organizację Cloud Trophy?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już w trakcje pisania zasad zabawy i propozycji punktacji, okazało się że to jednak więcej pracy. W międzyczasie przedstawiam więc wstępne zasady zabawy (...)

Czy ktoś ma jakiś inny pomysł na organizację Cloud Trophy?

 

Jak dla mnie zasady są czyste i jasne. Im więcej uszczegóławiania, tym mniej przejrzyste reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy zostanie stworzona lista typów chmur/zjawisk, które trzeba złapać, czy po prostu łapiemy co nam się wydaje ciekawe i wrzucamy na forum?

 

Będzie jasno określona lista z punktami - różne zjawiska - różna ilość punktów - w tym cała zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie fajna sprawa z ta obserwacją i dokumentacją zjawisk w atmosferze.

W związku z tym mam nieśmiałe pytanko. Jako, że w tym temacje jestem kompletnie zielony - tzn. jeszcze nie rozróżniam i nie ogarniam tych wszystkich rodzajów chmur i zjawisk - czy istniałaby Wasza przychylność do utworzenia osobnego wątku, w którym tacy jak ja będa wrzucać swoje, wydające im się ciekawe i rzadkie zdjęcia chmur i zjawisk, a Profesjonaliści podpowiedzą co to za rodzaj/nazwa. Być może wielu odważyłoby się wstawić coś ciekawego nie znając nazwy tego zjawiska.

 

 

Oczywiście taki wątek widziałbym w dziale właśnie Cloud Trophy i oczywiście to wątek poza konkursem, o którym mowa w tym podforum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tym wpisie pojawiają się trzy zdjęcia:

 

na pierwszym widać łuk okołohoryzontalny

 

na drugim obłoki iryzujące (perłowe) - i tu się wszystko zgadza

 

na trzecim jest zwykła, "pospolita" iryzacja

 

Generalnie autor wpisu stwierdza, że obłoki perłowe są bardzo rzadkim zjawiskiem - i to jest prawda

oraz, że niektórzy nazywają je łukiem okołohoryzontalnym lub "ognistą tęczą" - a tu znowu kompletna bzdura ponieważ łuk okołohoryzontalny i obłoki perłowe to dwa kompletnie różne zjawiska.

 

Z jednym zdaniem tego wpisu w 100% się zgodzę - na pewno warto je fotografować :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.