Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Zupełnie zapomniałem o tym temacie. Z południowej Polski (Krosno), obłoki srebrzyste obserwowałem w tym roku już w nocy 1/2 czerwca. Co prawda świeciły bardzo nisko (4 - 8 stopni nad horyzontem) i były dość słabe, niemniej jednak w lornetce prezentowały się naprawdę atrakcyjnie.

 

Warto zauważyć, że przy tej wysokości nad horyzontem, znajdowały się bardzo daleko - w odległości 500 - 1000 km ode mnie. Zważywszy, że rozciągały się w azymucie 0 - 40 stopni, można dojść do wniosku, że znajdowały się one wówczas nad głowami mieszkańców północnej Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii.

 

NLC.jpg

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

Obł. sr. 15pkt.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwa burzowe dni spędziliśmy z moją dziewczyną w Karkonoszach. Chmury oglądane z wysokości ich podstaw wyglądają dużo bardziej przestrzennie niż oglądane z nizin. Tutaj Cb calvus, słychać było niezbyt odległe grzmoty - bardzo ciekawe doświadczenie :)

 

DSC_2548.jpg

 

Wierzchołki sięgały bardzo wysoko. Samoloty na wysokościach przelotowych musiały się trochę natrudzić, żeby ominąć Cb-ki (to prawdopodobnie boeing 747 albo airbus A340):

 

DSC_2555.jpg

 

Pod koniec dnia trochę się uspokoiło i mogliśmy oglądać piękny zachód Słońca ze Szrenicy (1360m), ze stratusami snującymi się po przełęczach:

 

DSC_2559.jpg DSC_2584.jpg

 

Cb cal + pileus 23pkt; St neb + St fra 6pkt; razem 29pkt.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczorajszy pileus nad chmurą typu cumulus mediocris

 

To już zdecydowanie Cu congestus.

 

A w poniedziałek o 5 rano w warszawie widziałem chmury takiej urody:

 

Nie wiem jak je nazwać. Może to jeszcze mgła? Czy już chmury?

 

To pradopodobnie podniesiona mgła, a podniesiona mgła to już stratus.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam ten wątek! Zanim wrzucę coś od siebie chciałam zapytać czy istnieje jakaś zwięzła książka/atlas gdzie są pokazane i opisane wszystkie gatunki chmur? A także inne zjawiska pogodowe? Czego bym nie dała za coś takiego...

 

Poniżej, jak mi się wydaje, to cumulus undulatus z przed niespełna 30 minut (jeśli się mylę to bardzo proszę kogoś o sprostowanie i krótkie wytłumaczenie jeżeli jest konieczne) stratocumulus stratiformis undulatus. Przepraszam za jakość, zdjęcia robione telefonem komórkowym.

 

 

Sc str und 18pkt.

 

DSC_0028.JPG

DSC_0030.JPG

DSC_0029.JPG

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym są "dziury" na ostatnim zdjęciu?

Niezłe, dziury wyglądają jak zakrzywienia w czasoprzestrzeni :) Wszystkie zdjęcia zamieszczone przez Mariogda przedstawiają cirrocumulusa, z tym że pierwsze trzy to stratiformis undulatus, a ostatnie to rzadki gatunek lacunosus. Takie dziury są charakterystyczne właśnie dla tego gatunku. Rok temu sfotografowałem efektownego lacunosusa w Andach - dla porównania: >KLIK<

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wrzucę coś od siebie chciałam zapytać czy istnieje jakaś zwięzła książka/atlas gdzie są pokazane i opisane wszystkie gatunki chmur? A także inne zjawiska pogodowe? Czego bym nie dała za coś takiego...

 

Tacita, przegląd literatury znajdziesz w tym wątku.

 

Na Twoich zdjęciach jest najwyraźniej stratocumulus stratiformis undulatus.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe, dziury wyglądają jak zakrzywienia w czasoprzestrzeni :) Wszystkie zdjęcia zamieszczone przez Mariogda przedstawiają cirrocumulusa, z tym że pierwsze trzy to stratiformis undulatus, a ostatnie to rzadki gatunek lacunosus. Takie dziury są charakterystyczne właśnie dla tego gatunku. Rok temu sfotografowałem efektownego lacunosusa w Andach - dla porównania: >KLIK<

 

Z Międzynarodowego atlasu chmur:

 

 

Lacunosus - ławice, płaty lub warstwy chmur, zwykle dość cienkie, charakteryzujące się obecnością mniej lub bardziej regularnie rozłożonych zaokrąglonych otworów, z których wiele ma brzegi postrzępione. Człony chmur i otwory są ułożone często w taki sposób, że wyglądem przypominają sieć lub plaster miodu. Określenie to odnosi się głównie do chmur Cirrocumulus i Altocumulus, może również stosować się do chmur Stratocumulus, jednak bardzo rzadko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIlka różności:

 

Cirrus vertebratus (w górnej części zdjęcia - ten kawałek jak szkielet ryby):

cirrus.jpg

 

Altocumulus Undulatus Asperatus:

alto.jpg

 

Stratocumulus Stratiformis Virga:

strato.jpg

 

Ci fib vertebratus 10pkt; Ac str udnulatus 6pkt; Sc str virga 10pkt; razem 26pkt.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chmury zaskakują:

 

Najpierw pojawiły się pięknie oświetlone cumulusy (cumulus congestus), nad którymi tworzyły się chmury towarzyszące typu pileus:

pileus.jpg

 

W tle natomiast czai się wydawać by się mogło altocumulus lenticularis. Po odczekaniu kilkunastu minut, okazało się, że faktycznie. nie jest to chmura powiązana z cumulusem, tylko leżąca wyżej i dalej od niego chmura altocumulus lenticularis duplicatus

lent.jpg

 

po chwili spojrzałem w trochę innym kierunku, gdzie unosiło się kilka innych mniejszych i najzwyklejszych w świecie altocumulusów, no i jeden nie był już "zwykłym"

 

kelv.jpg

 

ruchy powietrza spowodowały bardzo dynamiczną zmianę kształtu chmury, a za tą zmianę odpowiedzialna była niestabilność Kelvina-Helmholtza. O ile kilka dni temu wrzucając K-H, nie byłem jej super pewny, o tyle teraz jestem, bo widziałem jej formowanie i tak samo szybki zanik.

 

A na dokładkę, Altocumulus Stratiformis cięty jak od linijki, przechodzący miejscami w Stratocumulusa.

altocum.jpg

Mucha

 

Cu con + pileus 23pkt; Ac len dupl 17pkt; chmury K-H 100pkt; Ac str 1 + Sc str 3; razem 144pkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdjęcia niestety poza konkursem, ponieważ wykonane prawie rok temu. Postanowiłem jednak je pokazać, gdyż wyglądają - wydaje mi się - ciekawie. Dodatkowo może ktoś oświeci mnie, jak nazywają się te chmury :)

Zdjęcia wykonane w sierpniu 2012 przy schronisku na Szrenicy. Jakość nie za ciekawa, ponieważ miałem przy sobie tylko telefon komórkowy. Widzę też, że trochę zjadła kompresja.

[...]

Pozdrawiam Witek

 

To chmura szelfowa (Shelf Cloud) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chmura szelfowa (Shelf Cloud) ;)

 

...czyli dolna część Cumulonimbusa, inaczej kołnierz burzowy albo szkwałowy - ta druga nazwa jest szczególnie uzasadniona, gdy pojawia się szkwał. Zaobserwowałeś coś takiego (@Wisz)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.