Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe, gdzie Pabianice a gdzie Świdnica, a widzieliśmy bardzo podobne zjawiska :)

 

Radek, dzięki za cynk o łuku okołozenitalnym. Znowu miałem pecha, który polegał na braku aparatu w odpowiedniej chwili :( Łuk okołozenitalny, halo 22*, jedno Słońce poboczne i górny łuk styczny widziałem około 14:00 w Legnicy, stojąc na czerwonym świetle w samochodzie na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Legnicy. Takie życie...

 

Przy okazji: gratuluję fantastycznego widoku i świetnych zdjęć, chłopaki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy poranny

słup słoneczny górny ,

+ Cirrostratus fibratus ? :

post-15625-0-60253400-1347995658_thumb.jpg

post-15625-0-42361100-1347995686_thumb.jpg

Cirrus fibratus ?:

post-15625-0-30059500-1347995956_thumb.jpg

Cirrus fibratus vertebratus ? ( to tylko prośba o identyfikację - zdjęcie z początku września) :

post-15625-0-96778600-1347996387_thumb.jpg

 

Cs fib 3, słup słoneczny górny 6; Ci fib 3; razem 12 pkt.

Edytowane przez Stalker
Usunięto punktację Ci fib ver (na prośbę 'jestem')
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Poza konkursem bo sprzed 8 dni, ale może ktoś mi powie czy mi się wydaje, czy udało mi się złapać 8, 20, 22 i 36 stopniowe hallo?

 

Czy możesz napisać, o której godzinie wykonałeś zdjęcia?

 

EDIT: już wiem, sprawdziłem w danych EXIF. Pierwsze dwa ok. 11:30, wysokość Słońca ~41*, trzecie ok. 12:30, wysokość Słońca ~ 43*. Wygląda mi to na halo 22* opisane z łukami Parry'ego (dobrze widać górny) i co najmniej jednym Słońcem pobocznym - gratuluję! Pozwoliłem sobie zmodyfikować drugie i trzecie zdjęcie, dzięki czemu uwidoczniły się pewne szczegóły:

 

post-730-0-20208100-1348005262_thumb.jpg post-730-0-70630600-1348005341_thumb.jpg

 

Załączam jeszcze skan z książki "Tęcze, glorie i halo, czyli niezwykłe zjawiska optyczne w atmosferze" Roberta Greenlera. W lewej kolumnie wysokość Słońca nad horyzontem, w pozostałych komputerowa symulacja wyglądu halo opisanego oraz łuków Parry'ego, wywoływanych przez kryształy ołówkowe (kolumny sześciokątne).

 

post-730-0-65195100-1348006665_thumb.jpg

 

PS. Jeśli Radek Grochowski i inni nasi eksperci potwierdzą moje przypuszczenia, proponuję ze względu na wyjątkowość zjawiska zrobić dla kolegi odstępstwo od wymogu zamieszczania zdjęć nie starszych niż 7 dni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz napisać, o której godzinie wykonałeś zdjęcia?

 

 

Pierwsze i drugie w okolicach 11:30-11:32. Trzecie o 12:30. Wszystkie 10 września z okolic Wąbrzeźna w Kuj-Pom.

 

Mam ich oczywiście dużo więcej :icon_smile:

Edytowane przez Robert_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie dość forsownie obrobić jedno ze zdjęć Roberta, które podesłał mi w pełnej rozdzielczości. Zaznaczyłem co moim zdaniem na nim widać. Jeżeli dobrze kombinuję, to widać tam pełen wachlarz bardzo rzadkich halo uformowanych w kryształkach lodu zakończonych piramidkami. Ale poczekajmy co powie na to Les Cowley.

 

h16_modified.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę. Więc możliwe, że widziałem ciekawsze zjawisko niż mi się początkowo wydawało. To chyba pierwszy raz, kiedy będąc we właściwym miejscu i czasie miałem jeszcze przy sobie aparat. Do tej pory prześladował mnie pech i kilka bardzo rzadkich zjawisk, jakie widziałem pozostały już tylko w mojej pamięci. Trochę tego żałuję, bo jak pokazuje powyższy przykład, na zdjęciu można dostrzec czasem o wiele więcej niż na gorąco, w chwili obserwacji.

Dziękuję Wam bardzo za pomoc w identyfikacji tych zjawisk. Wspaniale jest zobaczyć taki spektakl na niebie, ale wiedzieć, co się prawdopodobnie widziało i jak rzadkie jest to zjawisko to jest niesamowite uczucie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie dość forsownie obrobić jedno ze zdjęć Roberta, które podesłał mi w pełnej rozdzielczości. Zaznaczyłem co moim zdaniem na nim widać. Jeżeli dobrze kombinuję, to widać tam pełen wachlarz bardzo rzadkich halo uformowanych w kryształkach lodu zakończonych piramidkami. Ale poczekajmy co powie na to Les Cowley.

 

Myślę, że sprawa jest oczywista i zgadzam się z Twoją analizą. Zresztą wystarczy zerknąć na stronę Lesa Cowley'a tutaj:

http://www.atoptics....alo/pyrhalo.htm

Jedynie przypuszczam, że na zdjęciu (na górze po lewej stronie) mogą się nakładać fragmenty halo 22o, 23o i 24o.

 

Skoro wątek odżył to wrzucę coś ode mnie z czasów, gdy temat chwilowo zamarł. Także zdjęcia poza konkursem (z 14 sierpnia):

 

bardzo jasne podsłońce:

01.jpg

 

fragment halo 22o, jedno z podsłońc pobocznych i słaby dolny łuk styczny:

02.jpg

 

ładnie zarysowany dolny łuk styczny (przy tej wysokości słońca w kształcie odwróconej litery V):

03.jpg 04.jpg

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Les Cowley zasugerował, że górny łuk widoczny na zdjęciu Roberta to nie halo opisane, ale rzadkie zjawisko powstające w kryształkach piramidalnych, zwane "23° upper pyramidal plate arc" (wątpię żeby była na to polska nazwa). Rzeczywiście symulacje pokazują, że górny łuk styczny miałby nieco inny kształt.

Zrobiłem symulację na HaloSim, dodatkowo razem z kryształami piramidalnymi rozmieszczonymi losowo w ilości 60% uwzględniłem te z osiami zorientowanymi pionowo (10%), żeby odwzororwać wspomniany łuk. Dodałem też kryształy piramidalne o osiach zorientowanych poziomo w ilości 30% próbując odwzorować nieco jajowaty kształt halo 9-stopniowego. Myślę, że rezultat jest zadowalający i widać na nim prakycznie to samo co na zdjęciu, nawet pojaśnienia wydają się być w odpowiednich miejscach.

 

pyrcol30_pyrpla10_pyrran60.jpg

 

Myślę, że z uwagi na nietypowość zjawisk można przymknąć oko na fakt, że post ukazał się 2 dni po czasie i zapisać punktację na konto Roberta. Wątpię, żeby kiedykolwiek jeszcze zdarzyło się 600 pkt za jedną fotkę :) A raptem 3 dni temu Stalker napisał, że trudno będzie pobić moje 195 pkt za jeden post...

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna analiza, to lubię :) Jak widać, spojrzenie fachowym okiem "wyciąga" ze zdjęcia znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać laikowi takiemu jak ja (chociaż na swoje usprawiedliwienie przyznam, że też zwróciłem uwagę na jajowaty kształt wewnętrznego halo).

 

Faktycznie, 600 pkt. za jedno zdjęcie trudno będzie pobić. Również przymykam oko na lekko opóźnioną publikację i gratuluję Robertowi "wskoczenia" na drugie miejsce w rankingu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mówisz Radku, że złapałem na zdjęciu „23° upper pyramidal plate arc"… Mocna rzecz. Będę musiał wpisać to sobie do CV :icon_wink:

A tak na poważnie to jestem pod wrażeniem wykonanej przez Ciebie analizy tych zjawisk. Ta symulacja jest niesamowita, idealnie odwzorowuje widoczne na zdjęciu zjawiska. :respect:

 

Chciałem się jeszcze odnieść do samego konkursu i przyznanych mi punktów. Muszę przyznać, że czuję się trochę nieswojo, gdy nagina się dla mnie zasady. Miałbym więc może taką propozycję by dodać do regulaminu małą gwiazdkę i pozwolić na dodawanie starszych zdjęć, ale za każdy dzień spóźnienia przyznawać odpowiednią ilość punktów ujemnych, tak by rozmyć trochę tą twardą granicę. Jeżeli kara będzie odpowiednio wysoka to takich „maruderów” jak ja nie powinno być wielu, gdyż będzie to opłacalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Proponuję tą zmianę, bo wiem po sobie, że długo się zastanawiałem czy w ogóle wrzucić tu swoje zdjęcia skoro, zgodnie z regulaminem, miałyby nie wziąć udziału w konkursie. Nie chciałem niepotrzebnie zaśmiecać wątku. I jakże bym się pomylił gdybym zrezygnował. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się jeszcze odnieść do samego konkursu i przyznanych mi punktów. Muszę przyznać, że czuję się trochę nieswojo, gdy nagina się dla mnie zasady. Miałbym więc może taką propozycję by dodać do regulaminu małą gwiazdkę i pozwolić na dodawanie starszych zdjęć, ale za każdy dzień spóźnienia przyznawać odpowiednią ilość punktów ujemnych, tak by rozmyć trochę tą twardą granicę. Jeżeli kara będzie odpowiednio wysoka to takich „maruderów” jak ja nie powinno być wielu, gdyż będzie to opłacalne tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Nie przejmuj się tym aż tak bardzo. Odstępstwo od reguł można zrobić w przypadku tak rzadkich zjawisk i chyba nikt nie będzie miał o to pretensji (mam nadzieję). Nie punktujemy opóźnionych cirrusów, Słońc pobocznych albo innych pospolitych chmur i zjawisk. Dzień czy dwa opóźnienia raczej nie zrobią różnicy, a nie chciałbym, by ewentualne "punkty ujemne" odstraszyły kogoś, kto nie jest pewien - tak jak Ty - czy nie złapał na zdjęciu św. Graala :) Moim zdanie lepiej coś pokazać i dowiedzieć się, że to zwyczajna rzecz niż nie pokazać i myśleć, że "takie cuda to tylko na Antarktydzie". Między innymi ja nauczyłem się tego dzięki Twojemu zdjęciu :)

 

Ideą konkursu jest bowiem to, by dokumentować i pokazywać innym zjawiska zupełnie codzienne, trochę rzadsze i zupełnie wyjątkowe - po to, by więcej osób spoglądało w niebo w dzień, rozpoznając i lepiej rozumiejąc co widzi, a co niekoniecznie jest związane z astronomią, która dla wielu osób na forum jest wielką/największą pasją. Ostatni fragment brzmi może jak herezja, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że i Radek, i ja skończyliśmy studia astronomiczne :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulację na HaloSim(...)

 

Skoro Radek wspomniał tę nazwę, rozwinę nieco temat. HaloSim to program symulujący rozmaite zjawiska widoczne w ziemskiej (i nie tylko) atmosferze, wywołane przez kryształki lodu. Działa na zasadzie raytracingu, czyli matematycznych modeli śledzenia promieni przechodzących przez dany ośrodek, załamujących się w nim lub odbijających od powierzchni.

 

Gorąco polecam wszystkim, którzy interesują się mniej lub bardziej wymyślnymi "halopodobnymi" tworami.

 

Programu można używać za darmo, a znaleźć go można tutaj: http://www.atoptics.co.uk/halo/halfeat.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze " Halo trophy " :)

słońce poboczne + mały fragment kręgu parhelicznego

+ Cirrostratus nebulosus ?

post-15625-0-56191700-1348256160_thumb.jpg

 

post-15625-0-06073700-1348256204_thumb.jpg

 

Cs neb 3, Słońce poboczne 3, Poziomy krąg przysłoneczny (parheliczny), fragment 5; razem 11 pkt.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiejsze halo

post-20736-0-70206200-1348257665_thumb.jpg

a to to miał być łuk okołozenitalny

post-20736-0-26087300-1348257764_thumb.jpg

znacznie ciekawiej wygląda przy zastosowaniu opcji uwydatnianie koloru

post-20736-0-18070400-1348257895_thumb.jpg

 

Halo 22* (połowa) 5, Słońce poboczne 3, łuk poboczny górny 20pkt, łuk okołozenitalny 15pkt; razem 43 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobycze z poniedziałku 24 września :). Zdjęcia wykonano w zakresie godzin 13:10 - 14:20

 

1. Halo 22* (fragment) + halo opisane (fragment) + słońce poboczne + krąg parheliczny (fragment)

 

opisane + 22 + parhelion.JPG

 

2. Krąg parheliczny (kierunek wschodni, godzina - około 13:30) oraz parhelion 120* (chyba).

I tu jeszcze zagadka, oprócz parheliona 120* widać jeszcze jedno pojasnienie na łuku nieco dalej w kierunku północnym. Ktoś wie co to może być :icon_question:

 

120 parh.JPG 120 parhelion.JPG

 

3. Rejon antyheliczny - coś tam majaczy ale bardzo słabo na fragmencie kręgu parhelicznego. Generalnie wydaje mi się, że widać blade przeciwsłońce i specyficzny fragment łuku antyhelicznego (ale proszę o potwierdzenie, bo może nadinterpretuję :) )

 

antyhelic 2.JPG antyhelic.JPG antyhelic 3.JPG

 

4. Parhelion 120* (od strony zachodniej) - bardzo słaby, na prawo tuż nad kominem :)

 

parh 120 l.JPG

 

5. I jakiś dziwny cirrus - nie potrafię go sklasyfikować :( pomocy ;)

 

cir.JPG

 

Halo 22° połowa 5 + halo opisane fragment 5 + parhelium 3 + krąg parheliczny fragm. 5; 2x parhelium 120° 100 + 2x kr. parh. fr. 10; Cc lacunosus 25; razem 153 pkt.

 

Zjawisko w punkcie przeciwsłonecznym jest zbyt słabe, aby się tam dopatrzeć łuków Wegenera. Pojaśnienie koło 120° parhelium nie wygląda jak niezwykle rzadko obserwowane parhelium Liljequista, prawdopodobnie to po prostu pojaśnienie kręgu parhelicznego na zagęszczeniu w chmurze. (R.G.)

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.