Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

2. Krąg parheliczny (kierunek wschodni, godzina - około 13:30) oraz parhelion 120* (chyba).

I tu jeszcze zagadka, oprócz parheliona 120* widać jeszcze jedno pojasnienie na łuku nieco dalej w kierunku północnym. Ktoś wie co to może być :icon_question:

 

Dobrze rozumiem, że to pojaśnienie znajdowało się na łuku między 120* słońcem pobocznym a punktem antyhelicznym? Jeśli tak, to bliżej którego z nich?

 

Czy godzina zrobienia zdjęć z exifu jest prawidłowa?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stratocumulus Undulatus z wczoraj ;)

DSCF4613.JPGDSCF4611.JPG

 

Stratocumulus stratiformis undulatus 11 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
W sumie trudno powiedzieć, czy to jest wysoki Sc, czy niski Ac, podobnie jak na zdjęciu hp. z 26.09. Z braku pewności możemy przyjąć, że to wysoki Sc.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skromne trofea z ostatnich kilku dni.

 

Cirrostratus nebulosus (Cs neb) pomieszany na niebie z Altostratusem (As):

 

post-730-0-21339200-1348608249_thumb.jpg

 

Cs neb powodował słabo, ale dość długo widoczne (co najmniej 15-20 minut) zjawisko Słońca pobocznego - na zdjęciu niestety go nie widać. Z opisu w "Międzynarodowym atlasie chmur":

 

Chmury Cirrostratus różnią się od chmur Altostratus małą gęstością i tym, że mogą powodować zjawiska halo. W pobliżu horyzontu chmury Cirrostratus mogą być mylnie określane jako chmury Altostratus. Praktyczną wskazówką dla odróżnienia chmur Cirrostratus od chmur Altostratus i Stratus jest charakterystyczna dla chmur Cirrostratus powolność pozornego ruchu oraz zmian grubości i wyglądu.

 

Dzisiejszy poranek to początek lokalnej jesieni (dokładnie 12 godzin dnia i nocy) i piękna zgodność tego, co widać za oknem...

 

post-730-0-76465700-1348608252_thumb.jpg post-730-0-11713900-1348608256_thumb.jpg

 

...oraz zdjęć satelitarnych:

 

post-730-0-30073100-1348608282_thumb.jpg post-730-0-30761800-1348608285_thumb.jpg

 

Słup słoneczny górny oraz utrzymujące się ok. 40 minut Słońce poboczne (jego pojawienie się na niebie tuż nad widnokręgiem z dokładnością do kilku minut zgadzało się z obliczoną dla mojej miejscowości godziną wschodu Słońca):

 

post-730-0-61514600-1348608260_thumb.jpg post-730-0-75386100-1348608265_thumb.jpg post-730-0-40622300-1348608270_thumb.jpg

 

Wbrew temu, co można sądzić na pierwszy rzut oka, jaśniejsza plama na pierwszym z trzech powyższych zdjęć nie jest Słońcem prawdziwym - ono bowiem jest jeszcze schowane za chmurami tuż nad widnokręgiem.

 

Cs neb 3 + As translucidus 3; słup słon. górny 6; parhelium 3; razem 12 pkt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że to pojaśnienie znajdowało się na łuku między 120* słońcem pobocznym a punktem antyhelicznym? Jeśli tak, to bliżej którego z nich?

 

Czy godzina zrobienia zdjęć z exifu jest prawidłowa?

 

Tak godzina z exifa się zgadza - zdjęcie wykonano około 14:17 (plus minus 5 minut).

Pojaśnienie znajdowało się pomiędzy parhelionem 120* a punktem antyhelicznym (tak na wysokości 150*) czyli mniej więcej na środku łuku pomiędzy antyhelionem a parhelionem 120* (to takie podłuzne pojaśnienie na lewo od parherliona 120*).

 

120 parh.JPG 120 parhelion.JPG

 

Szukałem co to mogło być i jedyne co mi pasowało to Liljequist parhelion.

Miejsce wystąpienia i rozmiar się zgadzały, aczkolwiek warunkiem koniecznym do jego wystpięnia jest Słońce na wysokości do 30* ponieważ wyżej to zjawisko zanika. Nie wiem na jakiej wysokości było Słońce w tych godzinach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne atrakcje :)

 

1. Ostatni już chyba tak okazały cumulonibus calvus i cumulonimbus capillatus wraz z zasłoną (velum) - z ostatniej niedzieli

 

CAN_1005-CAN_1011 df.jpg

 

2. Słabe halo 22* wokół Księżyca - 25.09 około 22

 

moon 22.jpg

 

3. Słup słoneczny górny - 24.09 około 7 rano

 

slup 1.jpg slup.jpg

 

4. Wieniec wokół Księżyca - charakterystyczny bo posaidał dwie kolorowe obwódki. Zrobiłem HDRa i postarałem się aby zdjęcie pokazywało jak najbliżej to co było widać w realu. - 25.09 około 22:30

 

wieniec bicolor.jpg

 

Cb cal 3 + Cb cap 3; Halo 22° księżycowe, połowa 15; słup słoneczny 6, wieniec 5; razem 32 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
Nie zdecydowałem się na dodanie punktacji za velum, ponieważ velum jest mglistą zasłoną przez którą przebija się chmura kłębiasta. Natomiast na zdjęciu jest cienka warstwa chmur Ac, która jest wyraźnie bliżej niż Cb calvus.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tęcza - 23. 09

post-20736-0-04746000-1348688149_thumb.jpg

 

cirrus floccus i altocumulus stratiformis - 24. 09

post-20736-0-37497700-1348688244_thumb.jpg

 

stratocumulus - 24. 09

post-20736-0-44456300-1348688300_thumb.jpg

 

cumulus mediocris - 24. 09

post-20736-0-80405900-1348688351_thumb.jpg

 

Tęcza 10; Ci flo 5 + virga 12; Sc str 3; Cu med 2; razem 32 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
Na pierwszym zdjęciu widać też bardzo rozciągnięte w poziomie virga od Ci floccusów, podobne jak na moim zdjęciu z 10.09 czy Stalkera z 14.09.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje trofea z ostatnich czterech dni ;)

 

Delikatny Cirrocumulus stratiformis undulatus:

 

DSC_9142.JPG

 

Iryzacja:

 

DSC_9146.jpg

 

I z wczoraj Altocumulus lenticularis duplicatus na tle Altostratus opacus i Cirrus spissatus:

 

DSC_9153.jpg

 

Cc str und 15; iryzacja 3; Ac len du 17 + As 3 + Ci spi 2; razem 40 pkt.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

dzisiejszy wieniec z 19:30:

270912wieniec.png

 

oraz prośba o dokładniejszą identyfikację. Zdjęcie zrobione 24 września o 18:40:

240912zachod (1).png

 

Wieniec 5; Ci spissatus 2; razem 7 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
Trudno mi jednoznacznie sklasyfikować tego cirrusa przy takim oświetleniu, ale stawiam na spissatusa.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - Czy hole punch cloud może zostać wywołane pożarem na ziemi?

Teoretycznie tak, bo w dymie jest bardzo dużo jąder zamarzania, a praktycznie nie, bo raczej nie zdarza się żeby dym wznosił się na wysokość, na której rezydują altocumulusy. Za to pożar może powodować powstawanie chmur, tzw. pyrocumulusów, jak na mojej fotce sprzed paru lat, albo

.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, bo kiedyś widziałem pożar we Wrocławiu (płonął magazyn przy ulicy swobodnej) i nad nim hole punch cloud.

jeżeli altocumulusy występują na wysokości paru kilometrów, to padłem ofiarą perspektywy - odniosłem wrażenie, że chmura jest o wiele niżej.

Zjawisko widziałem w kierunku południowo-zachodnim i idealnie wypadało by, że to sprawka samolotu, startującego ze Strachowic.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko widziałem w kierunku południowo-zachodnim i idealnie wypadało by, że to sprawka samolotu, startującego ze Strachowic.

Prawdopodobnie tak. Zachód i południowy zachód to główne kierunki startów samolotów na Strachowicach i kierunki z których dolatują do Wrocławia (drugi w kolejności to północny wschód, czyli Wawa). Chciałbym dodać, że chociaż od 12 lat pracuję jako kontroler ruchu lotniczego na Strachowicach, to hole punch cloud widziałem tylko kilka razy. Jest to bardzo rzadkie zjawisko i nie wystarczy tylko przechłodzony altocumulus (zresztą prawie każdy altocumulus jest przechłodzony) i przelatujący przez niego samolot, żeby je wywołać. Muszą być spełnione jakieś dodatkowe warunki, ale jakie - szczerze mówiąc nie mam pojęcia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiory z ostatnich 4 dni

 

1. Altostratus undulatus (chyba) / asperatus??

 

asp 1 af.jpg altostratus undulatus.jpg

 

2. Cirrus uncinus

 

cirrus uncinus.jpg

 

3. Halo 22* wokół Księżyca + ślad górnego łuku stycznego (chyba) :)

 

halo 22 af.jpg

 

Sc str und 18; Ci fib 3 intortus 3; halo Ks. połówka 15; razem 39 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
Piękny przykład zafalowanego stratocumulusa :) Cirrus wygląda prawie jak uncinus, ale brakuje haczyków, dlatego oznaczyłem jako fibratus, plus intortus za poplątanie w tle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jedno zaległe zdjęcie z soboty - altocumulus stratiformis + cumulus mediocoris

 

altocumulus startiformis + cumulus mediocoris.jpg

 

2. Mgła radiacyjna - niedziela 30 września. Dość fajnie to wyglądało w blasku Księżyca

 

mgła radiacyjna.jpg

 

3. Smuga kondensacyjna w świetle Księżyca - niedziela 30.09

 

smuga kond.jpg

 

4. I dzisiejsza ciekawostka!! :) Altostratus undulatus lub stratocumulus duplicatus (nad tą warstwą chmur była widoczna kolejna warstwa stratocumulusów podświetlonych przez Słońce,) przy czym dolna warstwa chmur z zafalowaniami (undulatus). NA początku zafalowanie było niezbyt efektowne.

 

altostratus undulatus v2.jpg

 

ale później zrobiło się naprawdę ciekawie :D

 

Panorama 1 altostratus und.jpg altostratus undulatus v21.jpg

 

5. Altostratus virga - dzisiaj

 

altostratus virga.jpg

 

Ac str 1, Cu med 2; mgła radiacyjna 4; As 3 + und 15; As 3 + vir 15; razem 43 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzisiaj rano, miałem już wychodzić do pracy ale zgodnie z moją codzienną tradycją wpadłem do pokoju na poddaszu żeby zerknąć czy coś ciekawego się dzieje na niebie...

 

No i dobrze, że zajrzałem :) Na niebie było widzoczne słabe halo 22* z górnym łukiem stycznym i słońca poboczne. Pomyślałem, a co tam, cyknę kilka fotek. Jak ustawiłęm parametry w lustrzance zjawiska prawie zanikły, ale kilka fotek zrobiłem. Poszedłem odpalić kompa, wróciłem po jakiś 3-4 minutach i wtedy się zaczęło :Loveit: Relacja foto poniżej...

 

1. Pojawiło się halo 22* ze słońcami pobocznymi, bardzo mocno zarysowany górny łuk styczny i łuk okołozenitalny, oraz po prawej stronie od łuku coś co wygląda mi na mały (ale bardzo wyraźny) fragment halo 46* lub supralateral arc.

 

22 + łuk v2.jpg 46+oz v2.jpg 46+oz v3.jpg

46+oz.jpg 46+oz v4.jpg

 

2. A tutaj mamy górny łuk styczny, promienie zmierzchowe (o wschodzie Słońca :) ) i iryzację

 

ir + łuk 2.jpg ir + łuk.jpg

 

3. Pół godziny później, około 8:30 pojawił się baaaardzo intensywny łuk okołozenitalny

 

oz v2.jpg oz v3.jpg oz fe.jpg

 

 

A na zakończenie panorama ze wszystkimi opisanymi zjawiskami

 

Panorama 2 v2.jpg Panorama 2 v3.jpg

 

Halo 22* (fragment) 3, Słońce poboczne 3, górny łuk styczny 5, łuk okołozenitalny górny 15, łuk poboczny górny 20, promienie zmierzchowe 15, iryzacja 3; razem 64 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcia. Przy tej wysokości słońca oraz występowaniu łuku okołozenitalnego i górnego łuku stycznego na pewno obserwowałeś łuk poboczny górny, a nie halo 46*. Swoją drogą mi tylko raz udało się obserwować halo 46*. Stuprocentową pewność dawała mi wysokość słońca nad horyzontem powyżej 32*, a także obecność innych bardzo rzadkich zjawisk jak m.in. krąg parheliczny i łuk Wegenera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze .Jak zwykle proszę o pomoc w interpretacji.

 

Zdj. 1 - trudno powiedziećjaka to chmura, bo kadr jest ciasny, a widok rozmyty przez opad deszczu. Ale widzę tam ślad tęczy.

Zdj. 2 - bardzo ciekawe, widać tam wpływy orograficzne. To prawdopodobnie Stratocumulus stratiformis undulatus, być może nawet "zahaczający" o lenticularis.

Zdj. 3 - daleko nad horyzontem prawdopodobnie oddzielony wałek Stratocumulus castellanus; wyżej Ac str, a najwyższą gęstą warstwę trudno mi oznaczyć na podstawie tego zdjęcia. Sc str opacus undulatus???

(RG)

DSC09252-001.JPG

DSC09254.JPG

DSC09258.JPG

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cirrus fibratus (06.10.2012)

 

c fib.jpg

 

2. Cirrus castellanus + virga (06.10.2012)

 

cirrus castellanus virga.jpg

 

3. Fale Kelvina-Helmholtza (06.10.2012) - dzisiaj były bardzo dobre warunki do obserwacji tego zjawiska (bardzo silny wiatr). Widziałem te niestabilności dzisiaj dwa razy - pierwsze zjawisko było bardzo słabe i zniknęło zanim wyciągnąłem aparat. Za drugim razem zdążyłem ale chmury KH wypłaszczyły się i prawie zanikły :(

 

k h.jpg

 

4. Stratocumulus undulatus lub chmura wiru poziomego (podłużne formacje ze zdjęcia były "oderwane" od stratocumulusa) (06.10.2012)

 

1 rc.jpg 2 rc.jpg

 

5. Altocumulus lenticularis (06.10.2012)

 

alt lentic nad stratocum.jpg

 

6. Cumulus fractus (06.10.2012)

 

cumulus fractus.jpg

 

Ci fib 3; Ci flo 5 + virga 12; chmury K-H 100; Sc str und 18 + As 3; Ac len 7; Cu fra 1; razem 149 pkt.

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ostanio mały ruch w dziale CT :) Wszyscy obserwują DSy a chyba tylko ja cykam chmury. Ostatnio jakoś tylko na to mam czas (mam aparat przy sobie) a nocami jestem tak styrany, że marzę tylko o łóżku :( ech, życie....

 

Ale co tam, wrzucam kolejne niebiańskie scenerie:

 

1. Chyba znowu udało mi się złapać chmury Kelvina-Helmholtza

 

k-h 3.jpg k-h.jpg k-h 2.jpg

 

2. Altocumulus lenticularis + cumulus mediocoris

 

cum med + alt lent.jpg

 

3. Cumulonimus calvus + velum

 

cu cal velum.jpg

 

4. Cirrus fibratus mammatus

 

cirrus mamma 1.jpg cirrus mamma 2.jpg

 

5. Cirrus fibratus o charakterystycznym kształcie

 

cir fib.jpg

 

6. I sceneria z różnymi chmurami - cumulus mediocoris i fractus, stratocumulus, altocumulus lenticularis i cirrus spissatus i fibratus + promienie zmierzchowe

 

Panorama 2gf.jpg

 

chmury K-H 100; Ac len 7 + Cu med 2; Ci fib mam 33; Ci fib ver 10; Cu med 2 + Cu fra 1 + Ac str 1 + Ci spi 2 + Ci fib 3; razem 161 pkt.

Gratuluję dwóch obserwacji chmur K-H w ciągu kilku dni. Na ostatnim zdjęciu nie policzyłem Ac len, bo to chyba ten sam, co na zdj. 2. Proponuję również, żeby nazwę "promienie zmierzchowe" używać do promieni powstających, gdy słońce jest pod horyzontem. W tym przypadku to po prostu promienie "chmurowe". (RG)

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ostanio mały ruch w dziale CT (...) Ale co tam, wrzucam kolejne niebiańskie scenerie:

Wrzucaj wrzucaj, czasem ruch większy czasem mniejszy, tak to bywa. Właśnie wróciłem z Beskidu Niskiego i zapodaję kilka fotek. Postaram się pooceniać posty jak najszybciej, ale jestem teraz trochę zajęty.

 

Tę fotkę wykonałem we mgle, a właściwie w gęstym Stratusie. Jako źródła światła użyłem reflektora samochodowego, drugi przykryłem karimatą. Widać tam tęczę mgłową (fogbow), rozmytą glorię i pseudo-widmo Brockenu. Zdjęcie poza konkursem, bo sprzed ponad tygodnia.

 

DSC_9285.jpg

 

Gruba czapa chmurowa (cap cloud) pokrywająca szczyt Jaworzyny Konieczniańskiej (882m n.p.m.). Na szczycie było zimno, mgliście i mocno wiało, o czym przekonałem się godzinę później.

 

DSC_9294.jpg

 

I jeszcze Stratus nebulosus widziany "z zewnątrz" i Stratus fractus.

 

DSC_9296s.jpg DSC_9349s.JPG

 

Czapa chmurowa 30; St neb 4; St fra 2; razem 36 pkt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.